► Особливості електричних відбійних молотків
► Важкі та легкі моделі відбійних молотків
► Звертаємо увагу на двигун
► Що потрібно знати про ударну енергію
► Додаткові пристрої та елементи
В першу чергу слід зазначити, що найпершим в історії електричним інструментом були саме відбійні молотки. Вони були розроблені для використання в шахтах. Однак, у зв’язку з високим ризиком іскріння, користуватися таким інструментом у вугільних шахтах було дуже небезпечно, тому що вугільний пил дуже легко займається і виникає загроза вибуху. Крім того, виробничі технології тих років ще не дозволяли створити електричний інструмент з достатнім ступенем надійності та необхідною потужністю. Таким чином домінуючі позиції на тривалий час зайняли пневматичні моделі відбійних молотків.
Однак на сьогоднішній день ситуація кардинально змінилася і деякі види електричних відбійних молотків від відомих виробників можуть скласти серйозну конкуренцію відбійним молоткам з пневматичним приводом. Визначальну роль в такому розподілі сил зіграло сучасне будівництво, яке сьогодні все більш активно використовує саме електричні моделі різноманітних інструментів.
Особливості електричних відбійних молотків
Купити електричний відбійний молоток - завдання досить складне та відповідальне. Тут потрібно врахувати не лише ціну інструменту, але й багато інших чинників. Тому вибір відбійного молотка не є простим. Як правило, при розгляді основних критеріїв вибору того чи іншого електроінструменту, ми намагаємося розділити всі вироби на інструмент побутового призначення та професійні знаряддя праці. Що стосується відбійників, то тут аматорські моделі принципово відсутні як клас. Однак, не можна забувати і про те, що сьогодні практично кожен виробник намагається впровадити у серійне виробництво моделі, які здатні справлятися з найбільш широким спектром завдань. Коротше кажучи, тут є про що поговорити і що аналізувати.
Важкі та легкі моделі відбійних молотків
Коли мова йде про розподіл цього інструменту на групи, слід розпочати, мабуть, з ваги відбійних молотків. За цим критерієм всі відбійні молотки діляться на три класи.
▼ Легкі електричні відбійні молотки (перфоратори) - їх вага не перевищує 5 кілограм, вони є універсальним, легким і досить компактним інструментом, що забезпечує необхідну зручність при роботі в горизонтальному положенні.
▼ Для вирішення більш складних будівельних та ремонтних завдань допоможуть середні за вагою електричні відбійні молотки, маса яких не перевищує 10 кілограмів.
▼ Щодо найважчого інструменту, вага якого сягає 15 й більше кілограмів, такі відбійні молотки можуть впоратися з найскладнішими роботами, що передбачають руйнування асфальтового покриття, демонтаж великих бетонних конструкцій і т.п.
Середні та важкі відбійні молотки можна назвати інструментом з досить вузькою спеціалізацією. Вони є значно складніші в управлінні, та й призначається такий інструмент в основному для робіт у вертикальному положенні.
Звертаємо увагу на двигун
Безумовно, одним з найбільш важливих показників відбійного молотка буде потужність його електродвигуна, яка сьогодні варіюється в межах від 0,5 до 3 кВт. Чим більша потужність - тим вищою продуктивністю буде характеризуватися електричний відбійний молоток. Відповідно, більшою буде і його ударна енергія. Додатково скажемо, що висока потужність двигуна дуже сильно впливає на тривалість безперервної роботи таким інструментом. Тобто, його можна використовувати протягом більш тривалого періоду часу, а також із застосуванням більшої робочої оснастки. Слід зробити невеликий відступ щодо відбійних молотків китайського виробництва. Для такого інструменту співвідношення між можливостями, потужністю та іншими параметрами не визначається. Всім нам відомі причини такої неприємної особливості, адже навіть при встановленні на свої інструменти максимально потужних двигунів китайці так і не навчилися отримувати з цього відповідні дивіденди.
Що потрібно знати про ударну енергію
Найбільш важлива характеристика будь-якого відбійного молотка - величина ударної енергії, яка вимірюється в джоулях. Чим більшим буде цей показник - тим більш ефективною і працездатною виявиться та чи інша модель відбійного молотка. Тобто, при збільшенні ударної енергії інструмент буде здатен довбати більш тверді та міцні матеріали. В легких відбійних молотків цей показник змінюється в межах від 3 до 8 джоулів. А ось середні та великі електричні відбійні молотки можуть розвивати ударну силу від 15 до 60 джоулів. Відзначимо також, що при не дуже високій енергії удару відбійних молотків легкого типу їх продуктивність залишається на досить хорошому рівні завдяки більш високій частоті довбання. Наприклад, якщо важкий електричний відбійний молоток з енергією удару 60 джоулів довбає матеріали з частотою 1000 - 1100 ударів на хвилину, то малогабаритний аналогічний інструмент з енергією не більше 10 джоулів може розвивати частоту до 3000 ударів на хвилину.
Додаткові пристрої та елементи
У сфері виробництва відбійних молотків конкуренція між фірмами не припиняється ні на секунду - так само, як це відбувається в будь-якій іншій сучасній комерційній галузі. Ось чому багато виробників почали розробляти свої власні системи і механізми, що дозволяють підвищити продуктивність інструментів. Крім цього, постійно покращується ергономіка інструменту, а також значно збільшується термін експлуатації відбійних молотків. Наприклад, чудовим доповненням ергономіки з гумовими ручками і вставками є сучасна система активного гасіння вібрації. В окремих моделях впровадження таких пристроїв дозволяє знизити вібраційні навантаження майже вдвічі.
Деякі виробники оснащують свої інструменти зручними індикаторами, що сповіщають користувачів про температуру та інші параметри тих чи інших вузлів. Дуже популярною останнім часом стає функція автоматичного відключення ударного механізму при роботі без навантаження, що особливо доцільно для потужних відбійних молотків, бо така система значно підвищує ефективність роботи, надійність і довговічність інструменту, а також дозволяє користувачам зменшувати навантаження в перервах між довбанням.