Перейти до контенту

Сучасні чавунні радіатори – технічні характеристики та властивості


► Характеристики чавунних радіаторів
► Типові розміри чавунних радіаторів
► Розрахунок потужності чавунного радіатора
► Експлуатаційні властивості радіаторів
► Дизайнерські рішення

Якщо справа стосується виробів з металу, всі ми розуміємо, що кожен з них розрахований на певне навантаження та експлуатацію при певних, попередньо розрахованих умовах. Систем опалення це теж стосується. Наприклад, при монтажі опалення приватного будинку можна настільки точно розрахувати і налагодити його роботу, що небезпека гідроударів просто зникне. Це означає, що монтаж можна здійснювати, використовуючи труби із звичайного поліетилену.

Інакше виглядає ситуація, якщо мова йде про центральне опалення. У цьому випадку сучасні чавунні радіатори опалення можуть виявитися не тільки доцільними, але і єдиним можливим варіантом. При цьому питання про те, які радіатори кращі, навіть не виникає.

Характеристики чавунних радіаторів

Чавун - це сплав заліза з масовою часткою вуглецю не менше 2,14 %. Домішка вуглецю забезпечує високу твердість матеріалу за рахунок зменшення пластичності та в'язкості. Випускають високоміцний, білий, сірий і ковкий чавун. Технічні характеристики сірого найкраще підходять для виготовлення радіаторів опалення.

Радіатор збирається з литих секцій за допомогою ніпелів. Стики між секціями додатково герметизуються. Теплоносій переміщається всередині секції по каналу круглого або овального перерізу. Таких каналів може бути 1 або 2.

У виробничих будівлях можна зустріти трубчасте виконання у вигляді двох труб великого діаметру, замкнутих у контур. Однак для житлових і робочих приміщень варто купити радіатори опалення з чавуну в секційному виконанні. Їх вартість більш доступна і можливий монтаж своїми руками.

чавунні радіатори опалення

Типові розміри чавунних радіаторів

Ширина - визначається кількістю секцій, яка розраховується залежно від площі кімнати, кількості вікон, ступеня теплоізоляції і так далі. Тепловіддача такого пристрою, як вказують відгуки експертів, також залежить від кількості секцій, і лише в деякій мірі від розмірів.

Висота - може бути від 35 см до 1,5 м. Високі моделі чавунних радіаторів опалення оформляють під ретро. Такий прийом використовують європейські дизайнери. Монтаж таких батарей складніший через значний об'єм і вагу. Як правило, встановлення своїми руками таких радіаторів не виконується.

Глибина - може складати від 50 до 140 мм. Відгуки свідчать, що головною проблемою цього традиційного типу радіаторів є саме цей фактор. Тобто, вони часто не поміщаються під вузькими підвіконнями сучасних квартир.

Монтаж батарей можливий двома способами

Установка на кронштейни в стіні - класичний спосіб, який і зараз застосовують в більшості випадків.

Встановлення на підлогу - радіатор закріплюється на власних ніжках в стійкому положенні, а монтаж зводиться лише до підключення пристрою. Це рішення найбільш характерне для виробів у стилі ретро.

Від способу кріплення тепловіддача приладів не залежить. Більш важливим фактором є розміри.

Розрахунок потужності чавунного радіатора

В середньому для обігріву 1 кв. м. житлової кімнати при висоті стель до 2,6 м потрібна потужність у 100 Вт. Тепловіддача одного ребра такої батареї становить 100-120 Вт, хоча деколи вона може доходити навіть до 160 Вт. Це залежить не тільки від моделі, але й від температури теплоносія. Тому для обігріву приміщення площею 20 кв. м. необхідно від 17-20 ребер. Якщо в кімнаті встановлені пластикові вікна, тоді кількість ребер чавунної батареї можна зменшити до 14-17 одиниць.

Для точніших обчислень розроблена таблиця, в якій вказана тепловіддача популярних чавунних радіаторів опалення. Якщо ж мова йде про конкретну модель, яку передбачається купити, то цей параметр потрібно уточнити в паспорті виробу.

