► Причини неприємного запаху від килима
► Способи усунення неприємного запаху
► Додаткові поради та рекомендації
Проблема появи неприємного запаху в килима тривожить часто не тільки любителів домашніх тварин (котів, собак), але й значну кількість людей, які проживають у власних квартирах і приватних будинках. Справа в тому, що причин неприємного запаху може бути величезна кількість, і кожна з них вимагає зазвичай індивідуального рішення. Навіть при покупці нового килимового виробу часто виникає необхідність позбутися неприємного запаху, який властивий більшості доріжок і килимових покриттів низької та середньоцінової категорії. У більшості випадків для того, щоб усунути запах килима, достатньо лише ліквідувати причину його появи.
Однак, як вже згадувалося, навіть новий килим може мати хімічний гострий запах, який є наслідком специфіки виробництва та хімічної обробки килимового виробу. Давайте розглянемо основні причини такого явища і способи вирішення даного питання в домашніх умовах власними силами, без звернення в спеціалізовану хімчистку, після якої, до речі, теж нерідко залишається специфічний хімічний запах. Отже, як прибрати запах з килима в домашніх умовах? Про це і поговоримо сьогодні в нашій статті.
Причини неприємного запаху від килима
В першу чергу потрібно підкреслити, що самі по собі килими є ворсистими виробами, що служить причиною вбирання та утримування всередині тканини різних запахів від рідин і повітря. Як правило, неприємні запахи килимів утримуються тривалий час, і для їх самостійного догляду потрібно іноді чекати від кількох днів до кількох тижнів або місяців, залежно від того, яка саме речовина була ненавмисно пролито на килим або, якого запаху виріб натягнув від повітря в приміщенні.
В цілому всі неприємні запахи, які може виділяти килимовий виріб (в т.ч. ковролін), можна умовно розділити на 5 основних типів:
► так званий «запах нового килима» (ковроліну);
► гострі аміачні запахи (типова проблема власників собак і кішок);
► запах цвілі, грибка, вологих стін та підлоги;
► запах тютюнового диму;
► хімічні та органічні гострі запахи (всі інші причини, крім перерахованих).
Як всім вам відомо, неприємний запах прілості та цвілі з'являється в результаті постійної підвищеної вологості всередині приміщення. Крім того, цвіль і грибок з'являються зазвичай в приміщеннях, де відсутня припливно-витяжна вентиляція, що призводить до постійного зволоження підлогового покриття і появи затхлості килимових покриттів. Для того, щоб вивести такі запахи, в більшості випадків достатньо забрати килим з приміщення і ретельно просушити його на відкритому повітрі, після чого вмонтувати в стіну або стелю витяжку.
Більш неприємним є аміачний запах килима. Він більш різкий і миттєво відчувається органами нюху. Зазвичай причиною появи таких запахів є наявність у житловому приміщенні домашніх вихованців - собак і кішок. Як відомо, тварини, що живуть в квартирі чи будинку, іноді випорожнюються на поверхню килимів, що служить причиною появи аміачного запаху. Слід також зазначити, що аміачні запахи є дуже стійкими і, найчастіше, можуть зберігатися протягом тривалого часу навіть після прибирання. Якщо у вашому будинку живе домашня тваринка, то випадково зроблену ним калюжу на підлозі необхідно негайно ж прибрати, в іншому випадку вона теж стане причиною аміачного запаху.
Різної природи хімічні запахи можуть з'являтися через цілий ряд причин, починаючи від застосування побутових миючих речовин з різким запахом, і до випадкового пролиття на підлогу хімічних або органічних речовин під час виконання певної роботи (наприклад, це може бути електроліт від акумуляторної батареї). Вивести хімічні запахи набагато легше, ніж аміачні та цвілеві, оскільки для цього достатньо лише знайти потрібне місце, позбутися залишків хімічної речовини, а потім добре випрати і висушити килим.
