Перейти до контенту

Оздоблення фундаменту каменем – способи і технологія


► З чого почати облицювання фундаменту і який камінь вибрати?
► Підготовка до обробки фундаменту каменем
► Попереднє сухе вкладання каменю
► Клей чи цементний розчин?
► Технологія облицювання фундаменту піщаником
► Технологія обробки фундаменту важким каменем

Виступаюча над поверхнею ґрунту частина фундаменту будинку називається цоколем. Саме цоколь найбільш схильний до впливу природних несприятливих факторів. Крім цього, верхня частина фундаменту приватного будинку виконує естетичну функцію і повинна бути оброблена декоративним матеріалом з високими захисними властивостями. Найкраще, як показує практика, для обробки цоколя підходить камінь. І хоча вартість такого облицювання вийде не дешевою, це буде найоптимальніший варіант по співвідношенню ціна - якість - довговічність.

Тільки камінь забезпечить ефективний захист фундаменту приватного будинку від всіляких механічних, температурних та інших небажаних впливів. Оздоблення цоколя фундаменту каменем користується в нашій країні і за кордоном високою популярністю. Це пояснюється не тільки експлуатаційними вигодами, але й естетичністю такого облицювання. Диким природним каменем люди обкладали своє житло з давніх часів. Це дозволяло домогтися оптимальної температури в приміщеннях, збалансованої вологості та високої механічної надійності.

З чого почати облицювання фундаменту і який камінь вибрати?

Так з чого ж краще почати обробку натуральним або штучним каменем? Який саме камінь підійде для вашого будинку? Яка технологія виконання робіт своїми руками? Наскільки ефективно буде обклеїти штучним каменем фундамент? Відповіді ви отримаєте нижче у статті.

Враховуючи те, що ціна даного матеріалу, навіть якщо використовується штучний камінь, порівняно велика, спочатку доведеться визначити площу облицювання. За допомогою рулетки вимірюється висота частини фундаменту, що виступає над поверхнею землі, та його загальна довжина по периметру будинку (якщо передбачається обробка всього цоколя). Отримані значення перетворюються з сантиметрів в метри і перемножуються. Це й буде площа, яку необхідно обклеїти натуральним або штучним каменем. До цієї площі слід додати приблизно 10 - 15 %, оскільки при обробці фундаменту будинку така кількість матеріалу перетвориться на відходи при різанні та підгонці по розмірах.

облицювання фундаменту каменем своїми руками
Слід згадати, що камінь часто замінюється іншими альтернативними оздоблювальними матеріалами, серед яких найбільш популярними є: фактурна штукатурка, клінкерна плитка, металевий і вініловий сайдинг, керамічна плитка, натуральне дерево. Всі ці матеріали теж можна використовувати для обробки своїми руками цоколя і стін будинку, проте кожен з них має ряд недоліків. При цьому камінь має тільки один недолік - він важкий, а за всіма іншими характеристиками оздоблення штучним і природним каменем істотно перевершує всі інші способи облицювання. Вартість як критерій для порівнювання в даному випадку ми не враховуємо, оскільки високоякісний імпортний сайдинг і натуральна деревина не набагато дешевші за камінь.

технологія обробки фундаменту каменем
Камінь для облицювання фундаменту може відрізнятися товщиною, фактурою і забарвленням. Для обробки цоколя можна використовувати граніт, мармур, вапняк, піщаник, онікс, кварцит, сланець, травертин, а також штучний камінь, виготовлений з бетону. Найбільш часто вживаним для облицювання будинку зовні є піщаник. Вартість піщаника відносно низька, камінь цей досить тонкий і має привабливий зовнішній вигляд. Для обробки цоколя піщаником застосовується тільки піщано-цементний розчин. Слід зазначити, що вартість піщаника буде багато в чому залежати від його товщини та забарвлення.

Підготовка до обробки фундаменту каменем

Способів облицювання фундаменту каменем своїми руками існує декілька. Однак, яка б технологія не використовувалася, підготовка у всіх випадках зводиться до очищення поверхні фундаменту від бруду, пилу, залишків розчину. Також необхідно заповнити тріщини в цегляній кладці або бетоні, якщо вони були помічені. Поверхня цоколя максимально вирівнюється, з неї збиваються напливи бетону і виступаючі назовні шматки цегли.

Після сухої очистки цоколь бажано помити і при необхідності знежирити спеціальними засобами. Потім, після просушування, фундамент будинку обробляється ґрунтовкою глибокого проникнення. Для цього можна користуватися пензлем або валиком, хоча при наявності розпилювача робота значно прискорюється. Ґрунтувати цоколь краще готовим розчином. Це істотно підвищить міцність зчеплення оздоблювального матеріалу з поверхнею. Для розрахунку ґрунтовки можна користуватися приблизними співвідношенням: на 1 квадратний метр 250 - 300 грам розчину. Також необхідно почекати до повного висихання ґрунтовки від 2 до 7 годин. Всі роботи необхідно виконувати при температурі навколишнього середовища від +5 до +35 градусів.

Увага! Будь-яка ґрунтовка істотно погіршує свою ефективність, якщо вона наноситься на запилену або забруднену поверхню. Тому цоколь потрібно очистити дуже ретельно і наносити ґрунтовку безпосередньо перед обробкою натуральним або штучним каменем.

Попереднє сухе вкладання каменю

Це наступний етап підготовки до обробки цоколя природним каменем своїми руками. Він полягає в складанні малюнка мозаїки. Для більшої точності можна спершу накреслити ескіз на папері, зазначивши всі лінії, межі та форми. Найкраще розкладати камінь на чистому сухому майданчику, підганяючи елементи за розмірами і заповнюючи проміжки маленькими шматками каменю. Така технологія дозволить максимально точно відобразити потрібний малюнок, скорегувати його форму і розміри. При необхідності підгонки за розмірами можна використовувати болгарку 125 або 150 мм, встановивши на ній круг для нарізки каменю.

