Перейти до контенту

Паяння поліпропіленових труб у важкодоступних місцях


► Технологія зварювання труб електромуфтою
► Стрижневий апарат для зварювання поліпропіленових труб
► Монтаж окремої частини трубопроводу
► Встановлення спаяного вузла
► Монтаж поліпропіленових труб у важкодоступних місцях

Пайка поліпропіленових труб своїми руками - процес технічно нескладний, але вимагає точності та дотримання технології, а також підвищених заходів безпеки. В іншому випадку можна суттєво зменшити термін експлуатації полімерного трубопроводу. Тож давайте ознайомимося з технологією виконання таких робіт і дізнаємось, як паяти труби у важкодоступних місцях.

При зварюванні вузлів та елементів сполучення у важкодоступних місцях завжди потрібно починати з більш складної ділянки. Для з'єднання труб в складних місцях краще використати так звану американку (накидну гайку зі штуцером).

Для виконання робіт по зварюванню поліпропіленових труб знадобляться наступні основні інструменти для роботи з поліпропіленовими трубами:

► апарат для зварювання з насадками різного діаметру (електромуфта або стрижневий апарат);
► спеціальні ножиці (труборіз). Обрізати труби можна і болгаркою або ножівкою, але після цього обов'язково зачистити краї;
► шевери (торцювальники). Можна не використовувати з армованою трубою, виготовленою зі скловолокна.

В процесі монтажу також знадобляться ключі для загвинчування, перфоратор, болгарка 125 або 150 мм та інші інструменти.

Зверніть увагу на те, що незалежно від типу паяльника, технологія передбачає з'єднання труб через наступні елементи:

► різьбові муфти і з'єднання;
► кульові крани;
► різьбові переходи;
► кути 90 і 45 градусів;
► трійники, хрестовини і т.п.

Технологія зварювання труб електромуфтою

Електромуфта - це найпоширеніший апарат для паяння поліпропіленових труб. Вона досить проста в експлуатації, але має свою технологію.

▼ Підключаючи такий зварювальний апарат до електромережі, переконайтеся, що у вас достатньо місця для руху, тобто, вам нічого не повинно заважати. Крім цього, температура середовища, в якому ви будете проводити роботи, не повинна бути меншою ніж +10 градусів, бо інакше ви просто не будете встигати якісно зафіксувати елементи.
▼ Паяльник необхідно розташувати на твердій поверхні, далеко від легкозаймистих предметів.

паяльник для поліпропіленових труб електромуфта
▼ Спочатку рекомендується зварити великі ділянки та вузли труб, які можна вмонтувати в стіни, а всі інші з'єднання вже паяти навису. Також буде добре скласти креслення, щоб правильно спланувати свої дії.
▼ Перед нагріванням слід перевірити, чи стикується муфта з трубою. Якщо так, то міцного з'єднання не буде і в цьому місці вода буде протікати. Такі елементи слід замінити.
▼ Обрізати трубу до потрібної довжини потрібно за допомогою спеціальних ножиць, а армовану трубу зручніше різати болгаркою. Різати слід точно під кутом 90 градусів.
▼ Поверхню труби слід зачистити для усунення нерівностей.
▼ Одягнути потрібну насадку на прилад. Насадки визначаються згідно діаметру поліпропіленових труб.
▼ Встановити температуру нагріву 260 градусів. Слід зазначити, що температура на дорогих апаратах визначається автоматично самим приладом, але тільки після встановлення діаметру труби. Коли паяльник повністю нагріється - загориться сигнальна лампочка. Дешевші прилади нагріваються приблизно за 15 хвилин.
▼ Надягаємо на розігріту насадку з'єднання і трубу. Згідно рекомендацій виробника, це робиться по черзі, але на практиці так набагато важче. Краще надягати одночасно. Для зручності можна стати на коліна і стиснути ногами паяльник.

пайка пропіленових труб електромуфтою
▼ Гріти з'єднання і трубу необхідно залежно від товщини:

► діаметр 16 і 20 - 5 сек;
► діаметр 25 і 32 - 8 сек;
► діаметр 40 - 12 сек.

