Перейти до контенту

Набір гайкових ключів – який вибрати?


види гайкових ключів ► Які гайкові ключі повинні входити в набір?
► Ріжкові гайкові ключі
► Накидні гайкові ключі
► Торцеві гайкові ключі
► Розвідні гайкові ключі
► Ключі з тріскачкою

Гайкові ключі є необхідним інструментом для виконання будь-яких сантехнічних та слюсарних робіт. Набір якісних гайкових ключів часто люблять зберігати у своїй квартирі або будинку майстри, що звикли виконувати ремонтні та будівельні роботи своїми руками. Цей інструмент є обов’язковим для встановлення та підключення сантехнічних приладів, монтажу водопроводу та каналізації, приєднання до мережі газових побутових приладів та багатьох інших видів робіт, що часто виконуються власниками будинків та квартир в побутових умовах. Не будемо вже згадувати про власників автомобілів, адже без набору накидних та ріжкових ключів експлуатація транспортних засобів практично неможлива.

Саме тому дуже важливо купити набір гайкових ключів відповідної якості, який буде містити стандартні ключі всіх типових розмірів, а також декілька розвідних та трубних (газових) ключів, за допомогою яких можна буде відкрутити або закрутити циліндричні деталі, що не мають зовнішніх граней. Також часто при покупці гайкових ключів майстри нехтують ємністю для їх зберігання – це може бути кейс або пенал. Ці обидва типи ємностей для ключів вважаються найбільш зручними для зберігання і транспортування інструменту, ними користуються як професійні сантехніки та слюсарі, так власники житла, які звикли виконувати будь-які будівельні та ремонтні роботи своїми руками. Тому давайте розглянемо основні моменти вибору даного інструменту в залежності від певних факторів, які включають в себе найбільш поширені види сантехнічних та слюсарних робіт.

Які гайкові ключі повинні входити в набір?

Сучасний асортимент слюсарних інструментів, що пропонується на будівельному ринку, містить фактично необмежену кількість найменувань гайкових ключів, їх комплектів та наборів. Всі вони відрізняються не лише комплектацією та якістю, але й розподілені відповідно до основних типів робіт, для яких той чи інший комплект ключів розрахований. Гайкові ключі можна купувати як у наборах, так і поштучно, формуючи для себе найбільш оптимальну комплектацію в залежності від передбачуваних та найбільш часто виконуваних сантехнічних та слюсарних робіт. Наприклад, для монтажу сантехніки накидні гайкові ключі не вважаються найбільш необхідним типом інструменту (хоча вони не завадять у наборі), а от для обслуговування автомобілів цей тип ключів є вкрай необхідним. Тому вибирати набір гайкових ключів потрібно в залежності від власних потреб.

Оскільки наш сайт розглядає будівельні та будівельно-ремонтні роботи, які можна виконувати своїми руками, ми будемо розглядати вибір гайкових ключів саме з позиції будівельника та сантехніка. Нижче ми коротко розглянемо основні властивості та специфіку гайкових ключів, що є найбільш необхідними для виконання будівельних та сантехнічних робіт в побуті власними руками.

На відміну від ряду країн, де використовується дюймова шкала вимірювання розмірів гайкових ключів, різьб та інших елементів, в нашій країні застосовується метрична система вимірювання. Тому в продажу зазвичай можна знайти гайкові ключі, що мають метричні розміри, вказані в міліметрах. Винятком є лише розвідні та трубні (газові) ключі, відстань між губками яких можна змінювати у певних межах.

До окремої групи слід також віднести ключі, що мають складну конструкцію і містять комплект насадок стандартних розмірів та рукоять з гніздом для кріплення цих насадок. Слід також звернути увагу на універсальні набори гайкових ключів, до яких входять двохсторонні ключі, що містять на одному кінці ріжковий зів (отвір для захоплення гайки), а з іншої – накидну головку такого ж розміру. Також слід додати, що найбільш поширеним матеріалом для виготовлення гайкових ключів є інструментальна сталь з хромовим покриттям і хромованадієва сталь. Останній тип ключів є більш дорогим, але й більш витривалим. Для домашніх умов буде цілком достатньо купити недорогий набір гайкових ключів (в комплекті або поштучно) з інструментальної сталі з антикорозійним покриттям.

Ріжкові гайкові ключі

Як відомо, найбільш поширеним типом гайкових ключів є ріжкові ключі. Профіль такого інструменту має U-подібний виріз, яким захоплюється гайка з двох або трьох сторін. Іноді ріжкові ключі ще називають відкритими.

Широкої популярності ріжкові ключі набули в першу чергу тому, що вони дуже прості, універсальні, та дозволяють проводити роботи навіть у малодоступних місцях із значним обмеженням простору. За допомогою цього типу ключів можна закручувати і відкручувати будь-які стандартні болти і гайки з шестигранними головками, аби тільки збігався розмір. Ріжкові ключі вважаються одним з основних інструментів будь-якого сантехніка. Слід також зазначити, що профіль U-подібного вирізу комбінованих гайкових ключів буває повернений відносно осі ручки на кут 15, 30 або 75 градусів, що значно підвищує ефективність цього інструменту.

