Перейти до контенту

Піноблок – його характеристики, технологія виготовлення і критерії вибору

вибір піноблоків за властивостями
► Технологія виготовлення піноблоків
► Різновиди і марки піноблоків
► Клас міцності піноблоків
► Класифікація піноблоків
► Морозостійкість і теплопровідність
► Вологість пінобетонних блоків
► Класифікація за в’яжучим компонентом
► Порівняння пінобетону і силікатної цегли
► Основні переваги пінобетонних блоків
► Недоліки пінобетонних блоків
► Критерії вибору матеріалу

Найкращий будинок - той, що був збудований своїми руками за власним проектом. Дуже хочеться, щоб матеріал для спорудження такого будинку був дуже міцним, надійним і довговічним, щоб з нього було швидко і легко будувати, та щоб його вартість була в межах розумного. Найкращим з існуючих матеріалів, які задовольняють такі вимоги, можна вважати, без сумніву, піноблок. Давайте розглянемо його технічні характеристики, переваги і технологію виготовлення.

Піноблок - це матеріал для спорудження стін, який появився на вітчизняному ринку порівняно недавно. Однак він швидко завоював значну популярність у майстрів та забудовників. Технологія виготовлення піноблоків вважається однією з найбільш простих і геніальних. І справді - цей матеріал можна самостійно виготовляти навіть в умовах підсобного приміщення, без використання дорогого технологічного обладнання.

Технологія виготовлення піноблоків

Технологія виготовлення передбачає в першу чергу приготування спеціального розчину, з якого після розмішування формують потрібного розміру блоки. Загалом пінобетонна суміш складається з цементу, піску та води. Абсолютно нічого нового тут немає, якщо не враховувати саму технологію приготування розчину. Його не потрібно відразу заливати в форми після замішування, а спочатку слід помістити у барозмішувач - пристрій, що насичує розчин повітрям і доводить до стану піни. Щоб значно швидше отримати піноподібний розчин, до нього додають каніфоль та кістковий клей. Потім для покращення структури розчину в нього вводять полімерні добавки, що відіграють роль арматури та зберігають пористість матеріалу. Ще один важливий компонент піноблоку - подрібнені частинки продуктів згорання, які додають в розчин для підвищення густини матеріалу та економії цементу.

Давайте тепер розглянемо питання виготовлення піноблоків в домашніх умовах своїми руками. Це допоможе зробити остаточний вибір - купувати матеріал в магазині чи виготовити самостійно. Відразу зазначимо, що технологія виготовлення такого матеріалу не містить ніяких секретів. Не є дефіцитним й обладнання для масового виготовлення піноблоків. Багато підприємців вважають таке виробництво хорошим способом заробітку. Однак виготовлення піноблоків в домашніх умовах буде менш рентабельним, ніж в умовах великого підприємства.

Для здешевлення виробництва піноблоків, що дозволить отримати більш відчутний прибуток, виробники часто застосовують різноманітні хитрощі, до яких слід віднести використання дешевих добавок, які часто погіршують якість продукції. Тому. якщо ви вирішили купити піноблоки для власного будинку, необхідно в першу чергу поцікавитися наявністю сертифіката якості від виробника. Такий сертифікат зобов’язаний мати кожен продавець.

Різновиди і марки піноблоків

Що потрібно знати при покупці піноблоків? Це питання далеко не нове, оскільки воно безпосередньо пов’язане з якістю майбутньої споруди. Основні характеристики якості цього матеріалу регламентуються ДСТУ і ТУ. Однак, у фахівців з виробництва піноблоків виникають певні суперечки. Виробники висувають претензії до вимог ДСТУ, створюючи при цьому власні критерії оцінювання якості.

стандартні марки піноблоків
Тож до кого прислухатись в цьому випадку і як вибрати відповідної якості матеріал? Слід врахувати, що ДСТУ - це вимоги державного стандарту, які визначають якість виробництва продукції та не схильні до інших критеріїв оцінювання крім якості. Загалом стандарт виготовлення піноблоків визначається за ДСТУ Б В.2.7-137:2008, а ТУ - це технічні умови, які зазвичай створюють самі виробники враховуючи свої можливості. Тим не менш, не можна вважати, що виробники не є зацікавленими у якості своєї продукції. У зв’язку з цим необхідно мати певну кількість інформації, яка забезпечить власне розуміння того, який піноблок вибрати для будинку.