Вставляти поліпропіленову трубу в насадку потрібно до кінця. Для більшої впевненості краще відмітити олівцем на трубі довжину, яка повинна увійти в з'єднання.
▼ Не можна крутити і провертати елементи при нагріванні, бо пайка буде неякісною, але невеличкі повороти допустимі.

фіксація поліпропіленової труби в трійнику при зварюванні
▼ Після нагрівання знімається труба, а потім з'єднання. Елементи фіксуються протягом 20 секунд нерухомо. Після зняття з приладу для стикування труби і з'єднання залишається не більше 5 секунд. При довшому інтервалі часу пайка може бути неякісною.
▼ Якщо необхідно зварити три або більше елементи, що закріплені в трубопровідній системі (наприклад, потрібно розрізати вже вмонтовану трубу і вставити кран), потрібно:

► розрізати трубу, попередньо зазначивши місця зрізу;
► зачистити елементи і витерти сухою ганчіркою;
► перевірити, щоб кран не заважав при закриванні та відкриванні;
► спочатку спаяти з'єднання і трубу з одного боку (бажано з правого);
► переходячи до пайки труби з іншого боку, потрібно спочатку розігріти кран або з'єднання (на 5 секунд довше), а потім нагріти трубу (на 3 секунди менше);
► потім елементи стикуються;
► оскільки елементи доводиться паяти навису, для зручності нагрівання з'єднання на паяльник можна натиснути підручним інструментом (наприклад, ножицями).

▼ Фіксувати поліпропіленові труби горизонтально можна за допомогою кліпс, а вертикально за допомогою трубного хомута.

Після зварювання пропіленових труб рекомендується протерти поверхні насадок знежирювачем або спиртом для видалення залишків матеріалу.

Увага! Слід врахувати, що при перегріванні прохідні отвори поліпропіленових труб і з'єднань можуть заплавлятися, а при недогріванні вони будуть ненадійно скріплені і можуть протікати.

Стрижневий апарат для зварювання поліпропіленових труб

Стрижневий апарат для зварювання застосовується переважно у важкодоступних місцях, а також при пошкодженні труб. Такий паяльник має більш компактну і зручну конструкцію для виконання роботи під будь-яким кутом або навису.

стрижневий паяльник для зварювання пропіленових труб
Виробниками розроблені спеціальні ремонтні набори на випадок просвердлювання отворів у поліпропіленових трубах. В такий набір входять ремонтні поліпропіленові стрижні та спеціальні насадки. При пошкодженні труби необхідно виконати описані нижче дії.

▼ Одягти на паяльник спеціальну насадку (стандартна для ремонту труб всіх діаметрів).
▼ Включити прилад і нагріти до 260 градусів.
▼ Просвердлений отвір в трубі необхідно розширити свердлом до 10 мм.
▼ Зачистити поверхню від задирок і наплавлених частин.
▼ На ремонтному стрижні намітити глибину, на яку він буде вставлятися в ремонтовану трубу. Елементи не повинні зістиковуватися.
▼ Очистити поверхню ремонтованої труби знежирювачем або спиртом і просушити її кілька хвилин.
▼ Насадкою нагріти поверхню ремонтованої труби і стрижня протягом 5 сек.
▼ Не провертаючи стрижень в трубі, він вставляється в отвір і потім видаляється його залишок.

зварювання труб за допомогою стрижневого паяльника
Метод пайки стрижневим апаратом в стандартних умовах не відрізняється від зварювання поліпропіленових труб за допомогою інших паяльників.

Монтаж окремої частини трубопроводу

При монтажі окремої частини трубопроводу потрібно:

▼ відміряти та відрізати необхідний розмір труб;
▼ спаяти вузол на фіксованій поверхні, а потім встановити в потрібне місце та з'єднати у підвісному положенні з іншими трубами;
▼ в дуже важкодоступних місцях потрібно використовувати американки.

Для того, щоб запаяти трубу навису, необхідно:

▼ визначити, яка сторона найбільш важка для зварювання в підвісному положенні і з неї почати паяти;
▼ спочатку запаяти трубу і з'єднання з одного боку за стандартними мірками, дотримуючись встановленого часу пайки;
▼ потім з іншого боку розігріти спершу з'єднання, причому нагрівати його слід на пару секунд довше, а вже після цього нагріти трубу на кілька секунд менше.

