Перейти до контенту

Поліетиленові труби низького тиску – різновиди і застосування


► Різновиди поліетиленових труб
► Відкритий і підземний монтаж поліетиленових труб
► З’єднання та арматура для труб з поліетилену
► Використання поліетиленових труб для монтажу систем водопостачання
► Застосування труб з поліетилену в побутових умовах

Впровадження різноманітних полімерних матеріалів найефективнішим можна вважати в секторі виготовлення сантехніки і трубопровідних систем. Сьогодні ми докладно розглянемо різновиди і способи застосування поліетиленових труб. В цій статті ви дізнаєтесь, які переваги в поліетиленових труб, якими вони бувають, чим вони кращі за труби з інших матеріалів, а також основні способи монтажу поліетиленових труб своїми руками.

Труби з поліетилену низького тиску, мабуть, є найбільш довговічним способом прокладки комунікацій для транспортування рідин і газів. Крім їх повної несприйнятливості до більшості хімічно активних речовин, серед основних переваг також виділяють високу стійкість до стискання, майже повну відсутність осаду та відкладень на внутрішніх поверхнях стінок та порівняно низький гідродинамічний опір.

різновиди поліетиленових труб низького тиску

Різновиди поліетиленових труб

Для більшості споживачів, як правило, незрозуміло, в чому відмінність між різними типами поліетиленових труб, адже більшість з них мають чорний колір і тому здаються на перший погляд універсальними в застосуванні. При ближчому ознайомленні на поверхні труб видно поздовжню кольорову смугу. Поліетиленові труби з синьою смугою призначені для перекачування рідин, а з жовтою - для монтажу газових трубопроводів. Випускаються промисловістю й однотонні поліетиленові труби без смуг. Вони застосовуються, як правило, для спорудження технічних заставних каналів та захисних оболонок. Однак для таких потреб можуть використовуватись і труби з кольоровими смугами. Основні відмінності труб без кольорового маркування в тому, що їх не можна застосовувати для роботи під тиском і вони непридатні для використання в якості сировини при виготовленні нових труб.

характеристики і параметри поліетиленових труб
Що стосується типорозмірів, то на сьогоднішній день виробники підтримують весь ходовий сортамент з еквівалентними пропускними діаметрами від 16 - 25 мм до 200 - 300 мм. Поліетиленові труби великого діаметру застосовуються для спорудження магістральних водопроводів і теплотрас. Слід зазначити, що для кожного типорозміру по стандарту SDR існує свій числовий коефіцієнт, який визначає співвідношення між зовнішнім діаметром труби і товщиною її стінки.

Відкритий і підземний монтаж поліетиленових труб

Поліетиленові труби низького тиску характеризуються найвищою універсальністю застосування серед труб з усіх відомих матеріалів. Незалежно від середовища, в якому вони розміщені, матеріал демонструє абсолютну хімічну інертність та відсутність будь-яких виділень в процесі експлуатації. Діапазон робочих температур для всіх марок труб загального застосування становить від -60 до + 60 градусів.

У порівнянні з поліпропіленовими трубами, поліетиленові характеризуються невисокою стійкістю до нагрівання. При досягненні верхньої межі температурного діапазону спостерігається виражене лінійне розширення. При перегріві стінка труби втрачає жорсткість і при високому робочому тиску може змінити свою форму. Тому використання поліетиленових труб у системах опалення та гарячого водопостачання заборонене. Щодо заморожування, поліетиленові труби низького тиску можуть змінювати фору в будь-яких межах, навіть при поверхневому відкритому монтажі при досягненні нижньої температурної межі поліетилен зберігає пластичність і не дозволяє льоду розірвати поверхню.

способи з'єднання поліетиленових труб
У наповненому стані труби з поліетилену можуть піддаватися значному механічному впливу. Їх прокладка відкритим способом допускається навіть при високих механічних навантаженнях крім наїзду транспортом. Також необхідно додати, що прокладка поліетиленових труб в ґрунті може виконуватися навіть під автомобільними дорогами. Це значно спрощує підведення води до земельних ділянок, якщо магістраль прокладена по зворотну сторону від проїжджої частини.

З’єднання та арматура для труб з поліетилену

Крім високої надійності труби з поліетилену мають широку технологічну систему з'єднань. Залежно від сфери застосування розрізняють кілька типів монтажних систем.

Компресійні з’єднання поліетиленових труб є найбільш популярними на ринку завдяки відсутності вимог до кваліфікації монтажників та необхідності використання спеціального обладнання. Але такі з’єднання повинні залишатися доступними для обслуговування і заміни, тому їх установка можлива тільки при відкритому монтажі труб або в технічних колодязях при підземному прокладанні. Слід також зазначити, компресійні з’єднання прес-фітинг) представляють собою єдиний тип роз'ємних з'єднань для поліетиленових труб.