Вимоги до піноблоків - це багаторівнева система класифікації стандартів якості. Самостійно розібратися в такій системі досить складно. Однак, це необхідно зробити, щоб змогти вибрати найбільш якісний будівельний матеріал для спорудження будинку.

Клас міцності піноблоків

Вимогу щодо міцності можна сформулювати наступним чином: показник міцності (N/мм.кв.) визначає величину навантаження, яке може витримати піноблок. Клас міцності визначається в кілограмах на сантиметр квадратний при стисканні матеріалу. Він позначається буквою В і може змінюватися в межах від В0,5 до В60. Для того, щоб визначити середню міцність, тобто марку бетону (або клас міцності перетворити в марку), потрібно застосувати таку формулу: клас міцності поділити на коефіцієнт варіації пористого бетону 0,7, а отриманий результат помножити на десять.

технічні характеристики піноблоків
Увага! В різній літературі можна знайти різні значення коефіцієнта варіації пористого бетону. Однак вимогам СНіП відповідає коефіцієнт 0,7 для пористого бетону, а не коефіцієнт 0,77, який відповідає звичайним бетонним блокам.

Класифікація піноблоків

Залежно від показника середньої густини пінобетонні блоки прийнято розділяти на три типи.

теплоізоляційний: D400 – В0,75; D500 – В1;
конструкційно-теплоізоляційний: D600 – В2,5; D700 – В3,5; D800 – В5; D1000 – В7,5;
конструкційний: D1100 – В10; D1200 – В12,5.

Морозостійкість і теплопровідність піноблоків

Цей параметр позначається буквою F. Цифра, яка знаходиться біля букви, визначає, скільки разів піноблок зможе витримати різкі коливання температури без погіршення його технічних властивостей. Якщо ми бачимо позначку F15 – F50, то це означає, що матеріал зможе витримати від 15 до 50 різких перепадів температури не змінюючи свою міцність.

порівняння характеристик цегли і піноблоків
Коефіцієнт теплопровідності позначається буквою А (Вт/м*С). Він залежить від густини та міцності піноблоків. Діапазон теплопровідності пінобетонного блоку – від 0,1 до 0,38 Вт/м*С. При більшому значенні λ буде відповідно менший показник енергозбереження цього матеріалу. Товщина конструкційних піноблоків складає 400 мм. При показнику енергозбереження 0,18 Вт/м*С такої товщини достатньо для того, щоб в холодну пору року можна було економити гроші на опаленні приміщень, а також зменшити енергозатрати на охолодження приміщень в літню спеку.

Однак, на показник теплопровідності впливає не лише густина пінобетону, але й точні розміри матеріалу. При відповідній формі матеріалу його можна владати з товщиною швів не більше 3 мм. При більшій товщині швів вони будуть пропускати тепло, що в кінцевому результаті негативно вплине на експлуатаційні характеристики не самих блоків, а споруджених стін.

Вологість пінобетонних блоків

Вологість піноблоків – ще одна характеристика, яка визначає якість цього матеріалу. Слід відразу зазначити, що вологість готових пінобетонних блоків не повинна перевищувати 25 % від їх ваги. Дотримання цієї умови дозволить уникнути утворення тріщин після спорудження стін будинку.

Класифікація за в’яжучим компонентом

Ця властивість також має бути відображена в додаткових характеристиках матеріалу. Всі пінобетонні блоки поділяються за в’яжучим компонентом на такі види:

► вапняні, що містять до 50 % вапна.
► цементні, які містять не менш ніж 50 % цементу.
► змішаного типу, що містять від 15 до 50 % цементу, вапно і шлак.
► шлакові, які мають у своєму складі більш ніж 50 % шлаку, а також вапно і луг.

Порівняння характеристик пінобетону і силікатної цегли

Оскільки всі пористі бетони мають подібні властивості, для порівняння ми візьмемо силікатну цеглу, що має такі ж приблизно технологічні показники, як і в піноблоків.

