Перейти до контенту

Як правильно вибрати паркетну дошку?


► Різновиди паркету
► Конструкція паркетної дошки
► Класифікація за кількістю смуг
► Спосіб розпилу деревини
► Класифікація за сортом
► Декоративні якості
► Порода дерева
► Покриття паркетної дошки
► Тонування паркету
► Термообробка паркету
► Брашування паркетної дошки

Під паркетом слід розуміти невеликі дерев'яні дощечки, укладені в певному порядку. Підлога виглядає дуже ошатно завдяки деревному малюнку і багатій гамі відтінків. У цю ж категорію потрапляють і одношарові плашки з твердих порід дерева, і багатошарові дощечки, і матеріал прикріплений до основи, що відомий як щитовий паркет, і мозаїка, зібрана з фрагментів дерева різних порід і різної форми. Проте всі ці варіанти створюються з різних матеріалів, із застосуванням різних технологій і помітно відрізняються за своїми якостями. Тому перед тим, як вибрати паркетну дошку, потрібно точно уявити, яке саме покриття мається на увазі.

види паркетних дошок

Різновиди паркету

Матеріал у будь-якому випадку виготовляється з дерева, але з різного і в різних комбінаціях. Декоративність готової підлоги при цьому залишається високою, а ось зносостійкість і термін експлуатації безпосередньо залежать від виду планок.

▼ Штучний паркет - класичний варіант. Це планки однакового розміру, вирізані з твердих порід дерева. Готова підлога стійка до навантажень, довговічна і легко реставрується. Паркет може служити десятиліттями і, завдяки великій товщині плашок, витримує до 10 циклювань.

▼ Художній паркет відрізняється від штучного тим, що збирається з плашок різної форми і породи. Покриття виглядає як складний, унікальний візерунок, де крім дерев'яних фрагментів може використовуватися перламутр, фарфор та інші матеріали.

▼ Щитовий паркет – це планки з твердого дерева, наклеєні на основу з ДВП. Монтаж їх дуже простий та швидкий. Завдяки невеликій кількості стиків таке покриття не скрипить.

▼ Паркетна дошка – це комбінація різних сортів деревини. Такий матеріал є дуже популярний за рахунок більш доступної ціни при такій же декоративності, як у штучного паркету.

▼ Пронто-паркет – матеріал, який з'явився на будівельному ринку відносно недавно. Він виготовляється з пресованої багатошарової деревини і відрізняється високою міцністю.

Який варіант кращий - визначають особливості кімнати та її призначення. Але, незважаючи на те, про який паркет йде мова, необхідно пам'ятати, що таке покриття не призначене для приміщень, де постійно ходить велика кількість людей. Деревина зношується значно швидше, ніж, наприклад, керамічна плитка, тому настилати паркет в громадській установі або в розважальному комплексі буде нераціонально.

Конструкція паркетної дошки

Це дійсно найпопулярніший варіант, оскільки його успіх базується не лише на вартості, але й на високій стабільності, яка становить не менше 75 % порівняно з паркетом, який виготовлений з суцільного дерева. Багатошарові планки набагато краще переносять коливання вологості, температури, і не схильні до деформації.

Верхній шар паркетної дошки - планка, що складається з цінних порід дерева. Він визначає декоративні якості матеріалу і ремонтопридатність. Товщина верхнього шару коливається від 0,5 до 6 мм. При товщині робочого шару менш ніж 2,5 мм паркет не можна циклювати. Тобто він в буквальному сенсі слова є одноразовий і розрахований максимум на 5-6 років експлуатації. Шар в 4 мм реставрується, а при товщині 6 мм допускається використання такого матеріалу в публічних приміщеннях.

Середній шар паркетної дошки складається з плашок, виготовлених з більш дешевої деревини (ялини, сосни). В цьому шарі формуються замки, що мають вигляд торцевих поздовжніх з'єднань та забезпечують щільне стикування паркетин. Дощечки середнього шару вкладаються перпендикулярно напрямку верхнього шару.

