Перейти до контенту

Розрахунок площі поперечного перерізу проводки


розрахунок січення дроту для проводки
► Розрахунок довжини електричної проводки
► Максимальне навантаження на проводку
► Вибір дроту для монтажу електропроводки
► Номінальна потужність та переріз дроту

Всі роботи по створенню електропроводки в будинку або квартирі є досить складним процесом, який вимагає уважності та відповідальності. І якщо у вас недостатньо знань та кваліфікації для того, щоб правильно зробити своїми руками електропроводку в квартирі, вам допоможуть поради і табличні дані, наведені нижче в статті. В іншому випадку доведеться вдатися до послуг фахівців, за які необхідно буде заплатити гроші. І так, головний питанням, яке зазвичай виникає при монтажі електропроводки, є розрахунок перерізу дроту, який дозволяє підібрати провід по струму і максимальній споживаній потужності. Давайте про це поговоримо більш докладно.

Розрахунок довжини електричної проводки

Правильно розрахувати площу перерізу провідників в кабелі по максимальній потужності, яка віддається у навантаження, дуже важливо, бо це є головною умовою надійного і безперебійного функціонування загальної електричної системи. Для початку потрібно визначити загальну довжину електропроводки в квартирі або будинку.

Перший спосіб - додавання всіх відстаней між електричними коробками розеток, вимикачів та ввідним електричним щитом, використовуючи попередньо накреслену електромонтажну схему.

Другий спосіб - вимірювання загальної довжини безпосередньо на місці, де буде монтуватися проводка. Тут необхідно буде включити до розрахунку всі кабелі та дроти разом із захисними елементами та кріпленнями. При цьому до кожного окремого відрізку дроту потрібно додати не менше 70-80 см довжини, яка буде необхідна для з'єднання проводів один з одним, а також з розетками, вимикачами та іншими пристроями.

Максимальне навантаження на проводку

Тепер потрібно правильно розрахувати загальне навантаження при споживанні квартирою електроенергії. Для цього достатньо додати всі номінальні потужності побутових приладів і системи освітлення в квартирі або будинку. Для того, щоб правильно розрахувати загальну потужність, потрібно всі додані потужності приладів (електроплити, пральної машини, пилососа, мікрохвильової печі, посудомийної машини, комп'ютера, телевізора, холодильника, системи освітлення) помножити на так званий коефіцієнт одночасності включення, який дорівнює 0,75. Ця цифра також стане в нагоді при розрахунку площі поперечного перерізу проводів, тому її слід запам'ятати.

таблиця споживання струму побутовими електроприладами
Якщо ви не знаєте, який струм споживає той чи інший побутовий прилад, а на його корпусі відсутні дані, тоді просто розділіть номінальну потужність цього приладу (вона зазвичай вказана в інструкції) на 220 вольт і отримаєте правильний результат. Тобто, наприклад, при споживчій пральної машини 2200 Вт навантаження по струму складе: 2200/220 = 10 А. У даному випадку не потрібен ніякий онлайн калькулятор, оскільки все можна правильно розрахувати традиційним способом.

Як варіант, для спрощеного розрахунку можна використовувати рекомендації «Правил улаштування електроустановок», згідно з якими типова електропроводка в квартирі повинна витримувати тривале навантаження по струму в 25 А. Відповідно до даних вимог площа перерізу мідного дроту повинна становити 5 мм. кв. Тобто, площа перетину однієї жили складе 2,5 мм. кв. Формула для розрахунку перетину дроту дозволить визначити, що це відповідає діаметру жили 1,8 мм. Відповідно, доведеться купити однофазний вхідний автомат для квартири, який розрахований на максимальне навантаження по струму 25 А. Якщо мова йде про приватний будинок, розрахунок загальної потужності по струму необхідно буде виконувати самостійно, адже споживання електроенергії в даному випадку може змінюватися в більш широких межах. Полегшити необхідні обчислення вам допоможе таблиця.

основні характеристики алюмінієвого дроту для проводки

Вибір дроту для монтажу електропроводки

Для квартирної або однофазної проводки в приватному будинку необхідно підібрати трьохжильний кабель, оскільки один з провідників буде виконувати функцію заземлення. Як відомо, по діаметру жили бувають різні. Крім того, вони можуть бути виготовлені з мідного або алюмінієвого дроту, містити ізоляцію з гумової або полімерної оболонки. Деякі моделі кабелів також мають додаткову зовнішню захисну оболонку з бавовняного або тканинного обплетення. Тут вибір дуже широкий і все залежатиме від конкретних умов експлуатації та особистих уподобань. Вибрати оптимальний варіант кабелю залежно від його площі перерізу допоможе таблиця.

