Перейти до контенту

Способи штроблення стін під проводку своїми руками


► Правила штроблення стін
► Характеристики стін
► Інструмент для штроблення
► Правила безпеки при штробленні стін
► Технологія штроблення стін своїми руками

Кабелі та труби на стінах, або навіть пластикові короби, що закривають їх, складно назвати естетичним рішенням. Тому при облаштуванні житлових і робочих приміщень всі комунікації намагаються сховати, розміщуючи всі дроти і труби в залибленнях і закриваючи оздоблювальними матеріалами. При цьому штроблення стін під проводку виконується і в новобудовах, і в давно обжитих будинках, коли потрібне укладання нового кабелю. У цій статті ми розглянемо, як це можна зробити своїми руками.

Штробою називають випиляну або видовбану борозну на стіні, підлозі, стелі, в яку укладаються кабелі або труби. У новобудовах ця робота здійснюється штатно за розробленим електротехнічного планом. При заміні кабеля або прокладанні нової комунікації проблема вирішується власниками квартири самостійно.

штроби для проводки в стінах
Штроблення стін під проводку довіряється фахівцям, особливо коли передбачається великий обсяг робіт. Вартість видовбування 1 метра штроби може бути різною і залежно від регіону вона значно змінюється. Також загальна вартість виконання такої роботи залежить від матеріалу стіни, ширини і глибини штроби.

Правила штроблення стін

Якщо є навички застосування перфоратора, болгарки або штроборіза, штроби можна досить швидко зробити своїми руками. При цьому необхідно дотримуватися деяких правил.

▼ Штроба повинна мати горизонтальне або вертикальне положення. Діагональні, зигзагоподібні або дугоподібні штроби заборонені. Це пов'язано з розподілом навантаження в матеріалі стіни.
Між штробою та газопроводом зберігається відстань більш ніж 40 см.

▼ Відстань між вертикальною штробою і кутом кімнати, а також віконними або дверними прорізами повинна становити не менш ніж 10 см.

▼ Відстань до стелі від горизонтальної ділянки повинна бути не менш ніж 15 - 20 см.
В несучих стінах забороняється видовбування штроб глибиною більш ніж 30 мм і довжиною більш ніж 3 м.

В панельних будинках ситуація складніша, адже тут робити штроби в стелі та несучих стінах забороняється. Також не допускається розшивання швів між панелями. Єдиний прийнятний вихід - нанести досить товстий шар штукатурки, в якому можна зробити канавку під проводку потрібної товщини. Вартість ремонту при цьому, звичайно, зростає.

Характеристики стін

Видовбування стін під труби або кабелі здійснюється однаковим методом. ВІдрізнятись при цьому буде тільки глибина і ширина канавок. А ось властивості стіни можуть внести суттєві корективи.

Штроблення в штукатурці - якщо шар обробки товстий, а проводку потрібно укласти звичайну, то найчастіше базовий матеріал стін навіть не зачіпається. Укладання труб таким чином неможливе.

Штроби в цегляних стінах зазвичай не викликають особливих труднощів. Для горизонтального поглиблення допускається використання швів між рядами цегли. Для вертикального знадобиться підрізання. Найзручніший інструмент для цього штроборіз, але можна обійтися і зубилом та молотком. Робота супроводжується виділенням пилу.
В бетонній стіні канавки під проводу робляться перфоратором або болгаркою, оскільки міцність матеріалу набагато вища.

В панельних будинках видовбування стін під проводку і труби заборонене. Для прихованого монтажу проводки доведеться скористатися описаним вище методом, тобто, укласти шар штукатурки, а потім штробити в ній борозни.

Інструмент для штроблення

Штробити стіни під проводку своїми руками можна як за допомогою простих інструментів, так і застосовуючи спеціальне обладнання. Розглянемо всі можливі варіанти більш докладно.

