Перейти до контенту

Розрахунок кількості секцій радіаторів опалення


► Спосіб розрахунку відносно площі кімнати
► Розрахунок радіаторів відносно об'єму кімнати
► Точний розрахунок радіаторів опалення

Виконати точний розрахунок кількості чавунних або біметалічних радіаторів для будинку - це одне з важливих завдань, яке зазвичай виникає при монтажі систем опалення. Для цього можна використовувати онлайн калькулятор, проте в більшості випадків дані вийдуть дуже приблизними, так як калькулятор для розрахунку кількості батарей опалення не враховує всіх особливостей конструкції будинку. Згідно СНІП, розрахунок кількості біметалічних або чавунних батарей вийде досить точним, якщо буде використана спеціальна формула.

При недостатній кількості секцій радіаторів ККД опалювальної системи буде меншою ніж ККД опалювального котла. Іншими словами, значна частина палива (газу, вугілля, дров) буде спалюватися даремно, оскільки тепло не встигне передатися приміщенням і виведеться з будинку через димохід. Саме тому правильний розрахунок кількості біметалічних або іншого типу радіаторів особливо важливий при монтажі опалювальної системи. Нижче буде наведена формула, яка забезпечує достатню точність підрахунку і задовольняє вимоги СНІП.

методи розрахунку кількості батарей опалення для будинку
Якщо чавунні або алюмінієві радіатори будуть встановлені в надмірній кількості, це спричинить зайві витрати на їх покупку, а ефективність опалення збільшиться незначно, оскільки залежність в даному випадку буде не лінійною. При стандартній формі і типових розмірах кімнат можна використовувати спрощену систему розрахунку, однак в більшості випадків вона дасть дуже наближений результат, як і онлайн калькулятор. Давайте розглянемо три поширені методи, за якими здійснюється розрахунок кількості секцій радіаторів опалення.

Спосіб розрахунку відносно площі кімнати

Цей спосіб можна використовувати лише для приблизних даних, хоча в деяких випадках для приватного будинку цього цілком достатньо. Отже за основу береться площа кімнат, висота стель яких становить близько 2,5 (від 2,4 до 2,6) метра. Враховуючи вимоги СНІП для того, щоб забезпечити достатній підігрів одного квадратного метра приватного будинку, необхідна теплова потужність 0,1 кВт. Таким чином можна розрахувати теплову потужність радіаторів для однієї кімнати, помноживши площу приміщення на 0,1 кВт. Наприклад, для кімнати площею 16 м. кв. вийде 1,6 кВт.

Тепер досить лише розділити отриману потужність на потужність одного ребра, яка завжди вказана виробником радіаторів. Якщо, наприклад, вона становить 140 Вт, в кімнаті доведеться встановити радіатор, який складається з 12 ребер: 1,6 кВт / 0,14 кВт = 11,42. Слід звернути увагу, що формула розрахунку передбачає округлення в більшу сторону, хоча для приміщень, які знаходяться всередині будинку і не мають зовнішніх стін, можна зменшити кількість ребер на 1 - 2 одиниці.

Необхідно також враховувати додаткову втрату тепла в залежності від місця підключення радіатора та особливостей приміщення. Наприклад, при наявності виходу з приміщення на балкон втрати тепла будуть значно більші. Те саме можна сказати про кутову кімнату, у якій дві зовнішні стіни. Не вдаючись в складності розрахунків СНІП, в таких випадках можна збільшити секцію радіатора опалення приблизно на 20 - 25 %. Цього зазвичай цілком достатньо. Така ж ситуація вийде при монтажі біметалічних або інших радіаторів в ніші під вікном за декоративними решітками.

Розрахунок радіаторів відносно об'єму кімнати

Набагато точнішим вийде розрахунок кількості секцій радіаторів опалення, якщо за основу взяти не площу приміщення, а його об'єм. Іншими словами, в даному випадку буде враховуватися ще й висота кімнати від підлоги до стелі. Загальний принцип розрахунку в цілому схожий на попередній спосіб. Тобто, спершу обчислюється загальна теплова потужність, що необхідна для прогріву всього об'єму, а потім вже буде підраховано необхідну кількість біметалічних, трубчатих або чавунних ребер.

У СНІП зазначено, що для обігріву кожного кубометра житлових приміщень потрібна теплова потужність 41 Вт. І якщо площу кімнати помножити на її висоту, а потім на зазначену потужність, вийде номінальна потужність радіатора опалення для даного приміщення. Тут же слід додати, що для квартир всередині багатоповерхового будинку з вакуумними склопакетами вікон та зовнішньою теплоізоляцією фасаду на кожен кубометр об'єму житлового приміщення достатньо буде всього 34 Вт теплової потужності.

розрахунок кількості ребер батареї опалення
Таким чином, якщо площа кімнати складає 20 м. кв., а висота від поверхні підлоги до стелі кімнати 2,5 м, об'єм цього приміщення буде дорівнює 20 х 2,5 = 50 м. куб. Номінальна потужність радіаторів в цьому випадку буде дорівнює 50 х 41 Вт = 2050 Вт.

