Перейти до контенту

Опалення дерев’яного будинку – різновиди та способи


► Яке опалення вибрати для дерев'яного будинку?
► Пічне опалення дерев'яного будинку
► Водяне опалення в дерев'яному будинку
► Електричне опалення дерев'яного будинку

Власний дерев'яний будинок - це будинок мрії багатьох з нас. Завдяки використанню натуральної деревини для будівництва проживання в такому будинку стає приємним і комфортним. У спекотні літні дні будинок дає прохолоду, а взимку - тепло, звичайно, якщо в ньому є опалення. Будинок з дерева без опалення на ринку нерухомості вважається недобудованим і ціна такої споруди порівняно низька. Таким чином, опалення в дерев'яному будинку є одним з основних складових у формуванні ціни на таку нерухомість.

Якщо ви купили дерев'яний будинок без опалення або ж збираєтеся поміняти старе опалення на нове, тоді вам, напевно, слід розглянути можливі варіанти, щоб вибрати найкращий. В рамках цієї статті ми розглянемо основні типи і способи опалення, що використовуються для обігріву будинків з дерева, а також опишемо їх переваги та недоліки.

обігрів будинків з дерева

Яке опалення вибрати для дерев'яного будинку?

Опалення в дерев'яному будинку, як і в будівлях з іншого матеріалу, може бути реалізоване або за допомогою печі, або за допомогою водогрійного котла, який може працювати на природному газі, дизельному, твердому паливі або використовувати як джерело енергії електроенергію. Можна також застосувати один з новітніх видів електричного опалення - керамічні електронагрівальні панелі, масляні радіатори, інфрачервоні обігрівачі, систему підігріву підлоги.

Вибираючи будь-який з способів обігріву дерев'яного будинку, необхідно обов'язково адаптувати його під особливості конструкції та матеріалу дерев'яних будинків. Ігнорування цієї вимоги може не тільки призвести до порушень в роботі системи опалення, але й нашкодити самій споруді, тобто, стінам і перекриттю дерев'яного будинку.

Пічне опалення дерев'яного будинку

Це найстаріший вид опалення дерев'яних будинків, традиційний, найбільш природний та екологічний. Дійсно, що може бути природнішим, ніж опалення побудованого з дерева будинку дровами, тобто, дерев'яним паливом. Для будинків, розташованих в зоні лісів, це ще й найбільш економний спосіб опалення. Особливо актуальне пічне опалення в умовах нестабільності економіки, коли різко зростають ціни на енергоносії.

повітряний обігрів дерев’яного будинку
Найбільш поширеним видом опалення заміських та сільських будинків у нашій країні є пічне опалення. Взагалі піч вважається своєрідним серцем дерев'яного будинку, і місце розташування її має бути відповідним - якомога ближче до центру. При згоранні палива стіни печі та нижня частина димоходу виділяють тепло, яке і розходиться по всіх приміщеннях, обігріваючи їх. Крім обігріву, піч можна використовувати для приготування їжі. Слід також зазначити, що в цьому відношенні ніякі сучасні газові та електричні плити можна лише приблизно порівнювати з приготуванням їжі у печі.

Особливості пічного опалення накладають деякі обмеження на його використання. Наприклад, цей спосіб не підійде для будинків, що мають більше двох поверхів, та й просто для будинків великої площі. Справа в тому, що для обігріву 35 м. кв. житлової площі потрібно не менше 1 м. кв. площі печі, а її розмір теж завжди буде обмежений і повинен залишатись в розумних рамках. Але є вихід з положення, що дозволяє опалювати піччю великий будинок. Просто потрібно спалювати не дрова, а вугілля, яке під час згорання виділяє набагато більше тепла.

Пічному опаленню дерев'яного будинку притаманні як переваги, так і недоліки. До переваг відноситься мінімальний час і незначні кошти на влаштування пічного опалення, а також доступність і порівняно невисока ціна дров. Не можна не згадати також особливу, унікальну атмосферу, яка створюється в будинку з пічним опаленням. Головним недоліком пічного опалення є його досить трудомістке обслуговування. Носити дрова, підкидати їх у топку, вигрібати і виносити золу - для багатьох це з цікавого заняття швидко перетворюється в тяжку роботу. Також до недоліків можна віднести повільний розігрів печі, нерівномірний розподіл тепла по кімнатах, необхідність регулярного прочищення димаря. Якщо будинок недостатньо утеплений, то з пічним опаленням в холодну погоду потрібно бути готовим до різких температурних перепадів. Нагрівши будинок з вечора до спеки в приміщеннях, можна вранці прокинутися в холодному, повністю вистиглому приміщенні.

