Перейти до контенту

Шпаклювання стін своїми руками – що потрібно знати?


► Різновиди шпаклівок
► Інструменти для роботи і матеріали
► Готуємо шпаклівку для обробки стін
► Підготовка стін до шпаклювання
► Шпаклювання стін під шпалери
► Шпаклювання стін під фарбування
► Вирівнюємо шпаклівкою зовнішні кути
► Як пошпаклювати стіни власноруч?

Шпаклівка - це спеціальний пастоподібний матеріал, яким нівелюють різні нерівності та доводять стіну або стелю до ідеального стану, придатного для подальшого наклеювання шпалер та нанесення інших оздоблювальних матеріалів. Однак потрібно відразу розібратися, навіщо потрібно шпаклювати стіни. Якщо знехтувати цим етапом ремонту, то після наклеювання шпалери можуть утворити виступи або горби. З боку це буде виглядати так, ніби між стіною та шпалерами знаходиться сміття у вигляді невеликих камінчиків. В такому випадку ні про яку презентабельність та естетичність не може бути й мови. Тому шпаклювання є невід'ємною частиною поновлення стін і стелі. В цій статті ми розповімо, як виконується шпаклювання стін своїми руками – трудомісткий але цікавий процес, що є одним з найбільш поширених в будівельній справі.

Різновиди шпаклівок

Сучасна будівельна індустрія надає людям величезний вибір різних за способом застосування видів шпаклівок. Найбільш поширеними є гіпсова шпаклівка і цементна. У першому випадку матеріал використовують для внутрішньої обробки приміщення, а за допомогою цементної шпаклівки обробляють зовнішні стіни будівлі. Також вона чудово підходить для ванних кімнат, так як головною відмінністю цементної шпаклівки є вологостійкість. Не рекомендується змішувати шпаклівку декількох виробників. Це може не найкращим чином позначиться на якості та довговічності обробки.

як правильно шпаклювати стіни
Рідше використовують універсальні шпаклівки, які призначені для тих поверхонь, на яких немає істотних дефектів, але вартість такого матеріалу значно вища, ніж звичайного. При цьому якість нічим особливо не відрізняється. Для вирівнювання стін застосовують чорнову вирівнюючу шпаклівку з високою зернистістю та міцністю. Вона характеризується прекрасною адгезією. Чистова обробка стін вимагає матеріалу з особливою консистенцією, тому для цього застосовують фінішну шпаклівку з дрібним зерном, яка дозволяє створити рівну, готову до наступної обробки поверхню.

Інструменти для роботи і матеріали

Для шпаклювання стін обов'язково потрібно придбати ґрунтовку глибокого проникнення, стартову чорнову шпаклівку для вирівнювання стін і чистову фінішну шпаклівку. Залежно від того, які роботи потрібно виконати, цей базовий список може розширюватися, доповнюватися, або зменшитися. Також потрібно розуміти, що шпаклювання стін своїми руками вимагає наявності відповідних інструментів:
► кілька різних за розміром і формою шпателів;
► набір помазків;
► шліфувальна терка;
► переносна лампа;
► канцелярський ніж;
► довге металеве правило.

Не можна сказати, що перераховані вище інструменти є спеціальними для шпаклювання стін, але їх необхідність не викликає ніякого сумніву.

Готуємо шпаклівку для обробки стін

Приготування шпаклівки не забирає багато часу, якщо використовувати для цього дриль з міксером. Вручну заміс буде займати багато часу і якість такого перемішування завжди буде гірша. Розводять шпаклівку з водою кімнатної температури з розрахунку 0,3 л води на один кілограм суміші. Таким чином, на мішок вагою 25 кг потрібно приблизно 5,5 - 6 літрів води.

підготовка шпаклівки для покриття стін

Підготовка стін до шпаклювання

Перш ніж шпаклювати стіни, їх попередньо треба ретельно підготувати. Виконується ця робота в три етапи. Починати потрібно з видалення вад обробки (це може бути фарба, шпалери або щось подібне). Потім проводиться візуальна оцінка стін. Якщо на поверхні є грубі нерівності, дуже багато дірок від цвяхів, то всі ці дефекти потрібно попередньо заштукатурити. Після цього проводиться ґрунтування, яке захистить поверхню від цвілі та інших негативних мікроорганізмів. На останньому етапі підготовки наносять синтетичну сітку, яка істотно покращує адгезію стіни і шпаклівки. Після цього виконується шпаклювання стін своїми руками і наноситься облицювальний матеріал або фарба.