Нижній шар паркетної дошки – це стабілізуюча основа з ялинової фанери товщиною 2 мм.

будова паркетної дошки фото
Стійкість до температурних коливань і зміни вологості забезпечується методом збірки композиції. Волокна рейок наступного шару закріплюються перпендикулярно попередньому.

Класифікація за кількістю смуг

Яку вибрати паркетну дошку - залежить від необхідного способу вкладання. Окремі планки можна викласти певним візерунком, що збільшить вартість підлоги, але буде потребувати більше часу. Готові композиції з дощечок монтувати куди швидше, але й візерунок вони мають уже готовий, попередньо заданий.

▼ Однополосна дошка - верхній шар такого покриття представляє собою одну планку. Зазвичай в цьому варіанті найкраще видно деревний малюнок.

▼ Двополосна дошка - складається з двох щільно підігнаних планок.

▼ Трьохполосна дошка - складається з трьох дощечок, укладених в певному порядку. Готове покриття буде мати характерний паркетний візерунок (плетінка, ялинка, палуба).

▼ Чотирьохполосна дошка - більша за розмірами, принцип формування такий самий, як попередніх варіантів.

▼ Багатополосна - це, по суті, щитовий паркет, але на іншій основі. Верхній шар набраний з планок різних порід і кольорів. Це найбільш красивий декоративний варіант.

класифікація паркетної дошки за кількістю смуг
Чим більший розмір паркетної дошки - тим легше, швидше і простіше її вкладати. При цьому зменшується і небезпека розсихання паркету і утворення щілин між планками.

Спосіб розпилу деревини

Структура деревного стовбура неоднорідна, тому зовнішній вигляд виготовлених з неї дошок залежить від способу розпилу та поділу. Від того, який візерунок утворюється, буде залежати вибір паркетної дошки для інтер'єру.

▼ Радіальний розпил - стовбур розрізається по лініях, що проходять через серцевину. Дошка має однакову рівномірну текстуру по всій довжині. Вона вдвічі стабільніша, ніж планка, отримана тангенціальним розпилом. Однак при такому способі отримання утворюється багато браку і відходів, а паркетна дошка має високу вартість. Малюнок при радіальному розпилі однорідний і нецікавий. Так виготовляють паркет з темних порід дерева.

▼ Тангенціальний розпил - лінії розпилу проходять через річні кільця. На поверхні дошки формується яскравий оригінальний візерунок, а відбракування при розрізанні невелике. Але на коливання температури і вологи такий паркет реагує сильніше.

▼ Змішаний розпил – це коли обидва попередні методи комбінуються і малюнок виходить дуже неоднорідний.

розпил дерева для паркетної дошки
Для інтер'єру, в якому виразний деревний малюнок не відіграє важливої ролі (стилі техно і хай тек), краще вибрати дошки, отримані радіальним розпилом. Для класичних стилів або стилю модерн більше підходить тангенціальний.

Класифікація за сортом

Такий розподіл є умовним, оскільки він базується на категорії деревини і способі розпилу. Сортність дошки визначається відсутністю сучків, подряпин, плям, прожилок, тобто, її однорідністю. Однак, чим однорідніша поверхня дошки - тим вона менш цікава. Тому на питання, як правильно вибрати паркетну дошку, відповідь дати складно. Важливо лише не гнатися за технічною якістю.

▼ Радіал селект - матеріал вищого сорту, виробляється з деревини класу А або Екстра, не містить ні сучків ні задирок. Паркетна дошка з нього випускається дуже рідко, бо візерунок поверхні виходить дуже простий, без вираженої текстури і переходів кольору. Матеріал застосовують для виготовлення щитового паркету.

▼ Селект або стандарт також відноситься до вищого сорту, але припускає більш виразний візерунок і тональні переходи. Однак подряпини і сучки при його виготовлені не допускаються.

