Перейти до контенту

Схема підключення радіаторів (батарей) опалення


► Однотрубна система опалення
► Двотрубна система опалення
► Діагональне підключення батарей
► Нижнє підключення батарей
► Бокове (одностороннє) підключення радіаторів
► Додаткові поради по встановленню батарей

В наші дні багато власників квартир і приватних будинків намагаються власноруч виконати ряд будівельних та ремонтних робіт, адже це дозволяє значно зекономити гроші. Але справа тут не тільки в економії. Інколи можна виконати ремонтні роботи своїми руками більш якісно, ніж це можуть зробити найняті майстри, адже кожен власник відноситься до обробки власного житла дуже відповідально і намагається працювати більш ретельно та якісно. В цьому плані не є винятком і монтаж системи опалення.

Для того, щоб здійснити правильний монтаж котла і радіаторів опалення, потрібно знайти деякі правила та принципи такого монтажу. Зокрема, для досягнення максимальної ефективності функціонування таких систем необхідна правильна схема підключення радіаторів (батарей) опалення. Це дуже важливо, бо при різного типу підключеннях і розводках труб можна досягти різного ККД, від якого буде в свою чергу залежати економія енергоресурсів. Тому, перед тим як починати монтаж труб і батарей опалення, для початку необхідно розглянути, які види підключення радіаторів (батарей) опалення існують, типові схеми підключення батарей, їх переваги та недоліки.

Однотрубна система опалення

система опалення однотрубна монтаж
Однотрубні системи опалення застосовуються в основному в багатоповерхових будинках (так звана верхня подача), коли гаряча вода подається зверху вниз, поступово віддаючи тепло через батареї опалення. Основним недоліком даного типу опалення є труднощі регулювання віддачі тепла в кожному радіаторі. Для цього потрібні додаткові прилади та елементи монтажу, такі як байпас з голчатим краном (перемичка паралельно батареї), водозапірні крани на вході та виході радіаторів опалення (щоб можна було перекрити батареї, які не використовуються). Також необхідним буде кран Маєвського для випуску повітря з радіатора.

Головним недоліком такого способу підключення радіаторів є те, що вода на нижніх поверхах буде холодніша, ніж на верхніх. Крім цього, потрібно завжди пам’ятати про людський фактор, коли люди закривають або повністю блокують байпас, помилково вважаючи, що збільшують тепловіддачу в окремо взятій квартирі. Насправді швидкість потоку зменшується і батареї гріють значно слабше не тільки в цій квартирі, але і в інших квартирах, що опалюються цим стояком.

Двотрубна система опалення

система двотрубного опалення монтаж
Двотрубні системи опалення позбавлені перерахованих вище недоліків. Подача гарячої води відбувається по одній трубі, а зворотній рух теплоносія по іншій. Таким чином всі батареї підключаються паралельно і відключення будь-якого одного або декількох радіаторів майже не впливає на загальну роботу системи. Зазвичай саме таку схему підключення використовують в приватних будинках і котеджах.

Температурний режим двотрубної системи опалення забезпечується використанням на трубі подачі терморегулятора. Рух теплоносія в такій системі забезпечується циркуляційним насосом, який ставиться на зворотну подачу перед входом в котел. Можна використовувати таку систему і без насоса, але тоді пряма подача здійснюється зверху, а труби прокладаються під нахилом в 1% (тобто на 100 метрів довжини труба повинна опуститися на 1 метр).

Крім цього потрібно буде встановити розширювальний бачок і передбачити штуцер для наповнення системи водою та аварійного зливу теплоносія з системи. Він повинен бути розміщений в самій нижчій точці системи.

А тепер давайте розглянемо три поширені схеми підключення батарей опалення.

Діагональне підключення батарей

діагональне підключення батареї

 

Зверху подається гаряча вода, а знизу по діагоналі знаходиться вихід води з радіатора. Таке підключення має найбільш високий ККД. Особливо це відчутно при багатосекційних радіаторах.

 

Нижнє підключення батарей

нижнє підключення батареї

 

ККД такого підключення буде меншим ніж при діагональному підключенні приблизно на 10%, однак зовнішній вигляд радіатора буде більш естетичним.

 

Бокове підключення радіаторів

бокове підключення батареї

 

Одностороннє підключення батарей має проміжні характеристики між описаними вище. При цьому верхній патрубок використовується для підключення подачі, а нижній - для зворотного руху теплоносія.

 

Додаткові поради по встановленню батарей

На закінчення ми перерахуємо ряд корисних порад, що стосуються монтажу радіаторів опалення.

▼ Встановлюйте радіатори опалення під вікнами - це забезпечить утворення теплового бар'єру для холодного повітря і покращить циркуляцію повітря в приміщенні.
▼ Відстань 2 - 4 см між радіатором та стіною суттєво покращує конвекцію повітря.
Відстань від підлоги до низу радіатора має бути приблизно 10 см.
▼ Така ж або трохи більша повинна бути відстань від батареї до підвіконня.

Існує багато типів труб, за допомогою яких можна виконати з'єднання, що розглядались вище. При цьому труби діаметром більш ніж 25 мм в домашніх умовах застосовувати недоцільно. Крім цього, багато що залежить від кількості радіаторів, які підключені до системи опалення, а також площі обігріву і типу конструкції самого котла.