Перейти до контенту

Як вибрати енергозберігаючу лампу – корисні поради


► Конструкція компактної люмінесцентної лампи
► Переваги люмінесцентних ламп
► Недоліки економних ламп
► Зверніть увагу на цоколь
► Вибираємо оптимальну форму економки
► Розрахунок потужності економних ламп
► Колір світіння лампи
► Вартість і гарантія

Навколо теми, що стосується вибору енергозберігаючих ламп для дому, сьогодні ведуться гарячі дебати. І начебто перевага таких джерел світла ні в кого не викликає сумніву, тим не менш, різноманітність конструкцій і типів таких ламп змушує багатьох споживачів задуматися перед покупкою. При цьому більшість людей перед покупкою того чи іншого типу економних ламп для власного будинку намагається дізнатися більше про їх внутрішню будову, безпечність та довговічність експлуатації.

Багатьох власників квартир і власних будинків зупиняє те, що в мережі Інтернет часто можна прочитати скарги на адресу таких джерел світла з коментарями про їх короткочасність роботи і ненадійність. Тому, перед тим як вибрати енергозберігаючу лампу, давайте самі розберемося в даному питанні і спробуємо визначити доцільність застосування в побуті цих сучасних джерел світла.

лампа економка

Конструкція компактної люмінесцентної лампи

Серійне виробництво лінійних люмінесцентних ламп вперше було розпочато в Америці ще в першій половині минулого століття. Однак значне поширення ці джерела світла отримали тільки в 60-х роках. Тим не менше, їх використовували виключно для освітлення офісів та виробничих приміщень, оскільки розмір таких ламп був досить великим і погано вписувався в інтер'єр житлових приміщень.

З часом виробникам вдалося істотно зменшити розміри люмінесцентних ламп, і вже в кінці 80-х діаметр їх трубчастої основи становив приблизно 12 мм, а сама скляна трубка могла бути різноманітної форми. З цього моменту економні лампи почали поступово витісняти звичайні джерела світла з ниткою розжарювання, відомі як лампи розжарювання.

люмінесцентні лампи купити
По обидві сторони колби компактної люмінесцентної лампи розташовані вольфрамові електроди, на які нанесена суміш кальцію, стронцію та оксиду барію. Внутрішня порожнина герметичної скляної колби заповнена інертним газом, який містить незначну кількість ртутної пари. Коли на електроди подається різниця потенціалів (напруга), виникає тліючий електричний розряд і лампа запалюється. При цьому спектр випромінювання парів ртуті розташований в ультрафіолетовій області, а для перетворення його у видиме світло внутрішня поверхня трубчастої колби покривається спеціальною речовиною, яка світиться при попаданні ультрафіолету. Від хімічного складу внутрішнього покриття енергозберігаючої лампи буде залежати колір її світіння та насиченість. Так коротко можна описати принцип роботи економної люмінесцентної лампи.

Переваги люмінесцентних ламп

Основною перевагою економних люмінесцентних ламп є, звичайно ж, їх більш ефективна світловіддача в порівнянні з традиційними джерелами світла. При такому ж споживанні енергії ці лампи випромінюють світла в 5-6 разів більше. Іншими словами, енергозберігаюча лампа потужністю 18-20 Вт світиться так само яскраво, як і звичайна лампа розжарювання, яка споживає потужність 100 Вт. Тому економія електроенергії тут очевидна і вона в середньому складає 70-80 %. Перед тим, як вибрати ту чи іншу лампочку, необхідно пам'ятати, що вигода тут не тільки в економії власних грошей, але і в меншому забрудненні навколишнього середовища, адже теплові електростанції в процесі роботи спалюють тони палива.

малогабаритна економна люмінесцентна лампа
Наступна не менш важлива корисна властивість енергозберігаючої лампи полягає в її більш тривалому гарантійному терміні експлуатації. В середньому таке джерело світла здатне прослужити у 8-12 разів довше, ніж звичайна лампочка, тобто, її ресурс становить близько 10 тисяч годин безперервної роботи. Слід підкреслити, що менш часта заміна ламп є плюсом для будь-якого будинку, в якому світильники розташовані на великій висоті або у важкодоступних місцях. Крім того, світло енергозберігаючої лампи по своєму спектру є більш природним і близьким до денного, тому лікарі рекомендують вибрати саме економні люмінесцентні лампи.

Недоліки економних ламп

У зв'язку з порівняно високою вартістю повністю перейти протягом одного дня зі звичайних ламп розжарювання на енергозберігаючі лампи для більшості громадян нашої країни досить важко. Відзначимо, що в середньому енергозберігаючі лампи коштують приблизно у 7-12 разів дорожче ніж звичайні, тому більшості людей доводиться поступово змінювати лампочку за лампочкою.

Окрім досить високої вартості, енергозберігаючі лампи мають ще один досить відчутний недолік - вони не люблять частого включення і виключення, яке значно скорочує їх ресурс і в цілому термін експлуатації.

Крім того, енергозберігаючу лампочку не можна підключати до мережі через регулятор напруги, так як ці два пристрої несумісні за своїм принципом дії. У підсумку такого підключення або регулятор миттєво виходить з ладу, або електронний дросель лампи. Важливо і те, що яскравість ламп при такому підключенні не регулюватиметься. Правда, промисловістю випускаються спеціальні регулятори яскравості для економок, проте їх вартість набагато вища.