ключі гайкові ріжкові
Єдиним суттєвим недоліком ріжкових гайкових ключів вважається те, що інструмент захоплює лише дві поверхні болта або гайки і при значному зусиллі досить часто пошкоджуються грані кріплень. Те саме відбувається і при застосуванні ключа більшого розміру. Серед найпопулярніших наборів комбінованих гайкових ключів можна назвати комплект FIT Модерн 63515, до якого входить 9 ключів з розміром від 6 до 22 мм, що розміщені на універсальному пластмасовому тримачі. Ще один дуже поширений набір - STAYER ТЕХНО 27045-H8. Цей інструмент виготовлений з вуглецевої твердої сталі, що дозволяє витримувати значні фізичні навантаження.

Накидні гайкові ключі

Цей тип інструменту також ще називають кільцевими ключами. Накидні гайкові ключі значно відрізняються від ріжкових, хоча на перший погляд вони здаються дуже схожими. Справа в тому, що робочий профіль такого інструменту захоплює відразу всі шість граней болта або гайки. Таким чином навантаження (тиск) на кожну грань значно зменшується. Це запобігає зіскакуванню ключа і пошкодженню граней кріплення. Стандартні накидні гайкові ключі можуть мати 6 або 12 граней.

ключі накидні гайкові
Ключі, що мають 12 граней вважаються більш зручними в роботі, бо ними можна захопити гайку або головку болта під кутом 30 градусів, в той час, як ключі, що мають 6 граней необхідно повертати на 60 градусів. Іншими словами, накидний гайковий 12-гранний ключ дозволяє працювати при більш обмеженому для руху просторі. Наприклад, дуже поширеним набором накидних гайкових ключів вважається комплект STAYER ТЕХНО 27143-H8, що містить 8 одиниць інструменту в діапазоні розмірів від 7 до 22 мм.

Торцеві гайкові ключі

Відразу зазначимо, що торцеві ключі є улюбленим інструментом автослюсарів. І хоча сантехніки та будівельники застосовують цей тип ключів значно рідше, давайте розглянемо основні особливості та переваги цього інструменту. В першу чергу потрібно сказати, що торцеві гайкові ключі дозволяють затягувати і відкручувати гайки і болти у різноманітних впадинах та заглибленнях, де застосування описаних вище двох типів інструменту буде неможливим. Торцевий ключ, як і накидний, також може мати 6 або 12 граней.

ключі торцеві
Популярним набором даного типу інструментів є комплект X-TRA LONG Jonnesway H06SA109S, в який входить 9 шестигранних ключів з Г-подібною формою ручок. Дуже часто торцеві ключі виготовляються у формі набору з декількох головок та рукояті, в яку ці головки вставляються. Така розкладна конструкція дозволяє значно зменшити загальний розмір та вагу інструменту.

Розвідні гайкові ключі

Враховуючи широку універсальність і можливість змінювати розмір захвату в широких межах, ключів такого типу достатньо мати в наборі всього 2 або 3. Навіть професійні сантехніки зазвичай мають у своєму розпорядженні не більше 5 розвідних ключів, тому для виконання слюсарних і сантехнічних робіт своїми руками в домашніх умовах цілком достатньо буде придбати два розвідні гайкові ключі. Та й взагалі даний тип інструменту прийнято відносити до категорію любительського, оскільки професіонали зазвичай люблять мати для кожного розміру болта або гайки відповідний по розміру ключ.

розвідні ключі
Нехтування розвідними ключами серед професіоналів пов’язане з рядом суттєвих недоліків, які впливають на акуратність і точність роботи. Розвідний гайковий ключ потребує регулярної настройки розміру, в цього досить широкі губки, що обмежує застосування у важкодоступних місцях, а також на акуратність роботи значно впливає люфт (розхитування), який з часом постійно збільшується. Однак для виконання робіт власними руками в побуті можна порадити купити, наприклад, розвідний ключ HEYCO HE-50839000100. Він відрізняється досить високою якістю і точністю виготовлення, має досить незначний люфт і дозволяє затягувати і відкручувати кріплення, прикладаючи значні зусилля.

Ключі з тріскачкою

Цей вид гайкових ключів є більш складним по своїй конструкції, оскільки він містить спеціальний механізм з храповиком, який прийнято називати тріскачкою через специфічний звук, що лунає під час роботи цим інструментом. Основна перевага даного типу ключів полягає в тому, що під час обертальних рухів рукояті не доводиться періодично знімати ключ з гайки або болта та одягати його знову.

ключі гайкові з тріскачкою
Знову ж зазначимо, що гайкові ключі з тріскачкою вважаються професійним інструментом автослюсарів, бо значно полегшують роботу в обмеженому просторі та важкодоступних місцях. В будівництві та для монтажу сантехніки вони застосовуються значно рідше. Але при бажанні мати на господарці такий інструмент варто звернути увагу на комплект Jonnesway S04H3536S, що представляє собою універсальний набір торцевих головок, комірців, подовжувачів та ряду інших гайкових ключів найбільш поширених розмірів.