Перейти до контенту

Як правильно визначити фазу і нуль?


► Що таке фаза?
► Що таке нуль і заземлення?
► Як відрізнити фазу від нуля?
► Додаткові поради і рекомендації

що таке фаза і нульДля того, щоб полагодити розетку або підключити люстру, не обов'язково кликати на допомогу електрика. Всі ці роботи за наявності певного мінімуму знань може виконати навіть школяр. Щоб освоїти елементарні навички роботи з електричною проводкою в квартирі або частому будинку необхідно спочатку зрозуміти принцип будови електромережі, а також придбати індикаторну викрутку та недорогий тестер зі стрілочною або цифровою індикацією, який називається мультиметром у зв'язку з можливістю вимірювання відразу декількох електричних параметрів (сила струму, напруга, опір). Крім того, для зняття ізоляції, різання, стиснення або скрутки проводів, необхідно купити в магазині пасатижі, кусачки, ніж і набір викруток різного розміру. При цьому необхідно щоб весь інструмент мав надійні ручки, виготовлені з ізоляційного матеріалу. З матеріалів потрібна буде тільки ізоляційна стрічка і клемники, які дозволяють швидко з'єднувати проводи всередині коробок.

фаза і нуль

Перед тим, як приступати до підключення або лагодження електричного пристрою, або до ремонту електропроводки своїми руками, необхідно в першу чергу зрозуміти, що представляють собою такі поняття, як фаза і нуль, якими зазвичай оперують електрики. Давайте розглянемо, чим вони відрізняються та як визначити фазу і нуль за допомогою різних приладів.

Що таке фаза?

Як відомо, генератор, який виробляє електроенергію, по суті представляє собою кілька величезних котушок дроту, в яких збуджується електричний струм рухом постійних магнітів. Всі ці котушки з'єднані між собою таким чином, що один кінець кожної з них з'єднаний з землею (заземлення), а інший провідник йде до споживачів у вигляді повітряної лінії або ізольованого проводу. Відповідно, один з двох проводів, які заведені в квартиру, який протягнутий від заземлених кінців котушок електростанції, і є так званий «нуль», а інший, що не з'єднаний з землею, називається «фаза». Насправді будова генератора є набагато складнішою, але таке просте пояснення дозволить в загальному зрозуміти, що таке фаза і нуль в електричній проводці.

фаза 220 вольт
Як відомо, у звичайної побутової розетки завжди є нуль і одна фаза. У квартирах заведена завжди тільки одна фаза і нуль, оскільки всі побутові прилади та обладнання розраховані на однофазне живлення. Однак від електростанції до споживачів йде завжди три фази і нуль. Так куди ж діваються ще дві фази? Чому їх немає в квартирі? На це питання відповідь знаходиться в підвалі багатоповерхового будинку, де встановлений силовий щит. До нього підведені всі три фази, які потім розподіляються рівномірно між квартирами для забезпечення однакового навантаження.

Що таке нуль і заземлення?

Набагато простіше зрозуміти що представляє собою нуль. Цей провідник повинен бути скрізь, незалежно від кількості фаз, заведених у приміщення. Як вже згадувалося, на електростанції нуль заземлений. Тоді чому ж до розетки підведені три дроти? Третій провід - це заземлення, яке необхідно з міркування безпеки експлуатації побутових (і промислових, до речі, теж) електроприладів.

фаза земля 220 вольт
Справа в тому, що при випадковому розриві нульового проводу, який підведений до об'єкта (житлового будинку, підприємства, окремого приміщення), всередині об'єкта виявиться тільки один (або три) фазний провід, який підключений до величезної кількості різних пристроїв і приладів. Це значно підвищує ймовірність ураження людей електричним струмом шляхом дотику до металевого корпусу або деталей того чи іншого приладу. Саме тому всі корпуси побутового та промислового обладнання додатково заземлюються безпосередньо на місці підключення та експлуатації.

Як відрізнити фазу від нуля?

Для початку зазначимо, що сьогодні набуло популярності кольорове маркування проводів, згідно з яким заземлення повинно мати ізоляцію жовто-зеленого кольору (зелений з жовтою смужкою), фазний провід повинен бути в коричневій ізоляції, а нуль - у синій (блакитній). У випадку наявності трьох фаз інші дві фази повинні бути сірого і чорного кольору. Проте не рекомендується довіряти візуальному визначенню, оскільки в багатьох випадках воно є помилковим.

Отже, як знайти фазу і нуль, якщо проводи не промарковані, або ви не довіряєте кольоровому маркуванню? В побутових умовах це можна зробити за допомогою декількох приладів: саморобного індикатора (так званої «контрольки»), індикаторної викрутки і тестера (мультиметра). В перших двох випадках використовується один і той же принцип, який полягає в тому, що між нулем і заземленням не повинно бути різниці потенціалів (напруги). У випадку використання індикаторної викрутки перевіряється кожен провід окремо.

індикатори для пошуку фази у квартирі
Отже, «контролька» - це класичний, хоча й примітивний, саморобний пристрій, який представляє собою невелику лампочку на 220 вольт з патроном і двома провідниками довжиною по кілька десятків сантиметрів кожен. «Контролькою» можна легко перевірити наявність напруги в розетці, вставивши провідники в отвори, а також визначити таким же методом працездатність проводки, яка йде до люстри, якщо вона не працює. Для цього потрібно лише підключити «контрольку» паралельно до провідників, що йдуть до освітлювального пристрою. Фаза визначається цим способом шляхом прикладання одного провідника «контрольки» до заземлення, а іншого по черзі до провідників фази і нуля. В даному випадку від нуля лампочка, звичайно, не буде світитися, а від фази запалиться.

контролька з лампочки При визначенні мультиметром його необхідно включити в режим вимірювання змінної напруги не менше 250 вольт. Принцип визначення нуля і фази точно такий же, як в попередньому випадку, однак індикатором в даному випадку буде не лампочка, а стрілка або цифрові сегменти приладу. Перевага в даному випадку полягає в тому, що тестером можна ще й зміряти величину напруги. Один щуп (провід) приладу підключаємо до заземлення, а другим шукаємо нуль і фазу. При дотику до нульового проводу стрілка відхилятися не буде, а при дотику до фазного провідника мультиметр покаже напругу в 220 вольт (зрозуміло, з невеликою похибкою).

Додаткові поради і рекомендації

Чим же найкраще скористатися, щоб знайти нуль і фазу в розетці? Невже не можна скористатися саморобною «контролькою» і відмовитися від покупки інших приладів? Звичайно ж можна, проте вартість індикаторної викрутки копійчана, а в користуванні вона набагато зручніша за лампочку з патроном. Крім того, деякі сучасні викрутки мають дуже високу чутливість і здатні вказати на фазний провід навіть з відстані в кілька сантиметрів.

Що стосується мультиметра, його доцільно придбати тим, хто ближче знайомий з електричними приладами та електронікою. Цей прилад має широкі функціональні можливості в плані вимірювання різних електричних величин, тому він стане в пригоді далеко не кожній людині.

Обравши для себе оптимальний спосіб визначення фази і нуля, пам'ятайте, що всі електричні роботи пов'язані з небезпекою ураження струмом, тому строго дотримуйтесь правил техніки безпеки при роботі з електроприладами.