► Трубчасті радіатори - особливості конструкції
► Характеристики трубчастих сталевих радіаторів
► Переваги трубчастих батарей
► Способи кріплення радіаторів
► Декоративні властивості
► Форма обігрівачів
Система опалення, незважаючи на зовнішню свою простоту - котел, труби і батареї, є конструкцією складною. Дешевий і популярний теплоносій - гаряча вода, яка переміщається по системі за допомогою помпи або циркулює природнім шляхом. Якщо не врахувати певні принципи роботи таких систем, то опалення не тільки втратить ефективність, але й взагалі не буде працювати.
Чималий внесок сюди вносить і батарея - основний елемент передачі тепла. Невідповідність її розмірів, конструкції і матеріалу просто не дозволить прогріти приміщення, навіть якщо вода подаватиметься необхідної температури і вчасно. Щоб виключити такого роду помилки, варто вибрати надійний і перевірений варіант - сталеві трубчасті радіатори опалення.
Трубчасті радіатори - особливості конструкції
Прилад відноситься до категорії секційних, тобто, що складаються з декількох елементів. Усередині кожної секції сформовані канали, по яких переміщається теплоносій - вода або антифриз. Передача тепла здійснюється на 70% радіаційним шляхом - теплове випромінювання, і на 30% конвекційним - за рахунок нагріву повітря об металеву поверхню.
Трубчастий радіатор опалення складається з вертикально розташованих трубок, які з'єднують верхній і нижній колектори. Пристрій нерозбірний і припускає різні способи підключення.
Характеристики трубчастих сталевих радіаторів
Висота приладу змінюється від 30 до 300 см.
Кількість трубок може бути від 1 до декількох десятків. У першому випадку радіатор має форму кілька разів вигнутої труби, що називається сушкою для рушників. Такий радіатор купити рекомендується для ванни або санвузла.
Глибина сягає 22,5 см, причому в ряді по глибині може знаходитись від 1 до 6 елементів. Ціна радіатора помітно залежить від параметрів трубок і загального робочого об'єму.
Крок між секціями - 45 і 65 мм. Другий варіант використовується в школах і лікарнях, де вимоги до відсутності пилу найвищі.
В трубчастих радіаторах опалення російського виробництва товщина стінок сягає 2 мм, а в європейських виробників - від 1 до 1, 5 мм. При цьому ціна російських моделей нижча.
Класичний переріз секції радіатора - круг діаметром 25 мм, але сьогодні є моделі, де використані труби з овальним, прямокутним (50 * 10 мм), плоским (20 * 25 мм) і навіть трикутним перерізом труб. Відгуки дизайнерів стверджують, що цю особливість використовують незаслужено рідко.
На українському ринку найбільш поширені сталеві вироби. Незважаючи на те, що ціна на них порівняно висока, вони залишаються найпопулярнішими. Моделі з чавуну та міді вкрай рідкісні.
Переваги трубчастих батарей
Найголовніша перевага такого приладу в способі передачі тепла. Теплове випромінювання ефективно і рівномірно забезпечує прогрівання приміщення, тому що не залежить від потоків повітря. На думку лікарів такий обігрів радіаційним методом корисніший для здоров'я, тому купити рекомендується обігрівач цього класу, незважаючи на більш високі ціни.
Трубчасті радіатори для опалення мають ряд характерних переваг.
▼ Прилад відрізняється прекрасною стійкістю до гідроударів та витримує тиск 10 і 15 атмосфер (імпортного виробництва)та 15 і 22,5 атмосфери (російського виробництва). Це дозволяє без побоювання купити трубчасті радіатори для будинків з центральним опаленням.
▼ Виключається витік. З'єднання секцій виконується високоточним зварюванням.
▼ Завдяки невеликій площі перерізу труб вони містять відносно невеликий об'єм води. Це означає, що система швидко реагує на команди терморегуляторів і не є такою інерційною, як звичайні батареї.
▼ Трубки відрізняються гладкістю, тому пил і бруд на них не накопичується. Відгуки експертів свідчать про те, що трубчасті сталеві радіатори опалення визнані самими гігієнічним і безпечними.
До недоліків відносять такі властивості
▼ Тепловіддача приладу знаходиться на рівні масляного обігрівача, тому біметалічному радіатору він поступається. Частково виправити цей недолік можна, пофарбувавши секції темним кольором, що покращить теплопередачу.
▼ Сталь не є стійкою до корозії. Це загрожує зношуванням самого радіатора та швидким засміченням трубки через осадження солей на внутрішній поверхні.
