Перейти до контенту

Клінкерна цегла – властивості, різновиди, розміри і застосування


► Що таке клінкерна цегла?
► Різновиди клінкерної цегли
► Технічні характеристики
► Призначення клінкерної цегли

На окремі елементи будівель припадають високі статичні навантаження, тому вони зводяться з будівельних матеріалів, що мають відповідні характеристики. При будівництві таких конструкціях широко використовується клінкерна цегла, яка має унікальні фізичні та хімічні властивості. Виробництво такої цегли вперше було налагоджено в XIX столітті в Голландії, оскільки в країні тоді відчувався значний дефіцит природного каменю.

Відповідно до ГОСТ 530-2012 клінкерна цегла описується як міцний матеріал з дуже низьким поглинанням вологи, що забезпечує йому відмінні експлуатаційні та декоративні властивості. Матеріал може застосовуватися в агресивному середовищі, його використовують для проведення декоративних робіт по облицюванню будівель.

Що таке клінкерна цегла?

Клінкерна цегла має форму правильного паралелепіпеда із заданими відповідним стандартом розмірами. Зовнішня поверхня такої цегли має злегка шорстку фактуру, колір якої коливається від світло-жовтого до темно-коричневого. Всього налічується близько сотні відтінків, утворення яких досягається введенням до складу сировини спеціальних добавок. Клінкерна цегла істотно відрізняється від звичайної керамічної за технологією виготовлення, рівнем міцності та рівнем поглинання вологи.

клінкерна цегла фото

Основною сировиною для виготовлення цього матеріалу є спеціальний вид глини. У якості шихти використовуються мінеральні добавки магматичних порід. Такий склад забезпечує в процесі випалу при температурі +1300 градусів утворення значної кількості склофази. Для порівняння звичайний цегла формується при температурі від +800 до +1000 градусів.

За міцністю клінкерна цегла займає перше місце серед керамічних блоків та плитки. Матеріал має відмінну стійкість до стирання, за цим параметром він значно перевищує параметри високоякісного бетону.

Режим та умови випалювання дозволяють домогтися дуже низької гігроскопічності. Для порівняння поміщена у воду звичайна цегла здатна поглинути від 15 до 25 % вологи, а клінкерна - не більше 8 %. При цьому окремі марки цегли з глазурованими поверхнями взагалі не поглинають вологу, що також позитивно впливає морозостійкість матеріалу.

Під час кладки клінкерної цегли мулярі використовують модифіковані цементно-піщані суміші. Такі розчини мають мінімальний час схоплювання, що дозволяє значно зменшити час зведення будівельних конструкцій. У декоративних цілях шви між цеглою розшивають і затирають цементними розчинами з додаванням фарбувального пігменту. Це підвищує трудомісткість технологічного процесу, але значно покращує зовнішній вигляд цегляної кладки.

Різновиди клінкерної цегли

Будівельний матеріал цього типу класифікується за цільовим призначенням. Покупцям у магазинах пропонуються наступні види клінкерної цегли: будівельна, облицювальна і тротуарна.

клінкерна рядова цегла

Рядова або одинарна цегла використовується для зведення опорних будівельних конструкцій, що здатні витримувати високі навантаження. До них відносяться такі силові елементи, як колони, сходи, стовпи, фундаменти і цоколі. Всі ця будівельні конструкції відрізняються механічною міцністю, стійкістю до зовнішніх факторів та довговічністю.

Облицювальна або фасадна клінкерна цегла характеризується чудовими декоративними властивостями і багатим вибором кольорів. Поверхня матеріалу додатково глазурується, що дозволяє домогтися максимальної стійкості до атмосферних впливів та сонячного проміння. Облицювальні матеріали крім звичайних виробів прямокутної форми можуть бути й фасонними.

тротуарна клінкерна цегла фото

Тротуарна клінкерна цегла використовується для викладання пішохідних і садових доріжок, паркових алей тощо. Матеріал характеризується значною стійкістю до стирання, ударів та інших механічних впливів. Це забезпечує елементам ландшафтного дизайну значну довговічність і здатність зберігати свій зовнішній вигляд.

Технічні характеристики клінкерної цегли

Виробництво клінкерної цегли здійснюється відповідно до вимог ГОСТ 530-2007 і 7484-78. Технічні характеристики матеріалу визначаються його фізико-хімічними властивостями та внутрішньою структурою. Цегла має високу щільність і дуже низьку пористість, що забезпечує матеріалу мале водопоглинання та чудову морозостійкість. Основні технічні характеристики цегли клінкерної наведені в таблиці.

таблиця характеритик клінкерної цегли

Густина

Високі технічні параметри цього будівельного матеріалу забезпечуються його складом і структурою. Густина клінкерної цегли знаходиться в межах від 1900 до 2100 кг/м3. Такі показники досягаються за рахунок спікання мінеральної сировини в процесі випалу. Це дозволяє звести до мінімуму пористість цегли, що в свою чергу перешкоджає проникненню вологи всередину.