Нагальною проблемою вважається тютюновий запах килима і м'яких меблів, вивести який буде настільки складно, наскільки довго тютюновий дим вбирався в поверхню тканини. Важливо також пам'ятати, що в більшості випадків буде недостатньо лише випрати килими і обробити м'які меблі, так як запахом тютюну просочуються буквально всі предмети інтер'єру. При тривалому палінні всередині приміщення навіть стіни просочуються цим неприємним запахом, і тоді вже доводиться робити косметичний ремонт приміщення з обробкою всіх поверхонь спеціальним розчином.
Способи усунення неприємного запаху
Відразу відзначимо, що методів і способів вивести неприємні запахи з килимів існує дуже багато. Першочерговим завданням в такій ситуації буде визначення причини їх виникнення. У більшості випадків причини очевидні, але іноді визначити їх буває практично неможливо. Це звичайно стосується хімічних запахів, раптово з'явилися всередині приміщення. Тільки після виявлення справжньої причини неприємного запаху від килима можна спробувати його позбутися одним з традиційних методів. Ось перелік найефективніших способів обробки килима:
► чистка килимового виробу содою;
► звичайне просушування і провітрювання килимів;
► застосування миючих речовин і пральних порошків;
► обробка плям, що викликають запах, розчином марганцівки;
► чистка плям на поверхні килима оцтом;
► використання перекису водню;
► обробка килима спеціальної ультрафіолетовою лампою;
► використання послуг хімчистки.
Найпоширеніші неприємні запахи, які неодноразово можна зустріти в різних побутових приміщеннях, це запахи прілості та цвілі. Як вже згадувалося, їх причиною є довгострокова вологість підлогового покриття та килима. Щоб його видалити, необхідно перевернути килимовий виріб, винести його на відкрите повітря, обробити плями одним з вище перерахованих засобів та ретельно просушити. Крім того, рекомендується додатково опромінити поверхню килима з двох сторін кварцовою лампою, яка знищить всі мікроорганізми.
Для того, щоб позбутися аміачного запаху, потрібно інтенсивно обробити всі плями розчином перекису водню (бажано весь килим), після чого всю його поверхню ретельно протерти сухою ганчіркою. Ще ефективнішим буде застосування суміші соди, кухонного миючого засобу і перекису водню. Цією сумішшю потрібно очистити всю поверхню килимового покриття, а потім добре промити його на подвір’ї проточною водою з подальшим просушуванням.
Хімічні запахи, що надходять від килимів та інших предметів інтер'єру, часто вдається нейтралізувати шляхом обробки їх оцтом, содою або марганцівкою. Яку саме з цих речовин краще використовувати - залежить від самого запаху і його причини. Також можна скористатися спеціальними речовинами для усунення запахів, які продаються в магазинах господарських товарів. Проте їх використовувати потрібно особливо акуратно, оскільки вони здатні пошкодити поверхню виробу.
При тривалому та стійкому «запаху нового килима» найкраще повернути його в магазин, оскільки це свідчить про низьку якість виробу, а в деяких випадках може навіть бути шкідливим для здоров'я. Однак спочатку бажано спробувати провітрити новий килим протягом дня на відкритому повітрі в розгорнутому вигляді.
Додаткові поради та рекомендації
Для того щоб максимально ефективно позбутися неприємних запахів килима, запам'ятайте кілька корисних порад.
▼ Пилосос є більш ефективним засобом для прибирання і чищення килимів, ніж щітка або віник.
▼ Чистити натуральний вовняний килим миючим пилососом не рекомендується.
▼ Випадково пролиту на підлогу воду або іншу речовину потрібно видаляти негайно.
▼ У випадку сильного забруднення килимового покриття самому чистити його не рекомендується. Краще здати килим в хімчистку.
▼ Для просушування плям на килимі можна використовувати звичайний фен для волосся.
Ось тепер ви вже можете визначитися з найефективнішим методом усунення запахів від килима. Бажаємо вам, щоб у ваших кімнатах завжди було приємне свіже повітря.