Перейти до контенту

Як вибрати фанеру – різновиди, сорти і характеристики матеріалу


купити фанеру Львів, Тернопіль, Рівне, Луцьк, Чернівці ► З якого дерева виготовляють шпон для фанери?
► Як розшифровується марка фанери?
► Яку фанеру можна використовувати в кімнаті?
► Який вибрати сорт фанери?
► Яку вибрати товщину фанери?

Фанера за своїми характеристиками і властивостями іноді може бути краща, ніж цільні пиломатеріали. Оскільки вона склеюється з декількох перехресно розташованих шарів шпону, лист фанери є міцнішим від звичайних дощок такої ж товщини. Деякі марки фанери мають більш високі показники вологостійкості і зносостійкості. За рахунок великого розміру листа фанера зручна для створення різноманітних несучих настилів, а також чорнових і чистових обшивок. За сферою використання у цього матеріалу є тільки один конкурент - OSB. Тож давайте визначимо, як правильно вибрати фанеру для будівельних робіт.

З якого дерева виготовляють шпон для фанери?

Потрібно відзначити, що хвойною або листяною фанеру називають залежно від того, з якої породи виготовлені її зовнішні шари. Тобто шпон зверху може бути з листяного шпону (берези, липи, тополі, вільхи), а всередині можливе використання хвойних порід (сосни, ялини, кедра). Листи фанери, що виготовляються з різних порід деревини, називаються комбінованими.

За результатами багаторазових випробувань березовий фанерний лист приблизно на двадцять відсотків міцніший, ніж такий же матеріал, виготовлений з шпону сосни або ялини. А ще березова фанера майже удвічі щільніша від фанери з осики.

купити фанеру Київ, Дніпро, Одеса, Запоріжжя

Такі характеристики багато в чому пояснюються підвищеною щільністю фанери з берези порівняно з матеріалом, що виготовлений з хвойної деревини. У цифрах маємо в середньому 700 кг/м.куб. та 560 кг/м.куб. відповідно. Висока щільність забезпечує не тільки високу опірність до зигину і розтягування. Вона гарантує більш високу зносостійкість, здатність надійно утримувати різноманітні кріплення.

Але не вся листова фанера однакова за якістю. Наприклад, китайська продукція, що виготовляється з тополі, має щільність близько 500 кг/м.куб. Іноді щільність буває значно менша - до 350 - 400 кг/м.куб. Серйозні застереження існують і в екологічному аспекті використання такої фанери, оскільки шкідливих речовин в такій продукції зазвичай в рази більше, ніж дозволено відповідними нормами. А ще тополя м'якша від берези та дуже боїться вологи.

Враховуючи невисоку вартість, китайська фанера з тополі (в тому числі ламінована) має право на існування, адже вона повністю відпрацює затрачені кошти при створенні щитів опалубки або настилу риштувань.

Плити хвойних порід описуються в ГОСТ 3916.2-96 «Фанера общего назначения с наружными слоями из шпона хвойных пород. Технические условия".

Плити листяних порід описуються в ГОСТ 3916.1-96 «Фанера общего назначения с наружными слоями из шпона лиственных пород. Технические условия".

Як розшифровується марка фанери?

Маркування фанери - це найважливіша інформація для вибору. Літери абревіатури, як правило, говорять нам про те, якого типу скорозшивач використовувалося для склеювання і просочення шпону. Особливості в'язкої речовини навіть більше впливають на загальні характеристики листа фанери, ніж сорт або порода деревини.

купити фанеру Житомир, Вінниця, Хмельницький, Ужгород

Загалом у першій та другій частині ГОСТу 3916 виділяється лише дві марки фанери ФСФ та ФК. Такий матеріал разом з ламінованими моделями ФОФ в основному продається сьогодні майже в усіх будівельних магазинах.

Матеріал марки ФК склеюється карбамідною основою. Листи такого типу мають високу міцність та чудовий зовнішній вигляд. Вони абсолютно безпечні. Всупереч поширеній думці, фанера ФК досить вологостійка, але її краще використовувати всередині приміщень.

Листяну і хвойну фанеру ФСФ виготовляють із застосуванням фенолформальдегідних смол. Такий матеріал позиціонується як фанера з підвищеною вологостійкостю. Тобто її можна застосувати всередині приміщень і на вулиці або в приміщеннях з високою вологістю повітря. Іншими словами, це єдиний матеріал, що підходить для обшивки стін будинку ззовні, для спорудження суцільного настилу на даху, для створення перекриття і перегородок в каркасних будинках, які під час будівництва можуть тривалий час перебувати без даху.