залежність січення дроту від діаметру
Перевагу, звичайно, слід віддавати мідним кабелям, оскільки вони більш надійні, довговічні, та й технічні показники мідних провідників набагато кращі, ніж алюмінієвих. Мідні дроти при меншій площі перерізу здатні витримувати більший струм.

Тепер пару слів скажемо про оптимальну марку кабеля. Зазвичай перевагу віддають виробам марки ВВГ або ВВГнг. Це плоскі мідні дроти, що містять подвійну ізоляцію з ПВХ. Позначення «нг» в останньому випадку вказує на негорючість матеріалу. Ці універсальні кабелі спеціально розроблені для внутрішньої проводки та зовнішнього монтажу електричних комунікацій на відкритому повітрі. При вкладанні кабеля в грунт його необхідно додатково захистити трубопроводом. Температурний діапазон експлуатації ВВГ та ВВГнг кабелів становить від -50 до +50 градусів, а гарантійний термін експлуатації такої кабельної продукції 30 років. По діаметру жил проводи цих марок теж бувають різні. Площа перерізу однієї жили може становити від 1,5 до 35 мм. кв. Крім того, якщо спереду до маркування стоїть буква «А» (тобто АВВГ), то це свідчить про застосування алюмінієвих жил.

Крім плоских кабелів вітчизняною та зарубіжною промисловістю випускаються також круглі кабелі. Прийнято вважати, що вони є більш зручними для монтажу, однак тут вже доведеться зробити вибір самостійно. Все буде залежати від особистих переваг, вартості та конкретних параметрів того чи іншого кабельного виробу. Крім того, для вкладання проводки всередині квартири форма дроту особливого значення не має, адже він у будь-якому випадку буде захований всередині штукатурки. Більш точно визначитися з вибором марки і форми кабелю вам допоможе таблиця, в якій вказані основні характеристики поширених кабелів. Однак перед тим, як застосовувати зазначену таблицю, доведеться правильно виконати розрахунок перерізу проводу з урахуванням максимальної споживаної потужності та струму.

Номінальна потужність та переріз дроту

Головними параметрами, які визначають площу перерізу кабеля для створення проводки в квартирі, є: матеріал (алюміній, мідь) провідників (жил) кабелю; навантаження по струму (А); номінальна потужність (Вт); максимальна напруга (В).

Як відомо, кожен провід має внутрішній опір, за рахунок якого при проходженні струму кабель нагрівається і виділяється тепло. Кількість тепла, яке буде розсіюватися на певній ділянці дроту, має прямопропорційний зв'язок з потужністю навантаження. Тому при неправильному розрахунку, якщо площа перерізу проводів буде недостатньою, електропроводка може перегрітися і вийти з ладу в результаті короткого замикання або просто перегорання (плавлення) провідників.

При виборі дроту для квартирної проводки краще віддати перевагу виробам з більшою площею перерізу жил. Однак занадто товстий дріт буде набагато складніше укласти всередину стін, тому не слід вибирати дуже товстий кабель. Запас потужності повинен бути розумним, про це необхідно пам'ятати і це потрібно враховувати. Наприклад, провід з мідними жилами перерізом 1,5 мм кв. здатний витримати силу струму 19 А, що відповідає максимальній споживаній потужності 4 кВт. Якщо цього виявиться недостатньо, тоді можна придбати кабель з площею перерізу жил 2,5 мм. кв., який забезпечить силу струму 27 А і зможе працювати з навантаженням 6 кВт. В принципі для звичайної квартирної проводки цього має бути достатньо.

Тим не менш, при одночасному використанні потужних побутових приладів (електроплита, пральна машина, мікрохвильова піч) сумарна потужність може перевищити 6 кВт, тому рекомендується для проводки використовувати кабель з поперечним перерізом 4 або 6 мм. кв., що забезпечить споживання потужності 8 і 10 кВт відповідно. Запас в будь-якому випадку не завадить, адже в квартирі або приватному будинку з часом може з'явитися новий потужний прилад, на який необхідно попередньо розрахувати проводку.

На закінчення необхідно ще раз нагадати, що будь-яка електропроводка, яка буде використовуватися в житлових приміщеннях, повинна в обов'язковому порядку відповідати вимогам безпеки, бути надійною і довговічною. Жартувати з електрикою дуже небезпечно і це знає кожна людина. Тому, якщо у вас все-таки недостатньо досвіду і знань, краще буде звернутися за допомогою до досвідчених електриків. У всякому разі, додаткова консультація ніколи не завадить.