Перейти до контенту

Чому запотівають пластикові вікна – причини та вирішення проблеми


► Конструкція металопластикового вікна
► Тиск насиченої пари
► Запотівання через високу вологість
► Запотівання через помилки монтажу
► Запотівання вікон взимку
► Запотівання склопакету зсередини

Пластикове, а точніше кажучи, металопластикове вікно встановлюється з метою значно покращити теплоізоляцію та звукоізоляцію будинку. Конструкція вікна включає різноманітні технологічні деталі, які й дозволяють домогтися значного ефекту, адже при закритому вікні міський шум не чути навіть на першому поверсі, а установка навіть простого однокамерного варіанту такої конструкції покращує збереження тепла майже на 20 %.

Очевидно, що збереження тепла та досягнення тиші в приміщенні вікно забезпечує завдяки повному відсіканню шуму та холодного повітря шляхом герметизації приміщення. Чому ж при цьому потіють пластикові вікна - зрозуміти досить складно. В цій статті ми спробуємо з'ясувати причини запотівання пластикових вікон і дамо поради щодо усунення даної проблеми.

Конструкція металопластикового вікна

Металопластикове вікно - це світлопрозора конструкція, в якій матеріалом для пропускання світла є скло, а матеріалом корпусу - пластиковий профіль. Виготовляють такий профіль з полівінілхлориду модифікованого різними добавками. Оскільки пластик при всіх своїх перевагах міцністю не відрізняється, а вага скла досить значна, для посилення каркасу застосовуються металеві вкладки.

Вікно складається з наступних частин:

рами - несучого каркасу, який встановлюється у віконний отвір. На рамі закріплюються склопакети і вся необхідна фурнітура. З'єднання елементів ущільнюються гумовими вставками, які не пропускають повітря та вологу;
стулки - глухі або рухомі з відповідним механізмом відкривання. Вони служать каркасом для склопакета. Профіль стулки, як і рами, армований металевими елементами;
фурнітури - ручок, завіс, механізмів відкривання. До додаткових пристроїв належать мікроліфти, блокіровки і т.п.;
склопакета - складається з 2, 3 або 4 пластин скла різної товщини, з'єднаних по периметру в одну конструкцію. Таке з'єднання повністю герметичне. Між склом утворюється одна або дві повітряні камери. Цей запаяний прошарок повітря є головним теплоізолятором. Між склом монтується дистанційна рамка з алюмінію, всередині якої розміщений абсорбент - матеріал, що активно поглинає вологу. Ось чому пластикове вікно всередині не запотіває, навіть якщо порушена герметичність.

Описана конструкція повинна бути абсолютно герметичною і при якісному виконанні виключати будь-яку можливість появи конденсату. Причина того, що запотівають пластикові вікна всередині будинку, може виявитися досить несподіваною.

Тиск насиченої пари

Тиск насиченої пари - саме так називається рушійна сила процесу, що призводить у результаті до випадання конденсату на поверхні скла. Суть його зводиться до порушення нормального випаровування.

Повітря в приміщенні будь-якого будинку характеризується певним рівнем вологості, тобто містить водяну пару. Ця пара утворюється від дихання людей та людського тіла, а також від гарячої води з крана, у ванні, від сантехніки, їжі, що готується на плиті, і т.п. Допоки пара залишається парою, вона намагається зайняти максимальний об'єм. Це означає, що при першій можливості (відкритті дверей або вікон) пара залишає замкнуте приміщення.

утворення конденсату на пластикових вікнах
Чим вища концентрація вологи - тим більший тиск пари, і тим більш наполегливо вона намагається проникнути через стіни та вікна назовні. Здатність матеріалу пропускати пару і не накопичувати конденсат називається паропроникністю. У скла цей показник дорівнює нулю. Пара, зустрічаючи на шляху непереборну перешкоду, обходить її. Але якщо концентрація пари досить висока, то вона конденсується на поверхні. Ось чому потіють пластикові вікна зсередини.

Проблема посилюється тим, що скло не зберігає тепла, його температура завжди нижча від температури пластику або штукатурки. В результаті утворюється багато конденсату і вікно сильно мокріє.

