Перейти до контенту

Як вибрати радіатори опалення – поради покупцям


► Особливості чавунних радіаторів
► Властивості алюмінієвих радіаторів
► Особливості біметалічних радіаторів
► Переваги та недоліки сталевих радіаторів
► Додаткові поради щодо вибору радіаторів
Більшість жителів нашої країни починають готуватися до зимового сезону задовго до приходу перших холодів. Зазвичай це питання вирішується під час ремонту квартири або приватного будинку. Надійна високоефективна система опалення - це комфорт і затишок, який необхідний кожній людині. Однак для забезпечення максимально ефективного функціонування опалення необхідний правильний вибір як самого котла, так і, здавалося б, таких банальних пристроїв, як опалювальні радіатори. Для людини, яка ніколи не стикалася з принципом дії опалювальних приладів, радіатори здаються вельми простими металевими виробам, які можуть відрізнятися тільки зовнішнім виглядом і надійністю. Насправді від їхньої форми, технології та матеріалу виготовлення буде в кінцевому результаті залежати ще ККД та ряд інших параметрів, які не тільки впливають на мікроклімат в приміщенні, але й забезпечують економію енергоносіїв (газу, електроенергії, рідкого палива та ін.).

радіатори для електричного опалення, батареї для газового опалення
Як відомо, на відміну від конвекторів, радіатори віддають всередину приміщення більше половини теплової енергії шляхом її випромінювання. При цьому конвекційним методом передається лише незначна кількість тепла. Це дуже важливий момент, який слід враховувати при покупці радіаторів для дому. Відомо також, що продуктивність металевих радіаторів систем парового опалення становить від 1000 до 2500 ккал/год. Вона залежить від потужності опалювального котла, розміру і площі поверхні радіаторів, матеріалу виготовлення і режиму, в якому працюють ці опалювальні пристрої. І якщо тепловий режим роботи опалення можна змінювати в процесі його експлуатації, то радіатори краще відразу купувати найоптимальніші, адже потім їх заміна або додавання вимагатимуть додаткових грошових витрат. Давайте розглянемо, як вибрати радіатори опалення, щоб вони забезпечили максимальну економію, не псували дизайн кімнати і мали тривалий термін експлуатації. На покупці опалювальних радіаторів краще не економити, адже раптовий вихід з ладу опалення загрожує для дому серйозними форс-мажорними обставинами.

В принципі, всі радіатори в першу чергу прийнято ділити на два основних типи: панельні (нерозбірні) та секційні. При цьому панельні в переважній більшості випадків виготовляються із сталевих листів методом штампування. Що стосується секційних опалювальних приладів, вони можуть бути зроблені зі сталі, алюмінію, чавуну і навіть міді, хоча останній варіант вкрай рідко зустрічається на ринку теплотехніки зважаючи на дуже високу вартість. А тепер розглянемо по порядку переваги і недоліки всіх перерахованих типів радіаторів.

Особливості чавунних радіаторів

Цей тип секційних радіаторів є найстарішим і перевіреним протягом десятиліть. Як відомо, всі будинки за часів СРСР опалювалися саме чавунними радіаторами, оскільки це було краще рішення, яке не мало гідних альтернатив. В таких радіаторів досить висока теплова потужність на одиницю площі. Крім того, вони дуже стійкі до корозії і можуть прослужити 20-30 років без необхідності обслуговування. Доводилося використовувати чавунні радіатори і для приватних будинків, оскільки достойного альтернативного вибору на ринку не було.

батареї чавунні переваги ціна
В нашій країні найпоширенішими на сьогоднішній день залишаються саме чавунні радіатори опалення, що складаються з трьох, двох або одноканальних секцій. З таких секцій, використовуючи спеціальні ніпелі з прокладками, можна зібрати радіатор необхідної потужності та габаритів. Максимальний робочий тиск чавунних радіаторів становить 6-10 атмосфер, залежно від фірми і специфіки виготовлення. Крім того, у продаж надходять опресовані радіатори, які здатні витримувати тиск навіть до 15-20 атмосфер. Найбільша температура, на яку розраховані всі чавунні радіатори, становить 130 градусів, чого цілком достатньо для будь-якої опалювальної системи. І, мабуть, головною перевагою таких опалювальних пристроїв вважається їх відносно низька вартість.

А тепер скажемо пару слів про недоліки чавунних радіаторів.

▼ По-перше, вони дуже важкі та громіздкі, що безпосередньо впливає на зручність монтажу і демонтажу таких радіаторів.

▼ По-друге, їх зовнішній вигляд важко назвати естетичним і привабливим. Правда, цей недолік можна компенсувати різного типу декоративними решітками, однак в умовах маленької квартири краще все-таки використовувати інші, більш компактні та витончені типи радіаторів.

▼ По-третє, навіть правильно встановлений радіатор не виключає ризик протікання теплоносія, оскільки серед такого типу виробів дуже високий відсоток браку, пов'язаного з неякісним литтям чавуну. В підсумку можна зробити висновок, що інші види радіаторів, незважаючи на свою більш високу вартість, є більш бажаними для побутових умов. Вони кращі практично за всіма фізичними і тепловими параметрами від чавунних радіаторів, проте їх вартість може бути більшою в декілька разів.

