► Який гіпсокартон кращий?
► Як правильно різати гіпсокартон?
► Як правильно зігнути гіпсокартон?
► Як правильно кріпити гіпсокартон до стін та стелі?
► Як правильно шпаклювати гіпсокартон?
Перед тим, як приступати безпосередньо до розгляду особливостей і правил роботи з гіпсокартоном, спробуємо розібратися, а для чого взагалі потрібен цей будівельний матеріал. Слід відразу зазначити, що область практичного застосування гіпсокартонних листів дуже широка. За допомогою гіпсокартону можна швидко і без особливого бруду вирівняти стіни в приміщенні, побудувати міжкімнатні та інші перегородки, створити декоративні арки та інші елементи будь-яких форм та розмірів. Неможливо перерахувати всю різноманітність дизайнерських рішень, які застосовуються при виготовленні стель та інших елементів з використанням гіпсокартонних листів.
Крім цього, не варто забувати, що гіпсокартон - екологічно чистий матеріал, який має здатність пропускати крізь себе повітря (дихати), а значить, забезпечувати оптимальний мікроклімат в житлових приміщеннях без шкоди для здоров'я людей.
Який гіпсокартон кращий?
Питання вибору гіпсокартону найчастіше виявляється справою суто індивідуального смаку. Втім, є тут і деякі ази. Наприклад, за показниками якості найбільш популярним і затребуваним на сучасному будівельному ринку є гіпсокартон виробництва Knauf. Що стосується різновидів цього матеріалу, його прийнято розділяти на наступні види:
►звичайний гіпсокартон (зазвичай сірого кольору);
►вологостійкий гіпсокартон (в основному зеленого відтінку);
►вогнестійкий гіпсокартон (здебільшого рожевого кольору);
►вогнестійкий та вологостійкий (має спеціальне кольорове маркування).
Зрозуміло, що вибирати цей матеріал варто виходячи з особливостей приміщення і майбутніх умов експлуатації цього приміщення. Так для звичайних житлових кімнат цілком підійде звичайний гіпсокартон, для ванн, їдалень, кухонь, та інших приміщень, в яких часто підвищується вологість, бажано вибрати водостійкий матеріал, а при обробці приміщень в гаражах, котельнях і майстернях знадобляться вогнестійкі листи гіпсокартону. Щодо матеріалу, з підвищеною стійкістю до вологи та вогню, його рекомендується застосовувати на горищах будинків (мансардах), де існує ймовірність затікання води з-під даху та пожежі, адже система крокв будь-якого будинку виготовлена з дерева.
Як правильно різати гіпсокартон?
Насправді різання гіпсокартону - досить проста справа. Потрібно намітити лінію розрізу і гострим будівельним або навіть канцелярським ножем з невеликим натиском провести по цій лінії, прорізаючи шар паперу. Для більшої точності рекомендується прикласти до лінії металеве правило або довгу лінійку. Після цього потрібно лише злегка вдарити або натиснути на протилежну сторону листа і він розламається рівно по лінії розрізу. Потім залишиться тільки прорізати папір ножем з протилежної сторони.
Якщо ж виникла необхідність виконати фігурний (криволінійний) розріз листа гіпсокартону, то в цьому випадку надзвичайно корисним буде електролобзик з полотном для різання металу. Різати гіпсокартон електролобзиком теж дуже просто – швидкість інструменту слід встановити на максимальне значення і поступово різати матеріал по заздалегідь виконаній розмітці. При цьому потрібно міцно утримувати лист, щоб платформа електролобзика до нього була щільно притиснена.
Як правильно зігнути гіпсокартон?
В окремих випадках, коли мова заходить про виготовлення декоративних конструкцій будь-якої, навіть вкрай химерної конфігурації, лист гіпсокартону доводиться вигнути, щоб надати йому відповідну форму. Зігнути гіпсокартон можна двома найбільш поширеними способами - мокрим і сухим.
Для того, щоб зігнути лист гіпсокартону сухим способом, потрібно зробити на його поверхні декілька неглибоких паралельних надрізів. При цьому, чим більший радіус заокруглення - тим більше надрізів потрібно зробити на меншій відстані один від одного.
