Перейти до контенту

З чого почати ремонт у квартирі?


► Три класичних етапи ремонту квартири
► Перший етап - ремонт стелі
► Другий етап - монтаж та обробка стін
► Третій етап - обробка підлоги

Якщо мова йде про ремонт квартири в новобудові, де все доводиться робити з нуля самому, бо переважна більшість забудовників здає в експлуатацію будівлі з так званим вільним плануванням, необхідно правильно спланувати послідовність дій. І якщо в старій квартирі під час обробки приміщень часто доводиться своїми руками зносити міжкімнатні перегородки і будувати їх в іншому місці, то в новобудові цього робити не потрібно, оскільки в приміщенні є тільки несучі стіни, вхідні двері та вікна. Стіни в новобудовах зазвичай покриті чорновою штукатуркою і власникам нової квартири треба починати поетапний ремонт майже з нуля.

З чого почати ремонт у новій квартирі? Це питання задають собі всі люди, які отримали ордери на квартири в нових будинках, які поки ще непридатні до експлуатації в якості житла, адже представляють собою такий собі величезний будівельний напівфабрикат. Послідовність обробки цікавить і жителів старих будинків, які вирішили зробити перепланування і знести частину внутрішніх стін, щоб підвищити комфорт і житлові умови в своїй старій квартирі.

Три класичних етапи ремонту квартири

У більшості випадків власники квартир, бажаючи заощадити гроші, більшу частину ремонтно-оздоблювальних робіт виконують своїми руками. Однак перед тим, як починати розбирати стіни і зривати старе підлогове покриття, потрібно правильно спланувати послідовність робіт, що істотно підвищить ефективність ремонту та значно зменшить час виконання робіт в цілому. І не важливо, планується ремонт в старому приміщенні чи в новобудові, без правильно складеного плану починати щось робити немає сенсу. Давайте розглянемо з чого почати ремонт у квартирі та як краще підійти до цього ж питання у квартирах, що знаходяться в старій будівлі.

Не важливо в якому типі приміщення планується обробка - житловому, офісному, торговому, виробничому - ремонтні роботи завжди потрібно проводити за принципом «зверху вниз». Тому можна виділити три окремих етапи обробки: стеля, стіни, підлоги. Якщо мається на увазі обробка в новобудові з нуля, то перед початком обробки всіх конструкцій в першу чергу треба подбати про заміну старих комунікацій, включаючи водопровідні труби, каналізацію та електропроводку. Для цього необхідно скористатися складеним ескізом планування приміщень, на якому слід намалювати всі кабелі та труби, вказавши точні відстані до сусідніх стін. Робити це краще без поспіху, оскільки помилки в прокладанні інженерних комунікацій неприпустимі, адже при виконанні всіх подальших ремонтних робіт виправити їх вже буде неможливо.

Перший етап - ремонт стелі

Це, мабуть, найбільш відповідальний етап ремонту будь-якого приміщення, оскільки стеля в першу чергу «кидається в очі» і від якості її обробки в цілому буде залежати акуратність та затишність інтер'єру кімнати. Придбана в новобудові квартира зазвичай вимагає не тільки чистової, але й чорнової обробки стель, які представляють собою звичайне бетонне перекриття в кращому випадку з поштукатуреною поверхнею. Якщо мова йде про квартиру, куплену на вторинному ринку, може знадобитися очищення поверхні стелі від старої штукатурки, шпаклівки і фарби. Так з чого ж почати ремонт стелі? Які матеріали та інструменти будуть потрібні для виконання робіт своїми руками?

В першу чергу потрібно визначитися з типом обробки стель. При монтажі натяжної стелі або кріпленні гіпсокартонної стелі видаляти стару фарбу та шпаклівку не потрібно і можна відразу ж приступати до кріплення направляючих профілів, підвісів та інших кріплень. Тут підготовка полягатиме в придбанні потрібних матеріалів та підготовці інструментів для виконання монтажу своїми руками. Краще, звичайно, видалити стару штукатурку і побілку що відстає від поверхні, хоча робити це зовсім не обов'язково, якщо планується стеля підвісної конструкції.

Зовсім інша справа, коли поверхня стелі буде шпаклюватися і фарбуватися прямо по бетонній плиті перекриття. Доведеться придбати стартову та фінішну шпаклівку, ґрунтовку, валики, помазки і шпателі. Про те, як шпаклювати своїми руками стіни та стелі, ми вже розповідали в наших публікаціях. Тому залишається тільки нагадати, що перед вирівнюванням стартовою шпаклівкою поверхні її необхідно ретельно просочити ґрунтовкою глибокого проникнення за допомогою валика, щітки або помазка. Спочатку всі щілини між бетонними плитами перекриття потрібно законопатити, заклеїти малярською сіткою і ретельно прошпаклювати, щоб в майбутньому не з'являлися тріщини. Потім вже можна наносити перший шар чорнової шпаклівки. Кількість таких шарів буде залежати від кривизни поверхні. Перед остаточним вирівнюванням стелі фінішною шпаклівкою своїми руками ґрунтувати поверхню не обов'язково. Це доведеться робити вже перед фарбуванням.

