Перейти до контенту

Водопровідні труби: поліпропіленові, поліетиленові та полівінілхлоридні


► Поліпропіленові труби для водопроводу
► Поліетиленові водопровідні труби
► Водопровідні труби з полівінілхлориду (ПВХ)
► Як визначити розміри водопровідних труб?

Водопровідні пластикові труби сьогодні застосовуються майже всюди, де необхідно здійснити монтаж водопровідних комунікацій. Порівняно з металевими полімерні труби в декілька разів легші. При цьому їх особливою характеристикою вважається стійкість до корозії та різного роду агресивних речовин. Крім цього, водопровідні труби з пластмас мають незначну теплопровідність та високу гнучкість, що значно спрощує їх монтаж. Переваги полімерних труб для водопроводу можна перераховувати й далі, однак вказаних вище властивостей цілком достатньо для того, щоб оцінити їх позитивні сторони при монтажі трубопровідних систем.

Найбільш поширені на сьогоднішній день три види полімерних водопровідних труб. Це вироби з поліпропілену, поліетилену та полівінілхлориду. Незважаючи на те, що всі труби виготовлені з полімерів, вони відрізняються між собою функціональними особливостями і призначені для використання в відповідних умовах. Зовні всі три види труб схожі, якщо не враховувати колір та гнучкість. А тепер ми більш детально ознайомимось з кожним типом полімерних водопровідних труб.

Поліпропіленові труби для водопроводу

Поліпропіленові труби виготовлені з дуже надійного і міцного матеріалу. Промисловістю виготовляються три основних типи поліпропіленових труб, що розраховані на відповідний граничний робочий тиск і температуру. Отже, всі труби з цього матеріалу розраховані на тиск 10, 16 або 20 атмосфер. Крім цього в продажу можна зустріти армовані (зміцнені) водопровідні труби з поліпропілену, що мають кращі фізичні властивості. Зокрема, у них більш висока теплопровідність.

труби на воду з поліпропілену

Розглянемо переваги водопровідних поліпропіленових труб.

▼ Довговічність – їх гарантійний строк експлуатації становить більш ніж 50 - 70 років.
▼ Мала теплопровідність – це дозволяє використовувати цей тип трубопроводів для транспортування теплоносія в системах опалення.
▼ Висока термостійкість – майже всі поліпропіленові труби здатні витримати температуру середовища до 75 градусів, а також короткочасне нагрівання до 100 градусів без втрати міцності стінок.
▼ Простота і зручність монтажу – поліпропілен досить легко обробляється та паяється. Тому труби з цього матеріалу з’єднуються швидко і надійно. Досить часто монтаж водопроводів з таких труб здійснюється навіть людьми без навичок в домашніх умовах.
▼ Екологічність та незначна вага – матеріал не виділяє в навколишнє середовище шкідливих речовин, а його вага в декілька разів менша за такі метали, як залізо та мідь.
▼ Широкий асортимент діаметрів – в продажу завжди можна знайти поліпропіленові водопровідні труби діаметром від 16 до 125 мм.

Щоб з’єднати між собою такі труби в основному застосовується спаювання. Однак, якщо діаметр труб перевищує 65 мм, для їх монтажу потрібно мати спеціальне зварювальне обладнання. Слід зазначити, що при маркуванні поліпропіленових труб завжди вказується зовнішній діаметр, що не властиво металевим трубам. Трубу з поліпропілену можна легко зігнути, хоча за цим показником провідне місце займають поліетиленові труби. Під час монтажу трубопроводів зігнути поліпропіленові труби по дуже малому радіусу не вдасться. Найчастіше цей тип трубопроводів застосовується для подачі холодної та гарячої води, монтажу систем опалення і каналізації.

Поліетиленові водопровідні труби

Поліетиленові трубопроводи характеризуються дуже високою зносостійкістю, вони не схильні до адгезії та надзвичайно довговічні. Зазначимо, що поліетилен відрізняється дуже високою морозостійкістю, його легко зварювати та обробляти ручним і механічним інструментом. Найчастіше руби з поліетилену застосовуються для монтажу побутових і промислових водопроводів, включаючи трубопроводи питної води.

