► Причини здуття шпалер
► Як ліквідувати здуття після наклеювання?
► Видалення повітря з-під шпалер після висихання
Шпалери - практичний і популярний спосіб обробки стін і стелі. Паперові, флізелінові, тканинні, бамбукові - всі вони передбачають однаковий спосіб наклеювання, але відрізняються умовами експлуатації. Зовнішній вигляд покриття залежить в однаковій степені від самого матеріалу і від старанності виконання роботи.
Недотримання правил наклеювання шпалер може стати причиною різноманітних проблем: на поверхні утворюються бульбашки повітря, шпалери відходять на стиках, або зовсім відшаровуються від стіни. Але, перш ніж дізнаватися, як боротися із здуттям та появою бульбашок на шпалерах, варто з'ясувати, звідки вони беруться. Причини появи дрібних бульбашок можуть бути різні, і деякі з них не вимагають ніякого втручання.
Причини здуття шпалер
Перш ніж дізнаватися, як видалити здуття на шпалерах, слід знати, як можна уникнути їх утворення. Шпалери - матеріал тонкий, і навіть товсте флізелінове полотно з рельєфним малюнком не може компенсувати недоліки поверхні. Приховати дефект матеріал може, але від цього вплив дефекту не припиниться. Тому підготовчому етапу необхідно віддавати стільки ж уваги та сил, скільки й самій обробці.
Основними причинами виникнення бульбашок та здуття шпалер є дефекти стіни або стелі, на яких є нерівності, тріщини, русти, відколи, стара штукатурка. Перед наклеюванням матеріалу на поверхню всі нерівності повинні бути зведені до мінімуму. При цьому простим вирівнюванням шпаклівкою не обійтися не вдасться. Якщо основна штукатурка вже стала непридатною і при простукуванні обсипається, наносити на неї новий матеріал - це марна трата часу і грошей, адже матеріал утримуватися не буде, а шпалери почнуть відставати за здуватись від появи тріщин. Старий оздоблювальний шар побілки, фарби або штукатурки потрібно видалити обов'язково.
Невеликі ямки та відколи особливо неприємні при наклеюванні товстих шпалер. Матеріал до невеликих нерівностей щільно притиснути не вдається, в цих невеликих дефектах залишається повітря, і в результаті на шпалерах з'являються бульбашки. Також можуть привести до утворення бульбашок та здуття перераховані нижче причини.
▼ Не проводиться підготовка основи. Шпаклювання та ґрунтування часто ігнорують, вважаючи цей етап необов'язковим. Це неправильно, навіть якщо поверхня дійсно рівна. Шпаклівка робить стіну гладкою, забезпечуючи рівномірний розподіл клею, а ґрунтовка покращує адгезію, тобто, матеріал стіни міцно схоплюється з клеєм. В іншому випадку, навіть якщо клей накладено товстим шаром, схоплювання може виявитися недостатнім, і на шпалерах з'явиться здуття.
▼ Недотримання часових рамок. Шарам штукатурки, шпаклівки і ґрунтовки необхідно дати висохнути, але не всім разом, а по черзі. Спроба наклеїти шпалери на вологу стіну призводить до відшарування матеріалу. Після цього залишиться лише заново переробити всю роботу.
▼ Нерівномірне нанесення клею - найчастіша причина появи бульбашок на шпалерах. Особливо характерна для полотен, що вимагають нанесення клею на стіну і матеріал одночасно. Ділянка, на якій клей не втягнувся, відстає при висушуванні шпалер і, звичайно, утворює повітряну порожнину.
▼ Недотримання умов висихання. Шпалерний клей відноситься до водорозчинних матеріалів, тому для міцного схоплювання він повинен повністю втратити вологу (близько 2 діб). Весь цей час кімнату потрібно тримати закритою, щоб уникнути протягів та перепадів температури, навіть бажано затінювати, щоб наклеєні шпалери не потрапляли під пряме сонячне світло. В іншому випадку відшаровування і здуття неминуче.
Якими б не були причини, прикро, витративши стільки часу і сил, отримати в результаті, не ошатну кімнату, а непрезентабельне приміщення, немов після трьох років експлуатації. Уникнути цього можна, дотримуючись простих правил та порад.
Як ліквідувати здуття після наклеювання шпалер?
Великі здуття при наклеюванні помітні відразу і вони ще не вважаються проблемними ділянками, оскільки при акуратному розгладженні полотна шпателем або гумовим валиком вони зникають.
При наклеюванні важких шпалер міхур повітря може утворитися відразу. Зазвичай це означає, що шар клею був недостатнім або не встиг втягнутися стіною. Можна вигнати повітря з-під полотна, розгладивши шпателем та зібравши надлишок клею. Флізелінові та тканинні полотна в такому випадку можна акуратно відокремити від стіни, змастити клеєм і приклеїти заново.
Коли матеріал вбирає частину клею, він стає більш пластичним і розтягується. При висиханні волога випаровується і шпалерне полотно повертається в первинний вигляд. Тому, перш ніж вирішувати, як позбутися здуття шпалер, що виникло під час наклеювання, варто почекати до їх висихання. Дрібні здуття зникнуть самі собою за рахунок натягу матеріалу. Якщо дефекти залишилися помітні на другу добу, то доведеться застосовувати інші методи.
Видалення повітря з-під шпалер після висихання
Не можна розрізати шпалери вважаючи, що після того, як вийде повітря, вдасться точно звести їх краї. Слід від надрізу буде помітний, оскільки матеріал встиг змінитися. Частина шпалер висохла з клеєм, а частина - без нього. Як же видалити бульбашки повітря з під сухих шпалер, якщо вони з'явилися вже після висихання? Операція проста, але для неї буде потрібно шприц і шпалерний клей.
Щоб видалити повітряний міхур на шпалерах, його проколюють голкою або кінчиком леза ножа і випускають повітря. Потім у шприц набирають клей і заповнюють порожнину. Ділянку де було повітря під шпалерами акуратно пригладжують від центру до країв та видаляють надлишок клею вологою тканиною. Полотно рекомендується протерти сухою чистою тканиною. Бажано після видалення не провітрювати кімнату протягом хоча б 1 доби, особливо якщо таких міхурів та відшарувань було багато.
Не можна використовувати для підклеювання шпалер клей ПВА, бо його склад є не водорозчинний, тому при наступному ремонті видалення шпалер перетвориться на серйозну проблему. До того ж клей ПВА утворює жовті плями після висихання.
Ліквідація здуття та відшарування - не такий вже й складний процес, але він не гарантує ідеальний результат. Паперові шпалери при повторному нанесенні клею і згладжуванні можуть деформуватися, втратити колір і фактуру. На водостійких шпалерах надріз є слабким місцем, крізь яке волога просочується між полотном і стіною.
Появи таких дефектів простіше і краще уникнути, точно виконуючи рекомендації, ніж пізніше витрачати час і сили на відновлення тільки що поклеєних шпалер.