з чого почати ремонт стелі

Увага! Вапняну побілку перед нанесенням ґрунтовки і шпаклівки необхідно повністю видалити. Це досить копітка робота, однак надійність та міцність обробки набагато підвищаться, оскільки вапняна побілка може в майбутньому відшаровуватися разом з новим оздоблювальним матеріалом. Цього допустити ніяк не можна. Якщо поверхня пофарбована старою алкидною або масляною фарбою, її теж краще очистити.

Ремонт стелі – це трудомістка і педантична робота, яка вимагає не тільки майстерності, але й терпіння. Однак при правильній послідовності робіт і відповідальному ставленні результат обов'язково буде позитивним. У підсумку буде отримана міцна рівна поверхня, яка прослужить багато років, не вимагаючи повторного ремонту. Якщо ваша квартира в новобудові знаходиться на самому верхньому поверсі або зверху живуть «веселі» сусіди, бажано також подбати про звукоізоляцію та утеплення стелі.

Другий етап - монтаж та обробка стін

Стіни можна назвати найбільш значущим елементом інтер'єру будь-якого приміщення. Їх площа набагато більша, ніж площа стель та підлоги, тому чорнова та фінішна обробка стін займають найбільше часу. В принципі, в кожній сучасній новобудові стіни досить рівні, вони не вимагають вирівнювання по вертикалі, тому можна відразу приступати до нанесення ґрунтовки і чорнової шпаклівки. Будь-які підготовчі роботи тут не передбачаються, достатньо лише очистити поверхню стін від пилу і бруду звичайним інструментом. Обробку стін з нуля своїми руками зробити набагато легше, оскільки не потрібно видаляти стару побілку і штукатурку, як у випадку зі старими будівлями.

з чого почати ремонт стін

Видалення старої обробки з поверхні стін відбувається за таким же принципом, як і очищення стель. Технологія ідентична, тільки зі стінами працювати легше. Робити очистку можна будь-якими підручними засобами та інструментом, який ви напередодні підготували. При знятті старих шпалер, як уже пояснювалося в попередніх публікаціях, рекомендується користуватися голчастим валиком та зволожувачем. Для збивання старої плитки зі стін зазвичай використовується молоток і зубило. Якщо вийде роздобути перфоратор - робота піде набагато швидше.

Так з чого почати обробку стін? Для початку уважно огляньте поверхню стін, тримаючи в руці невеликий жорсткий шпатель, яким необхідно підважувати і видаляти стару штукатурку і фарбу в місцях, де вони відшаровуються. Потім розведіть невелику кількість чорнової шпаклівки та ретельно заповніть всі тріщини і вибоїни на стінах, що утворилися після очищення поверхні. Все це можна зробити своїми руками без допомоги фахівців, так як особливих навичок та акуратності на даному етапі не потрібно. Зовсім нескладно і нанести ґрунтовку на стіни, якщо використовувати для цієї мети м'який валик. Потім вже доведеться вирівнювати стіни шпаклівкою і фарбувати - роботи, що вимагають певного досвіду і знань.

Третій етап - обробка підлоги

Для виготовлення підлоги з нуля в новобудові доводиться починати з заливання цементно-піщаних стяжок. В суміш при заливанні може додаватися керамзит, який забезпечує стяжці меншу вагу і служить теплоізоляцією. З цією ж метою часто застосовується пінопласт, плити якого укладаються на перекриття і заливаються тонким шаром цементного розчину. Якщо квартира знаходиться не на першому поверсі, від пінопласту і керамзиту можна відмовитися. Всі подальші оздоблювальні роботи здійснюються в залежності від обраних підлогових матеріалів. При використанні підігріву підлоги технологія обробки трохи ускладниться, але ми її будемо розглядати в подальших наших публікаціях.

з чого почати ремонт підлоги

Отже з чого почати обробку підлоги? У старій квартирі необхідно буде видалити існуюче покриття підлоги. Керамічна плитка збивається перфоратором або молотком, як і при очищенні стін, а дерев'яну чорнову підлогу бажано повністю демонтувати і замість неї залити цементно-піщану стяжку. І яка б обробка підлоги не планувалася, в першу чергу необхідно подбати про надійну гідроізоляцію. У новобудові гідроізоляція настилається прямо на міжповерхове перекриття із залізобетону. У квартирах першого поверху і приватних будинках бетонні панелі можу бути відсутніми, якщо знизу немає підвалу. В такому випадку гідроізоляційна плівка укладається прямо на піщаний трамбований насип. Зверху на гідроізоляцію вже можна вкладати пінопластові плити, заливати цементну суміш і після її висихання продовжити обробку відповідно до запланованої технології.

На закінчення хотілося б порадити не поспішати з початком ремонтних робіт і все ретельно обміркувати, навіть якщо терміни підтискають і тягнути більше нікуди. Важливе правило ремонту - ні в якому разі не можна жаліти стару обробку, якщо ремонт здійснюється у старому приміщенні. Для початку точно визначитеся, які стіни є несучими і, озброївшись великим молотком, зубилом, перфоратором і жорстким шпателем, трощіть та ламайте все, що вам не подобається. Більше такого шансу, на жаль, у вас не буде, так як після початку обробки багато руйнівних робіт вже буде виконати складно або й неможливо. Не хвилюйтеся, оскільки все, що ви зламаєте, відірвете та відріже, в результаті буде замінено новими, більш якісними і довговічними матеріалами.