Перейти до контенту

Вапняна шпаклівка (штукатурка) – види і способи застосування


► Як приготувати вапняну (шпаклівку) штукатурку?
► Послідовність приготування вапняної штукатурки
► Види вапняної (шпаклівки) штукатурки
► Вапняно-гіпсова шпаклівка
► Вапняно-глиняна штукатурка
► Вапняно-цементна штукатурка
► Висновок і додаткові поради

Вапняна штукатурка (шпаклівка) є одним з найбільш поширених матеріалів, що застосовуються для обробки стін і стель квартир і власних будинків. При цьому вапняна маса може бути приготована власноруч з окремих компонентів або куплена готова суха вапняна шпаклівка. Замішують вапняну штукатурку безпосередньо перед її використанням у приміщенні, де буде виконуватись обробка. Для цього суміш розбавляють водою у відповідній пропорції та замішують міксером. Час схоплювання вапняної штукатурки може бути різним, залежно від компонентів, однак він завжди більший, ніж час отвердіння акрилових та гіпсових шпаклівок, що дозволяє ретельно вирівняти поверхню без особливого поспіху.

Неодноразово було доведено, що вапняна шпаклівка має ряд безперечних переваг, а саме:

► при просвердлюванні отворів та забиванні дюбелів не тріскає;
► характеризується високою стійкістю до поширення плісняви та грибка;
► має хороші вогнетривкі та теплоізоляційні показники;
► проста технологія застосування і легкість обробки;
► пропускає повітря (дихає);
► складається з екологічно чистих компонентів.

Як приготувати вапняну (шпаклівку) штукатурку?

Загалом вапняна суміш для шпаклювання стін складається з двох компонентів – гашеного вапна і дрібнозернистого піску. При цьому співвідношення може бути різним, від 1:2 до 1:5. У разі самостійного приготування кількість піску визначається «жирністю» вапна. Якщо під час замішування вапно дуже налипає на міксер, потрібно додати ще трохи піску і знову ретельно перемішати розчин. Якщо ж вапняна суміш не чіпляється до поверхні (відра, міксера), тоді слід додати ще трохи вапна.

вапняна шпаклівка для внутрішніх робіт

Послідовність приготування вапняної штукатурки

Вапняне тісто утворюється під час гашення вапна. Послідовність дій для його отримання повинна бути наступна:

► металеву (не пластикову) ємність потрібно частково наповнити сухим вапном;
► в ємність додається вода трохи вище рівня вапна таким чином, щоб вона покрила всі грудки;
► ємність накривається покришкою з тягарем, щоб під час реакції вапно не вихлюпувалось;
► після завершення реакції (кипіння) білу рідину потрібно процідити за допомогою марлі, а густе вапняне тісто на дні потрібно залишити на добу, щоб воно загусло.

Для просіювання піску необхідно придбати сито з розміром решітки 3х3 мм або 4х4 мм. Потім у ємність з густим вапняним тістом слід додати трохи піску і влити води, ретельно розмішуючи розчин. Розмішувати суміш потрібно до отримання однорідного розчину без грудок. Після цього в суміш рівномірними порціями додається ще пісок та вода і постійно помішується.

Таким чином повинна утворитись готова вапняна шпаклівка (штукатурка) з середньою в’язкістю та нормальною жирністю. Як вже зазначалось, такий розчин схоплює досить повільно, тому його можна використовувати тривалий час після приготування. В середньому час схоплювання становить близько 2 - 3 діб.

Види вапняної (шпаклівки) штукатурки

Завдяки тому, що вапно чудово змішується з такими матеріалами, як глина, гіпс та цемент, з нього можна приготувати різноманітні суміші для обробки поверхні стін. При поєднанні вапна з іншими матеріалами утворюються штукатурні розчини з певними властивостями, що значно розширює можливості для фінішної обробки приміщень. Давайте розглянемо способи приготування розчинів з додаванням до вапна цементу, гіпсу і глини, а також проаналізуємо властивості кожної отриманої суміші.