Висока густина клінкерної цегли це результат попереднього стиснення сировини на стадії його формування. В окремих випадках преси розвивають зусилля до 5000 кг/см2, що збільшує такий параметр, як опір до стискання. Даний будівельний матеріал використовується для зведення фундаментів та цоколів будівель, він може витримувати величезний тиск стін та інших конструкцій без руйнування.

Пустотілість

З метою зниження загального навантаження на основу ненавантажені елементи будівель максимально полегшуються. Тому фасадна клінкерна цегла у більшості випадків робиться порожнистою. У тілі матеріалу для цього виконуються наскрізні отвори або виїмки різної форми. Вони можуть бути прямокутними, циліндричними або конусоподібними. Порожнини в клінкерній цеглі утворюються на етапі пресування з використанням спеціальних форм.

Пустотілість матеріалу характеризується спеціальним коефіцієнтом і визначається як співвідношення повного об'єму до реального. Для окремих видів фасадної клінкерної цегли цей показник може сягати 35 - 40 %. Крім декоративних функцій облицювання є також теплоізоляційним шаром, що забезпечує зниження втрат тепла через стіни.

Теплопровідність

Експлуатаційні характеристики будівельних матеріалів знаходяться в тісному взаємозв'язку. Коефіцієнт теплопровідності клінкерної цегли має найвище значення серед аналогів. Даний показник знаходиться в межах від 0,8 до 1,16 Вт/м°С. Для порівняння повнотіла цегла має 0,5 - 0,7 Вт/м°С, пориста - 0,22 Вт/м°С, а тепла кераміка - 0,11 Вт/м°С.

Висока теплопровідність клінкерної цегли визначається, перш за все, її густиною. Дещо зменшити цей параметр вдалося лише в пустотілих зразках, що використовуються для облицювання будівель. Опорні конструкції (фундаменти, цоколі), що побудовані з даного виду цегли, потребують додаткового утеплення.

Поглинання вологи

Даний параметр характеризує здатність клінкерної цегли вбирати деяку кількість води. Щільна внутрішня структура матеріалу ускладнює процес поглинання вологи. Мала пористість виробу досягається в процесі пресування і випалу при високій температурі, що призводить до спікання окремих частинок. В результаті утворюється маса з малою кількістю порожнин.

Клінкерна цегла з низьким поглинанням вологи може бути використана для зведення відповідальних конструкцій. В тому числі і тих, що застосовуються в агресивних середовищах з високою вологістю. При цьому цегла з глазурованими поверхнями взагалі не вбирає воду, що забезпечує її довговічність. Цей будівельний матеріал не схильний до утворення висолів на поверхні.

Морозостійкість

Клінкерна цегла здатна ефективно протистояти коливанням температури повітря аж до екстремальних значень. Матеріал відрізняється чудовою морозостійкістю, відповідно до стандарту такий матеріал може витримати не менше 75 циклів охолодження і нагрівання. Ця властивість клінкерної цегли широко застосовується в будівництві при зведенні будівель в широтах з холодним кліматом. Цегла, що використовується для вкладання доріжок і тротуарів, має максимальну морозостійкість. Слід зазначити, що матеріал перебуває в постійному контакті з насиченим вологою ґрунтом. Фахівці підтверджують довговічність таких ландшафтних елементів.

Вогнестійкість

Технологія виробництва клінкерної цегли передбачає випалювання при високих температурах. У структурі матеріалу присутня значна частка тугоплавких компонентів, які забезпечують чудову вогнестійкість. Випробування показують, що такий матеріал здатний витримати температуру не менш ніж 1800 градусів. Конструкції з клінкерної цегли зберігають стійкість, перебуваючи під впливом вогню без деформацій та руйнувань.

Екологічність

Клінкерна цегла виготовляється з природних мінералів, а технологія її виробництва забезпечує створення стійкої та щільної структури. Вироби відрізняються високою екологічністю, в процесі експлуатації вони не виділяють шкідливих для людини летких хімічних сполук. Сировина і готова продукція проходять обов'язкову перевірку на радіоактивність. Виробники строго дотримуються в цьому питанні вимог чинного стандарту.

Призначення клінкерної цегли

Зведення будинків із сучасних будівельних матеріалів дозволяє реалізувати найскладніші проекти. Основні сфери використання клінкерної цегли такі:

1. Рядова цегла - застосовується для будівництва навантажених опорних конструкцій (фундаментів, підстав, колон, сходів, цоколів), а в окремих випадках і несучих стін.

2. Фасадна або облицювальна цегла - використовується для обробки стін та інших конструкцій зовні та всередині будівлі.

3. Тротуарна цегла - призначена для створення пішохідних доріжок, паркових алей, оглядових майданчиків.

Клінкерна цегла відрізняється високою міцністю та чудовими експлуатаційними характеристиками. Такі характеристики забезпечують довговічність будівель і споруд, в будівництві яких використовується цей високоякісний матеріал.