► Класифікація плашок
► Технічні характеристики деяких плашок
► Крок різьби плашки
► Ліва плашка
► Трубна плашка
► Як користуватись плашкою
Ручний інструмент, який називається плашка, застосовується для нарізання різьби здебільшого на поверхні круглих деталей. Однак, промисловістю виготовляються і спеціальні плашки, що призначені не лише для обробки круглих циліндричних заготовок, але й деталей іншої форми.
Слід зазначити, що за допомогою плашки можна нарізати лише зовнішню різьбу на металевих круглих прутах і трубах. Внутрішні різьби всередині отворів отримують за допомогою іншого інструменту, який називається мітчик.
Класифікація плашок
В наші дні підприємствами серійно виготовляється багато різних за технічними характеристиками і розмірами плашок для нарізання гвинтових з’єднань. Всі ці інструменти, як було сказано, відрізняються один від одного рядом характеристик. Всі плашки класифікуються за формою, конструкцією, способом нарізання різьби і т.д. Існують також інші відмінності та особливості кожного типу плашок, але перераховані вище є основними.
За формою плашки бувають:
► круглі;
► трубчасті;
► квадратні;
► шестигранні.
За типом конструкції плашки поділяються на:
► монолітні (цілісні);
► розрізні;
► розсувні.
За способом нарізання різьби плашки бувають:
► для круглих різьб (ГОСТ 13536-68);
► для циліндричних різьб (ГОСТ 9740-71);
► для конічних різьб (ГОСТ 6211-81);
► для дюймових різьб (ГОСТ 61111-52);
► для метричних різьб (ГОСТ 9150-81).
Найпоширенішим в техніці та будівництві є нарізання різьби на круглих деталях, бо таким чином можна отримати готове з’єднання лише за один прохід. Для прикладу зазначимо, що іншої форми різьбу можна отримати за допомогою розсувної плашки після трьох або більше проходів інструменту по заготовці. Тим не менш, у такого типу плашок є важливий недолік – їх можна застосовувати лише у випадку, коли необхідно отримати різьбу з класом точності не вище другого.
Застосовуючи круглі плашки по ГОСТ 13536-68, можна нарізати дюймову або метричну різьбу з великим і малим кроком.
Технічні характеристики деяких плашок
Слід зазначити, що практично всі плашки розраховані на використання разом зі спеціальними пристроями, які представляють собою утримувачі плашок. Затискачі такого типу зазвичай розраховані на використання декількох плашок з різними діаметрами. Наприклад, для всіх плашок діаметром до 1 см може застосовуватися один універсальний утримувач. Трохи більший утримувач використовується для плашок діаметром від 12 до 24 мм. Ще більший – для діаметрів 27 - 42 мм.
Як було зазначено вище, плашки бувають для нарізання різьби на трубах і круглих заготовках у метричній та дюймові системах вимірювання. У попередньому абзаці розміри утримувачів і плашок вказані для метричної системи, про що свідчить на поверхні плашок буква «М». Крім цього, після букви «М» повинен бути вказаний діаметр різьби у міліметрах (М6, М24 і т.д.).
Крок різьби плашки
Якщо, наприклад, на плашці позначення М12, то це означає не тільки метричний розмір та діаметр, але й відповідний крок різьби. Під кроком слід розуміти відстань між вершинами або впадинами двох сусідніх витків різьби. Крім цього, всі плашки мають основний та додатковий кроки різьби. При цьому основний крок різьби завжди більший від додаткового.
Якщо для прикладу ми візьмемо плашку М12, її основний крок різьби буде дорівнювати 1,75 мм. Тобто, коли ми бачимо таке маркування на плашці, її крок різьби за замовчуванням буде 1,75 мм. У випадку, коли крок не типовий, він повинен бути вказаний поруч з позначенням на плашці. Наприклад, позначення М12*1,5 означає, що ця плашка зможе нарізати різьбу з кроком 1,5 мм. Крім 1,75 мм та 1,5 мм плашки М12 можуть мати крок різьби 0,5 мм, 0,75 мм та 1 мм. Нижче на фото зображено дві плашки для метричної різьби діаметром 20 мм, але з різними кроками. Стандартні (за замовчуванням), залежно від діаметру, кроки різьби плашок наведено в таблиці під зображенням.
Ліва плашка
В деяких випадках при виготовленні певних з’єднань виникає необхідність у нарізанні лівої різьби. Для цього використовуються спеціальні ліві плашки. Відразу зазначимо, що ліва різьба використовується у техніці вкрай рідко, тому й плашку для такої різьби знайти в продажу досить складно. Деталі з лівою різьбою застосовуються, наприклад, для кріплення деталей, що обертаються, щоб вони не відкручувались самовільно з осі. Тобто, при обертанні за годинниковою стрілкою, якщо різьба на осі буде правою, деталь буде відкручуватись.
Зовні всі плашки для нарізання лівої різьби нічим не відрізняються від правосторонніх плашок. Тільки в маркуванні на поверхні можна помітити букву «L»
Трубна плашка
Для кріплення труб (зокрема водопровідних труб) застосовуються специфічні різьби, що трохи відрізняються від звичайних розмірами. Справа в тому що для монтажу труб прийнято користуватись дюймовими різьбами. Однак, тут є один нюанс. При діаметрі труби 10 дюймів у сантиметрах діаметр її повинен становити 2,54 х 10 = 25,4. Але в дійсності діаметр десятидюймової різьби на трубі буде становити 33 см. Це пов’язано з переходом на метричну систему вимірювання, при якому додається товщина двох стінок.
Для того, щоб відрізнити плашки для водопровідних труб з такою різьбою, їх почали спеціально позначати і випускати окремо від всіх інших плашок з метричними і дюймовими розмірами. Така плашка зазвичай містить на поверхні англійську букву «G» (G1/2, G3/4). Загалом трубні різьби можуть мати діаметр від G1/8 до G2.
Як користуватись плашкою?
Для нарізання різьби на трубі знадобиться набір плашок, утримувач і пристрій для затискання труби. Спочатку з набору слід вибрати підходящу за діаметром і кроком плашку. Підібрати плашку візуально зазвичай досить важко, тому бажано користуватися позначенням на поверхні інструменту. При цьому потрібно пам’ятати, що різьби бувають лівими і правими.
Трубу перед нарізанням різьби необхідно підготувати. З її торця слід зняти фаску за допомогою напилка або болгарки. На отриману фаску далі наноситься мастило. Це може бути звичайне сало, моторне або рослинне масло.
Після цього плашку для різьби слід встановити у тримач і міцно закріпити гвинтами. Потім плашкою потрібно зробити не менш ніж два повних обороти у відповідному напрямку. Під час прокручування плашки на трубі вільною рукою треба міцно притискати інструмент до торця труби, адже інакше плашка не вріжеться в поверхню металу. Після того, як плашка врізалась, нею потрібно зробити відповідну кількість обертів для отримання різьби потрібної довжини.
Під час нарізання різьби не можна здійснювати лише односторонній обертальний рух. Краще після кожного витка (або двох) різьби здійснювати періодично пів обороту в іншу сторону. Щоб перевірити якість різьби достатньо накрутити на неї гайку, що має такий же крок.