Перейти до контенту

Болгарка 125 мм – яку варто купити?


► Для чого саме вам потрібна болгарка?
► Професійний підхід до вибору
► Додаткові функції болгарки 125 мм
► Висновки та кілька порад

Любителі помайструвати і професійні майстри сьогодні використовують сучасний електричний інструмент, адже без нього виконати ту чи іншу роботу буде дуже важко, а інколи й взагалі неможливо. І якщо ще років двадцять тому всі успішно користувались ножівками для металу, адже альтернативи не було, то сьогодні шліфування та різання металів, каменю та інших будматеріалів здійснюється за допомогою болгарки.

Болгарка це, власне, кутова електрична шліфувальна машина, якою можна не тільки обробляти поверхню, але й швидко різати будь-який матеріал, застосовуючи спеціальні абразивні круги. Швидкість різання або шліфування буде залежати в першу чергу від потужності, а отже розміру болгарки. Як відомо, стандартні кутові шліфмашини бувають різної потужності, яка в основному змінюється у межах від 400 до 2500 ват, а стандартні абразивні круги можуть мати діаметр у межах від 115 до 230 мм. Зустрічаються у продажі й більш потужні машини під діаметр полотна 320 мм, однак вони практично не застосовуються в приватному будівництві та домашньому господарстві. Відомо, що найбільш поширеними вважаються болгарки 125 мм діаметром, і це зумовлено певними факторами, які ми будемо розглядати нижче у статті.

Для чого саме вам потрібна болгарка?

Чому саме болгарка 125 мм так до вподоби професійним майстрам та любителям? Щоб відповісти на це запитання слід спочатку визначитись, для яких саме робіт найчастіше такий інструмент застосовується. Адже відомо, що різати болгаркою можна геть усі будівельні матеріали, які виготовлені з металу, кераміки, пластмаси, дерева та скла.

Як правило, в будівельній справі доводиться працювати з такими матеріалами, як металевий профіль для гіпсокартону, сталева арматура для фундаменту та огороджень, цегла та різноманітні блоки (піноблоки, шлакоблоки, газоблоки), керамічна плитка і т.д. Більшість цих матеріалів не потребує великої глибини розрізання і тому болгарка діаметром 125 мм може повністю впоратись з таким завданням. Щодо аналогічного інструменту з діаметром ріжучого круга 115 мм, то його може виявитись недостатньо, особливо після часткового стирання і зменшення глибини прорізу. Здавалося б лише один сантиметр різниця у діаметрі, але це відразу відчувається при виконанні роботи.

болгарка 125 мм діаметр
Чому тоді не купити болгарку більшого розміру, ніж 125 мм? Адже запас глибини прорізання і потужності буде ще більшим. Так, звичайно, але користуватись таким інструментом вже буде набагато важче і небезпечніше, особливо якщо немає достатнього досвіду і вміння правильного застосування такого інструменту. Відомо, що багато майстрів-любителів використовують болгарки 125 і 115 мм без захисного кожуха, адже потужність двигуна не є дуже велика, тому ризик отримати травму теж набагато менший, ніж при використанні більш потужного інструменту. Відразу ж зазначимо, що різати болгаркою 180 або 230 мм без захисту осмілюються лише одиниці, бо чітко усвідомлюють чим така робота може закінчитись. Тому перед вибором такого інструменту слід визначитись в першу чергу, що саме ви збираєтесь ним робити, а тоді вже вирішувати, який розмір та потужність болгарки буде для вас оптимальним.

