► Різновиди шиферу
► Підготовка даху для вкладання шиферу
► Вкладання на дах плоского і хвильового шиферу
Вкладання шиферу на дах - це нескладне заняття, якщо з першого разу підібрати якісний матеріал. Адже випускається чимало різних видів шиферу, крім азбестоцементного, які мають різні характеристики. Тому наше завдання правильно вибрати матеріал, дізнатися про тонкощі вкладання листів і зробити так, щоб дах прослужив не менше, ніж 10-15 років.
Різновиди шиферу
Ви повинні знати, що шифер в самому первозданному вигляді був невеликою платівкою, виготовленою з колотого сланцю. Йшов час і з'являлися інші його різновиди:
► природний сланцевий;
► азбестоцементний;
► єврошифер або бітумний гофролист;
► пластиковий;
► гумові покрівельні листи;
► металевий.
Всі ці різновиди даного матеріалу об'єднує одне - вони листові та мають профільовану форму. Це означає, що при вкладанні шиферу на дах вам достатньо буде вивчити переваги та недоліки кожного матеріалу, оскільки технологія монтажу шиферу на дах практично не відрізняється для всіх цих матеріалів.
▼ Природний шифер. Якщо вибрати природний сланцевий шифер, який вважається елітним матеріалом для покриття даху, то під час експлуатації він не втратить колір та ніколи не буде пропускати вологу в будинок. Ви не будете знати, що означає жити під розпеченим на сонці дахом в літню пору року. Матеріал може прослужити сотню років. Але слід відразу зауважити, що він дуже важкий і крихкий одночасно. Природний сланцевий шифер досить складно і довго монтувати, щоб не порушити його цілісність та структуру. Крім цього, він досить дорогий. Природний шифер зустрічається сірого та сіро-блакитного кольору, значно рідше зеленого або коричневого відтінку.
▼ Азбестоцементні листи. Сучасні азбестоцементні листи люблять не всі, але, тим не менш, практично кожен домовласник для покриття шифером даху власного будинку використовує саме цей матеріал.
Азбестоцементний шифер буває різних розмірів та з різною глибиною профілю. При покупці матеріалу вітчизняного виробництва потрібно звернути увагу на хвилястий звичайний (120х68), посилений (довжина 280 см) та уніфікований (175х112,5 см). Найбільш популярним вважається саме уніфікований азбестовий шифер.
Це міцний матеріал, хоча він має недосконалий зовнішній вигляд і виготовляється лише біло-сірого кольору. Зате він негорючий, морозостійкий та простий у вкладанні. Прослужить такий шифер як мінімум 30 років при мінімальних грошових витратах у розрахунку на один лист. На жаль, недоліки є у кожного покрівельного матеріалу. Що ж стосується азбестоцементного хвильового шиферу, то його недоліками вважається:
► утворення моху;
► велика вага, що потребує установки посиленої обрешітки;
► крихкість.
▼ Єврошифер. Якщо ви вирішили купити єврошифер, або, як його ще називають, бітумний шифер (гофролист), тоді вам доведеться мати справу з багатошаровою целюлозою, яка просочена полімерами та бітумною парою. Вкладання шиферу на дах доведеться виконувати не більше 1 разу на 15 років, хоча фактично матеріал прослужить 50 років. Він витримує будь-які снігові та вітрові навантаження. Також гофролисти дуже гнучкі та легкі, що дозволяє спростити укладку на нерівних поверхнях. Цей досить дорогий матеріал розм'якшується під палючими променями сонця в жарку пору року, а взимку бітумний шифер навпаки стає крихким.
▼ Пластиковий шифер. Сподобався прозорий пластиковий шифер? Його виготовляють з полімерів - ПВХ і полікарбонату різного кольору. Він до такої степені міцний, що його складно розбити. Уявіть собі, яке вийде безпечне покриття. Якщо пройде кислотний дощ, пластикові листи на нього ніяк не зреагують. Але потрібно знати, що вони мають властивість розширюватися під дією високої температури. Це повинні враховувати майстри при облаштуванні покрівлі.
