► Декілька слів про гіпсокартон
► Інструменти і матеріали для виконання роботи
► Безкаркасне кріплення гіпсокартону
► Каркасне кріплення гіпсокартону
Як прикріпити гіпсокартон до стіни, якщо ніколи раніше не доводилося цього робити? Для початку потрібно з'ясувати, з яким матеріалом доведеться працювати, адже гіпсокартон раніше замінювали гіпсом і штукатуркою. Не так давно дизайнери та будівельники оцінили і розібралися в перевагах цього матеріалу. За допомогою нього стали створювати так звані ламані стелі з гіпсокартону, які складаються з кількох рівнів, а також перегородки з нішами або фігурними отворами. Гіпсокартон робить житлові та офісні приміщення більш виразними.
Основа листів складається з гіпсу і картону, яким покрита зовнішна поверхня матеріалу. Гіпсу до складу гіпсокартону входить приблизно 93 %, а картону всього лише 7 %. Щоб покращити матеріал у плані його довговічності та забезпечити більш тривалий термін експлуатації, в нього вводять додаткові компоненти. Картон при цьому служить армуючим каркасом. В результаті отримують гнучкий і твердий матеріал, який може служити в якості основи для нанесення штукатурки і фарби, наклеювання шпалер або керамічної плитки.
Декілька слів про гіпсокартон
Під час роботи з гіпсокартоном не потрібно дбати про особливий захист, оскільки роботи будуть виконуватися з екологічно чистим будматеріалом. У ньому немає токсичних речовин. Приємним моментом є те, що гіпсокартон зберігає тепло в будинку й захищає житлові приміщення від сторонніх шумів.
А тепер коротко про переваги стін з гіпсокартону. За допомогою гіпсокартонних плит майстри ідеально вирівнюють стіни. Процес кріплення гіпсокартону до стіни легкий, простий і зрозумілий. Монтаж здійснюється дуже швидко по каркасній або безкаркасній технології. За 3 - 4 дні опрацьовується до 200 - 250 кв. м. площі. Легко вирішується питання з монтажем електропроводки, яка ховається в порожнині, утвореній між стіною і профілем. Гіпсокартон - це матеріал, який вміє «дихати», а значить, в будинку завжди буде приємний мікроклімат. Всередині порожнини гіпсокартонної стіни можна вкласти звукоізоляційний шар з мінеральної вати, ековати або скловати. Це якраз те, що потрібно для панельних багатоквартирних будинків.
Інструменти і матеріали для виконання роботи
По-перше, для безкаркасного кріплення знадобиться якісний гіпсокартон. Його товщина має бути не більша ніж 12,5 мм. По-друге, потрібно купити гіпсову суху суміш та підготувати ємність для її розведення.
Також буде досить складно кріпити гіпсокартон до стін, якщо не буде під руками таких інструментів, як електролобзик і якісний будівельний рівень. Крім цього знадобиться малярський ніж, товста нитка і рулетка. Допоміжними інструментами і матеріалами в даному випадку будуть шпателі, правило та гумовий молоток.
А ось для каркасного кріплення гіпсокартонних листів потрібні наступні матеріали та пристрої:
► оцинковані профілі та гіпсокартон;
► шпателі, шпаклівка і саморізи;
► дриль та перфоратор (при можливості);
► рулетка;
► ножиці для різання металу.
Безкаркасне кріплення гіпсокартону
Це найпростіший спосіб кріплення гіпсокартону до стіни. Щоб зафіксувати гіпсокартон на поверхні потрібно купити спеціальний клей та очистити стіну від забруднень та плісняви. Також необхідно усунути видимі вади та нерівності. Стіна повинна бути захищена від промерзання та надходження вологи, на її поверхні не повинно бути слідів жиру і старої фарби. Крім цього поверхню стіни слід очистити від пилу.
