Перейти до контенту

Як вибрати ламінат для квартири або власного будинку?


► Що таке ламінат?
► Класифікація ламінату за зносостійкістю
► Розміри і характеристики
► Спосіб з'єднання ламінату
► Колірна палітра ламінату
► Виробники ламінату

Зовсім недавно класичним матеріалом для обробки підлоги були дошки або лінолеум. Причому використовувалися вони для настилу підлог як в оселях, так і в офісах, виробничих приміщеннях і громадських будівлях. Поява ламінату на ринку значно потіснила традиційні рішення, а питання, чим перестелити підлогу, трансформувався в питання про те, як правильно вибрати ламінат для квартири.

Матеріал випускається в сотнях колірних варіацій, з імітацією десятків різноманітних поверхонь. Тому перш ніж вибрати відповідне покриття потрібно точно визначити, яка саме підлога повинна бути в будинку або квартирі. Розглянемо докладно, як вибрати ламінат для кімнати або іншого приміщення в квартирі.

Що таке ламінат?

Ламінат - це багатошарова оброблена, легка, досить міцна, декоративна дошка, що розрахована на відповідний рівень навантаження. Щоб знати, як вибрати хороший надійний ламінат для квартири, потрібно знати про його склад.

шари ламінату
1. Захисний шар ламінату – це меламінова або акрилова смола, іноді з добавками корунду, за якою визначається клас виробу. Цей шар відповідає за стійкість до зношування, тому відповідь на питання як вибрати якісний ламінат для власного будинку або квартири, обов'язково включає інформацію про тип захисного покриття.

2. Декоративний шар – це папір будь-якого кольору з малюнком, що імітує той чи інший матеріал. Від цього шару залежить, якого кольору буде ламінат, обраний для квартири.

3. Основа ламінату - ДВП. З торців на шарі ДВП формуються пази і шипи для з'єднання. Цей шар визначає стійкість до вологи.

4. Стабілізатор – це нижній шар з пластику або просмоленого паперу, який відповідає за жорсткість. Якісні ламінатні дошки не гнуться при вкладанні, не втрачають форму при тривалому зберіганні.

Спосіб виготовлення визначає ступінь міцності. Наприклад, ламінат, всі шари якого пресуються одночасно, поступається по міцності матеріалу, в процесі виробництва якого, верхні шари спочатку склеювалися. Не можна плутати цей показник із зносостійкістю матеріалу. Міцність передбачає стійкість до механічного навантаження (вага меблів, падіння важких предметів, удари каблуків).

Класифікація ламінату за зносостійкістю

Поєднання властивостей шару ДВП і верхнього захисного шару є основою для поділу виробів по стійкості до стирання. При цьому під навантаженням розуміється деяка кількість людей, що переміщаються по приміщенню за якийсь відрізок часу. Чим більшою буде ця кількість при довшому зберіганні цілісності матеріалу - тим вищим буде його клас.

таблиця класів міцності ламінату
Категорія ламінату позначається двома цифрами. Перша позначає категорію приналежності, а друга - стійкість до зношування. Який же клас ламінату слід вибрати для квартири?

▼ 21 – цифри означають побутовий клас, що вказує на невисоку стійкість. Ламінат можна використовувати для покриття підлоги в спальні, але навіть у цьому випадку термін його придатності не перевищить 2-3 роки.

▼ 22 - коефіцієнт стирання досягає 1800, термін експлуатації - до 4 років.

▼ 23 - стійкість до стирання, яка означає не надто високе навантаження, але певну стійкість до вологи. Такий ламінат доцільно вкладати, наприклад, в кухні.

▼ 31 - відноситься до категорії комерційних матеріалів, тому відрізняється більшою стійкістю. Насправді саме ламінат 31 є найбільш популярним варіантом для настилу підлоги в житлових приміщеннях. Термін придатності такого матеріалу при експлуатації в квартирі становить 8-10 років, що влаштовує більшість користувачів.

▼ 32 - розрахований на середній рівень відвідуваності приміщення і використовується для обробки невеликих офісів. У квартирі він підійде для коридору. Матеріал міцний, але ходити по нього на каблуках-шпильках не рекомендується. Вологостійкість підвищена в порівнянні з попередніми варіантами.

▼ 33 - розроблений для приміщень з високим ступенем навантаження (магазини, ресторани і т.п.). Головна відмінність – вологостійкість. Такий ламінат можна мити без будь-якого побоювання.

▼ 34 - призначений для установ з дуже високою відвідуваністю (вокзалів, спортивних залів і т.п.). В побуті практично не зустрічається, оскільки вартість його дуже висока.

Який з цих класів ламінату вибрати для квартири залежить від числа домочадців, активності відвідувань, наявності домашніх тварин та віку дітей. Останній фактор дуже важливий, оскільки більшість забруднень і подряпин пов'язана з дитячими іграми. Оптимальним для квартири і будинки вважається ламінат 33 класу.

Крім вказівки на упаковці класу ламінату також вказуються й інші позначення, які можуть допомогти з вибором покриття для підлоги.

