► Поширені конструкції решіток для батарей опалення
► Переваги та недоліки решіток з різних матеріалів
► Як зробити решітку для радіатора?
► Виготовлення решітки на батарею
Дуже часто власникам квартир та приватних будинків не подобається зовнішній вигляд радіаторів опалення. При цьому для вирішення проблеми зазвичай використовуються спеціальні металеві решітки, які можна купити в спеціалізованих магазинах. Порівняно низька ціна, витончена зовнішність, захист від пилу та дітей - це лише частина переваг аксесуарів такого типу. Також відомо, що за допомогою металевих декоративних решіток тепле повітря розподіляється всередині приміщення більш рівномірно. При бажанні виготовити решітку для батареї можна навіть своїми руками, якщо не підходить жодна з моделей заводського виробництва. У більшості випадків для цього достатньо лише побачити фото готового виробу. Слід також додати, що окремі моделі таких захисних решіток здатні виконувати і ряд додаткових функцій. Наприклад, виріб може мати нішу для просушування взуття або підійматись вгору, утворюючи невеликий письмовий столик.
Поширені конструкції решіток для батарей опалення
Декоративні решітки на радіатори опалення, незалежно від матеріалу виготовлення, зазвичай мають одну з трьох перерахованих нижче конструкцій.
▼ Решітка у формі короба - використовується в тому випадку, якщо необхідно заховати батарею повністю.
▼ Плоска решітка - виконує виключно захисну і декоративну функцію, призначена для встановленого в ніші для радіатора.
▼ Підвісна решітка - призначена для маскування громіздких чавунних батарей, які надто виступають відносно рівня підвіконня.
Яку краще купити захисну решітку із зазначених вище - буде залежати від способу установки радіаторів опалення, їх зовнішнього вигляду та розмірів. Також прийнято розділяти такого роду вироби за матеріалом виготовлення. Від цього буде багато в чому залежати й ціна аксесуарів. Найчастіше решітки на батареї виготовляють з металу, пластику, дерева та МДФ. Останній варіант вважається найбільш прийнятним для виготовлення своїми руками.
Переваги та недоліки решіток з різних матеріалів
У наші дні купити можна практично все і решітки для маскування радіаторів не є винятком. Їх доступна ціна і широкий асортимент при покупці забезпечують власникам достатню кількість варіантів для оптимального вибору. Деякі майстри-умільці виготовляють дуже гарні захисні решітки для батарей своїми руками, однак для цього потрібні достатні навики. Давайте коротко розглянемо властивості решіток для радіаторів з різних матеріалів.
▼ Решітки з металу - вони зазвичай мають вигляд короба, який виготовляється з листової сталі товщиною 0,5 - 0,8 мм і покриті спеціальною термостійкою фарбою відповідного кольору. Їх дизайн, як правило, досить примітивний, але виглядають такі вироби досить навіть акуратно, та й ціна металевої решітки набагато нижча, ніж дерев'яної. Якщо є навички згинання металу та відповідне обладнання, виготовити такі аксесуари цілком можливо своїми руками, хоча сталеві листи і фарбу в будь-якому випадку доведеться купувати.
▼ Решітки (короби) з натурального дерева – їх зазвичай доводиться замовляти, виготовляються ці аксесуари з урахуванням місця установки. Купити готові решітки такого типу майже неможливо. Матеріалом в даному випадку служать цінні породи деревини, з яких також виготовляються різні декоративні елементи. Їх основний недолік - утворення тріщин і деформація в результаті пересихання. Тому для виготовлення дерев'яних декоративних решіток та коробів для батарей слід використовувати добре висушену якісну деревину. Негативним моментом також є досить висока ціна таких виробів.
▼ Решітки (короби) з МДФ - більш прийнятний з точки зору надійності та вартості варіант. Враховуючи високу якість сучасних МДФ плит, вироби з них служать набагато довше, ніж аналогічні решітки з натурального дерева. Перевагою також є можливість виготовлення такої решітки власними руками, оскільки даний матеріал легко обробляється в домашніх умовах за допомогою елементарного інструмента.
▼ Пластикові решітки – це найбільш компромісний варіант з перерахованих вище. Це найдешевші вироби, але в них досить акуратний зовнішній вигляд. Існує думка, що встановлювати пластикові решітки на радіатори опалення всередині житлових приміщень не рекомендується, оскільки полімер при нагріванні схильний до виділення шкідливих речовин. Однак офіційного підтвердження даного факту поки що ніхто не надав.
Як зробити решітку для радіатора?
Для того, щоб самостійно зробити захисну декоративну решітку для батареї, необхідно підготувати:
► дриль з набором свердел по дереву;
► болгарку 125 мм (при наявності);
► дискову циркулярну пилку;
► меблевий стиплер;
► ножиці по металу;
► кілька струбцин;
► набір викруток;
► пасатижі;
► ножівку.
З матеріалів доведеться купити:
► столярний клей або рідкі цвяхи;
► плиту МДФ або ДСП;
► пара меблевих ніжок;
► шурупи та саморізи;
► скоби для степлера;
► металеву сітку.
Крім перелічених матеріалів можуть стати в нагоді також інші елементи кріплення та матеріали, адже багато що буде залежати від фантазії та творчих навичок майстра.
Виготовлення решітки на батарею
▼ Спочатку необхідно зняти розміри з радіатора, до яких доведеться додати близько 8 - 10 см ширини та не менше 4 - 5 см висоти. Отримані таким чином розміри потрібно використати для розрізання циркулярною пилкою МДФ або ДСП. У результаті повинна бути виготовлена передня сторона майбутньої решітки.
▼ Діючи за таким же принципом, як описано вище, виготовляємо верхню частину короба для батареї, додавши до його глибини 2 - 3 см. Приклавши верхню заготовку до передньої частини, отримуємо точні розміри двох бічних частин, які використовуємо для подальшого різання плити.
▼ В передній частині за допомогою дрилі та циркулярної пилки прорізаємо необхідної форми отвори, накресливши попередньо на заготовці олівцем лінії. Отвори можуть бути будь-якої форми та розміру. Головне в даному випадку забезпечення привабливого зовнішнього вигляду.
▼ Болгаркою або ножицями відрізаємо шматки сітки, які повинні бути на кілька сантиметрів більші, ніж розміри отворів у передній панелі короба. Їх необхідно прикріпити зсередини конструкції за допомогою саморізів з невеликими прокладками або застосовуючи «рідкі цвяхи».
▼ Тепер залишилось з'єднати між собою всі заготовки, використовуючи шурупи або саморізи. Збірка проводиться за допомогою невеликих металевих кутників з отворами, розташованих зсередини конструкції решітки, або невеликих дерев'яних брусків, які попередньо наклеюються зсередини в кутах столярним клеєм, після чого для надійності фіксуються довгими шурупами.
▼ До нижнього торця решітки для батареї по кутах кріпляться ніжки. Для цього в потрібних місцях фіксуються саморізами металеві кутники. Бажано вибирати ніжки з можливістю регулювання їх висоти.
Ось і все, виріб готовий, залишається його встановити на своє місце та відрегулювати висоту ніжок. Описаний вище процес виготовлення решітки для радіатора є лише приблизними, оскільки багато що буде залежати від власного смаку, специфіки конструкції та фантазії майстра.