► Різновиди конструкцій бетономішалок
► Основні характеристики бетономішалок
► Яку вибрати бетономішалку
Для виконання будівельних робіт біля власного будинку або на дачі, починаючи з будівництва стін та фундаменту і закінчуючи спорудженням архітектурних елементів ландшафтного дизайну, використовуються значні об'єми бетону, який потрібно готувати невеликими порціями. При ручному замішуванні бетону або розчину робота буде тривати дуже повільно, а якість будівельного розчину буде порівняно низькою. Та й при ручній роботі затрачається дуже багато зусиль. Тому для полегшення роботи потрібно купити бетономішалку - компактний та високопродуктивний пристрій для приготування бетону. Яку краще купити бетономішалку для домашнього використання - поговоримо далі.
Різновиди конструкцій бетономішалок
За принципом дії всі бетономішалки прийнято ділити на два типи.
▼ Роторні бетономішалки (примусового перемішування) застосовуються в основному для замішування в'язких пластичних розчинів або сумішей з високим вмістом води, в яких присутні частинки невеликих розмірів. В такого пристрою барабан закріплений нерухомо, а суміш розмішується спеціальним лопатями, які знаходяться всередині барабану. Бетономішалки роторного типу відрізняються значними розмірами і використовуються при великих обсягах робіт.
▼ Бетономішалки з гравітаційним принципом дії - вони мають нерухомі лопаті, що прикріплені до стінок барабана. Таким чином сповзання розчину по стінках неможливе і забезпечується ретельне перемішування. Гравітаційні бетономішалки можуть застосовуватись для замішування будь-яких будівельних розчинів, незалежно від розміру частинок і кількості води. Пристрої такого типу стали дуже популярними у секторі приватного будівництва, оскільки ціна бетономішалок гравітаційної дії порівняно низька, а довговічність та ефективність пристрою досить висока.
У свою чергу гравітаційні бетономішалки поділяються на вінцеві та редукторні. Останні вважаються найбільш надійними і довговічними. Вони забезпечуються приготування розчину навіть з досить великими частками. Щодо недоліків такої бетономішалки - вона обійдеться дорожче і ремонт її буде більш дорогим та складним. Вінцеві бетономішалки мають по периметру барабана зубчатий вінець, на який передається крутний момент від шестерні на валу двигуна. Враховуючи те, що вінець відкритий, такі агрегати менш надійні, але при необхідності можна досить легко встановити новий вінець.
Крім вищенаведеної класифікації прийнято також розрізняти бетономішалки за типом приводу або двигуна, а саме:
► з електричним двигуном (найпоширеніший тип пристроїв у побутових і промислових умовах). Для живлення таких бетономішалок може використовуватися мережа або генератор;
► з двигуном внутрішнього згорання (цей тип будівельних механізмів використовується при необхідності виконання великого обсягу робіт в місцевості, де немає електромережі);
► з ручним приводом (іноді застосовуються для невеликого обсягу будівельних робіт в домашніх умовах). Ручна бетономішалка буде практичною тільки при приготуванні невеликих порцій розчину для бетонування садових доріжок, виготовлення декоративних елементів ландшафтного дизайну, спорудження невеличких підсобних приміщень на присадибній ділянці.
Основні характеристики бетономішалок
При виборі бетономішалки слід знати її основні характеристики, до яких належать: об’єм барабана, матеріал виготовлення, потужність двигуна, габаритні розміри, принцип завантаження і вивантаження вмісту, наявність у продажу деталей для ремонту.
Загалом габаритні розміри бетономішалки завжди залежать від ємності барабана. Залежно від габаритів і ваги пристрою можна визначити, чи легко буде перевозити або пересувати бетономішалку з місця на місце. Більшість міксерів для бетону, як їх іноді називають, мають невеликі колеса для переміщення на незначні відстані у межах будівельного майданчика. Крім цього, всі пристрої такого типу можна розбирати для транспортування і зберігання.
Об’єм бака бетономішалки визначається максимальним об’ємом розчину, який може поміститись в такий пристрій. Для того, щоб виконувати невеликі за обсягом будівельно-ремонтні роботи біля власного будинку або на дачі, підійде бетономішалка з баком на 70 - 100 літрів. Для спорудження приватного будинку або заливання фундаменту бажано купити бетономішалку на 150 - 300 літрів. За допомогою такого міксера можна готувати за один робочий день від 2 до 4 кубічних метрів бетону. Це нормальна продуктивність для виконання будівельних робіт бригадою з декількох осіб.