Шпаклювання стін під шпалери

Сучасні флізелінові та вінілові шпалери вимагають ідеально рівної поверхні, тому її попередньо шпаклюють. Для цього беруть шліфувальну тертку і металеві шпателі різної величини (стандартний розмір тридцять сантиметрів), готують розчин і починають нанесення суміші з будь-якого краю стіни. Робиться це наступними чином. Шпателем зачерпується з ємності шпаклівка і наноситься на шліфувальну тертку або спеціально виготовлену дошку з ручкою, а потім з неї невеликими порціями вона накладається на стіну і розтягується, тримаючи шпатель під кутом 30 градусів. Рухи слід виконувати не тільки горизонтальні, але й вертикальні, а в деяких випадках навіть дугові та кругові. Шпаклівка наноситься внакладку, що дозволяє уникнути виражених переходів. Шар суміші не повинен перевищувати двох-трьох міліметрів. Після завершення роботи і висихання шпаклівки всю поверхню перетирають наждачним папером. В більшості випадків для повного висихання шпаклівки вистачає дванадцяти годин. Шар шпаклівки не повинен перевищувати 4 - 5 міліметрів, в іншому випадку шпаклівка на стінах може потріскати.

методи шпаклювання стін своїми руками

Шпаклювання стін під фарбування

Під фарбування стіни шпаклюються аналогічно з одною лише відмінністю. Кут, під яким тримається шпатель, збільшується удвічі та становить близько 60 градусів. Можна також замінити наждачний папір дрібнішим, а ще краще використовувати декілька різновидів паперу одночасно, ретельно коригуючи різні шорсткості, адже фарба нічого не приховає, а навпаки буде виділяти всі дефекти і нерівності.

Вирівнюємо шпаклівкою зовнішні кути

У більшості випадків шпаклювання стін своїми руками виконується без особливих труднощів, але іноді виникає потреба у вирівнюванні зовнішнього кута, що зробити досить складно з точки зору непідготовленої людини. Однак, насправді все дуже просто. Для роботи потрібно використати перфорований алюмінієвий кутник. На зовнішній кут наноситься шпаклівка товстим шаром, потім на неї кладуть перфорований кутник і щільно його притискають. Через отвори в перфорованому кутнику буде вилазити зайва шпаклівка, яку відразу ж треба прибрати, бо вона швидко засохне. Після цього частково підсохлий кут остаточно вирівнюють за допомогою правила і залишають остаточно засихати.

технологія шпаклювання зовнішніх кутів

Як пошпаклювати стіни власноруч?

Починати роботу потрібно від кута і рухатися до середини. Невеликим шпателем, ширина якого становить 10 - 15 см, забирається суміш з ємності. Потім іншим широким 40 - 50 см шпателем частина шпаклівки знімається, проте потрібно намагатися наносити шпаклівку рівномірно по всій довжині металевої частини шпателя, щоб шар був приблизно однієї товщини. Після цього шпатель з розчином береться в руку як тенісна ракетка і прикладається до стіни під кутом у 30 або 60 градусів. Далі горизонтальним рухом вздовж стіни суміш розмащують по стіні, очищають шпатель і заново проводять ним кілька разів у різних напрямках по вже накладеній шпаклівці, щоб зняти надлишки. Наступний шар наносять з частковою накладкою на попередній щоб уникнути різких перепадів. Таким чином виконується вся робота.

Іноді шпаклювання починають з середини стіни. В такому випадку рухи повинні бути вертикальними (спрямовані знизу вгору). А знімати надлишки шпаклівки треба дуговими рухами. Спочатку робота може здатися складною, але вже через кілька метрів руки звикнуть і рухи будуть відбуватися автоматично. Для того, щоб краще зрозуміти процес шпаклювання стін, бажано хоча б раз поспостерігати за ним під час виконання такої роботи досвідченим майстром.