Матеріал Густина(кг/см.кв) Теплопро-відність(Вт/мК) Вага(кг) Типові розміри(мм) Кількість одиницьна 1 м.кв.
Цегла силікатна 30 0,85-0,9 3,6-4,3 250х120х65 102
Піноблок 16-35 0,13-0,21 11,7-17,8 600х300х100 5,5

Основні переваги пінобетонних блоків

▼ Морозостійкість - забезпечується пористістю матеріалу.
▼ Вогнетривкі властивості - матеріал може витримати постійне безперервне горіння протягом декількох годин.
▼ Екологічність - за цим показником піноблоки не перевищують норму в 370 Бк/кг. Для виготовлення пінобетонних блоків використовуються виключно природні матеріали. Цей матеріал за екологічними показниками займає друге місце після деревини.

чим хороші піноблоки
▼ Теплоізоляційні властивості - забезпечують значну економію ресурсів на опаленні та близько 30 % на охолодженні приміщень.
▼ Довговічність - автоклавний спосіб виготовлення забезпечує піноблокам майже таку саму довговічність, як у натурального каменя.
▼ Зручна обробка і транспортування — порівняно мала вага цього матеріалу забезпечує економію сили і пального при виконанні робіт і перевезенні. Крім цього, специфічна структура піноблоків дозволяє їх різати за допомогою звичайної пили та свердлити звичайними свердлами.
▼ Звукоізоляційні властивості - за цим показником матеріал відповідає всім вимогам санітарних норм.
▼ Естетичність - досягається завдяки точності розмірів і форми блоків, а також завдяки легкості обробки.
Універсальність — піноблоки можна застосовувати не лише для спорудження багатофункціональних об’єктів, але й для зведення будинків у всіх кліматичних зонах.

Недоліки пінобетонних блоків

Незважаючи на численні переваги піноблоків, є в цього матеріалу й ряд недоліків, які ми зараз коротко нагадаємо.

▼ Застосування значної кількості води при виготовленні пінобетонних блоків викликає відчутну усадку стін будинку після його спорудження.
▼ Під час перебування в конструкції стін піноблоки вбирають вологу навіть з повітря.
▼ Пінобетон погано утримує різноманітні елементи кріплення (цвяхи, дюбелі), тому до цого поверхні не варто кріпити важких елементів інтер’єру та меблів.

Критерії вибору матеріалу

Не дивлячись на ряд недоліків, що властиві піноблокам, цей матеріал має все-таки значно більше переваг. Але під час вибору таких блоків в магазині слід керуватися відповідними критеріями.

Для початку слід попросити у продавця сертифікат на продукцію та інформацію від виробника про технічні характеристики цього матеріалу. Особливу вагу слід звернути на колір блоків, який може змінюватися від світлого сірого до темного. Повністю білі піноблоки бувають при надлишку у складі матеріалу вапна.

Пінобетонні блоки повинні мати відповідну фактуру пористості - бульбашки всередині матеріалу не повинні бути з’єднані між собою, їх форма має бути близькою до круглої, без овального відхилення. На відміну від газобетонних блоків, піноблоки не тонуть в воді.

Форма і розміри всіх блоків повинні бути максимально точними, а поверхня кожного окремого елемента має бути гладенькою без дефектів. Для перевірки форми і гладкості поверхні можна прикласти два блоки один до одного.

Міцність пінобетонних блоків можна в певній степені перевірити руками — матеріал не повинен кришитися при стисканні. У випадку, коли уламок матеріалу легко розтирається об поверхню або розминається в руках, можна запідозрити економію цементу виробником або додавання при виготовленні матеріалу надлишкової кількості води.

Поверхня блоків не повинна містити слідів розмазування. Цей дефект свідчить про застосування неякісного дешевого матеріалу. При використанні такого матеріалу буде погано утримуватися шар штукатурки.

У випадку наявності тріщин на поверхні блоків це буде означати порушення режиму сушіння матеріалу, що обов’язково вплине на міцність і довговічність споруди.