Монтаж батареї опалення з чавуну своїми руками залежить від ваги обраної моделі та матеріалу виготовлення. Оскільки вага секцій в різних варіантах відрізняється, то загальна вага радіатора залежить від розрахованої кількості секцій. В більшості випадків передбачається кріплення до стіни на кронштейни, яких має бути не менше чотирьох на секцію. Якщо монтаж проводиться на дерев'яній стіні, то знадобляться ще й кутові кріплення. Установка допускає помітне пошкодженнями поверхні. Моделі для встановлення на підлогу при великій вазі підійдуть краще. Монтаж їх зводиться до розміщення в потрібному місці та стандартного підключення до трубопроводу.

Експлуатаційні властивості радіаторів

Технічні характеристики чавунних радіаторів опалення точно визначають область їх застосування. На своєму місці апарати не менш ефективні, ніж електричний конвектор з ККД близьким до 95 %.

Чавунний обігрівач відноситься до типу радіаційних. Основну кількість тепла (близько 80 %) він передає шляхом теплового випромінювання, обігріваючи безпосередньо людей та об'єкти в кімнаті. За рахунок конвекції передається лише 20 % теплової енергії. На цю частку припадає нагрівання повітря поверхнею батареї. У підсумку порівняльна потужність чавунного радіатора опалення нижча, ніж біметалічного, але по ефективності він практично не поступається. До того ж відгуки фізіотерапевтів вказують на корисність і безпеку саме радіаційного способу обігріву і купувати рекомендують звичайні батареї. Давайте конкретно розглянемо властивості чавунних радіаторів.

Стійкість до корозії - чавун хімічно інертний. Вода, яку подають по міських комунікаціях, рідко відповідає стандартам, особливо коли мова йде про технічну воду. В ній є не тільки багато солей, але й пісок, іржа, інші абразивні частинки, мул.

▼ Хімічні агресивні речовини активно роз'їдають метал труб та радіаторів, а пісок діє на зразок наждачного паперу, буквально протираючи трубопровід. Чавун є нечутливий до впливу лугів та солей, а завдяки великій товщині стінок чавунні батареї стійкі до дії абразивних частинок. Відгуки про чавунні радіатори опалення неодноразово свідчили про їх стійкість до зношування. Такі батареї найкраще застосовувати для систем центрального опалення, адже навіть сталеві радіатори поступаються чавунним в цьому відношенні.

Робочий тиск - може змінюватись від 9 до 15 атмосфер. Вітчизняні чавунні радіатори опалення, як правило, розраховані на максимум, оскільки при їх виготовлені враховуються особливості роботи комунальних систем опалення. Для міської квартири потрібно купити радіатори з запасом стійкості.

Тривалий термін експлуатації - становить 40 років. Однак є приклади успішної експлуатації чавунних батарей, виготовлених ще на початку минулого століття. Вони досить невибагливі, хоча і припускають періодичну чистку від механічних забруднень.

Вартість чавунних радіаторів опалення цілком доступна. Чи виконана модель у традиційному вигляді, чи в стилі ретро, чи в авангардному стилі - ціна буде відрізнятись незначно. При цьому їх установка однакова, незалежно від моделі.

Висока інерційність - властивість, яку можна розглядати як перевагу і недолік одночасно. Батарея досить довго нагрівається в порівнянні з алюмінієвими або біметалічними обігрівачами, але й повільно вистигає. Батарея з семи ребер МС-140, наприклад, остигає до кімнатної температури за 70 хвилин. Відгуки споживачів вказують на привабливість такої властивості, адже при незначній поломці та вчасно вжитих заходах мешканці будинку навіть не помічають того, що теплопостачання було припинене. З цієї точки зору чавунні батареї купити вигідніше.

▼ З високою інерційністю пов'язана ще одна особливість - складна терморегуляція. Які б методи не застосовувалися, налагодити потрібний режим практично неможливо. Однак це має значення тільки для автономної системи, а для центрального опалення краще купити чавунні батареї.