Пам’ятайте! Об’єм суміші, яку за один цикл можна приготувати в бетономішалці, становить приблизно дві третини повного об’єму барабана. Тобто, якщо об’єм бака становить 150 літрів, в ньому можна приготувати близько 100 літрів бетону за один заміс.
Ще одна важлива характеристика – потужність двигуна бетономішалки. Саме достатня потужність забезпечує безперебійну та ефективну роботу пристрою. Завдяки потужному двигуну бетономішалка може працювати без перерви протягом довгого часу і перемішувати велику кількість розчину або бетону. Щоб забезпечити надійну роботу бетономішалки в місцевості, де напруга мережі нестабільна, її потрібно підключити через стабілізатор напруги. Якщо об’єм барабана пристрою становить 150 літрів, потужність двигуна повинна бути не менш ніж 1000 Вт. Професійні великі бетономішалки зазвичай оснащуються трифазними двигунами на напругу 380 вольт.
Яку вибрати бетономішалку?
Перед тим як купити бетономішалку, крім описаних вище технічних характеристик самого агрегату потрібно врахувати інтенсивність використання та об’єми робіт, для яких буде використовуватись цей пристрій. Тут слід звернути увагу і на сезонність робіт. Якщо передбачається робота до пізньої осені, надійність вузлів та електроприводу бетономішалки має бути значно вища.
▼ Під час вибору бетономішалки потрібно звернути увагу на те, чи розрахована конкретна модель для безперервної роботи, чи потребує періодичної зупинки. Якщо передбачається періодична зупинка пристрою в процесі замішування розчину, тоді краще вибрати агрегат періодичної дії. Таким чином можна зекономити електроенергію та гроші, адже цей тип бетономішалок дешевший. Якщо ж планується виконати великий обсяг будівельних робіт, перевагу слід віддати бетономішалці, яка розрахована на безперервну роботу.
▼ При періодичному замішуванні розчину найкращим варіантом буде вінцева бетономішалка. Це порівняно дешевий тип агрегатів, які дозволяють отримати розчин з хорошим перемішуванням. Такі бетономішалки часто застосовуються на дачах і подвір’ях приватних будинків. Вони допомагають залити бетонну доріжку, невеличкий басейн або декоративний фонтан, сходи, стяжку підлоги або опалубку огорожі. Якщо роботи масштабні (спорудження будинку з заливанням фундаменту), тоді краще купити редукторну бетономішалку, оскільки вона більш витривала.
▼ Щоб замішувати бетон у великій кількості з великим розміром частинок наповнювача краще купити бетономішалку примусової дії. В побуті найбільш практичними вважаються міксери гравітаційної дії. На ринку представлена величезна кількість таких агрегатів з об’ємом барабанів до 300 літрів. Такі бетономішалки забезпечують відмінне перемішування розчину з наповненням частинками будь-якої фракції. В домашніх умовах кращим вибором буде гравітаційна бетономішалка.
▼ Обираючи ту чи іншу модель, слід врахувати пору року, під час якої буде використовуватись агрегат. Справа в тому, що більшість пристроїв виготовляються для застосування при температурі вище +5 градусів. Однак можна знайти в продажі спеціальні моделі міксерів, що призначені для роботи взимку.
▼ Важливим фактором вибору вважається робоча напруга агрегату. Знайти у продажу бетономішалку з однофазним двигуном потужність понад 1000 Вт досить складно. Тому, якщо є можливість підключити пристрій до трифазної мережі, бажано віддати перевагу моделям з потужністю двигуна не менш ніж 1500 Вт. Якісні бетономішалки завжди мають захист двигуна від потрапляння бруду, на що теж потрібно звернути увагу.
▼ Краї горловини барабана бетономішалки повинні бути укріплені спеціальним надійно привареним кільцем, яке захистить від деформації при засипанні різного розміру наповнювачів суміші. Лопаті агрегату мають бути видовженої форми зі спеціальними прорізами, які покращують змішування компонентів розчину.
▼ Барабан бетономішалки має бути з якісного матеріалу відповідної товщини. Зазвичай це сталевий лист, з якого виготовляється ємність методом зварювання або глибокого пресування. Зварні барабани можуть мати товщину стінок до 4 мм, а пресовані – не більш ніж 2 мм, на що теж слід звернути увагу. Перевагу, звісно, варто віддати звареному барабану більшої товщини, оскільки він буде служити значно довше.