Перейти до контенту

Фінські будинки з бруса – технологія каркасного будівництва


► Будинок з дерев’яних колод
► Що таке деревний брус?
► Фінський будинок з профільованого бруса
► Будинки з клеєного бруса
► Будинки з подвійного бруса

Фінські будинки з бруса представляють собою готові проекти, які включають не тільки типову архітектуру будинку, але й специфічну технологію збірки та певне коло використовуваних матеріалів. Будівлі бувають, трьох-, двох- і одноповерхові, з мансардою або без неї. Всі вони, як правило, мають двосхилий дах. Модульне рішення дозволяє компонувати елементи будівлі за бажанням замовника.

Чим відрізняють саме фінські будинки від всіх інших дерев’яних споруд? У них великі вікна, просторі балкони і тераси, є два входи, можливість прибудови гаража або майстерні. Стильове виконання може бути дуже різним, від «мисливського будиночка» до будівлі в яскравому конструктивістському стилі з великою кількістю скла та світла.

Будинок з дерев’яних колод

У північних широтах житло традиційно будувалося з колод, що очищені від кори, та гілок стовбурів дерев. Будівництво по зрозумілих причинах було роботою нелегкою, але повністю себе виправдовувало. Навіть звичайні дерев'яні дошки вважаються прекрасним теплоізолятором. Стовбур, що зберіг структуру живого дерева, характеризується цими властивостями в максимальній степені.

дерев'яний будинок з колод фото
Колода дерева має також інші надзвичайно цінні властивості. Перепад температур, що створюється за рахунок обігріву всередині приміщення та морозу на вулиці, спричиняє утворення конденсату. Волога збирається на поверхні стін і руйнує їх.

З деревом все це відбувається трохи інакше. Дерев’яні колоди вбирають зайву вологу зсередини приміщення і виводять її назовні. Завдяки цьому повітря в дерев’яному будинку завжди свіже і чисте. Однак дерев’яні бруси мають свої недоліки. По-перше, це усадка. За рік стіни з брусів «зменшуються» у розмірі до 8 см. Потім усадка триває ще кілька років, хоча і не в таких масштабах. Друга складність виникає при монтажі, бо підігнати щільно один до одного бруси дуже важко. Фінські дерев'яні будинки з бруса вирішують обидві ці проблеми.

Що таке деревний брус?

Найбільшою щільністю і твердістю в стовбурі відрізняється серцевина, тобто, ядро. Ближче до кори деревина стає більш пухкою - цю частину називають заболонню. Брус - це ядро, звільнене від заболоні. Форма бруса може бути різною.

оциліндрований брус фото
Оциліндрований брус зберігає округлу форму колоди, але містить клинові замки, що значно полегшують будівництво.

Профільований брус - має прямокутний переріз, але не зовсім правильний, за рахунок того, що по довжині сформовані з'єднувальні елементи. Проекти фінських будинків з профільованого бруса навіть більш популярні, бо вони швидше збираються за рахунок більш легкого матеріалу. Однак вартість спорудження таких будинків є досить висока, адже технологія виготовлення профільованого матеріалу тривала й дорога.

Крім цього, для будівництва фінських будинків з бруса використовується ще два різновиди матеріалу.

клеєний брус фото
Клеєний брус, що виготовляється по специфічній технології. Ядро розпилюється на дошки, ретельно просушується, калібрується та нарощується по довжині в акуратні бруски з ідеально правильною геометричною формою. Така технологія значно зменшує усадку будови і споруду з клеєного бруса можна відразу ж використовувати в якості житла.

Подвійний брус, який представляє собою композиційний матеріал, що складається з шпунтованих дощок, між якими розміщується утеплювач. Дерев'яні будівлі з подвійного бруса мають найвищі теплоізоляційні характеристики та порівняно низьку вартість. Проекти із застосуванням подвійного бруса дуже популярні, так як для виробництва матеріалу використовуються стовбури будь-якої товщини.

Фінський будинок з профільованого бруса

До головних його переваг відноситься матеріал, що максимально зберігає переваги колоди. Здорове свіже повітря цілий рік та чудовий мікроклімат варті того, щоб віддати перевагу фінському одноповерховому будинку з профільованого бруса.