Професійний підхід до вибору

Професійність важлива у будь-якій справі, а вибору електричного інструменту це стосується особливо. Що ж передбачає професійний підхід? В першу чергу під цим поняттям потрібно розуміти професію та всі можливі види робіт, які у цій професії виконуються. Наприклад, якщо болгарку вибирає плиточник, якому доведеться різати лише керамічну плитку, то масивний потужний інструмент з великим діаметром ріжучого диска йому не підійде, адже майстрам по вкладанню плитки часто доводиться утримувати болгарку однією рукою. Такий спосіб різання можливий лише болгарками 125 та 115 мм, а більшого розміру інструменти безпечно та зграбно втримувати в руці буде дуже важко і це неодмінно вплине на якість різання. Саме тому оптимальний розмір болгарки для різання керамічної плитки 125 та 115 мм.

кутова шліфмашина 125 мм
Приблизно така ж ситуація і в роботах з металевим профілем та арматурою. Дуже рідко в приватному будівництві доводиться розрізати металеву арматуру з товщиною стінок більше 5-6 мм або прути діаметром більше 24 мм. Тому для домашніх майстрів болгарка 125 мм вважається чи не ідеальним варіантом, адже це найбільш універсальний розмір ріжучого круга, який буде придатним для більшості будівельно-ремонтних робіт. Але якщо є зайві кошти, то можна розглядати як варіант придбання відразу двох болгарок. Наприклад, можна купити дві болгарки з діаметром абразивних кругів 115 і 180 мм, хоча такий потужний інструмент в домашній майстерні, швидше всього, буде використовуватись вкрай рідко.

Додаткові функції болгарки 125 мм

Звертаючи увагу на різноманітні корисні та додаткові функції болгарок, слід зазначити, що не всі вони є такими необхідними, як це на перший погляд здається. Тим не менше, наявність певних особливостей конструкції дійсно може стати в пригоді. Наприклад, багато моделей болгарок, починаючи з розміру 125 мм, мають регулятор швидкості оборотів диска. Це дійсно корисна функція, за яку варто заплатити гроші, адже за будь-яку додаткову особливість інструменту завжди доводиться платити дорожче. Однак є й такі функції, які для домашнього майстра можна вважати зайвими, тим більше коли мова йде про діаметр круга 125 мм.

властивості болгарки 125 мм
Наприклад, деякі професійні моделі містять плату стабілізатора оборотів, який під час навантаження автоматично регулює кількість оборотів. Звичайно це буде зручно і більш безпечно, але коли мова йде про більш потужний інструмент. Відразу зауважимо, що практично всі болгарки з діаметром абразиву 115 мм та більшість болгарок 125 мм майже ніколи не мають оцих різного типу регуляторів і стабілізаторів, адже стабілізувати і регулювати оберти такого малопотужного інструменту з номінальною потужністю двигуна 400 - 800 ват абсолютно немає потреби.

Висновки та кілька порад

Отже ми розглянули, чому болгарка 125 мм вважається найбільш універсальним інструментом серед сімейства кутових шліфмашин різної величини та потужності. Тепер залишається тільки визначитись з виробником інструменту, адже розмаїття фірм, які постачають на ринок ручний електроінструмент, сьогодні просто вражаюче.

Купити дорогу професійну болгарку одного з таких відомих брендів, як Makita, Bosch або Dewalt, для домашнього користування буде досить розумно, хоча й доведеться викласти у магазині солідну суму. У багатьох статтях мережі Інтернет рекомендується вибирати оптимальний по ціні варіант. Автори посилаються на міркування, що нечасте користування не виправдає потрачених на дорогий інструмент коштів. Тут можна посперечатись, адже болгарка зазвичай купується не на рік і не на два роки. Навіть коли ви приходите в магазин за недорогим електроінструментом, то підсвідомо хочеться, щоб він працював якомога довше. Навряд чи хтось захоче купити навіть дешеву болгарку, якщо продавець його переконає в тому, що цей інструмент витримає максимум півроку періодичних навантажень.

Хорошим варіантом буде покупка болгарки 125 мм середніх за ціновою категорією, але досить відомих виробників, до ряду яких можна віднести Bosch (цей виробник паралельно з професійним інструментом випускає також недорогі бюджетні моделі), Hitachi, Black & Decker та ін.