Вапняно-гіпсова шпаклівка

Вона характеризується більш коротким часом схоплювання і є більш міцною порівняно з традиційною вапняною штукатуркою. Однак, вапняно-гіпсова шпаклівка непридатна для зовнішніх робіт і застосовується виключно для внутрішньої обробки стін і стель приміщень з невисокою вологістю повітря. Завдяки наявності гіпсу швидкість обробки суттєво підвищується, але час схоплювання такого розчину становить всього 10 - 15 хвилин, тому працювати з ним потрібно досить швидко, замішуючи невеликими порціями до 4 - 5 літрів. Для початківців вапняна шпаклівка на основі гіпсу не є хорошим рішенням. Для приготування такої суміші своїми руками потрібно:

► взяти 1 частину сухого гіпсу і 3 частини вапняного тіста;
► спочатку приготувати простий вапняний розчин, як для побілки;
► додавати поступово у вапняний розчин гіпс і воду, постійно перемішуючи міксером.

вапняно гіпсова шпаклівка властивості та характеристики
Нагадаємо, що час використання готової суміші на основі гіпсу становить близько 5 хвилин. Якщо приготувати більш рідку вапняну шпаклівку з гіпсом, час схоплювання трохи збільшиться, однак міцність покриття буде в такому випадку менша.

Вапняно-глиняна штукатурка

Така суміш для обробки замішується з вапняного тіста, глини та піску. При цьому співвідношення між перерахованими матеріалами має бути, відповідно, 1:2:6, хоча піску можна додати й трохи більше, залежно від жирності вапна.

Для отримання глиняного тіста діють майже так само, як і під час приготування вапняного. Для цього глиняний порошок або видобуту в кар’єрі глину заливають водою, а через 2 - 3 доби суміш розмішують, проціджують і чекають до осідання на дно глиняного тіста, після чого лишню води зливають. Щоб приготувати вапняно-глиняну штукатурку, потрібно:

► змішати у ємності достатнього розміру глиняне і вапняне тісто;
► додавати в суміш порціями воду і пісок, постійно помішуючи.
вапняно глиняна шпаклівка характеристики і властивості
Пісок потрібно додавати в суміш до тих пір, поки розчин не перестане налипати на міксер. Якщо жирність вапна низька, тоді кількість піску потрібно зменшити. Основна перевага вапняно-глиняної штукатурки - екологічність та низька вартість. У порівняні з простою глиняною штукатуркою така обробка є більш міцною. Для підвищенні міцності також в суміш додають незначну кількість цементу або гіпсу.

Вапняно-цементна штукатурка

Така суміш теж застосовується при внутрішній обробці квартир і власних будинків, однак вона придатна навіть для кімнат з підвищеною вологістю. Крім цього вапняно-цементна штукатурка може застосовуватись як чорнова для наступного облицювання фактурною штукатуркою або керамічною плиткою. Завдяки вапну розчин характеризується високою пластичністю при нанесенні, а цемент забезпечує високу міцність. Щоб приготувати вапняну штукатурку з цементом, потрібно:

► на 1 частину цементу взяти 1 частину вапняного тіста і додати 3 - 5 частин дрібного піску;
► спочатку приготувати суху суміш з піску та цементу;
► приготувати з вапняного тіста молоко, змішавши з водою у рівному співвідношенні;
► поступово вливати вапняне молоко в суху суміш цементу з піском і ретельно перемішувати, доливаючи при необхідності воду.

вапняно цементна шпаклівка переваги та особливості
Для нанесення штукатурки спочатку застосовується набризк, який є необхідним для надійного схоплювання вапняної штукатурки з поверхнею стіни. Після набризку накладається основний шар штукатурки, а після його отвердіння поверхня покривається фінішним шаром та перетирається теркою.

Висновок і додаткові поради

Перед приготуванням будь-якого штукатурного розчину слід обов’язково визначити правильну пропорцію та консистенцію, якої необхідно досягти. Також потрібно спочатку визначитися з типом сполучного матеріалу. Для внутрішньої обробки цегляних і бетонних стін рекомендується застосовувати вапняну, вапняно-глиняну, вапняно-гіпсову або вапняно-цементну штукатурку. Якщо в будинку дерев’яні стіни, краще їх покрити глиняно-цементним, глиняно-гіпсовим або вапняно-гіпсовим розчином.

Залишається тільки побажати успіхів у підборі оптимальної шпаклівки та удачі в її нанесенні на стіни. Також нагадаємо, що при використанні готової сухої вапняної шпаклівки або штукатурки технологія приготування і нанесення завжди вказується виробником на упаковці.