На даному етапі необхідно враховувати технологічні зазори між штучним і натуральним каменем. Камінь не повинен вкладатися впритул, слід дотримуватися відстані не менше 3 - 5 мм з кожного боку. Така технологія дозволяє уникнути перекосу верхніх рядів каменю та компенсувати теплове розширення. Таким чином вкладання буде більш рівним. При облицюванні натуральним каменем широкі шви і великі зазори між великими фрагментами можна заповнювати маленькими шматочками. При цьому камені повинні приклеюватися до фундаменту гладкою рівною стороною.

Клей чи цементний розчин?

Традиційна технологія облицювання фасаду і фундаменту будинку натуральним каменем передбачає використання цементно-піщаного розчину. Однак в якості альтернативного варіанту використовується також суміш з клею і цементу. Промисловістю виготовляються і спеціальні морозостійкі суміші, що відрізняються підвищеною еластичністю та адгезією. Як правильно використовувати речовини такого типу для обробки фундаменту і стін будинку вказано на упаковці. Слід зазначити, що застосування готових сумішей забезпечує більш надійне утримування каменю. Тут технологія буде залежати ще від типу самого матеріалу. Всі камені прийнято ділити на три категорії, що відрізняються ступенем вбирання води.

▼ Низькопористі (вологостійкі) - сланець, кварцит, темний граніт. Через незначну кількість пор на поверхні цих каменів вони однаково придатні для укладання на клейову суміш та цементний розчин.

▼ Середньопористі камені - чорний мармур, піщаник і граніт світлого відтінку. Ці матеріали характеризуються середнім ступенем вбирання води. Їх укладання виконується за допомогою суміші світлого відтінку або безбарвного клейового розчину. При цьому кількість води має бути обмежена.

▼ Пористі камені - всі вони погано переносять вологу. До таких порід слід віднести вапняк, травертин, тонкий білий граніт та білий мармур. При облицюванні фундаменту ці камені можна вкладати тільки на суху, світлого відтінку суміш. Якщо для обробки використовувати цементний розчин - від нього в порах залишаться темні сліди, які потім неможливо буде видалити.

Технологія облицювання фундаменту піщаником

Для прикладу розглянемо процес обробки фундаменту легким піщаником, оскільки для облицювання цим каменем споруджувати опалубку не обов'язково. Обробку потрібно починати від кута фундаменту. При виконанні робіт спочатку потрібно розділити олівцем поверхню на окремі сектори. Після цього вкладаються нижні ряди піщаника. Клей також повинен наноситися на торці каменів, щоб повністю заповнити проміжки між каменями. Змащений клеєм або розчином камінь вкладають майже впритул до основи і попередньо покладеного каменю. При цьому необхідно залишити невеликий шов. Для корекції положення камінь злегка притискають та зміщують в потрібний бік вібруючим рухом руки.

оздоблення фундаменту піщаником своїми руками
Увага! Всі вертикальні шви між каменями кожного наступного ряду повинні зміщуватися щодо швів нижнього ряду хоча б на кілька сантиметрів. При попаданні клейової суміші на лицьову поверхню матеріалу її потрібно негайно видалити вологою ганчіркою.

Шви між каменями необхідно заповнити ще до того, як повністю висохне цементна або клейова суміш. При цьому шви повинні бути заповнені однаково. В місцях, де клей виступає назовні, його необхідно акуратно видалити, а самі шви загладити. Для заповнення швів, в залежності від дизайну, може використовуватися спеціальний заповнювач, шпаклівка або цей же клейовий розчин. Щоб забезпечити підвищену стійкість до вологи, камінь можна покрити спеціальним лаком, а зверху над цоколем фундаменту прикріпити маленький дашок.

Технологія обробки фундаменту важким каменем

Процес обробки фундаменту природним каменем, який має більшу вагу, передбачає спорудження каркаса, який містить додаткові кріплення, що служать опорою. Для цього буде потрібна металева сітка, гачки і дерев'яні кілочки. Вся справа в тому, що важкий камінь може з часом відпадати під впливом власної ваги. У якості армуючої сітки підійде звичайна сітка-рабиця з малим кроком плетення. Вона прибивається за допомогою дюбелів до поверхні цоколя фундаменту. Важкий природний камінь наклеюється поверх сітки таким чином, щоб клейова суміш зчіплювалась одночасно з сіткою та поверхнею фундаменту. Перед наклеюванням каменю проміжок між сіткою та цоколем можна заповнити цементним розчином.

укладання натурального каменю на фундамент приватного будинку
Великі фрагменти каменю кріпляться додатково до фундаменту за допомогою гачків, під які прорізуються в каменях отвори. При цьому відстань між фрагментами фіксується встановленням в зазори дерев'яних кілочків або шматків картону, складених в декілька шарів.

Як і в попередньому випадку, спочатку вкладаються фрагменти першого ряду. Вся порожнина між сіткою та фундаментом повинна ретельно заповнюватися клейовим або цементним розчином таким чином, щоб вийшла монолітна конструкція. Кілочки і картон можна видалити тільки через дві доби, після отвердіння розчину. Потім приступають до заповнення швів та очищення облицювання від випадкових забруднень. Для цього використовують вологу губку. Користуватися наждачним папером не рекомендується, оскільки поверхню деяких каменів таким чином можна подряпати. Повністю очищений камінь на фундаменті при бажанні покривають лаком.

процес облицювання фундаменту природним каменем

обробка фундаменту штучним каменем своїми руками

зовнішній вигляд оздобленого каменем фундаменту