Мокрий спосіб передбачає дещо іншу процедуру. Лист гіпсокартону, або його фрагмент необхідного розміру, ретельно змочується з обох сторін за допомогою валика або ганчірки холодною водою і залишаються на рівній поверхні приблизно на годину. Після цього матеріал вкладається на стіл або підлогу і обробляється за допомогою голчастого валика. Якщо в наявності такого валика немає, замість нього можна скористатися звичайною столовою вилкою або іншим гострим предметом. Численні отвори на поверхні матеріалу допоможуть значно легше придати зволоженому листу потрібну форму. Також слід зауважити, що згинати гіпсокартон потрібно поступово, не прикладаючи значних зусиль, щоб не пошкодити матеріал. Після досягнення необхідної кривизни лист фіксується в такому положенні та залишається до повного висихання.
Як правильно кріпити гіпсокартон до стін та стелі?
Після того, як матеріал точно розмічений та розрізаний, його необхідно прикріпити до поверхні стіни або стелі. Кріплення листів гіпсокартону може здійснюватися на металевий або дерев'яний каркас. У будь-якому з цих випадків робота буде виглядати однаково. Для фіксації гіпсокартону застосовуються саморізи довжиною 25 - 35 міліметрів, які пронизують матеріал і вкручуються в каркас. Іншими словами, листи гіпсокартону просто прикладаються до конструкції каркасу та кріпляться саморізами. Під час закручування саморізів потрібно стежити, щоб їх капелюшки заглиблювались в поверхню на 1 - 2 міліметри. Якщо вони будуть втоплені глибше – міцність кріплення значно зменшиться. В протилежному випадку, якщо капелюшки саморізів виступають над поверхнею гіпсокартону, їх слід акуратно дотягнути ручною викруткою. Відстань між сусідніми саморізами, як правило, вибирається в межах 12 - 20 сантиметрів. Кожен наступний лист гіпсокартону кріпиться з невеличким зазором відносно попереднього, ширина якого повинна бути 2 - 3 міліметри. Це необхідно для більш якісного заповнення швів шпаклівкою при подальшій обробці поверхні.
Ще один спосіб кріплення гіпсокартонних листів до поверхні - вкладання на клей. Відразу зазначимо, що така технологія допустима тільки для стін. Весь процес виглядає так, як при вкладанні керамічної плитки, за винятком розмірів матеріалу і його жорсткості. Для початку слід обробити стіну ґрунтовкою глибокого проникнення. Потім замішують клей і накладають його невеликими купками безпосередньо на лист гіпсокартону. Товщина клею повинна становити від 1 до 5 сантиметрів, залежно від кривизни стін. Після цього лист прикладається до стіни та вирівнюється по вертикалі та площині легким постукуванням рукою та притисканням у відповідних місцях.
Як правильно шпаклювати гіпсокартон?
Після того, як всі листи гіпсокартону будуть змонтовані на каркас, можна приступити до шпаклювання. Попередньо слід обробити поверхню гіпсокартону ґрунтовкою для гіпсових матеріалів. Після того, як ґрунтовка остаточно висохне, на стиках листів слід прорізати невеликі канавки приблизно під кутом 45 градусів. Це потрібно для зменшення ймовірності розтріскування шпаклівки по швах в майбутньому. Після цього шви між листами заклеюються спеціальною синтетичною сіткою, яка продається в будівельних магазинах у вигляді стрічки. Потім шви заповнюються шпаклівкою таким чином, щоб шпаклівка повністю покривала сітку. Паралельно з цим потрібно також зашпаклювати всі поглиблення від саморізів.
Як тільки шпаклювання швів та саморізів буде завершено, слід зробити перерву до повного висихання шпаклівки. Далі необхідно повторно покрити всю поверхню матеріалу ґрунтовкою і можна приступати до її остаточного покриття шпаклівкою. В цьому випадку процедура нічим не відрізняється від нанесення шпаклівки на бетонну або цегляну стіну. Після завершення всіх робіт зі шпаклівкою її надлишки, що засохли на поверхні, можна буде видалити за допомогою спеціальної абразивної сітки або наждачного паперу. Залишиться тільки нанести на гіпсокартон фарбу, наклеїти шпалери, керамічну плитку або будь-який інший вид декоративного покриття.