► Індивідуальні засоби захисту зварника
► Правила безпеки при виконанні зварювальних робіт
► Професійні захворювання зварників
Про те, що зварювальні роботи є роботами підвищеної небезпеки, знає більшість чоловіків, яким подобається виконувати ремонтно-будівельні роботи своїми руками. Побутові зварювальні апарати є у продажу практично в усіх будівельних магазинах і продаються вони без будь-яких обмежень. Тому єдиною умовою зменшення ймовірності отримати опіки або травму є дотримання рекомендацій та правил техніки безпеки.
На виробництві кожен зварник обов'язково проходить періодичний інструктаж з охорони праці, в який включаються питання з техніки безпеки при виконанні зварювальних робіт, обслуговуванні та зберіганні зварювального обладнання, а також по правильному використанню засобів індивідуального захисту, які в даному випадку особливо важливі. Однак на виробництві, в умовах підприємства при постійному контролі охорони праці, техніка безпеки при проведенні зварювальних робіт постійно перевіряється відповідальними особами. При цьому засоби захисту завжди відповідають ГОСТ 1361-69, ГОСТ 9497-60 та іншим аналогічним вимогам. Що ж стосується побутових умов, тут при виконанні робіт з електродуговим зварюванням контролювати техніку безпеки доводиться самостійно. Для цього потрібно мати елементарні знання про можливі небезпеки і засоби захисту від них, про що ми зараз і розповімо всім тим, хто любить майструвати і будувати своїми руками в домашніх умовах.
Індивідуальні засоби захисту зварника
Хороші засоби індивідуального захисту для виконання зварювальних робіт необхідно купувати в магазині. Більшість домашніх майстрів, бажаючи заощадити гроші, виготовляють зварювальні маски або щитки самостійно, хоча для цього теж потрібен час і матеріали. Чи варто економити одну-дві сотні гривень та наражати на небезпеку своє здоров'я - це питання доводиться вирішувати кожній людині самостійно. Як відомо, характеристики всіх зварювальних масок та інших ЗІЗ для зварювальних робіт, які використовуються будівельними та виробничими компаніями, відповідають ГОСТ 1361-69, що регламентує ряд вимог і норм, які ми зараз коротко перерахуємо.
▼ Оглядове вікно (оглядова щілина) зварювальної маски або щитка повинно мати певний розмір, який не обмежуватиме поле зору зварника, оскільки зменшений кут зору буде змушувати його працювати у незручному положенні.
▼ Встановлений в оглядове вікно маски світлофільтр повинен відповідати ряду вимог, які передбачають затримку ультрафіолетового і світлового випромінювання для необхідного рівня захисту очей зварника. Норми, яким повинен відповідати світлофільтр, можна знайти в ГОСТ 9497-60.
▼ Зварювальна маска або щиток не повинні викликати незручності при виконанні робіт. Форма і розміри всіх засобів індивідуального захисту повинні бути максимально адаптовані до фізіології людини, міцно утримуючись за допомогою спеціальних ременів на голові зварника.
▼ Для захисту рук та інших частин тіла необхідно одягати спецодяг зі стійкого до іскор матеріалу, такі ж рукавиці та шкіряне взуття.
Ось коротко всі вимоги, які висуваються до зварювальної маски та інших засобів індивідуального захисту. Не слід також забувати, що маска або щиток повинні захищати не тільки очі зварника, але і шкіру обличчя та шиї. У зв'язку з цим розмір маски, її форма і тип повинні вибиратися зварником самостійно, виходячи з власних уподобань і розміру. Потрібно пам'ятати, що бризки розплавленого металу є не менш важливим фактором небезпеки, ніж ультрафіолетове випромінювання, оскільки вони можуть бути причиною серйозних опіків. Тому, навіть якщо ви вирішили самостійно виготовити простий зварювальний щиток, або знайшли в своєму гаражі стару зварювальну маску, новий світлофільтр до неї краще все-таки купити в спеціалізованому магазині або на ринку.
Правила безпеки при виконанні зварювальних робіт
Сучасне зварювальне обладнання передбачає використання в якості джерела енергії не тільки електроенергію, але й різні гази. При цьому всі типи електрозварювальних апаратів, напівавтоматів та газозварювального обладнання мають свої фактори небезпеки. Тому перерахувати повністю всі правила техніки безпеки практично неможливо, однак існують вимоги, що стосуються всіх електрозварювальних та газозварювальних робіт. Багато що тут залежить від знань і досвіду самого зварника. Наприклад, кожен кваліфікований майстер знає, що перед використанням зварювального обладнання його необхідно перевірити. В першу чергу ця вимога стосується газових пальників, ацетиленових генераторів та зварювальних трансформаторів, корпуси яких повинні бути відповідним чином заземлені. А тепер розглянемо ряд типових правил техніки безпеки, обов'язкових для всіх зварників.
▼ В зоні застосування зварювального обладнання не повинні знаходитися горючі матеріали, легкозаймисті предмети і рідини.
▼ При використанні стиснутих газів (кисень, пропан) балони повинні знаходитися на відстані не менше п'яти метрів від місця проведення зварювальних робіт.
▼ Балони з горючими газами рекомендується виносити за межі приміщення, в якому працює зварник, надійно закріпивши їх, щоб уникнути ударів та падіння.
▼ Запалювати газові пальники можна тільки спеціальними запальничками, а використання сірників забороняється (це правило часто порушують навіть досвідчені зварники).
▼ У разі використання зварювального апарату з електричним пальником необхідно перевірити напругу на пальнику, вона не повинна бути більше 36 вольт.
▼ При роботі з електрозваркою потрібно стежити за станом ізоляції кабелів. У разі виявлення пошкоджень ізоляції роботи необхідно припинити, щоб відремонтувати або замінити пошкоджений кабель.
▼ Місце проведення зварювальних робіт має добре провітрюватися, тому в приміщенні повинна працювати ефективна витяжна вентиляція, яка буде в змозі забезпечити швидке відведення продуктів згоряння за межі приміщення.
Професійні захворювання зварників
Зварювальні роботи шкідливі для здоров'я і при тривалому систематичному виконанні вони можуть викликати певні захворювання. Хоча ми розглядаємо заходи безпеки при виконанні зварювальних робіт в побутових умовах, варто сказати пару слів про шкідливі фактори і можливе нанесення шкоди організму.
Отже, найбільш поширеними професійними захворюваннями зварників є: бронхіальна астма, пневмоконіоз, пиловий бронхіт, нейротоксикоз та професійна екзема. До виникнення кожного з цих захворювань можуть призвести такі негативні чинники, як бризки металу, іскри, шкідливі випаровування, випромінювання і довготривале незручне положення тіла під час виконання роботи. Слід також підкреслити, що найчастіше зварники стають жертвами респіраторних захворювань, які становлять найбільшу частку від загальної кількості професійних хвороб.