Компенсують цей недолік двома способами. У власному будинку в якості теплоносія використовують антифриз, що корозію автоматично виключає. В інших випадках пропонується вибрати моделі з захисним шаром поліуретану всередині, наприклад, російські вироби марки PC. Ціна їх, звичайно, більша, але й довговічність значно зростає.
Потрібно враховувати не тільки ціни сталевих трубчастих радіаторів опалення, але й об'єктивні умови експлуатації. Вода, що подається в квартири та власні будинки, далека від європейських стандартів. Вітчизняні виробники цю особливість враховують, пропонуючи вироби з більш товстої сталі та полімерним захисним шаром, так що купити бажано вітчизняні трубчасті батареї.
Способи кріплення радіаторів
Батарея, тим більше центрального опалення, закріплюється тільки до стіни - так думає більшість людей. Але, коли справа стосується трубчастих вертикальних радіаторів опалення, то можливі різні варіанти.
Настінне кріплення, звичайно, є найпопулярнішим методом. Трубчасті вертикальні обігрівачі можуть досягати у висоту до 3 м, що виключає інший спосіб монтажу. І якщо для споживачів високі радіатори є незвичними, то європейські дизайнери давно ввели на них моду. Приклад - численні моделі від IRSAP, у тому числі Tesi 2 і Tesi 3, що міцно закріпилися на ринку, незважаючи на високі ціни.
Підлогове кріплення передбачає встановлення обігрівача на металеві ніжки, приварені по краях і центру з урахуванням загальної ваги конструкції. Купувати такий варіант рекомендується у випадку, коли не можна зайняти нішу під вікном, або коли секція монтується для опалення утепленої лоджії.
Кутовий монтаж - на відміну від панельних трубчастим приладам можна надати кутову конфігурацію, кількість поворотів при цьому не обмежується. Для приміщення зі складною конфігурацією купити кутовий обігрівач - єдиний спосіб домогтися рівномірного обігріву. Однак вартість такого варіанту буде значно вища. На метод кріплення впливає тільки висота виробу: 2-метрові вертикальні гіганти недостатньо збалансовані, щоб стояти тільки на ніжках.
Декоративні властивості
Вертикальні радіатори монтуються з трубок невеликого діаметру. Крім покращення тепловіддачі ця особливість дозволяє конструкції виглядати набагато легшою і делікатнішою, ніж традиційна батарея або панель. Однак естетичні якості трубчастих опалювачів цим не вичерпуються. По розташуванню трубок батареї діляться на два види.
▼ Вертикальні - більш популярний варіант. При такому положенні трубок пил не накопичується, а сам обігрівач, як будь-який інший вертикальний елемент, візуально збільшує висоту стелі в кімнаті.
▼ Горизонтальні - припускають горизонтальне розташування, частіше застосовуються в просторих офісних приміщеннях.
Форма обігрівачів
▼ Плоский - всі трубки якого розташовані в один ряд, утворюючи собою площину.
▼ Кутовий - радіатор розділений на дві умовні секції, розташовані під кутом одна до одної.
▼ Радіусний - радіатор, виконаний у формі дуги або навіть повністю круглої форми. Відгуки фахівців свідчать, що форма не впливає на теплопередачу приладу, але з дизайнерської точки зору цей варіант виглядає значно цікавіше.
▼ Дизайнерський - вертикальні трубки можуть бути зігнуті за власним бажанням, в результаті чого може вийти радіатор у формі хвилі. На фото можна бачити такий трубчастий радіатор опалення.
▼ Перетин трубок - овальних, круглих, трикутних, також може урізноманітнити дизайн.
Колірна палітра також практично безмежна. Ціна трубчастого радіатора опалення від відтінку не залежить. В каталогах виробників є світлі і темні кольори. Останні покращують тепловіддачу. Однак деякі покупці віддають перевагу таким цікавим колірним рішенням, як металеве покриття, перламутр, бронза, зістарена бронза, лаковане дерево і т.п.
Сьогодні увійшли в моду дизайнерські стилі лофт і вінтаж, які породили інші варіанти. Поверхня металу обробляється антикорозійними засобами і покривається прозорим лаком.
Поєднання перерахованих вище прийомів декору дозволяє купити трубчастий обігрівач для будь-якого інтер'єрного рішення. При цьому радіатор виступатиме елементом дизайну, а не буде скромно ховатися за ґратами.
Трубчасті вертикальні обігрівачі дуже різноманітні та практичні. В порівнянні з чавунними батареями вони відрізняються значно меншою вагою, що полегшує монтаж і ремонт. В порівнянні з мідними обігрівачами їх ціна набагато менша, а порівняно з панельними трубчасті батареї виглядають набагато декоративніше. При цьому вироби такого типу часто містять полімерне внутрішнє покриттям і можуть підключатись до центрального опалення.