поліетиленові труби на воду

Цей тип труб розрахований в основному для експлуатації при температурах від 0 до 40 градусів. При більш низьких або високих температурах перевагу потрібно надавати поліпропіленовим виробам.

Поліетиленові труби для водопроводу виготовляються в бухтах по 100 метрів або відрізками довжиною 12 метрів. Враховуючи той факт, що при прокладанні трубопроводу з поліетиленової труби кількість з’єднань буде значно меншою, ніж у випадку металевих трубопроводів, які прокладаються з коротких (по 6 або 12 метрів) відрізків, надійність системи буде набагато вища, що загалом впливає на безаварійну експлуатацію системи.

Під час виготовлення поліетиленових труб використовуються різні процеси полімеризації (тиск і температура), що дозволяє отримати три види поліетиленових труб: низького, середнього та високого тиску. Ці три різновиди поліетиленових труб відрізняються між собою функціональним призначенням, гнучкістю, ударостійкістю (пластичністю), стійкістю до впливу хімічних речовин і температурою плавлення.

Випускаються також водопровідні труб із зшитого поліетилену. Це спеціальний тип полімерних труб, що витримують біль високе механічне навантаження і температуру середовища. Застосування спеціальної технології зшивання поліетилену дозволяє отримати вироби з покращеними експлуатаційними характеристиками. Випадково пошкодити таку трубу практично неможливо. Строк експлуатації таких труб перевищує 70 років. В основному труби із зшитого поліетилену призначені для гарячого водопостачання і систем опалення.

Водопровідні труби з полівінілхлориду (ПВХ)

Найбільшою популярністю при створенні водопроводів користуються сьогодні полівінілхлоридні труби, які скорочено називають труби з ПВХ. Це пояснюється тим, що вони надзвичайно легкі, не бояться впливу агресивних речовин, легко монтуються і недорого коштують. При цьому за міцністю і стійкістю до високих температур труби з ПВХ практично не програють поліпропіленовим та поліетиленовим виробам. Суттєвим недоліком труб з полівінілхлориду вважається їх підвищена крихкість при температурах менших за нуль градусів.

ПВХ труби на воду

Ще одна дуже важлива перевага ПВХ перед іншими матеріалами – негорючість. З точки зору пожежної безпеки цей тип трубопроводів найбільш надійний. Справа в тому, що у випадку займання ПВХ цей матеріал майже відразу гасне, що пояснюється високим вмістом атомів хлору. Що стосується експлуатаційних властивостей, такі трубопроводи зберігаються механічну міцність декілька десятків років та інертні до дії хімічних речовин.

Водопровідні труби з непластифікованого ПВХ, що становлять значну долю виробів на ринку, характеризуються високою вразливістю до механічних впливів при низькій температурі. Тобто, на морозі вони можуть тріскати від незначних ударів. Для систем опалення випускаються труби і з’єднання з хлорованого полівінілхлориду. Цей тип труб також застосовується для монтажу каналізаційних систем. Слід додати, що з труб такого типу в основному монтуються каналізаційні стояки багатоповерхових будинків.

Як визначити розміри водопровідних труб?

Найбільш важливим при виборі труб є діаметр. В побутових умовах (всередині приміщень квартир і приватних будинків) найчастіше застосовуються труби діаметром 10 і 15 мм (або 3/8 та 1/2 дюйма). Для монтажу водопровідних стояків багатоповерхових будинків (та двоповерхових особняків) використовуються полімерні труби діаметром 20 і 25 мм (3/4 та 1 дюйм). Точно виміряти зовнішній діаметр труби можна штангенциркулем, хоча в більшості випадків достатньо прикласти до торця звичайну лінійку. Таблиці точних діаметрів водопровідних труб можна знайти в мережі Інтернет на багатьох тематичних сайтах.