З’єднання, міцність, надійність і довговічність яких можна порівняти лише з самими трубами, виготовляються тільки виробниками Ізраїлю та Італії. Якщо є високі вимоги до надійності, тоді краще звернути увагу на з'єднання поліетиленових труб з забивною гільзою. Вони не вимагають періодичної перетяжки з тієї причини, що початково дуже сильно запресовуються, а жорстка вставка не дозволяє деформувати трубу довше, ніж передбачалося.

Для підземної прокладки без можливості доступу використовується метод станкового зварювання. Електричний зварювальний агрегат щільно фіксує краї труб, рівно їх обрізає та з'єднує після оплавлення. Цей метод застосовується як для прямого стикування, так і для сегментних поворотів. Розгалуження трубопроводу вимагають включення Т-подібних елементів заводського виготовлення.

різні способи сполучення поліетиленових труб
Термін служби таких з'єднань еквівалентний самим трубам. При цьому шов після зварювання має таку ж міцність, як і труби, а номінальний прохід не звужується. Такий метод монтажу пов'язаний із застосуванням професійного зварювального обладнання, що в набагато дешевше, ніж монтаж технічних колодязів з роз’ємними з’єднаннями при довгій магістральній прокладці.

Третій спосіб з'єднання поліетиленових труб - використання зварних електрофітингів. Їх фасонні частини мають клеми для подачі напруги на спіраль, яка прихована під тонким шаром полімера з внутрішньої сторони. Теоретично паяти такі труби можна навіть звичайним акумулятором без додаткових пристроїв. І хоча за довговічністю таке з'єднання не поступається станковому зварюванню, воно в більш схильне до ударних і статичних навантажень. З цієї причини монтаж електрофітингами рекомендується тільки для стаціонарних трубопроводів відкритого типу. Наприклад, такий спосіб підійде для монтажу системи водопостачання всередині будинку і на земельній ділянці.

Використання поліетиленових труб для монтажу систем водопостачання

Під абстрактним поняттям водопровідної магістралі мається на увазі ділянку труби, що має велику протяжність з періодичною врізкою відгалужень або без них. Перевага поліетиленових труб для магістральних систем в тому, що вони мають набагато довшу погонну довжину, ніж труби всіх інших типів, оскільки поліетиленові труби низького тиску виготовляються у вигляді бухт довжиною близько 200 метрів.

У сільському господарстві, де є нагальна потреба перекачувати воду на великі відстані, краще застосовувати безтраншейний спосіб укладання. Засобами малої механізації можна закласти магістраль відносно неглибоко (до 40 - 60 см), де вона не буде заважати проїзду техніки та обробці ґрунту. При цьому роботи виконуються дійсно швидко, монтаж трубопроводу довжиною 100 метрів триває менше години.

зварювання поліетиленових труб низького тиску
Звичайно, в цьому випадку не виключене пошкодження труб під час їх експлуатації. Наприклад, якщо під трубою попадеться гострий осколок каменю на нестабільній ділянці ґрунту, це може призвести до проколу трубопроводу. До речі, такі прориви швидко виявляються за рахунок малого заглиблення і досить легко усуваються. Проте, якщо експлуатація водопровідної системи може в перспективі розтягнутися на кілька десятків років, краще проводити монтаж в траншеях з підготовкою основи. В цьому відношенні поліетиленові труби досить невибагливі.

Застосування труб з поліетилену в побутових умовах

При розведенні від магістралей до точок водорозбору поліетиленові труби також мають ряд переваг. Компресійна схема монтажу труб забезпечує достатню надійність і високу швидкість виконання робіт. Основна перевага при використанні такого типу труб для розведення водопостачання всередині будинку і на ділянці - висока морозостійкість і швидкість монтажу. Для затягування більшості дешевих з’єднань достатньо зусилля рук. При цьому відкрито прокладена система може бути в будь-який момент змінена на новий лад.

застосування поліетиленових труб низького тиску в побутових умовах і на присадибних ділянках
Також необхідно згадати про актуальність використання поліетиленової труби низького тиску в тимчасових системах поливу, коли місце розташування грядок і вид посаджених або посіяних культур змінюється майже щороку. В системах крапельного поливу такі труби використовуються найбільш широко. Вони дозволяють легко під’єднати крани, а для поливу достатньо лише просвердлити в трубі ряд отворів з певним кроком. При цьому кольорові смуги на поверхні не дозволять збитися з напрямку рядів отворів.

Однак сектор застосування поліетиленових труб цим не обмежується. Вони чудово підходять для відводу освітленої води із септиків каналізаційних систем, безнапірного транспортування стоків на значну відстань, та цілого ряду інших систем. Також за допомогою труб з поліетилену можна без особливих зусиль встановити водяний лічильник на вхідній трубі до власного будинку.