Перейти до контенту

Заповнення швів керамічної плитки своїми руками


► Призначення заповнювачів та їх основні різновиди
► Вибір підходящого заповнювача для швів
► Огляд популярних марок заповнювачів
► Як самостійно заповнити шви?

Облицювання керамічною плиткою протягом багатьох десятків років залишається невід'ємною частиною інтер'єрів кухонь, ванн, вестибюлів, сходів і фасадів будівель. Секрет популярності обробки - її практичність, гігієнічність, екологічні якості, а також можливість укладання своїми руками. При цьому важливою завершальною операцією є заповнення швів керамічної плитки. Якістю її виконання визначається привабливість зовнішнього вигляду і довговічність обробленої поверхні.

Призначення заповнювачів та їх основні різновиди

Розміри окремих плиток мають невеликі похибки, які через кілька рядів накопичуються і створюють враження нерівної кладки. Щоб приховати ці огріхи, а також компенсувати температурні розширення керамічної плитки, її кладуть з зазорами. Шви між плитками, що утворюються при цьому, ізолюють від попадання вологи і пилу за допомогою заповнювача (його ще називають фугою).

затирка для швів
Всі суміші для заповнення швів, що випускаються будівельною промисловістю, ділять на три основних типи.

▼ Цементні. Крім цементу дрібного помелу вони включають пластифікатори, різні добавки та барвники. При розведенні водою утворюється розчин, що нагадує еластичну шпаклівку. Переваги цементної фуги полягають в тому, що з нею легко працювати, вона універсальна, має високу міцність, ціна її цілком доступна. Ще одна перевага - суміші з цементу відрізняються широкою гамою кольорів. Серед недоліків відзначається нестійкість до забруднень, постійної вологи і побутової хімії.

▼ Епоксидні. Вони містять епоксидну смолу (з модифікаторами і кварцовим піском різного калібру) і затверджувач. Два компоненти мають окрему упаковку і змішуються безпосередньо перед застосуванням. При цьому виходить в'язкий та еластичний розчин. Переваги епоксидного заповнювача в його високій міцності, температурній стійкості та яскравому кольорі швів (вони не втрачають свій вигляд протягом багатьох років). Епоксидна смола надійно ізолює проміжки між плитками від бруду, грибка та хімічних речовин. Недоліки полягають в трудомісткій технології та високій вартості.

▼ Силіконові. За складом та експлуатаційними якостями вони нагадують герметик. Переваги силіконових заповнювачів полягають у відсутності шкідливих речовин та підвищеній еластичності. Ними, як правило, затирають кутові та деформаційні шви, місця прилягання до плитки сантехнічних приладів зі скла, фаянсу, металу. Матеріал захищає стики від цвілі, бруду та води. Силіконові заповнювачі не замінюють фугу і використовуються на обмежених ділянках.

Вибір підходящого заповнювача для швів

Який заповнювач для швів керамічної плитки краще купити? Для того, щоб відповісти на це питання, слід ознайомитися з критеріями вибору матеріалу.

Умови експлуатації

Для сухих приміщень набувають недорогі і практичні суміші на основі цементу. Укладаючи плитку в плавальних басейнах, банних комплексах, лабораторіях, застосовують епоксидні затирки, стійкі до води та хімічних розчинів. Аналогічно поступають при облицюванні кухонних фартухів та стільниць.

Ширина шва

Якщо вибір зроблено на користь цементної затірки, то перш ніж її купити, слід знати, що вона випускається в двох модифікаціях: для вузьких швів (менше 0,5 см) і для збільшених (ширше 0,5 см). Перший різновид суміші має стандартний склад, а в другу доданий пісок. Його завдання - запобігти розтріскування шва. Чим ширше проміжки між плитками, тим крупніше закладається пісок. Шви на підлозі складають зазвичай 2 - 3 мм (для керамограніта - від 4 до 5 мм). Укладання плитки на стіну робиться з зазорами не більше 2 мм, інакше погіршується зовнішній вигляд облицювання.

Обсяг робіт

Для обробки невеликих поверхонь краще купити суху суміш. Це дозволяє брати порошок у міру потреби, а залишок зберігати до наступного разу (тільки не в сирому місці, так як суміш гігроскопічна). Якщо має великий обсяг робіт, для економії часу купують готові склади, що відпускаються у відрах. Пластичну масу слід використовувати повністю, так як вона швидко засихає.

Колір заповнювача

Палітра відтінків цементної затирки дуже різноманітна за рахунок введення пігментів. Якщо не вдається підібрати тон готової суміші, білу фугу тонують за допомогою гуаші. Не обов'язково фарбувати розчин: універсальний білий колір добре виглядає на стінах з кольорової плитки, а сірий (колір цементу) застосовують для підлогової обробки.

Епоксидна затирка тонується спочатку за допомогою пофарбованого наповнювача - кварцового піску. Прозора «епоксидка» ідеальна для укладання скляних блоків або мозаїчних панно. Наявність блискіток в масі дозволяє досягти цікавого декоративного ефекту.

Огляд популярних марок заповнювачів

Щоб остаточно визначитися, варто вивчити рекомендації фахівців, почитати відгуки про практичне застосування різних продуктів, а також порівняти їх вартість. На підставі аналізу зазначеної інформації складено рейтинг популярних марок заповнювачів для швів керамічної плитки.

