► Технологія нанесення гідроізоляції
► Вертикальна гідроізоляція фундаменту
► Горизонтальна гідроізоляція фундаменту
► Види гідроізоляції за способом нанесення
► Обклеювальна гідроізоляція
► Мастильна гідроізоляція
► Штукатурна гідроізоляція
При зведенні приватного будинку одним із важливих етапів будівництва є гідроізоляція фундаменту, без якої неможливо гарантувати міцність споруди. Відомо, що дощові, ґрунтові та капілярні води здатні проникати в фундамент будь-якого будинку, підточуючи його та викликаючи просідання і деформацію всієї споруди. Саме для захисту будівлі від накопичення вологи застосовують гідроізоляцію фундаменту. Всі роботи з облаштування гідроізоляції будинку можна провести самостійно, хоча цей процес вимагає певних знань та навичок.
Слід пам’ятати, що при зведенні цегляного або кам'яного фундаменту гідроізоляцію укладають вище рівня землі на висоту 15-25 см. Якщо планується укладання підлоги на балки, то гідроізоляцію фундаменту вкладають нижче рівня балок на 5-15 см.
Технологія нанесення гідроізоляції
В першу чергу слід визначити комплекс робіт з гідроізоляції. При цьому необхідно врахувати такі фактори:
► неоднорідність ґрунту;
► рівень ґрунтових вод;
► умови експлуатації будівлі.
В тому випадку, якщо максимальний рівень ґрунтових вод знаходиться нижче основи фундаменту більш ніж на 1 метр, достатньо буде виконати лише горизонтальну гідроізоляцію із застосуванням руберойду та вертикальну мастильну гідроізоляцію.
Якщо ґрунтові води знаходяться вище, ніж на 1 метр від підошви фундаменту, але при цьому не досягають рівня підвалу, для облаштування якісної гідроізоляції доведеться застосувати комплекс додаткових заходів.
▼ Горизонтальну гідроізоляцію роблять у два шари, простір між якими промазують мастикою.
▼ Для вертикальної гідроізоляції використовують мастильні та обклеювальні матеріали.
▼ Всі бетонні елементи фундаменту та підвального приміщення при можливості слід додатково обробити проникаючою гідроізоляцією.
Якщо ж рівень ґрунтових вод розташований вище основи фундаменту або в даній місцевості часто бувають значні опади, тоді до наведеного переліку заходів по гідроізоляції фундаменту потрібно додати ще й монтаж дренажної системи.
Вертикальна гідроізоляція фундаменту
Основним завданням даного способу є захист фундаменту від води, яка проникає з бічної сторони будинку (дощові та ґрунтові води). Залежно від вологості ґрунту вертикальна гідроізоляція може бути мастильною, обклеювальною та комбінованою.
Вертикальна гідроізоляція фундаменту виконується тільки після повного висихання кладки цоколя та фундаменту. Такий спосіб захисту від вологи представляє собою смолисте (бітумне) покриття всіх площин фундаменту, що контактують з ґрунтом. При цьому стінки фундаменту обов'язково повинні бути сухими, чистими та максимально рівними. Тому при будівництві фундаменту шви ретельно загладжуються, щоб уникнути нерівностей.
Бітумну фарбу або мастику наносять у два шари, другий шар слід наносити тільки після повного висихання першого, почекавши приблизно 4 годин до його повного застигання. Для другого шару бажано застосовувати бітумну мастику в гарячому стані. Шари гідроізоляції за своїм складом повинні бути абсолютно однорідними. Холодну бітумну мастику наносять за допомогою звичайного помазка або валика, ретельно промащуючи поверхню фундаменту.
Для нанесення гарячого бітуму необхідна окрема металева ємність для розігріву мастики до рідкого стану. Гарячий бітум наносять на попередньо вирівняну поверхню фундаменту. При облаштуванні вертикальної гідроізоляції крім бітуму або мастики можуть застосовуватися і рулонні матеріали, такі як руберойд та ізоеласт.
Горизонтальна гідроізоляція фундаменту
Цей спосіб захисту фундаменту найбільш простий, тому він застосовується найчастіше. Горизонтальна гідроізоляція призначена для протидії ґрунтовим водам, що намагаються проникнути знизу крізь підошву фундаменту, а також в місці переходу фундаменту в несучі стіни. Таким чином створюється захист від капілярного впливу вологи. Даний спосіб використовується при спорудженні будь-яких будівель, незалежно від особливостей ґрунту і кількості дощових вод. Горизонтальна гідроізоляція - це прошарок з рулонного гідроізоляційного матеріалу, складеного в кілька разів.
Види гідроізоляції за способом нанесення
Обклеювальна гідроізоляція
В наш час замість бітуму все частіше застосовуються листові та рулонні матеріали, що складаються з вологонепроникних багатошарових мембран щільністю до 5 мм. Такі мембрани представляють собою бітумні самоклеючі полімерно-цементні плівки, що застосовуються для захисту цегляних та залізобетонних споруд. Мембрани на наклеювати на фундамент нескладно. Для цього їх нагрівають над газовим пальником та притискають щільно до стін, розрівнюючи плівку валиком. Вони прекрасно справляються з тріщинами і вологістю, але вимагають додатково притискних стінок або стяжки.
Застосування мембран не дозволяє досягти такої ж високої якості, як при захисті фундаменту за допомогою бітуму, оскільки обклеювальний матеріал не може заповнити дрібні пори. Слід зазначити, що на заміну традиційному руберойду сьогодні прийшли інші, більш досконалі та надійні матеріали з поліестеровим армуванням.
Мастильна гідроізоляція
Цей вид гідроізоляції може бути як основним, так і додатковим захистом фундаменту. Мастильна гідроізоляція представляє собою покриття товщиною в 3-4 мм, яке наноситься на стінки фундаменту. Залежно від складу така гідроізоляція може бути еластичною або жорсткою.
Для створення мастильної гідроізоляції застосовуються різноманітні полімерні розчини та бітумно-полімерні мастики, які можна застосовувати в холодному або гарячому стані. Для їх нанесення застосовуються шпателі, малярні терки або розпилювачі.
Штукатурна гідроізоляція
Даний тип гідроізоляції передбачає нанесення декількох шарів розчину загальною товщиною до 20-25 мм. Найчастіше застосовується мінерально-цементний розчин з додаванням спеціальних компонентів, що підвищують вологостійкість гідроізоляційного шару. В якості таких добавок можуть бути асфальтові мастики, полімербетон, гідробетон та ін.
Завдяки штукатурній гідроізоляції будівля добре захищена від капілярного вбирання вологи, але при цьому значно швидше можуть з'явитися тріщини, тому штукатурну гідроізоляцію наносять тільки гарячим способом. Обраний матеріал слід наносити в кілька шарів.
Облаштувавши по всьому периметру фундаменту гідроізоляцію, необхідно засипати котлован жирною глиною, яка буде виконувати роль додаткового гідроізоляційного матеріалу.
Гідроізоляція фундаменту – справа дуже відповідальна. Якщо ви вирішили самостійно виконати всі роботи, тоді пам'ятайте, що запорукою успіху стане правильний підбір гідроізоляційних матеріалів та дотримання послідовності проведення робіт.