Перейти до контенту

Як правильно стелити лінолеум на дерев’яну підлогу?


► Вирівнювання дерев'яної підлоги під лінолеум та усунення дефектів
► Технологія та способи вкладання лінолеуму

Лінолеум є лідером серед підлогових покриттів, який завдяки своїм властивостям, чудово підходить як для бетонних підлог, так і дерев'яних. Однак, незалежно від вартості, якості та красоти лінолеуму, зовнішній вигляд та довговічність покриття підлоги буде залежати від правильної технології його вкладання, особливо якщо лінолеум потрібно застелити на дерев'яну підлогу. Виконати вкладання лінолеуму своїми руками під силу будь-якому домашньому майстру, а як правильно це зробити ми розглянемо нижче у статті.

Так як лінолеум належить до матеріал підвищеної еластичності, він через деякий час набуває форми тієї поверхні, на яку його вкладено. Тому лінолеум обов'язково потрібно стелити на рівну основу, яку необхідно для цього підготувати ще на стадії попередніх робіт. На даному етапі спочатку усуваються дефекти та недоліки дерев'яної підлоги, а потім проводиться остаточне її вирівнювання.

методи настилу лінолеуму на підлогу

Вирівнювання дерев'яної підлоги під лінолеум та усунення дефектів

Спочатку поверхню дерев'яної підлоги необхідно ретельно оглянути, щоб виявити пошкодження, які підлягають виправленню або ліквідації. До таких явних дефектів належать:

► скрипучі та прогнилі дошки з лагами;
► відколи, виїмки і тріщини в дошках;
► зазори та щілини між дошками;
► стара фарба або інше покриття;
► нерівності та інші вади поверхні.

Старе покриття з паркету, ламінату або лінолеуму необхідно демонтувати, а поверхню підлоги очистити від залишків матеріалу, клею та сміття. Стара фарба найлегше здирається за допомогою будівельного фена і шпателя. Для цього поверхню підлоги прогрівають феном, а потім стару фарбу легко знімають шпателем. Як варіант, можливе використання для зняття фарби спеціальної шліфувальної машини. Усунення сколів, тріщин і виїмок виконують за допомогою спеціальної мастики, замазуючи нею виявлені вади.

Зазори та щілини між дошками зачищаються, всередину вкладають підігнані по ширині дерев'яні рейки потрібної форми. Такі вставки виготовляють вручну за допомогою рубанка, забезпечивши їм клиноподібну форму трапеції. Після забиття всіх планок їх кріплять цвяхами до лагів. Можна застосувати і більш трудомісткий спосіб, при якому кожна дошка почергово піднімається і притискається до попередньої. В даному випадку доведеться перебрати повністю всю підлогу.

Скрипіння підлоги теж усувається досить швидко і легко. Для цього потрібно всі знайдені скрипучі дошки додатково прибити цвяхами до лагів. Прогнилі дошки і лаги замінюються в обов'язковому порядку, але це вже буде вважатись капітальним ремонтом підлоги.

Після того, як дефекти і вади будуть усунені, необхідно провести ретельне вирівнювання дерев'яної підлоги. Це можна зробити рубанком або спеціальною шліфувальною машинкою, прибравши виступаючий над загальним рівнем підлоги шар деревини. Після цього поверхню необхідно очистити.

Також якісного вирівнювання підлоги можна досягти, додатково використовуючи фанеру (ДВП або ДСП), яка кріпиться до поверхні дошок за допомогою клею ПВА або клею для паркету. В клей для збільшення густини та в'язкості можна додати трохи будівельного гіпсу.

пдготовка підлоги до вкладання лінолеуму
Додатково фанера прибивається цвяхами, а зазори та щілини шпаклюються. Після висихання стики шліфуються, поверхня очищається від бруду та пилу, а потім просочується гарячою оліфою. Така якісна підготовка основи дозволить надовго продовжити термін експлуатації лінолеуму.

Після закінчення підготовчих робіт можна вкласти лінолеум на дерев'яну підлогу так, як це передбачено технологією. Даний процес є абсолютно нескладним і може бути виконаний будь-якою людиною з елементарними навиками проведення ремонтних робіт.