Для того, щоб прикріпити гіпсокартон до стіни без каркасу, вона повинна мати лише невеликі, ледве помітні нерівності. Спочатку, після очищення стіни, потрібно зробити необхідні заміри. Якщо поверхня дуже пориста, на неї слід накласти шар ґрунтовки. Для будинків з стелями висотою більш ніж 2,5 метри крім цільних листів гіпсокартону слід заздалегідь підготувати вставки. Для цього матеріал прорізається за допомогою малярського ножа з одного боку, потім лист надломлюється по лінії розрізу та розрізається папір з іншого боку. При цьому потрібно чітко дотримуватися лінії розрізу. Якщо потрібно зробити криволінійні розрізи, для роботи краще використовувати електролобзик.
Тепер настав час для приготування клейового розчину з гіпсової маси. Основою розчину може служити стартова шпаклівка або будівельний гіпс. Не завадить додати в розчин трохи шпалерного клею або звичайного клею ПВА.
А тепер давайте розглянемо, яким способом кріпиться гіпсокартон до стін на клейову основу. Яка буде товщина клею - це залежить від того, наскільки нерівні стіни в приміщенні. Якщо стіна досить рівна, то гіпсокартонні листи відразу клеять на її поверхню. Для цього клей наноситься по всій площі матеріалу спеціальним шпателем з зубцями.
Не пошкодуйте свого часу і встановіть маяки. Зробити їх можна зі смуг гіпсокартону. Бажано, щоб ширина їх була не менше 10 см. Кожен маяк встановлюється вертикально на відстані 40 - 50 сантиметрів від сусіднього маяка.
При наклеюванні гіпсокартон притискається правилом до стіни. Між листами повинні бути шви шириною до 7 мм, а також однакові зазори під стелею і над підлогою. Коли шви висохнуть, їх слід заповнити шпаклівкою. Зазори між стінами і підлогою можна закрити декоративним плінтусом.
Каркасне кріплення гіпсокартону
Це другий спосіб кріплення гіпсокартону до стіни, який дозволяє вирівняти стіну і паралельно виконати її утеплення. Фактично доведеться з нуля звести каркасну конструкцію, після чого кріпити до неї листи. В якості каркаса використовуються оцинкований профіль або дерев'яні бруски січенням 30 х 50 мм. З оцинкованим каркасом набагато швидше працювати. Крім цього, такий матеріал не здатен деформуватись під дією вологи та гнити.
Отже, спочатку потрібно зробити заміри поверхні та відзначити місця, де будуть закріплені підвіси і профілі. Нижні профілі слід прикріпити до підлоги, а бічні - до стін. Відповідно верхній профіль кріпиться до стелі. Досить вставити направляючі вертикальні профілі, виходячи з того, що від центру потрібно відступити 40 см. За допомогою підвісів кріпляться вертикальні профілі до стіни. Підвіси повинні знаходитися один під одним на відстані 80 сантиметрів.
Каркас кріпиться до стін, стелі і підлоги за допомогою перфоратора і дюбелів з шурупами. За допомогою цих же інструментів та матеріалів кріпиться до стелі верхній профіль. Тепер можна орієнтуватися на нього і за допомогою схилу виставити та прикріпити до підлоги нижній профіль. Після фіксації направляючих та бічних профілів прикріпляються підвіси, а несучі профілі вставляються в направляючі, які кріпляться до підвісів за допомогою саморізів.
Ось тепер вже настав момент, коли потрібно кріпити гіпсокартон. Для його прикручування до каркасу використовуються саморізи довжиною 25 - 35 мм. Увесь вільний простір всередині гіпсокартоної стіни наповнюється мінеральною ватою, яка буде служити надійним утеплювачем.
Таким чином, можна отримати ідеально рівні та довговічні стіни з гіпсокартону, які надалі можна покрити шпаклівкою, пофарбувати або оклеїти шпалерами. Для з'ясування незрозумілих моментів можна відвідати одну з найближчих будов і після отримання дозволу поспостерігати за процесом кріплення гіпсокартону досвідченими майстрами.