Перейти до контенту

Руйнування фундаменту – причини та ознаки


► Типові ознаки руйнування фундаменту
► Як захистити фундамент від руйнування?
Фундамент - це основа при будівництві будь-якої будівлі. Від того, наскільки якісно і грамотно він був зроблений залежить термін експлуатації будівлі. Однак, неправильний вибір типу фундаменту, порушення технології його заливання, а також помилки при будівництві, викликають руйнування фундаменту, що веде до руйнування всієї будівлі в цілому.

Виявивши будь-який дефект або деформацію в конструкції фундаменту, необхідно негайно приступити до їх усунення. Причому для виправлення таких проблем знадобляться професійні знання в області будівельних робіт, а також додаткове обладнання, не кажучи вже про затрачену силу, час та фінанси.

Типові ознаки руйнування фундаменту

Визначити початок руйнування фундаменту можна по ряду ознак, які можуть бути явними або прихованими. До явних (які спостерігаються візуально) відносяться наступні ознаки:

► з'являються тонкі тріщини на стінах будівлі і його цоколі;
► порушення цілісності або руйнування зовнішньої та внутрішньої обробки;
► видимі деформації підлоги або її провали;
► часткові обвалення конструкції будівлі;
► деформація або руйнування ділянок фундаменту;
► зміна рівня або провали ґрунту поруч з цоколем.

ремонт фундаменту будинку
Приховані ознаки руйнування фундаменту виявити візуально досить складно, вони визначаються спеціальними обстеженнями і вимірюваннями.

Деформація фундаменту будівлі можлива через ряд причин, однією з яких є несприятливий вплив навколишнього середовища: вологість, набухання (насичення водою) та пухкі ґрунти, різка зміна температури, динамічний неоднорідний склад ґрунту і т. п. Дія навколишнього середовища непередбачена, тому даний фактор необхідно враховувати при проектуванні майбутнього фундаменту.

Не варто також забувати і про людський фактор, до якого відносяться:

► грубі прорахунки на етапі проектування;
► неправильно вибраний тип фундаменту для майбутньої будівлі;
► відсутність армування та гідроізоляції на етапі заливання;
► використання матеріалів низької якості;
► низький рівень професіоналізму;
► порушення технологічних операцій і послідовності будівництва.

фундаментні блоки тріщина
Досить одного або декількох факторів, щоб фундамент перестав виконувати відведені для нього функції. В результаті цього він втрачає міцність і починається його руйнування. Необхідно періодично проводити зовнішній огляд для виявлення будь-яких ознак, що явно або віддалено вказують на початок деформації фундаменту, щоб вчасно почати ремонт та уникнути руйнування всієї споруди.

Як захистити фундамент від руйнування?

Щоб захистити фундамент від несприятливого впливу вологи та атмосферних факторів впливу, необхідно, насамперед, встановити або замінити гідроізоляцію. Оскільки це важка і небезпечна робота, то в якості альтернативного методу рекомендується забезпечити надійне водовідведення для фундаменту. Необхідно перевірити всі зливи і стоки води з даху, розширити відмостку, збільшити кут її нахилу і ретельно виконати роботи по встановленню гідроізоляції.

При нерівномірній усадці потрібно збільшити в місцях просідання площу підошви фундаменту. У місцях з деформацією заливається додаткове залізобетонне укріплення підошви з подальшим її жорстким кріпленням до загальної конструкції фундаменту. На пучинистих ґрунтах виштовхування фундаменту зупиняється додатково залитими стовпами, що мають розширену підошву.

укріплення фундаменту бетоном
Катастрофічно сильне руйнування фундаменту, в результаті якого спостерігається зміщення стін, виправляється поетапним заливанням залізобетону. Цей метод передбачає повну заміну фундаменту. Спочатку замінюються сильно навантажені ділянки (кути, вікна, проходи і прольоти), а потім всі інші частини конструкції. Нові елементи повинні бути армовані, щоб після закінчення ремонту утворився монолітний фундамент.

будинок своїми руками фундамент зміцнити
Якщо фундамент не зруйнувався, а тільки тріснув, то це означає, що він був неправильно розрахований на максимальне навантаження. Такий фундамент зміцнюється шляхом його розширення за рахунок доливання і прив'язування до старої основи.

При виконанні ремонтно-будівельних робіт з фундаментом будьте максимально обережні, адже роботи з відновлення аварійних конструкцій пов'язані з підвищеним ризиком. Перш, ніж щось робити, ретельно обміркуйте план дій і встановіть страховку (домкрати, підпірки і т.п.). Однак, краще відновлення фундаменту довірити фахівцям, які зможуть це зробити швидко і якісно.