▼ Натур - це змішаний розпил, в якому можливі маленькі сучки, серцеподібні промені та прожилки. Тут багато залежить від виробника, адже кількість таких дефектів кожен виробник визначає самостійно.

▼ Рустик - змішаний розпил, використовується деревина класу Б. Крім прожилок і сучків зустрічаються дрібні пошкодження, волокна іншого напрямку і заболонь. Поверхня підлоги має виразний малюнок, колірні переходи яскраві.

▼ Економ – це різноманітна комбінація розпилів, так само як і кількість прожилок, заболоні, сучків і т.п. Співвідношення дефектів в даному випадку є повністю на совісті виробника. При цьому до використання деревини категорії С жоден виробник не опускається.

Від якого виробника краще вибрати паркетну дошку - відповісти складно. На ринку є не лише вітчизняні, але й іноземні виробники, чия продукція не викликає сумнівів за якістю. Тим не менше, міцність, зносостійкість і відсутність сучків не завжди є найкращим вибором і про це потрібно пам’ятати.

Декоративні якості

Зовнішній вигляд паркетної дошки визначається не тільки породою дерева, але й способом розпилу і обробкою. Варіанти можуть бути найрізноманітніші.

Порода дерева

Спочатку кожна деревина має певний відтінок, за яким підбирається. Але тут потрібно враховувати один нюанс. В більшості випадків колір з часом сильно змінюється. Наприклад, дуб належить до найстабільніших матеріалів і не змінює кольору. А ось вишня помітно темніє протягом декількох років, американський горіх змінюється від сірого до кольору тютюну, і так далі. Для того, щоб не помилитися, потрібно врахувати не тільки існуючий колір матеріалу, але й майбутній.

Покриття паркетної дошки

Паркетна дошка, на відміну від штучного паркету, пропонується споживачеві вже обробленою, її поверхня покрита лаком або масляною сумішшю. Строгих правил тут не існує, але зазвичай покривають лаком світлу деревину, бо на її поверхні дефекти будуть непомітні. На темному лакованому паркеті будуть найменш помітними подряпини. Більш практична темна підлога, покрита воском або матовим лаком.

Тонування паркету

Воно буває одношарове і двошарове, дозволяє помітно розширити природну гаму кольорів. Відтінки часом підбирають дуже екзотичні. При цьому колір, отриманий тонуванням, менш стійкий, ніж природний, і таку обробку потрібно повторювати.

Термообробка паркету

Нагріття планок до 185 градусів забезпечує більш стійке глибоке тонування і стабільність деревини. Однак деякі породи дерева світлішають і після термічної обробки (наприклад, бук).

Брашування паркетної дошки

Така механічна обробка практикується на дуже твердих породах дерева. Планки обробляються жорсткими металевими щітками, які видаляють м'яку деревину з верхнього шару, залишаючи більш тверду. В результаті брашування поверхня набуває мікрорельєфу. Подряпини на такому паркеті непомітні, доглядати за ним досить легко. Поєднання тонування і брашування створює ефект зістареної деревини, вельми доречний в класичному інтер'єрі.

Щоб знати, як правильно вибрати паркетну дошку, потрібно врахувати і колір, і породу, і характер малюнка. Причому вибір потрібно робити, маючи в руках зразок, адже фото не зможе точно передати відтінок і текстуру дерева. Більше уваги потрібно приділити відтінку ніж малюнку. Виробники не підбирають плашки по розпилу, тому зібрати паркет з певним деревним малюнком неможливо.

Паркетна дошка підбирається за зовнішнім виглядом, тим більше коли мова йде про житло, а не про виробничі приміщення. Краса покриття та його відповідність стилю інтер'єру - найважливіший фактор. Але шукати необхідний колір і породу варто все ж в середньому і вищому ціновому сегменті, який дає гарантію на експлуатацію паркету не менше 20 років. Бюджетні серії паркету з тонким верхнім шаром при достатній кількості коштів купувати не рекомендується.