Властивості алюмінієвих радіаторів

Як відомо, вибір радіатора опалення для приватного будинку більшість власників житла здійснюють в першу чергу за зовнішнім виглядом. Сказати, що такий підхід є абсолютно неправильним також не можна, адже кожен із нас хоче жити в затишному будинку або квартирі з привабливим інтер'єром і комфортними умовами. Саме тому люди все частіше звертають увагу на алюмінієві радіатори, які виглядають зовні дуже акуратно та елегантно. Ці опалювальні пристрої характеризуються більшою ефективністю, ніж чавунні, а їхня вага навіть не порівнюється з важкими литими чавунними виробами. Вони майже миттєво прогріваються самі та прогрівають приміщення, їх температурою можна легко керувати за допомогою термостатичних вентилів, а секції з алюмінієвих радіаторів збираються точно так само, як з чавунних, із застосуванням прокладок та ніпелів.

батареї з алюмінію які вибрати
Незважаючи на ряд незаперечних переваг, алюмінієві радіатори мають і недоліки. Приміром, їх не рекомендується використовувати в системах опалення з кислотністю теплоносія 7-8 рН. Крім того, вироби з алюмінію погано витримують гідроудари, імпульси тиску та різку зміну температури теплоносія. Всі ці негативні фактори, включаючи також наявність в теплоносії абразивних речовин, руйнують оксидну плівку всередині секцій і викликають корозію. Це істотно скорочує термін служби алюмінієвих радіаторів, тому для централізованих систем опалювання їх краще не використовувати. Крім того, алюміній з міддю утворює так звану гальванічну пару, в якій обидва метали дуже швидко руйнуються. Це необхідно пам'ятати, використовуючи даний тип радіаторів разом з мідними трубами, латунними і бронзовими вентилями, а також іншими аксесуарами, які містять мідь.

Особливості біметалічних радіаторів

Відразу зазначимо, що за своїми характеристиками біметалічні радіатори кращі від двох попередніх, оскільки вони об'єднали в собі всі основні переваги алюмінієвих і сталевих опалювальних пристроїв. Незалежно від фірми, яка виготовляє ці сучасні високотехнологічні вироби, всі вони є якісними і довговічними опалювальними пристроями, тому при виборі не грає особливої ролі підприємство-виробник. Конструкція біметалічного радіатора представляє собою сталеву трубчасту ємність-канал, зверх на яку встановлені алюмінієві ребра. Така конструкція дозволила досягти майже такої же тепловіддачі, як в алюмінієвих секційних радіаторів, при надійності та довговічності сталевих.

алюмінієві біметалічні батареї для опалення квартири
Головними недоліками біметалічних радіаторів вважаються їх висока ціна (вони коштують значно дорожче від алюмінієвих) і малий внутрішній об'єм, що потребує постійної інтенсивної циркуляції теплоносія для забезпечення необхідної теплової потужності. Як свідчить практика, в процесі експлуатації даний тип опалювальних пристроїв часто видає неприємні звуки (шипіння, свист), тому найчастіше їх встановлюють в офісних, торгових та інших нежитлових приміщеннях. Незважаючи на сукупність переваг, висока вартість і зазначені недоліки послужили причиною того, що в Європі цей тип опалювальних радіаторів використовується досить рідко, віддавши лідерство сталевим радіаторам, про які піде мова далі в нашому огляді.

Переваги та недоліки сталевих радіаторів

За своєю конструкцією вони не є секційними, як описані вище три типи опалювальних пристроїв. Це штамповані з сталевих листів трьох, двох або однорядні готові радіатори, які необхідно відразу підбирати за зовнішнім розміром і потужністю для того або іншого приміщення. Даний тип опалювальних пристроїв виготовляють багато європейських фірм, оскільки саме на сталеві радіатори сьогодні спостерігається максимальний попит. Вони витримують тиск до 10 атмосфер при максимальній температурі теплоносія від 90 до 140 градусів. Цього цілком достатньо для опалювальної системи приватного будинку або квартири.

При порівняно низькій вартості сталевих радіаторів вони краще віддають тепло, ніж чавунні, хоча й трохи гірше, ніж алюмінієві. Проте їх досить низька ціна, незначна вагу, досить висока надійність та легкість монтажу забезпечили цим виробам найбільшу популярність в Європі. Судячи по статистичних даних, сталеві радіатори тієї чи іншої фірми сьогодні встановлені в 7-8 з кожних десяти об'єктів житлової нерухомості в європейських країнах.

Додаткові поради щодо вибору радіаторів

Фахівці з дизайну приміщень, базуючи свої рекомендації на основних теплотехнічних параметрах радіаторів, радять аналізувати відразу кілька факторів.

▼ По-перше, важливо врахувати архітектурно-будівельний стиль, який в цілому буде визначати розмір і форму опалювальних радіаторів для кожного будинку окремо.

▼ По-друге, необхідний хоча б елементарний розрахунок оптимальної теплової потужності опалювальних пристроїв. Від цього буде залежати необхідна кількість радіаторів в одному приміщенні.

▼ По-третє, не можна нехтувати зовнішньою привабливістю радіаторів. Ще один важливий фактор вибору - це ціна. При цьому краще віддати перевагу оптимальному поєднанню всіх перерахованих факторів.

Крім того, радіатори опалення для свого будинку найкраще купувати в торгових точках, що користуються високою репутацією у вашому місті. Це може бути невеликий, але добре відомий мешканцям міста сантехнічний магазин або великий супермаркет. Хоча супермаркетам досвідчені теплотехніки не радять віддавати перевагу через велику кількість товарів, серед яких часто трапляються вироби підозрілого виробництва та підробки.