Перейти до контенту

Види гіпсокартону – розміри, форма, властивості


► Будова і властивості гіпсокартону
► Які бувають види гіпсокартону?
► Стандартні розміри гіпсокартону

Після того, як в будівельній сфері вперше появився гіпсокартон, відбулась справжня революція. Ефект від нового будівельного матеріалу був таким же значним, як від винайдення у свій час цементу і керамічної обпаленої цегли. Завдяки застосуванню гіпсокартону внутрішні стіни і стелі приміщень стали більш легкими, а їх монтаж значно спростився і прискорився. Однак з часом з’явилось багато видів цього чудового будівельного матеріалу, які відрізняються один від одного розмірами, товщиною, формою торця та складом. Власне від складу гіпсокартону залежить його призначення.
гіпсокартон характеристики властивості форма товщина

Будова і властивості гіпсокартону

Зовні гіпсокартон виглядає як прямокутні листи сіруватого, зеленкуватого або рожевого відтінку. Лист цього матеріалу, незалежно від марки, характеристик і розмірів, складається з гіпсової пластини (сердечника), який зовні обклеєний з усіх сторін цупким спеціальним картоном. Така паперова обклейка представляє собою каркас і розрахована на обробку багатьма іншими оздоблювальними матеріалами. Унікальні гігієнічні властивості та механічні характеристики забезпечують гіпсокартону широку популярність. Цей будівельний матеріал на сьогоднішній день застосовується практично для всіх типів приміщень, як житлових, так і промислових.

Завдяки відсутності у складі токсичних речовин, гіпсокартон належить до екологічно чистих матеріалів. Крім цього, кислотність середовища всередині гіпсокартону (гіпсу) приблизно така ж, як і кислотність шкіри людини. Також відомо, що гіпс належить до матеріалів, які здатні пропускати повітря (дихати), тому при надлишку вологості в приміщенні цей матеріал швидко виводить її за межі приміщення. Якщо ж всередині будинку повітря надто сухе, гіпсокартон пропускає потрібну кількість вологи ззовні. Слід також зауважити, що при своїй незначній товщині гіпсокартонні листи характеризуються чудовими теплоізолюючими і звукоізолюючими властивостями.

Основна властивість гіпсокартону, яка найбільше до вподоби архітекторам і будівельникам, це висока жорсткість при достатній еластичності (гнучкості). Якщо зволожити лист гіпсокартону, йому можна надати довільну форму. Це дозволяє здійснювати обробку криволінійних поверхонь, як опуклих, так і вгнутих, згинаючи гіпсокартон до отримання необхідної форми. Однак, після висихання гіпсокартонний лист зберігає зафіксовану форму, але при цьому знову стає жорстким і стійким. Така властивість цього будматеріалу дозволяє дизайнерам втілювати в реальність найсміливіші проекти будь-якої форми і розміру.

Які бувають види гіпсокартону?

Найбільш поширеними серед різноманітних будматеріалів є прості гіпсокартонні листи, що мають характерний сіруватий відтінок, на якому нанесене відповідне маркування. Власне такий гіпсокартон і застосовується найчастіше для монтажу внутрішніх стін і стель у житлових, офісних та інших типах приміщень з нормальним рівнем вологості.

звичайний вологостійкий вогнестійкий гіпсокартон
Вогнестійкий гіпсокартон, листи якого характеризуються підвищеною стійкістю до дії полум’я, мають у своєму складі спеціальні домішки, що вводяться в гіпсову суміш під час виготовлення гіпсового сердечника підприємством. Найчастіше вогнетривкий гіпсокартон має характерне рожеве забарвлення, хоча деякі виробники випускають вогнетривкі листи сірого кольору, на поверхні яких нанесене маркування червоною фарбою.

Вогнестійкий гіпсокартон призначений для застосування всередині промислових і мансардних приміщень, а також в архівах, вентиляційних шахтах і різноманітних сховищах. Іншими словами, такий будівельний матеріал застосовується у спорудах і приміщеннях з підвищеним рівнем пожежної небезпеки.

Водостійкий гіпсокартон, як зрозуміло з його назви, має високу стійкість до вологи. Також при його виготовлені до складу гіпсу додаються хімічні речовини, що забезпечують захист від шкідників, цвілі та грибка. Такий матеріал найкраще використовувати для спорудження стель і міжкімнатних стін в кімнатах і приміщеннях з високим рівнем вологості. Вологостійкий гіпсокартон підійде для обробки ванни, туалету, кухні та інших приміщень, де існує ймовірність підвищення вологості повітря. Слід також зазначити, що листи вологостійкого гіпсокартону завжди мають зеленкуватий колір.

Також промисловістю випускається гібридний тип гіпсокартону, що одночасно має вогнетривкі та вологостійкі властивості. Такий будматеріал забарвлюється в зелений колір з нанесенням на поверхню червоних смуг або маркування.

форма гіпсокартону
Важливо під час вибору такого матеріалу враховувати форму його торців, оскільки вона має велике значення з позиції монтажу і впливає на технологію подальшої обробки поверхні різноманітними декоративними матеріалами.

Стандартні розміри гіпсокартону

Форма і геометричні розміри гіпсокартону майже завжди є стандартними. Майже завжди ширина гіпсокартонних листів складає 120 см, однак довжина матеріалу може значно відрізнятись залежно від конкретної марки. Загалом довжина листів цього матеріалу буває у межах від 250 до 480 см. Тому підбираючи оптимальну довжину гіпсокартону в першу чергу потрібно враховувати загальну площу і форму поверхонь. Тут слід дотримуватись одного правила: чим менша кількість суцільних листів гіпсокартону буде використана - тим якіснішою і довговічнішою буде обробка стель і стін. Причиною цього є зменшення кількості швів між листами.

В широких межах може змінюватись і товщина гіпсокартону. Загалом листи цього матеріалу будь-якого виробництва завжди мають товщину у межах від 6,5 до 24 мм. Наприклад, підвісна стеля з гіпсокартону зазвичай споруджується з матеріалу товщиною від 8 до 10 мм, в той час як для вирівнювання стін приміщень прийнято застосовувати листи гіпсокартону товщиною від 12 до 14 мм. Що стосується гіпсокартону товщиною від 14 до 24 мм, цей міцний матеріал призначений для спорудження міжкімнатних стін з гіпсокартону. Якщо ж планується монтаж багаторівневої стелі, тоді краще буде використати матеріал товщиною 6,5 або 7 м.

Відповідно, під час вибору листів гіпсокартону необхідно також придбати металевий профіль та кріплення, з яких потрібно буде зібрати каркас для гіпсокартону. Також потрібно пам’ятати про необхідність покупки саморізів, стрічки для заклеювання швів, клею (якщо листи будуть наклеюватись на стіни), ґрунтовки і шпаклівки для заповнення швів між листами.