Тепер, як і в попередньому способі, обчислимо кількість ребер батареї опалення для кімнати, якщо відомо, що потужність одного ребра складає 140 Вт: 2050 / 140 = 14,64. Округливши в більшу сторону, отримаємо 15 ребер. І не важливо, які саме радіатори ви збираєтеся використовувати, алюмінієві чи чавунні, секція повинна складатися з 15 ребер, якщо теплова потужність ребра складає 140 Вт. Використовуючи калькулятор для онлайн розрахунків, ви отримаєте майже такий же результат.

Важливо зазначити, що багато компаній, які випускають батареї опалення та опалювальну техніку, часто вказують трохи завищені показники. При цьому вони розраховують на гранично високу температуру теплоносія всередині опалювальної системи. Однак на практиці показники тепловіддачі радіаторів виявляються більш скромними, ніж зазначені в документації виробників. Тому при розрахунку кількості секцій, особливо сучасних біметалічних та алюмінієвих батарей, необхідно використовувати занижені на 15 - 20 % показники. Таким чином ви отримаєте більш реалістичні дані.

Точний розрахунок радіаторів опалення

З огляду на те, що стандартних квартир в принципі не існує, необхідність в точному розрахунку кількості секцій радіаторів опалення виникає все частіше. Якщо мова йде про проекти сучасних приватних будинків, таке поняття як стандартна кімната тут взагалі відсутнє. У зв'язку з цим доводиться враховувати цілий ряд особливостей приміщень, умов їх експлуатації та інших факторів. І жоден калькулятор не зможе впоратися з цим завданням краще, ніж людина.

формула точного підрахунку кількості ребер радіатора
Формула для точного розрахунку необхідної теплової потужності складається з ланцюга коефіцієнтів, кожен з яких доводиться визначати самостійно, враховуючи конструкцію будівлі, будівельні матеріали та інші особливості. Ця формула актуальна для чавунних, біметалічних, трубчатих і всіх інших типів радіаторів, оскільки вона дозволяє розрахувати номінальну кількість тепла для підігріву кімнати, незалежно від джерела енергії.

T = 100 (Вт /м. кв) х Р х К1 х ... х К6 х К7

Т - теплова потужність, яка потрібна для опалення кімнати;
Р - площа приміщення в квадратних метрах;

К1 - коефіцієнт, який залежить від якості вікон:

1,25 - звичайне віконне подвійне скло;
1,00 - подвійний склопакет;
0,85 - потрійний склопакет.

К2 - коефіцієнт теплопровідності стін:

1,25 - висока теплопровідність;
1,00 - задовільна теплопровідність;
0,85 - дуже низька теплопровідність.

К3 - коефіцієнт, що встановлює співвідношення між площею підлоги та вікон:

1,2 - 50%.
1,1 - 40%;
1,0 - 30%;
0,9 - 20%;
0,8 - 10%.

К4 - коефіцієнт, що залежить від середньої температури навколишнього середовища в найбільш холодні дні року:

1,5 - при - 35 градусів;
1,3 - при - 25 градусів;
1,1 - при - 20 градусів;
0,9 - при - 15 градусів;
0,7 - при - 10 градусів.

К5 - коефіцієнт корекції втрат тепла, який залежить від кількості зовнішніх стін:

1,4 - 4 стіни;
1,3 - 3 стіни;
1,2 - 2 стіни;
1,1 - 1 стіна.

К6 - коефіцієнт, який залежить від типу приміщення, що розташоване зверху:

1,0 - горище без опалення;
0,9 - мансарда з опаленням;
0,8 - приміщення з опаленням.

К7 - коефіцієнт висоти стелі:

1,20 - 4,5 метри;
1,15 - 4,0 метри;
1,10 - 3,5 метри;
1,05 - 3,5 метри;
1,00 - 2,5 метри.

Наведений вище розрахунок придатний для всіх типів батарей опалення (чавунних, біметалічних, алюмінієвих) і дозволяє отримати максимально точний результат, оскільки він враховує практично всі нюанси приміщення зокрема і всієї будівлі в цілому. Для того, щоб визначити потрібну кількість ребер в одній секції радіатора опалення, достатньо лише розділити результат на номінальну теплову потужність одного ребра, округливши отриману цифру в сторону збільшення.

У ряді випадків можна обійтися взагалі без обчислень. Справа в тому, що відомі виробники радіаторів опалення на своїх офіційних сайтах пропонують покупцям власний калькулятор, який максимально адаптований під їхню продукцію і враховує всі особливості. Достатньо лише ввести в комірки калькулятора всі необхідні дані свого приміщення і він миттєво вирахує необхідний розмір секції радіатора. Однак не завадить витратити пару хвилин вільного від роботи часу і провести розрахунок двома або навіть трьома способами, щоб потім порівняти результати і визначитися з вибором.