Ламінована фанера ФОФ - це різновид облицювальної фанери. В даному випадку основою матеріалу є плита, що склеєна фенолформальдегідною речовиною. Зовнішній шар таких листів шліфований і захищений паперовою плівкою, просоченою синтетичними клеєм. Облицювання може бути тільки з одного боку або з обох боків, воно буває гладким або з рельєфною сітчастою структурою. Іноді у фанери ФОФ бувають пофарбовані захисною фарбою торці листа. Щільна і міцна плівка виконує роль основного бар'єру для вологи і значно підвищує зносостійкість поверхні. Тому ламіновану фанеру досить часто використовують в якості багаторазової опалубки. З неї також збирають технічні настили, обшивають всередині кузова вантажних фургонів, альтанки і т.д.

Яку фанеру можна використовувати в кімнаті?

Довгий час фанера ФК вважалася найбільш екологічною в порівнянні з іншими марками, бо вона практично не виділяла в повітря шкідливих речовин. Такою вона залишається і сьогодні, але за показником емісії формальдегіду в повітря фанера ФСФ до неї помітно наблизилась. Ламінований матеріал заслужено отримує документи, що підтверджують клас емісії Е1 - цього достатньо для використання в медичних установах і дитячих кімнатах. Формально до класу Е1 відносять фанерні листи з показником емісії до 8 мг на 100 грамів матеріалу. При цьому до класу Е2 належить фанера, що має показник емісії від 0,8 до 30 мг формальдегіду на 100 грамів сухої плити.

Майже вся ламінована фанера, що сьогодні продається у магазинах, відповідає класу емісії Е1, але це звичайно не стосується фанери китайського виробництва. Купуючи такий матеріал потрібно обов’язково переконатися у наявності відповідних сертифікатів якості.

Який вибрати сорт фанери?

Якщо марка вказує на водостійкість та зносостійкість, то сорт матеріалу визначає тільки зовнішній вигляд фанерного листа. Фізико-хімічні показники всіх сортів фанери ФК і ФСФ залишаються незмінні і нормуються актуальними стандартами.

В якості визначальних критеріїв сорту фанери виступають видимі дефекти обробки та вади деревини фанерних листів. При визначенні сорту враховується близько 30 показників, серед яких потрібно виділити наявність:

► сучків;
► тріщин;
► проростів;
► засмолів та кишень;
► гнилі;
► стороннього забарвлення;
► дефектів країв;
► викривлень;
► розшарувань;
► шорсткості;
► виступів клею;
► ремонтних вставок.

Всередині фанерного листа допускаються дефекти і вади крім списку з 30 пунктів, якщо вони не впливають на експлуатаційні властивості або зовнішній вигляд матеріалу..

Залежно від наявності та кількості дефектів, фанеру ФК і ФСФ поділяють на 5 категорій:

▼ Е - елітний вид, що майже не має недоліків (крім вічок і шорсткості), використовується в основному для обробки з прозорим декоративним покриттям.

▼ I - має поодинокі сучки і невеликі локальні зміни забарвлення.

▼ II - допускаються практично ті ж недоліки, що і в першого сорту, але в більшій кількості, якщо усунути їх можна шляхом тонування і фарбування.

▼ III - крім сучків може містити червоточини і тріщини, підходить для створення закритих несучих конструкцій та чорнової обшивки.

▼ IV - може мати будь-які дефекти, але в обмеженій кількості по деяких пунктах, зазвичай використовується у якості недорогого допоміжного матеріалу (одноразова опалубка).

Зауважимо, що для кожного сорту в ГОСТах вказують максимальну кількість дефектів з переліку. Для 1 сорту - 6, для 2 сорту - 9, для 3 сорту - 12, для 4 сорту - необмежено. Елітна фанера сорту Е візуальних вад не повинна мати.

Різні сторони фанерного листа можуть відповідати різним сортам. Тому маркування завжди робиться подвійне: Е/1, Е/2, Е/3, Е/Е, 1/2, 2/2, 1/3, 3/4, 3/3, 2/3 і т.д. Лицьовою стороною прийнято вважати ту, яка відрізняється більш високою якістю.

Крім вказаного вище цифрового маркування іноді можна побачити на листах фанери зарубіжне маркування В(S), BB, CP, C, що відповідно означає 1, 2, 3 та 4 сорт.

Яку вибрати товщину фанери?

Одне з найголовніших правил: чим менше стиків - тим краще. Тому майже завжди краще купити листи фанери максимального розміру.

Товщину фанери вибираємо залежно від навантаження і розмірів прольотів між опорами. На стяжку підлоги зверху вкладають листи фанери товщиною 9 - 12 мм. Для обшивки балок перекриття найкраще використовувати фанеру товщиною від 22 до 30 мм. Для даху купують листи 12 - 18 мм завтовшки, а для обшивки стін застосовується фанера товщиною 12 - 15 мм. Щоб зашити знизу стелю достатньо фанери товщиною 6 - 8 мм, а для створення арки між кімнатами підійде матеріал завтовшки 5 - 6 мм. Щодо опалубки, її виготовляють з фанери товщиною від 15 до 25 мм.