► Підвищення міцності старого фундаменту блоками
► Укріплення фундаменту бетонним поясом
► Додаткові поради і рекомендації
Досить часто буває так, що стіни старого будинку все ще досить міцні, а його фундамент починає поступово руйнуватися і на його поверхні утворюються тріщини. І щоб не зносити будівлю, можна спробувати зміцнити її фундамент сваями або будь-яким іншим доступним способом. І хоча це досить копіткі та важкі роботи, їх цілком можна зробити своїми руками, що вийде набагато дешевше, ніж спорудження нового фундаменту та виконання всіх решта будівельних робіт. Давайте спочатку розглянемо основні причини, через які на поверхні фундаменту з'являються тріщини і які викликають руйнування бетонної конструкції.
▼ При проектуванні були початково допущені помилки. Як відомо, ще декілька десятків років тому, приватне будівництво здійснювалося без особливих розрахунків, а багато робіт проводилося своїми руками «на око». При цьому власники будівель намагалися заощадити будівельний матеріал і, відповідно, гроші, що в свою чергу негативно впливало на якість і довговічність. І якщо будинок будувався на слабкому ґрунті, він незабаром починав «плисти».
▼ Старіння матеріалів. Всім відомо, що навіть дуже якісний та міцний бетон поступово починає руйнуватися і слабшати. Згодом його стан доходить до такого рівня, що фундамент руйнується і вже не здатний виконувати свої функції.
▼ Необхідність в будівництві другого поверху. Це одна з найпоширеніших в наші дні причин, яка полягає в надмірному підвищенні навантаження на фундамент і порушення його цілісності.
Методів зміцнення фундаменту старого будинку існує досить багато. При цьому більшість з них можна назвати творчими, проте всі вони вимагають певних знань і застосування великої кількості будматеріалів. Два найпопулярніші такі методи розглянуті в цій статті. А тепер опишемо ці найпоширеніші способи, які забезпечують зміцнення фундаменту приватного будинку.
Підвищення міцності старого фундаменту блоками
Даний метод хороший в тому випадку, якщо старий фундамент все ще зберігає достатню міцність, на ньому ще не видно великих тріщини, або виникла необхідність у посиленні одного або двох окремих кутів фундаменту. В такому випадку об’єм земляних робіт буде мінімальним, а ціна і кількість матеріалів будуть цілком доступними для більшості власників приватних будинків.
Процес зміцнення фундаменту блоками полягає в закладанні бетонних блоків під кути будівлі з метою збільшення опорної площі конструкції та її загального зміцнення. Виконувати роботи своїми руками необхідно в такій послідовності.
▼ Зовні будівлі під кожним його кутом необхідно викопати траншею, глибина якої буде приблизно на 50 - 70 см більша за глибину існуючого фундаменту. Потім під кутом фундаменту необхідно вибрати весь ґрунт. Розмір траншеї розраховується залежно від несучої здатності ґрунту. Однак в будь-якому випадку товщина бетонної подушки під кутом старого фундаменту повинна бути не менше 50 см.
▼ На дні траншеї встановлюється опалубка.
▼ Всередину опалубки закладається каркас з арматури. При цьому армована конструкція не повинна з'єднуватися зі старим фундаментом, так як застиглий бетонний блок в перші місяці буде поступово осідати, поки не прийме стабільне положення.
▼ Опалубка заповнюється бетонним розчином, а після його схоплювання дошки опалубки видаляються і траншея знову засипається ґрунтом.
Увага! При використанні описаного вище способу зміцнення фундаменту роботи повинні проводитися досить швидко, так як стійкість підкопаного фундаменту буде значно зменшена. При цьому на поверхні старого фундаменту можуть з'являтися тріщини, і його цілісність може порушитися, якщо до цього фундамент був досить старий.
Укріплення фундаменту бетонним поясом
Якщо старий фундамент дав тріщини з усіх боків, його можна зміцнити, використовуючи армований бетонний монолітний пояс. Цей спосіб передбачає зміцнення бетоном фундаменту не знизу, а збоку, що значно спрощує виконання робіт своїми руками. Бетонний армопояс найчастіше застосовується в тому випадку, коли доводиться відновлювати міцність старого фундаменту приватного будинку. Для цього необхідно виконати наступні процедури.
▼ Вздовж всіх стін фундаменту навколо будинку потрібно викопати рів та очистити бетонну поверхню від землі. При цьому необхідно заглибитися трохи нижче глибини старого фундаменту.
▼ Бічна стінка старого бетону ретельно очищається від землі та пилу, куски бетону, що відпадають та відшаровуються потрібно видалити, а тріщини розшиваються шпателем.
▼ Щоб прив'язати новий залитий бетон до старого фундаменту в поверхні останнього висвердлюють перфоратором отвори, в яких закріплюються анкерні шпильки. При цьому, чим глибше будуть загнані шпильки (арматура) в старий бетон, тим міцнішою буде нова основа.
▼ Потім по периметру старого фундаменту необхідно змайструвати незнімну опалубку, внутрішніми стінками якої буде старий бетон.
▼ Всередині опалубки споруджується арматурний каркас, основою якого повинні бути анкерні шпильки.
▼ Опалубка заповнюється бетонним розчином і трамбується вібратором, що необхідно для надійного з'єднання розчину з поверхнею старого фундаменту і проникнення його в усі тріщини.
▼ Після схоплювання бетону опалубка демонтується і навколо залитого бетону вкладається вертикальна гідроізоляція. Траншея засипається, ґрунт трамбується, а довкола фундаменту заливається якісна відмостка, яка буде захищати бетон від надлишку вологи. Справа в тому, що в разі потрапляння води між старим і новим бетоном в процесі її замерзання можливе розшарування поверхонь, чого ніяк не можна допустити.
Бетонний пояс повністю сумісний з методом зміцнення фундаменту бетонними блоками. Однак в такому випадку доведеться спочатку підкопати кути і залити під ними бетонні опори, а після їх затвердіння вже можна зайнятися залізобетонним поясом. Незважаючи на те, що зробити таке подвійне зміцнення своїми руками буде набагато дорожче і складніше, воно забезпечить більш надійне посилення старого фундаменту.
Увага! Іноді в будівництві використовується посилення фундаментів буроін'єкційними або гвинтовими сваями, однак така будівельна технологія вважається більш складною і в приватному будівництві практично не застосовується.
Додаткові поради і рекомендації
Розмірковуючи над питанням, як зміцнити старий фундамент приватного будинку, непогано також задуматися про ряд додаткових робіт, які описані нижче.
▼ Зменшити навантаження на фундамент вийде при зниженні рухливості ґрунту. Для цього можна засипати під фундамент піщану подушку та вкласти навколо неї глиняний пояс.
▼ Рухливість ґрунту істотно зменшиться, якщо спорудити навколо будинку дренажну систему. Від цього щільність ґрунту підвищиться, а значить, покращиться й стійкість фундаменту.
▼ Утеплення цоколя будинку та фундаменту забезпечить його більш повільне руйнування і продовжить термін служби.
▼ Герметична з правильним ухилом відмостка захистить ґрунт навколо будинку від насичення атмосферною вологою.
▼ Зменшити кількість вологи, що проникає в землю навколо фундаменту дозволить надійна система ринв та стічних жолобів, розташована на даху.
На закінчення залишилося побажати вам удачі з вибором способу посилення фундаменту і виконанні всіх необхідних робіт. Нехай на фундаменті вашого будинку ніколи не з'являються тріщини, а всередині буде тепло, сухо і затишно.