Перейти до контенту

Як правильно зробити контур заземлення?


контур заземлення для хати ► Що таке контур заземлення?
► Як зробити контур заземлення?
► Характеристики контуру заземлення
► Розрахунок і схема контуру заземлення
► Додаткові поради

Якщо ви маєте намір побудувати або придбати власний будинок, вам необхідно буде подбати про безпеку експлуатації електричної мережі. Всім нам відомо, що в переважній більшості приватних будинків та квартир, де вже прокладена електропроводка, заземлення повністю відсутнє або воно виконано не відповідає відповідним правилам безпеки. В цій статті ми розповімо майстрам-любителям про те, як правильно виготовити контур заземлення своїми руками і здійснити його внутрішній монтаж для з'єднання із загальною системою енергопостачання будинку. Нижче буде наведена схема зовнішнього та внутрішнього контурів заземлення, перераховані всі необхідні матеріали та докладно описаний розрахунок даної системи.

Що таке контур заземлення?


фото заземлення Загалом пристрій заземлення представляє собою декілька з'єднаних між собою провідників, які розташовані в горизонтальній площині. Така конструкція розміщується поряд з будівлею і виглядає як великий трикутник, складений з електродів. Для чого ж призначений монтаж контуру заземлення та які функції він повинен виконувати? Давайте перелічимо основні завдання, для яких виготовляється такий пристрій.

▼ Забезпечення захисту мешканців будинку від ураження електричним струмом.
▼ Захист побутової техніки та побутових приладів від стрибків напруги.
▼ Створення захисту будівлі або приміщення від удару блискавкою.

Ось для цих трьох основних функцій необхідно виконати точний розрахунок і монтаж заземлюючого контуру. Схема його спорудження дуже проста і зрозуміла навіть школярам, а основний розрахунок складається з визначення довжини і поперечного перерізу електродів, які будуть закопані в землю. Тепер приступимо безпосередньо до монтажу заземлення.

Як зробити контур заземлення?

Для його виготовлення найчастіше використовується сталева арматура, кутник і сталеві труби, які виконують функцію електродів. Їх довжина може бути від 2 до 3 метрів. Після того, як зроблено необхідний розрахунок, труби забивають у ґрунт використовуючи для цього кувалду. Іноді зверху контур заливають бетоном, однак робити це не рекомендується, оскільки з часом може виникнути необхідність у заміні окремих елементів. Якщо пристрій залити бетоном, то відремонтувати його буде вже неможливо.

схема заземлення будинку
Як пояснює схема, кінці труб зверху з'єднуються сталевою смугою, товщина якої повинна становити не менше 4 міліметрів. Споруджуючи контур заземлення, вкладати шматки смуги потрібно в попередньо викопану траншею, приблизно на 1 метр нижче рівня ґрунту, після чого їх потрібно з'єднати з трубами за допомогою зварки. Тут вже точний розрахунок ні до чого, просто необхідно надійно зварити всі сталеві елементи.

З метою економії місця біля будівлі всі ці групи можна розташувати по периметру навколо фундаменту або ж по периметру садиби. Монтаж контуру заземлення можна без проблем виконати власноруч, на це буде затрачено небагато часу. До готового контуру, який утворює геометричну фігуру, підключаються всі розетки і побутові прилади, які розташовані всередині будівлі. Особливо дана схема важлива для трифазної мережі з напругою 380 В.

Характеристики контуру заземлення

Перш, ніж почати забивати труби і викопувати траншею під контур заземлення, необхідно попередньо провести деякі вимірювання і зробити розрахунок характеристик ґрунту, оскільки від його опору буде в цілому залежати опір та надійність заземлення. Даний показник взаємопов'язаний з наступники властивостями і факторами:

► максимальна глибина занурення контуру заземлення;
► стан та хімічні характеристики землі;
► тип ґрунту (чорнозем, глина та ін.) і його вологість;
► матеріал, з якого виготовлені елементи конструкції;
► загальна кількість заземлюючих груп та електродів.

Самим ідеальним варіантом для розташування контуру заземлення вважається чорнозем, суглинки і глинистий ґрунт. При цьому необхідно пам'ятати, що на поверхні скель і кам'яних покривів споруджувати заземлення категорично забороняється, так як камінь проводить струм, маючи достатньо низький власний опір.

Розрахунок і схема контуру заземлення

Перед тим як зробити контур заземлення для приватного будинку, обов'язково потрібно ознайомитися з елементарними розрахунками та загальною схемою конструкції.

▼ Відстань від того місця, де входять в будинок електричні кабелі, до місця розташування контуру має становити не менше 50 метрів. Така відстань є оптимальною для установки горизонтальних і вертикальних електродів. Також не рекомендується покривати поверхню сталевих електродів фарбою або бітумними речовинами, оскільки це суттєво погіршить електричні характеристики заземлення.

▼ Для визначення розмірів та площі перерізу електродів контуру заземлення ми пропонуємо скористатися спеціальною таблицею, в якій вказані різні значення в залежності від матеріалу. Таблиця значно спростить розрахунок.

таблиця для розрахунку контуру заземленния
▼ Вся конструкція контуру збирається із сталевих кутників та стрічки, які з'єднуються між собою дуговим електрозварюванням. Під час приварювання елементів конструкції заземлення необхідно перевіряти міцність їх кріплення.

Порядок виготовлення та установки в ґрунт замкнутого контуру простий і зрозумілий. Спочатку необхідно викопати рів необхідної глибини (зазвичай 70 см). В тому випадку, якщо загальна потужність споживання електроенергії всіма приладами в будинку досить велика, глибину траншеї краще збільшити до 1,0-1,2 метра. Конфігурація траншеї повинна нагадувати правильний рівносторонній трикутник, сторони якого складають 1 метр. Перед тим, як почати копати рів, краще розмітити його форму на поверхні землі.

По кутах трикутної траншеї забиваються, як вже було описано, труби або кутники. Від глибини їх занурення в землю буде залежати опір контуру заземлення. Бажано, щоб довжина забитих сталевих труб складала не менше 2 метрів. При високій жорсткості ґрунту краще скористатися буром, а не кувалдою. До виступаючих кінців труб кріпляться сталеві смуги контактно-дуговим зварюванням. На цьому спорудження заземлення можна вважати завершеним. Тепер необхідна тільки перевірка контуру заземлення для визначення його опору.

Додаткові поради

▼ Кінці труб або кутників, які будуть забиватись в землю, бажано загострити за допомогою болгарки, що дозволить полегшити їх занурення.

▼ Верхні кінці куточків після забивання повинні виступати над поверхнею дна траншеї на 15-30 см. Це необхідно для їх більш легкого з'єднання смугою.

▼ Готовий зварений контур необхідно з'єднати з шиною заземлення всередині будинку, використовуючи кабель великого перерізу, і надійно затиснути клеми для доброго контакту.

▼ Щоб в місцях зварювання сталь не іржавіла, їх необхідно ретельно зачистити і покрити водонепроникною речовиною (фарбою, бітумом).