Запотівання через високу вологість

Виходячи з вищеописаного зрозуміло, що металопластикове вікно стало жертвою власної досконалості. Склопакет і рама з ущільнювачами абсолютно не пропускають повітря. У звичайних дерев'яних конструкціях матеріал міг частково виводити вологу, а частково цю функцію виконувало нещільне примикання стулок. Але в сучасній конструкції досягається високий ступінь герметичності і пара не може залишити приміщення. Усунути це неприємне явище можна кількома способами.

Провітрювання - в принципі, робити необхідно заради свіжого повітря, але у випадку металопластикового вікна потрібно не просто відкривати кілька разів на день вікно, але й залишати його в режимі провітрювання на певний час. Щілина при цьому невелика, тепле повітря з будинку не вийде, а рівень вологості знизиться.

провітрювання пластикових вікон у квартирі
Вентиляція - особливо на кухні і, якщо є така можливість, у ванній. Ці приміщення - головні джерела насиченої пари. Якщо встановити додаткову вентиляцію не можна, то двері на кухню і до ванни потрібно залишати відкритими. Витяжка на кухні - варіант вентиляційної системи, ефективність якої визначається роботою вентиляції будинку.

вентиляційна система пластикового вікна

вентиляція у стіні кімнати
Обігрів - підвищення температури в приміщенні для ліквідації конденсату, що не є найкращим способом. Пересушене повітря нічим не краще від вологого. Однак, якщо під вікном розташований радіатор, такий спосіб можна використовувати. Майже завжди наявність батареї опалення під вікном повністю вирішує проблему запотівання у вітальні або спальні, де рівень вологості невисокий. Але якщо підвіконня занадто широке, а рама встановлена глибоко, то звичайної конвекції повітря може не вистачити. Якщо підвіконня пластикове або дерев'яне, можна проробити в ньому невеликі отвори.

Запотівання через помилки монтажу

При монтажі склопакету ПВХ рама закріплюється у проріз так, щоб між нею і стіною залишалися технічні зазори. Такі зазори фіксуються клинами, щоб після установки склопакета всередину зазорів обов'язково потрапила монтажна піна. Остання, крім того, що забезпечує міцне кріплення, має ще чудові теплоізоляційні властивості.

Але якщо рама вмонтована впритул до цегляної або бетонної поверхні, а монтажна піна відсутня, або використана лише на окремих фрагментах, то такі ділянки перетворюються на холодні зони. Тепла водяна пара при зіткненні з вікном буде відразу конденсуватися через холодне повітря, пропущене ззовні. Ось чому можуть сильно потіти пластикові вікна.

ліквідація щілин між коробкою пластикового вікна і стіною
Щілини між рамою та стінами необхідно ретельно заповнити монтажною піною. Якщо це не допомогло, то доведеться демонтувати вікно і встановити його заново з дотриманням технології.

Запотівання вікон взимку

Часто буває так, що пластикові вікна запотівають тільки взимку. Це може пояснюватися описаною вище причиною, але може мати і додаткові причини, пов'язані із зовнішніми елементами вікна, а саме з укосами.

Внутрішні та зовнішні укоси необхідно утеплювати при монтажі. Для зовнішнього використовується пінопласт, для внутрішнього - мінеральна вата або скловата. Якщо цією вимогою знехтувати, то взимку неутеплений ззовні укіс перетворюється на місток холоду. Відповідно, водяна пара, потрапляючи в зону охолодження, конденсується. Це головна причина того, чому запотівають пластикові вікна взимку. Ліквідувати проблему можна, демонтувавши відлив та утепливши укіс, після чого відлив встановлюється на своє місце.

Запотівання склопакету зсередини

Конструкція склопакету передбачає герметичне з'єднання, а наявність абсорбуючого прошарку має запобігти навіть незначній появі конденсату. Якщо ж повітряна камера склопакета вкривається конденсатом зсередини, причина може бути тільки одна - втрата герметичності. У такому випадку склопакет потрібно демонтувати і замінити.

Запотівання і промерзання вікна є дуже поширеною проблемою, бо причиною такого явища найчастіше виступають природні процеси. Про вологість повітря люди замислюються рідко, вважаючи це поняття не вартим уваги. І поки в будинку стоять старі дерев'яні вікна, пара вільно виходить з приміщення.