спеціальні позначення на ламінаті

Розміри і характеристики

До них відноситься ширина, довжина, і найважливіший показник обробної дошки - товщина. Розміри ламінату для підлоги коливаються в широких межах. Пов'язано це з особливостями монтажу і питаннями привабливості.

Довжина ламінату - від 1260 до 1845 мм. Останні варіант є досить рідкісним, а вкладати дошки такого розміру досить складно.

Мінімальна ширина ламінату становить 90 мм. Як правило, це виріб, що імітує паркетні плашки. Максимальна ширина ламінату може бути до 330 мм. Таке покриття створює вигляд підлоги з керамічних або кам'яних плит будь-якого кольору. Найбільш популярна ширина - 185 мм.

Товщина ламінату, залежно від класу продукції, може бути від 7 до 12 мм.

Якої товщини ламінат вибрати для квартири? Звичайно, віддавати перевагу найтоншому матеріалу не слід, адже він швидко зношується і не має механічної міцності. Товщина 12 мм буває в найбільш надійного матеріалу 32 і 33 класу.

Спосіб з'єднання ламінату

Торцеві сторони ламінату оброблені таким чином, щоб сформувати з одного боку виступ (шип), а з іншого паз. При монтажі дошки з'єднується методом шип в паз, що забезпечує міцне кріплення і рівну поверхню покриття. В багатьох випадках, завдяки такому механізму, допускається настил підлоги без клею.

види з'єднання ламінату
Вирішити, як правильно вибрати і настелити ламінат в квартирі, можна без врахування якості з'єднання. Наприклад, в дошках товщиною 7 мм замки будуть слабкими. Якісний ламінат високого класу відрізняється міцними шипами. При цьому шип і паз обробляються воском або парафіновим розчином, що захищає матеріал від попадання всередину вологи.

Колірна палітра ламінату

Перерахувати або перелічити кольору гаму ламінату, напевно, неможливо в принципі. Матеріал може мати будь-який відтінок, будь-який малюнок, імітувати будь-який матеріал, навіть модну сьогодні текстуру шкіри рептилій криваво-червоного кольору. Тому ламінат дуже полюбляють дизайнери, адже його можна використовувати замість будь-якого іншого покриття, домагаючись повної схожості та не підвищуючи при цьому вартість ремонту квартири.

Як вибрати ламінат для кімнати за кольором? Підбирати кольори потрібно виходячи із загальної колірної палітри кімнати, стилю інтер'єру і розмірів приміщення.

Класичний дизайн передбачає більш темну підлогу в порівнянні зі стінами. Імітація дерева достатньо темного кольору (дуб, вишня) чудово впишеться в інтер'єр.

Бароко та ампір - паркет і ще раз паркет. Тим більше що серед розмаїття ламінату є матеріали, що імітують художній паркет та при вкладенні утворюють складний візерунок.

Модерн - приглушений деревний малюнок при більш яскравих та ніжних кольорах. Відмінно підійде імітація керамічної плитки. Чергування кольору в шаховому порядку - ідеальне рішення для кухонних приміщень і коридорів.

Мінімалізм – це монотонно пофарбовані світлі поверхні або приглушені темні тони. Тут не потрібно яскравих малюнків.

Прованс і середземноморський стиль – це імітація каменю (мармуру, онікса, граніту) або звичайної керамічної плитки. Перевага віддається орнаментальним варіантам. Відтінки світлі, або чергуються темні і світлі кольори.

Етнічний стиль – це імітація темного дерева без варіантів. Однак, залежно від екстравагантності інтер'єру, ламінат також може бути неординарним (наприклад, під дикий камінь).

Окрім кольору ламінат дає можливість вибрати фактуру. Поверхня може бути не тільки матовою, але і глянсовою або текстурованою. Якщо підбирається імітація, матеріал може дублювати не тільки відтінок, але й фактуру (зріз дерева, нерівна поверхня каменю).

Виробники ламінату

Список компаній, які виготовляють ламінат для українського ринку, є дуже великий. Тому порадити, ламінат якої фірми краще вибрати для квартири, досить складно. Рекомендується виходити з декількох факторів.

▼ Бренд - відомі фірми більшою мірою відповідають за якість. Якщо виріб не задовольняє покупця, то представники великих компаній досить швидко його замінюють.

▼ Клас – це ступінь міцності і зносостійкості покриття, яка вказана на маркуванні. Це знову ж таки призводить до рекомендації вибрати відому фірму. Довге перебування на ринку саме по собі служить запорукою дотримання якості.

▼ Вартість – це фактор, який залежить від виробника, якості матеріалу та його класу.

Хороший ламінат - це, насамперед, матеріал, який максимально відповідає призначенню приміщення та умовам експлуатації. Для квартири ламінат 34 класу явно буде зайвим, адже в житловому приміщенні не буває настільки високої відвідуваності. У той же час цілком якісний виріб 31 класу в бібліотеці або ресторані зноситься за короткий термін лише тому, що він не розрахований на таке навантаження. Підбираючи ламінат, потрібно враховувати одночасно клас, розміри і привабливість.