▼ Гумові покрівельні листи. Їх виготовляють з відходів гуми та скловолокна. Цей матеріал дуже схожий на азбестоцементний шифер, але він легший, що відповідно прискорює монтаж покриття. Такий матеріал ріжеться ножем та гнеться (особливо зручно під час роботи на складних ділянках). В основному його використовують при будівництві прибудов і підсобних господарських споруд.
▼ Металевий шифер. Його виготовляють з оцинкованої сталі, покриваючи зверху захисним полімерним покриттям. Без нього не обходиться жодне будівництво великих промислових споруд.
Підготовка даху для вкладання шиферу
Перед вкладанням шиферу на даху створюється основа, на якій будуть закріплюватися листи. Спочатку встановлюються крокви (все повинно відповідати обраній конструкції покрівлі з відповідним кутом нахилу), а на них набивається обрешітка з обрізної дошки. Крок обрешітки - 50 см, тобто, на 1 лист потрібно 2 дошки (бруски). Якщо на даху є димохід, обрешітка навколо нього робиться окремо.
Врахуйте, що крокви повинні витримати навантаження, у тому числі в зимовий період, коли випаде сніг. Враховуйте також вітрове навантаження. Таким чином, краще купувати для виготовлення крокв брус перерізом 50х180 мм. Під час монтажу крокв вузька сторона розташовується вертикально, однак ця технологія буде нами докладно описана в інших статтях.
Монтаж жолобів для водостоку проводиться окремо, перед укладанням листів шиферу на дах. Спочатку по всьому нижньому краю покрівлі набивається металева смуга шириною 25 - 30 сантиметрів і товщиною 2 - 3 міліметри, на яку з двох сторін необхідно нанести гідроізоляцію. Для кріплення листів шиферу заздалегідь слід просвердлити отвори у матеріалі.
Вкладання на дах плоского і хвильового шиферу
Шиферні листи вкладають, починаючи з нижнього кута даху, якщо відраховувати з того боку, з якого бувають найсильніші пориви вітру. Спочатку йде перший лист в нижньому ряду, потім ще 2 листи, далі 2 листи верхнього ряду, і знову 1 лист в нижньому ряді. По горизонталі робляться накладки розміром в одну хвилю, а по вертикалі накладка листів повинна бути 15 - 20 см.
Обов'язково обріжте кути по діагоналі за допомогою дискової циркулярної пили, болгарки або звичайної слюсарної ножівки. Перш ніж вкладати листи шиферу, їх потрібно просвердлити під цвяхи або саморізи. Отвори слід зробити в гребені, тобто, найвищій точці хвилі. При цьому вони повинні бути на 1-2 мм більші, ніж діаметр цвяхів або саморізів. Тепер залишилося закріпити листи шиферними цвяхами і дах готовий.
Якщо вам доводиться працювати з плоским матеріалом, тоді під час укладання шиферу на дах потрібно звертати увагу на те, чи має покрівля кут нахилу менший ніж 18 градусів. У такому випадку влаштовується суцільна обрешітка зі схематичною розміткою, тобто потрібно буде намалювати сітку, щоб по ній вкладати шифер. В іншому випадку, при більшому куті нахилу, принцип вкладання не відрізняється від традиційного монтажу хвильового покрівельного матеріалу.
Вкладання шиферу на дах передбачає дотримання техніки безпеки. Всі переміщення потрібно робити акуратно, без ударів та різких натисків. Під час роботи необхідно користуватися страхувальними тросами та іншими пристроями, що гарантують безпеку монтажу. Після завершення процесу вкладання шиферу також можливе подальше фарбування шиферу своїми руками з індивідуально вибраним кольором фарби.
Перекриття даху шифером - справа недовга і досить проста. Принаймні, так здається на перших порах. Однак, краще спочатку побачити цей процес своїми очима, щоб усвідомити відповідальність та складність виконання такої роботи. Сподіваємось, що описані вище поради та рекомендації допоможуть вам виконати монтаж шиферу на дах.