Не слід також забувати, що всередині скляної колби знаходяться пари ртуті, які для людини є дуже токсичною речовиною і вони нікуди не діваються навіть після того, як лампа вийшла з ладу. На закінчення переліку недоліків залишається ще додати ефект «тривалого розгону», який полягає в тому, що при правильному включенні енергозберігаюча лампа починає світитися на повну потужність тільки через кілька десятків секунд після прогрівання. При цьому «час розгону» лампи поступово збільшується в міру її старіння. Тому в магазині постарайтеся вибрати лампочку з мінімальним періодом розігріву, порадившись з продавцем.

Тепер давайте визначимося з основними аспектами і критеріями, які потрібно враховувати, купуючи енергозберігаючі лампи для свого будинку або квартири.

Зверніть увагу на цоколь

Практично всі сучасні люмінесцентні економні лампи мають стандартний цоколь, який свого часу використовувався для ламп розжарення. Його прийнято позначати як цоколь Е27. Завдяки використанню того ж типу цоколя, нові економні лампи повністю підходять для патронів, які застосовувалися для звичайних ламп розжарювання.

цоколі економних ламп Е14, Е27, Е40
Дуже поширений сьогодні й стандартний цоколь Е14, який має менший розмір. Тому при виборі енергозберігаючих ламп потрібно в першу чергу визначитися з розміром цоколя, який підійде для ваших домашніх освітлювальних приладів. Зустрічається також ще один тип цоколя, що отримав назву Е40. Він по діаметру набагато більший за Е27 і призначений для дуже потужних ламп, які в побуті практично не застосовуються, а використовуються для освітлення вулиць, площ біля будинку та інших великих об'єктів.

Вибираємо оптимальну форму економки

Відразу зауважимо, що перелічити всі існуючі форми колб компактних люмінесцентних ламп практично неможливо. Вони бувають спіралеподібні, U-подібні, кулясті, грушоподібної форми, звичайні прямі і т.д. Тому при покупці краще всього орієнтуватися на дизайн інтер'єру приміщення, який вони будуть освітлювати, розмір та форму корпусів освітлювальних приладів, в які їх необхідно вкрутити, а також ряд окремих особистих переваг. Відзначимо, що найпопулярнішими на сьогоднішній день вважаються спіралеподібні та U-подібні економні лампи, оскільки вони мають дуже компактну форму і малі розміри.

Розрахунок потужності економних ламп

Яку вибрати потужність? Як правильно розрахувати потрібну кількість ламп? Це дуже важливий параметр, адже від нього в цілому буде залежати освітленість приміщення. Однак при визначенні необхідної потужності важливо пам'ятати, що яскравість економки приблизно в 5 разів більша за яскравості звичайної лампи. Тому, якщо у вашій настільній лампі вкручена звичайна 60 Вт лампочка, значить, люмінесцентної лампи потужністю 15 Вт має бути цілком достатньо, щоб отримати таку ж яскравість освітлення. Відповідно при видборі ламп для стельового світильника можна користуватися тим же правилом. Якщо в люстрі раніше світили три лампи потужністю по 100 Вт кожна, значить, замість них потрібно купити три люмінесцентні лампочки по 20-25 Вт. При цьому завжди потрібно пам'ятати про розмір цоколя, хоча в продажу сьогодні є спеціальні перехідники, які дозволяють в патрон Е27 вкрутити лампочку з цоколем Е14.

Важливо пам'ятати, що зазначений принцип п'ятикратного зменшення потужності дійсний не завжди і є лише приблизними розрахунком. Наприклад, енергозберігаючі лампи китайського виробництва яскравіші від ламп розжарювання тільки в 3-4 рази. Тому краще вибрати лампи з невеликим запасом потужності, що дозволить домогтися кращої освітленості приміщення.

Колір світіння лампи

Відтінків світіння компактних люмінесцентних ламп буває досить багато, проте всі вони діляться на два основні види - холодного і теплого світіння. В даному випадку прийнято говорити про так звану температуру світіння. Наприклад, лампи з температурою світіння від 6000 до 6500 К характеризуються яскравим білим світлом з незначною блакиттю. Такі джерела світла зазвичай використовують у промислових і торговельних приміщеннях, де необхідно досягти максимальної інтенсивності та яскравості.

Лампи з температурою світіння 4200 К випромінюють світло природного білого спектра, тому вони добре підійдуть для використання в приймальні або вітальні. А для кухні, дитячої та спальні все-таки краще придбати енергозберігаючі лампочки теплого світла з температурою світіння 2700 К. Цей спектр найкраще сприймається людським оком і нагадує по відтінку світло звичайної лампи розжарювання.

Вартість і гарантія

Як вже було сказано, за ціною енергозберігаючі лампи в рази дорожчі від ламп розжарювання. Є на ринку і дешевші економки підозрілого виробництва, ціна яких на 40-50 % нижча, ніж фірмових ламп від таких відомих світових виробників, як Osram, DeLux, Philips та ін. Однак купувати їх не варто, бо гарантія на такі вироби не поширюється, а самі вони витримують зазвичай пару місяців експлуатації. Після виходу з ладу таку лампу не прийме жоден магазин і доведеться купувати для будинку нові джерела освітлення.

На закінчення скажемо пару слів про гарантійний термін на освітлювальні прилади від світових брендів. Звичайно, нічого вічного в цьому світі немає, і навіть якщо вибрати лампи, які виготовила компанія Osram, вони є всього лише лампами, хоча й досить високої якості. Більшість виробників дають гарантію на термін не менше 3-5 років, а точніше, час експлуатації ламп вимірюється тисячами годин роботи. Але навіть якщо лампочка вийшла з ладу швидше зазначеного гарантійного терміну, її можна здати назад в магазин і отримати натомість нову абсолютно безкоштовно. Головне зберегти коробку і чек, які є підтвердженням того, що ви купили цю лампочку саме в тому чи іншому магазині.