Увага! Паяти навису труби досить важко, тому для нагрівання можна натискати на елементи підручними засобами (будь яким металевим або дерев'яним інструментом та кусками матеріалів). Однак краще для підвісного зварювання труб задіяти помічника.

Встановлення спаяного вузла

В першу чергу потрібно спаяти необхідний вузол на твердій поверхні. Коли він готовий, можна виконати з'єднання з уже вмонтованими трубами. Для цього потрібно виконати дії, що описані нижче.

▼ Намітивши олівцем ділянки зрізу на трубі, не потрібно вирізати її повністю під всю довжину ланки. Потрібно врахувати, що в з'єднання будуть вставлятися труби (наприклад, кран довжиною 10 см, довжина з'єднань буде 4 см в загальному, тому вирізати необхідно тільки 6 см труби).
▼ Розрізати трубу у двох місцях спеціальними ножицями.
▼ Очистити трубу знежирювачем і висушити.
▼ Зачистити всі елементи.
▼ Приступити до зварювання вузла, почавши з більш важкого місця.

Паяти вузол з іншими ланками трубопроводу складно, тому без допомоги тут не обійтися.

Перед монтажем необхідно підготувати штроби в стіні. Це робиться за допомогою круга для абразивного матеріалу, встановленого на болгарку. Спочатку потрібно розмітити поверхню де будуть штроби. Надрізи здійснюються на глибину близько 2 - 3 см, враховуючи діаметр труби, і вибиваються молотком та зубилом або перфоратором.

Послідовність монтажу готового вузла наступна.

▼ Зварити вузол на твердій поверхні, а потім вставити його в штроби.
▼ Для виключення пошкоджень поліпропіленові труби можна обмотати будівельним скотчем, але для надійного захисту рекомендується спеціальна м'яка оболонка (ізоляція) із спіненого поліетилену.
▼ При переході від металевих вузлів потрібно використовувати перехідну муфту або американку.
▼ Зафіксувати труби за допомогою кліпс або трубних хомутів, особливо в найбільш ненадійних місцях.
▼ Закрити отвори.

Монтаж поліпропіленових труб у важкодоступних місцях

Для з'єднання вузлів з поліпропілену в складних місцях використовується переважно американка (може бути кутова). Таке з'єднання дозволяє легко стикувати відрізки труб, які вже вмонтовані в загальний трубопровід. Крім цього ділянку з американкою можна при необхідності відокремити і встановити знову.

американка для переходу з пропіленової труби на металеву
Призначення американки - стикування двох ділянок трубопроводу або перехід на трубу іншого діаметру. З одного боку деталь прикручується (приварюється), а з іншого вона представляє собою різьбове з'єднання з накидною гайкою.

перехідник з металевої труби на поліпропіленову
Для з'єднання обирають американки наступних видів:

► із внутрішньою різьбою;
► із зовнішньою різьбою;
► муфта із зовнішньою і внутрішньою різьбою.

За формою конструкції американка буває:

► пряма;
► кутова.

За формою торців, що стикуються:

► плоска (циліндрична);
► конусна (найбільш якісне з'єднання).

Найбільш популярним для монтажу в важкодоступних місцях є кутові американки. При встановленні металевої американки необхідно застосовувати прокладки (ущільнювачі). Вони бувають:

► поліуретанові;
► паронітові;
► гумові;
► тефлонова нитка або паста.

Способи кріплення.

Американка з поліпропіленовою трубою зварюється (спаюється) як вказано вище електромуфтою або стрижневим паяльником.
▼ Затягується ключами на металевій частині з попереднім встановленням прокладок (ущільнювачів).

Монтаж або ремонт поліпропіленових труб не є дуже складною роботою. Головне дотримуватися температурного режиму при нагріванні та часу стикування елементів. Крім цього, при ремонті необхідно починати з більш важкодоступних місць. Не забувайте також фіксувати вмонтовану ділянку трубопроводу кліпсами або іншими деталями, щоб трубопровід не вирвало при збільшенні тиску.