Крім переваг у чавунних радіаторів опалення є і свої недоліки. До явних недоліків  відноситься вага та великі розміри приладів. Маса однієї секції коливається від 3,5 до 7 кг, а це означає, що 6-секційний обігрівач важитиме як мінімум 21 кг. Монтаж такого пристрою викликає труднощі. Враховуючи, що не тільки вага, але й розміри чавунного радіатора досить великі, установка може перетворитись на справжню проблему.

▼ Тепловіддача у чавунних радіаторів опалення невелика, біля 110 Вт з ребра, але частково компенсується радіаційним методом обігріву.

Непривабливий зовнішній вигляд - здебільшого стосується тільки стандартного виконання. Дизайн в стилі ретро або техно є дуже оригінальний, про що свідчать численні відгуки.

Купівля та встановлення таких пристроїв виконується тільки після ретельної оцінки всіх факторів. Наприклад, якщо в наступному році передбачається монтаж автономної системи, які б ефективні та красиві чавунні радіатори не пропонувалися, краще купити моделі з урахуванням майбутніх змін.

Дизайнерські рішення

Неестетичний зовнішній вигляд обігрівачів часто стає проблемою при їх виборі. Справа в тому, що технічні характеристики приладу обігріву залежать від співвідношення його частин і певної форми. Ефективність конвектора падає, якщо спробувати розташувати вихідні отвори на задній частині корпусу. ККД батареї також помітно страждає, якщо надати секції вигляд пластини.

Інший поширений спосіб декоративного оформлення непривабливих обігрівачів полягає у встановленні декоративних решіток. Однак для радіаторів застосування решіток не є найкращим варіантом. Справа в тому, що пристрій генерує теплове випромінювання, а решітка його частково перекриє і поглинає.

чавунні батареї для квартири
Покращити зовнішній вигляд чавунних радіаторів можна і своїми руками, прикрасивши батарею орнаментом або візерунком у стилі модерн або ретро. Якщо естетичність обігрівача має принципове значення, тоді краще звернутися до дизайнерських виробів і купити стилізовану модель.

Простий і доступний навіть для реалізації своїми руками метод - це установка та фарбування батареї в металевий колір (срібло, бронза). Чудово впишеться в ретро стиль і так звана зістарена бронза. Вартість таких чавунних радіаторів опалення буде трохи більшою ніж звичайних виробів.

чавунні радіатори купити
Художнє чавунне лиття – це справжні шедеври ретро. На секціях методом лиття виконується орнамент в будь-якому стилі (бароко, модерн і т.п.). Ефект ретро підсилює поєднання рослинних візерунків із забарвленням деталей в різні металеві кольори. Підібрати і купити обігрівач можна для будь-якого стилістичного рішення. Монтаж таких радіаторів нічим не відрізняється від стандартного, а зовнішній вигляд, як свідчать відгуки, буде набагато ефектнішим.

властивості чавунних батарей, сучасні чавунні батареї купити
Китайська компанія Konner випускає чавунні радіатори з гладкою поверхнею і рядом геометрично правильних вентиляційних отворів. Це не тільки робить вироби більш привабливими, але й покращує технічні характеристики. На гладких поверхнях не накопичується пил і бруд, а тепловіддача такого приладу є значно кращою. Також варто зазначити, що робочий тиск моделей радіаторів цього китайського виробника становить 12 атмосфер. Проте, які саме чавунні радіатори краще для тих чи інших обставин, визначає не тільки зовнішній вигляд, але й усі згадані вище технічні характеристики.

Чавунні радіатори є одним з найбільш вдалих рішень для систем центрального опалення. Низька якість технічної води не дозволяє користуватися пристроями з високим ККД, які розраховані на більш високу якість теплоносія. Доступність ціни на чавунні радіатори опалення, їх невибагливість та довговічність, часто мають вирішальне значення при виборі радіаторів.