При влаштуванні пічного опалення в будинку з дерева потрібно вжити заходів для того, щоб уникнути контакту димоходу зі стінами, перекриттям та покрівлею. Бажано, щоб піч стояла на окремому фундаменті, була побудована з вогнетривкої цегли, і мала всередині трубу з нержавіючої сталі. Це дозволить уникнути надмірного перегріву димоходу та впливу вологи при випаданні конденсату. Обох цих факторів в дерев'яному будинку краще уникати.

Водяне опалення в дерев'яному будинку

Це найбільш поширений тип опалення. Теплоносій (вода) нагрівається опалювальним котлом і, циркулюючи по системі труб та радіаторів, обігріває будинок. Як паливо для котла може застосовуватися природний газ, дизельне і тверде паливо (вугілля, дрова, торф і т.п.). Для нагріву води в котлі може використовуватися також електроенергія.

обігрів підлоги в дерев’яному будинку
Найбільш економним варіантом водяного опалення дерев'яного будинку є газове опалення. Тому, якщо є можливість приєднання до газової магістралі, є сенс нею скористатися. Обігрів електричним котлом досить дорогий, його можна рекомендувати в добре утеплених будинках, де витрата електроенергії на опалення буде мінімальною. Котли на дизельному паливі досить економні, але вимагають спорудження окремої будівлі.

Перелічені вище системи опалення є енергозалежними, тобто, при відключенні електроенергії не працюватиме і опалення. Чим хороші ці способи опалення, так це тим, що вони працюють в автоматичному режимі, при мінімальній участі людини в процесі. Цього не можна сказати про твердопаливні котли, які вимагають постійного обслуговування. Кожні 3-4 години в твердопаливний котел потрібно підкидати паливо. Зате це паливо має порівняно низьку вартість, і опалення твердопаливним котлом буде менш енергонезалежним і працюватиме навіть при відключенні електроенергії.

При встановленні водяного опалення дерев'яного будинку необхідно враховувати, що дерев'яні будинки з часом дають істотну усадку, а також мають властивість розсихатися від впливу високих температур та псуватися від вогкості, причиною якої може стати конденсат, що випадає на холодних трубах. Тому при монтажі опалювальних і водопровідних труб в будинках з дерева повинні виконуватися перелічені нижче умови.

▼ На вертикальних ділянках труб повинні бути передбачені компенсатори та кріплення ковзаючого типу.

▼ Всі труби повинні бути захищені теплоізоляцією. Опалювальні - щоб уникнути нагрівання стін, а водопровідні - для запобігання зволоження стін.

▼ При схованій прокладці горизонтальних труб необхідно просвердлити технологічні отвори в підлогових і стельових балках. Щоб не нашкодити їх несучої здатності, необхідно це питання узгоджувати з проектувальниками.

Електричне опалення дерев'яного будинку

Опалення керамічними електронагрівальними панелями, масляними радіаторами, інфрачервоними та іншими електрообігрівачами, а також системою підігріву підлоги рекомендується для місцевості з досить м'яким кліматом в енергозберігаючих будинках, де втрати тепла і, відповідно, витрати електроенергії на обігрів будуть мінімальні. При експлуатації таких приладів, особливо в дерев'яних будинках, потрібно суворо дотримуватися правил безпеки.

електричний підлоговий обігрів будинку з дерева
Необхідність вирішення питання про опалення дерев'яного будинку актуальна і для новобудов, і для вже споруджених будинків під час їх ремонту із заміною опалювальної системи. Дерев'яні будинки славляться своєю здатністю відмінно утримувати всередині тепло, але щоб його можна було утримувати, потрібно подбати про правильне функціонування, зручність та економність опалювальної системи.

Опалення в дерев'яному будинку вибирається, виходячи з доступності енергоносіїв. Чи проходить поблизу будинку газова магістраль, чи є вдосталь дешевої деревини у лісі або вугілля поблизу - все це повинно прийматися до уваги. Ну і, звичайно, при монтажі системи опалення в дерев'яних будинках обов'язково повинні бути враховані всі властивості деревини та її горючість, щоб не виникало аварійних та пожежних ситуацій.