штробленя стіни молотком і зубилом
Молоток і зубило - це мінімальні по вартості інструменти, які доцільно застосовувати тільки при невеликому обсязі роботи. Зробити таким способом поглиблення під труби - невиправдано велика трата часу і сили. Ручним методом робляться штроби в штукатурці, гіпсі та пінобетоні. Останній має пористу структуру, що полегшує видовбування.

штроблення стін за допомогою штроборіза
Штроборіз – інструмент, що застосовується для прорізання цегляної стіни. Зручний він тим, що відразу формує рівну канавку без попереднього прорізання меж. До такого пристрою можна підключити пилосос і тим самим позбутися від пилу, який завжди присутній при цій роботі. Ціни на штроборізи досить високі, тому при переобладнанні квартири є сенс орендувати інструмент.

штроблення стіни болгаркою
Болгарка - алмазний диск відмінно ріже цеглу і бетон, з його допомогою легко зробити прорізи для штроби. Потім видовбування матеріалу з поглиблення виконується зубилом або перфоратором. Інструмент забезпечує високу швидкість штроблення стін під проводку, рівний край зрізів. Однак, застосування болгарки супроводжується такою кількістю пилу, що ні респіратор, ні маска не в змозі захистити виконавця роботи.

штроблення стін за допомогою перфоратора
Перфоратор - оптимальний для роботи з бетоном, хоча використовується і для цегляних стін. Вартість перфоратора досить висока, але нижча, ніж штроборіза. Та й метод прорізання канавок в стінах буде трохи інший. По довжині майбутньої штроби робляться отвори через кожні 3 - 4 см. При цьому інструмент утримується під прямим кутом. Потім ту ж операції, повторюють, нахиливши перфоратор під кутом 45 градусів, висвердлюючи бетон або цеглу з поглиблення. Процес більш трудомісткий, краї виходять нерівні, але при цьому утворюється набагато менше пилу.

Правила безпеки при штробленні стін

Який би інструмент при видовбуванні стін не використовувався, поява пилу неминуча. Щоб зменшити наслідки його впливу, необхідно дотримуватися кількох правил:

► під час виконання роботі обов'язково слід одягнути респіратор і захисні окуляри;
► одяг повинен прикривати руки і шию;
► меблі необхідно винести, бо захистити їх за допомогою плівки або тканини не вдасться;
► якщо немає можливості підключити до інструменту пилосос, необхідно користуватися ним в перервах.

Технологія штроблення стін своїми руками

Перед початком роботи необхідно перевірити стіну на наявність проводки за допомогою індикаторів або тестерів. Ці прилади допоможуть знайти приховану проводку та арматуру. Траса нового кабеля або трубопроводу перетинатися зі старими комунікаціями не повинна.

Далі на стіні розмічається вся схема укладання. Олівцем відзначають дві лінії - межі штроби. Потім болгаркою або штроборізом прорізаються лінії майбутньої канавки. Видовбування решти матеріалу виконують зубилом або перфоратором.

Поглиблення для коробок під розетки, вимикачі та розподільники робляться перфоратором з вольфрамовою коронкою діаметром 80 або 65 мм. Коронки дещо підвищують вартість інструменту, але зручність та ефективність роботи того варті. Можна поступити інакше - болгаркою зробити надрізи вздовж периметра отвору, а середину видовбати за допомогою перфоратора. Отвір при цьому буде менш акуратним. Ціни на таку роботу залежать від інструменту.

Після остаточного очищення штроб від пилу та їх подальшого ґрунтування в них укладають проводку або труби. Перед закладенням рекомендується сфотографувати штроби, щоб при подальших перетвореннях не зробити помилку, інакше вартість повторного ремонту може виявитися дуже високою.

Відрізняючись досить простою технологією, штроблення стін під проводку є процесом трудомістким і тривалим. Як правило, видовбування стін під електропроводку виконується самостійно, як і при заміні водопровідних труб або монтажі системи опалення. Вартість роботи професіоналів цілком доступна, та й економія часу вийде істотна. Варто враховувати й те, що фахівець, ознайомившись з особливостями житла, може запропонувати більш вдале розташування коробок та проводки.