Технологія та способи вкладання лінолеуму

Перед початком вкладання лінолеум необхідно розстелити і потримати при кімнатній температурі кілька днів. Також для випрямлення складок на поверхню можна покласти важкі предмети.

Після того, як лінолеум полежить так кілька днів, необхідно його розкроїти. Перед початком цієї процедури весь плінтус в приміщенні повинен бути повністю демонтований. За допомогою металевої лінійки та гострого ножа відрізуємо зайві шматки, залишаючи невеликий допуск для усадки, який становить близько 2 %. Розкрій лінолеуму потрібно виконувати акуратно, бо виправити помили потім буде неможливо.

натилання лінолеуму на підлогу послідовність виконання
Важливим є і такий момент, як напрямок вкладання лінолеуму на дерев'яну підлогу відносно вікна (джерела освітлення), адже саме з вікна на поверхню підлоги падають сонячні промені. Якщо полотна одноколірні, то найкраще вкладати лінолеум вздовж денного світла, тобто розташовувати перпендикулярно до віконного отвору, щоб не були помітні шви. Якщо лінолеум має малюнки, тоді рекомендується застеляти його полотна вздовж дощок підлоги.

Одним з найпростіших способів вкладання лінолеуму, який застосовується для невеликих приміщень, є звичайний його настил на підготовлену основу. Після того, як лінолеум відлежиться кілька днів та випростується, його по всьому периметру притискають до підлоги плінтусами. Однак цей спосіб не гарантує отримання рівного покриття.

настилання лінолеуму на клей
Технологія вкладання лінолеуму на двосторонній скотч теж досить проста і запобігає швидкому зношуванню матеріалу. Спочатку будівельний скотч клеїться однією стороною до підлоги по всьому периметру кімнати. Потім зверху на всю площу вкладається лінолеум, його краї біля стін загинаються, відклеюється захисна плівка зі скотчу і лінолеум притискається до поверхні скотчу. При цьому слід стежити за тим, щоб не утворювалися складки. Обрізавши надлишки лінолеуму гострим ножем, кріпимо його плінтусами по всьому периметру приміщення.

Найбільш поширеним є спосіб, коли лінолеум стелиться на дерев'яну підлогу і кріпиться на клей. Це найскладніший і найбільш трудомісткий метод вкладання лінолеуму. Він є обов'язковим для приміщень, загальна площа яких перевищує 20 квадратних метрів.

вкладання лінолеуму на підкладку
Спочатку розкладений на підлозі лінолеум необхідно додатково розгладити. На цьому етапі, після розкрою, необхідно передбачити запас матеріалу по 5 сантиметрів з кожної сторони. Для щільного прилягання лінолеуму в кутах приміщення робимо в цих місцях невеликі надрізи полотна.

Приготований клей потрібно наносити частинами. Відігнувши першу частину полотна, валиком, пензликом або шпателем наносимо клей на підготовану поверхню. Зачекавши деякий час (зазвичай 15 - 20 хвилин), полотно відгинається назад та вкладається на клей і щільно притискається руками. Аналогічна операція виконується зі всіма решта частинами лінолеуму. Потім надлишки матеріалу відрізуються гострим монтажним ножем. По периметру лінолеум притискається плінтусом.

Зверніть увагу, що плінтус повинен кріпитися не до підлогу, а до стін. Тобто, лінолеум лише притискається плінтусом до підлоги, без саморізів та цвяхів.

Якщо потрібно застелити лінолеум на дерев'яну підлогу з підкладкою (наприклад, корковою) для звукоізоляції та теплоізоляції, то спочатку на підлогу клеїться підкладка, а вже потім на підкладку за вищеописаною технологією вкладається та приклеюється лінолеум.

При вкладанні на дерев'яну підлогу декількох рулонів лінолеуму місце стику доведеться заварити холодною або гарячою зваркою. При цьому технологія настилу лінолеуму залишається без змін.

Таким чином, якщо ви вирішили стелити лінолеум на дерев'яну підлогу своїми руками, приготуйтеся до трудомісткого процесу, який вимагає терпіння та акуратності. Надіємось, що наші рекомендації допоможуть вам значно полегшити та спростити роботу, і ви отримаєте чудове покриття підлоги з лінолеуму.