Цементні заповнювачі

Ceresit CT 33. Це суха цементна суміш, що випускається в 26 кольорах. Вона призначена для обробки швів шириною до 5 мм при виконанні внутрішньої та зовнішньої обробки (до складу входять морозостійкі добавки). Формула «MicroProfect» забезпечує заповнювачу антигрибкові властивості та дозволяє наносити її в кухонному приміщенні, санвузлах і душових.

Weber Vetonit TG. Виробник відзначає стійкість готового продукту до вологи і збільшену життєздатність. Матеріал застосовується для вузьких швів.

Color (Unis). Заповнювач придатний для поверхонь, що нагріваються до +70 градусів, а також зберігає свої властивості при температурі до -30 градусів. Продукт вологостійкий та екологічно чистий.

Епоксидні заповнювачі

Litokol Litochrom Starlike. Цим продуктом затирають шви шириною 1-1,5 мм при внутрішньому і зовнішньому облицюванні будь-яким типом керамічної плитки або скляної мозаїки. Заповнювач застосовується в умовах агресивних середовищ, він є нешкідливий для харчових продуктів.

Kerapoxy Design (Mapei). Заповнювач стійкий до кислот, солей, води і пари. Матеріал не дає усадки, гігієнічний, зносостійкий.

Як самостійно заповнити шви?

Виконання цієї відповідальної роботи своїми руками не вимагає великої кількості робочого інвентарю. Слід підготувати ємність для розчину, гумовий і сталевий шпателі (шириною 80 - 100 мм), щільну губку, ємність для води. В якості індивідуальних засобів захисту знадобляться рукавички з гуми та респіратор.

До заповнення швів приступають через кілька днів після укладання плитки, найкраще - через тиждень. За цей час клей повністю висихає, зникає ризик зсуву плиток. Для того, щоб уникнути трудомісткої зачистки швів, ще на етапі облицювання клейову суміш знімають вологою губкою і чистять зазори гострою дерев'яною паличкою. Якщо клей все ж засох, його залишки підрізають ножем і прибирають пилососом. Керамограніт очищають м'якою дротяною щіткою.

Заповнення швів між керамічними плитками необхідно здійснювати, дотримуючись певної технології. Спочатку неглазуровану плитку перевіряють на можливу пігментацію заповнювачем. Якщо фарба вбирається, то заповнення швів доведеться здійснювати шприцом або видавлювати суміш з поліетиленового пакета зі зрізаним носиком.

затирка швів плитки
Далі готується розчин по інструкції. Зазвичай на 1 кг порошку потрібно 0,3 л води. Суху суміш висипають в рідину, перемішують до консистенції густої сметани вручну або міксером (на малих обертах, щоб розчин не пінився). Після дозрівання (близько 5 хвилин) масу перемішують повторно. Готовий продукт повинен бути пластичним. При цьому надлишок вологи послаблює міцність заповнювача, а недостатня кількість води ускладнює його нанесення. Перед заповненням шви змочуються губкою, щоб знизити вбирання вологи з суміші.

затирка швів на плитці
Набирають розчин сталевим шпателем, знімають його поступово гумовим інструментом і з зусиллям вдавлюють в зазор між плитками під кутом. Потім, майже паралельно шву (при невеликому нахилі шпателя), знімають надлишки. Виконуючи заповнення швів своїми руками, звертають увагу, наскільки швидко плитка вбирає вологу з розчину. Якщо помітна усадка, шов повторно заповнюють новою порцією суміші, намагаючись максимально заповнити всі порожнини. Зазвичай обробку виконують на невеликих ділянках (1-2 квадратних метри), так як період схоплювання нетривалий. Для різних заповнювачів він коливається в інтервалі 15-30 хвилин.

зароблення швів керамічної плитки затеркою
Поверхню очищають щільною губкою, занурюючи її в теплу воду, і круговими рухами труть площину. Натиск повинен бути помірним, щоб не видалити зайве. Пройшовши невелику ділянку, губку змивають і продовжують процес очищення, одночасно формуючи шов. Виявлені поглиблення і нерівномірно заповнені місця коректують, додаючи в них розведену суміш і знову витираючи губкою.

розшивка для плитки
Для того, щоб шви були однаковими по ширині, їх після заповнення розшивають за допомогою куска кабелю, трубочки, дерев'яної або пластикової палички відповідного діаметру. Трубкою проводять уздовж швів, вирівнюючи їх товщину і роблячи злегка увігнутими. Губкою видаляють видавлений розчин і ще раз калібрують шов. Не варто використовувати в якості розшивки капелюшки цвяхів або саморізів, бо після них на краях плитки залишається металевий наліт.

очистити шви між плиткою
Почекавши кілька годин, оброблену зону протирають сухою ганчіркою, щоб видалити пил. Робити це слід в респіраторі, щоб їдкі частки не потрапили в легені. Через 5-7 днів суміш досягає остаточної твердості. Після цього поверхню можна витирати вологою ганчіркою.

Наведена інструкція відображає послідовність виконання робіт. Уточнити нюанси і побачити, як заповнення швів керамічної плитки здійснюється на практиці, ви можете шляхом спостереження за роботою кваліфікованого майстра.

Отже, щоб надати поверхні ошатний вигляд, оберегти міжплиткові зазори від впливу несприятливих зовнішніх факторів, слід правильно вибрати тип заповнювача і нанести його, дотримуючись певної технології. Робота, виконана своїми руками, принесе моральне задоволення і дозволить заощадити сімейний бюджет.