проект фінського будинку з профільованого бруса
Друга безумовна перевага - збереження тепла. Споруда не потребує ніякого утеплення навіть в умовах суворої північної зими. На рахунок довговічності можна лише зазначити, що фінський будинок з профільованого бруса розрахований на тривале використання з передачею у спадок.

Проекти фінських будівель привабливі ще однією особливістю - швидким складанням. Брус має спеціальні замки для кріплення. Елементи щільно стикуються і не вимагають підгонки або підрізування. Одноповерхові або двоповерхові будови пропонуються в повній комплектації, з усіма кроквяними і стіновими елементами. Будинок потрібно лише зібрати на готовому фундаменті. Будівництво від початку і до кінця зазвичай триває 3-4 тижні.

Будинки з клеєного бруса

Клеєний брус - матеріал більш доступний за ціною. Головною його перевагою є куди менший коефіцієнт усадки. Дошки, з яких він виготовляється, попередньо висушуються, а технологія виготовлення нейтралізує внутрішнє напруження деревини. Вироби з клеєного бруса не змінюють свою форму. На фото ви бачите фінський будинок проект якого є досить типовим.

будинок по фінському проекту з клеєного бруса
Для клеєного бруса властива висока міцність. Дошки при зрощуванні склеюються під пресом. Готовий матеріал дуже стійкий до деформацій і витримує різноспрямовані навантаження. Легкість матеріалу дозволяє скласти будівлю за пару тижнів. Додаткова перевага - для будинку з клеєного фінського бруса не потрібен масивний фундамент. Всі одноповерхові та двоповерхові будинки зводяться на неглибоких стрічкових бетонних фундаментах.

Цей матеріал поступається профільованому варіанту в здатності регулювати вологість повітря, але якість утеплення все одно залишається на висоті. Спорудження будівлі з бруса нагадує складання дитячого конструктора. Потрібно лише стежити за збігом маркування однакових елементів. Слід також зазначити, що всі типові проекти фінських будинків містять докладні інструкції по монтажу.

Будинки з подвійного бруса

Для виготовлення оциліндрованого або профільованого матеріалу потрібні стовбури дерев певного діаметру. Виготовлення подвійного бруса не висуває таких вимог. Для отримання такого будівельного матеріалу діаметр стовбура практично не має значення. Ця особливість технології, відповідно, позначається на вартості матеріалу.

Монтаж фінського будинку з подвійного бруса помітно відрізняється. Матеріал збирається послідовно, тобто, дошки вкладаються та з'єднуються методом шип в паз, утворюючи дві окремі дерев'яні стінки. Між ними під час спорудження вкладається теплоізоляція (ековата або мінеральна вата). Товщина такої перегородки визначається умовами експлуатації та відповідає кліматичним умовам регіону.

Міцність конструкції забезпечується балками перекриття. Таким чином зводять не тільки одноповерхові, але й двоповерхові та триповерхові котеджі. Усадку будівля з подвійного бруса не дає. Деяке занепокоєння у споживачів зазвичай викликає теплоізоляційний матеріал. Однак, враховуючи те, що мінеральна та целюлозна вата не схильні до гниття, подібні сумніви необґрунтовані.

Фото фінських дерев'яних будинків

інтер'єр фінсього дерев'яного будинку фото

фінська технологія будівництва

фото дерев'яного фінського будинку

переваги фінських будинків з дерева

Проекти фінських будинків з дерева та канадських каркасних будинків користуються високою популярністю завдяки простоті складання й швидкості спорудження. Будинки з дерева ціна яких значно нижча за вартість цегляних споруд, є дуже довговічними. Одна справа - будівництво зрубу, елементи якого необхідно ще знайти та підігнати один до одного, і зовсім інша, коли будівля збирається буквально на очах. При цьому споруда зовсім не втрачає свої експлуатаційні якості. Матеріал зберігає всі цінні властивості деревини, а саме, чудову теплоізоляцію, здатність зберігати повітря свіжим і чистим, чудовий зовнішній вигляд і надзвичайну довговічність. Будівля з профільованого або клеєного бруса прослужить так само довго, як і традиційний зруб.