Перейти до контенту

Система крокв двосхилого даху – розрахунок і монтаж


► Елементи кріплення крокв двосхилого даху
► Способи монтажу крокв
► Нахил даху
► Розробка проекту
► Що чинить навантаження
► Розрахунок матеріалів для кріплення крокв
► Монтаж крокв системи двосхилого даху

У процесі спорудження будь-якого будинку (житлового або технічного) покрівля є однією з найважливіших складових. Адже саме на неї покладена основна функція захисту будівлі від зовнішніх погодних умов. Крім цього дах - це архітектурний елемент, що безпосередньо впливає на зовнішній вигляд всього будинку і надає йому унікальності.

Існує декілька найбільш поширених типів покрівлі, але найбільш популярним серед них був і залишається двосхилий (двохскатний) дах. Причина такої популярності повністю зрозуміла. Це проста конструкція, яка надійна і цілком достатня для житла. Крім цього, монтаж двохскатного даху обходиться недорого і доступний навіть майстрам, які мають початкові навички в будівництві.

система крокв даху
Система крокв двосхилого даху - це її основа (каркас). Вона забезпечує жорсткість покрівельному матеріалу і розподіляє навантаження на стіни таким чином, щоб забезпечити міцність всієї конструкції і стійкість до зовнішніх чинників - вітру та дощу. Існують модифікації для різних будівель, завдяки яким можна підібрати оптимальний варіант і при цьому практично не змінити вартість проекту.

Елементи кріплення крокв двосхилого даху

Двосхилий дах складається з двох рівних площин у вигляді прямокутників, складених разом так, щоб між ними утворився кут. Кут підбирається в основному виходячи з погодних факторів: на крутішому даху менше затримуються сніг і дощ. З двох інших сторін утворюються фронтони, які не є елементами даху. Вони замуровуються цеглою або обшиваються, наприклад, деревом.

Вся сукупність підтримувальних та опорних фрагментів (дощок і балок) називається кроквяною системою. У двосхилого даху конструкція кроквяної системи включає такі елементи:

Мауерлат - підстава, що утримує всю систему, виготовляється з бруса з шириною поперечного перерізу не менше, ніж 100-150 мм. Він опирається на стіни і розподіляє по них навантаження.

Крокви - це каркасні складові. Як матеріал застосовуються дерев'яні дошки з розміром 50х 100 мм і більше. При монтажі вони утворюють трикутник - основний несучий фрагмент каркасу. Відстань між ними визначається вагою покрівлі та може змінюватись у межах від 60 до 120 см.

Стяжка - нижня частина трикутника, що скріплює ноги крокв. Зазвичай виготовляється з дерева, але в окремих випадках може бути навіть з металу. Застосовується при розробці кроквяної системи висячого виду.

Прогони - дерев'яні поперечки, що горизонтально скріплюють крокви.

Гусак - покриває схили даху в місці їх стику.

Стійки - вертикальні опори, які використовуються для підтримки крокв і передачі тиску. Матеріал стійок - брус такого ж перетину, як і для мауерлату. Монтаж кроквяної системи в цьому випадку буде складніший, але й сам двосхилий дах буде надійніший.

Лежень - конструктивний елемент даху, що кладеться на внутрішню перегородку при її наявності в конструкції будівлі.

Кобилки - відрізки дощок, що формують скат. Застосовуються при розпірному способі установки або в цілях економії. В останньому випадку крокви можуть бути меншими по довжині.

Обрешітка - основа для вкладання покрівельного матеріалу, яка виготовляється з дощок або фанери і закріплюється перпендикулярно до крокв. Відповідно до ваги покрівлі вибирається тип настилу обрешітки, який може бути суцільним або розрідженим.

Способи монтажу крокв

По суті справи, головним завданням конструкції є передача навантаження. Ступінь жорсткості каркасу визначається величиною навантажень і застосуванням тих чи інших деталей. Чим більша будівля і складніші умови - тим більш надійним повинен бути каркас.

варіанти конструкцій кроквяних систем
Але для двосхилого даху виділяють зазвичай два способи монтажу крокв. Застосування їх визначається архітектурою будівлі.

Висяча система крокв - передача навантаження відбувається тільки на несучі стіни, додаткові підтримуючі деталі не використовуються. Жорсткості домагаються, встановлюючи стійки, ригелі та підкоси. Різновиди і кількість підтримуючих складових розраховуються залежно від довжини прольоту. Так при величині до 7 м монтаж каркасу включає в себе затяжку і ригель у верхній частині трикутника. При довжині до 12 м монтуються стійки і підкоси, більше 12 м - вертикальні стійки, ригелі та підкоси. Посилені каркаси зводяться у випадку, якщо передбачається облаштування мансардних приміщень.

Наслонна система крокв - споруджується в тому випадку, коли в будинку є внутрішні капітальні перегородки. Система влаштовується таким чином, щоб навантаження припадало й на ці внутрішні стіни. Для цього на мауерлат закріплюється лежень, а на ньому монтуються вертикальні балки.

Ціна кроквяної системи двосхилого даху визначається ступенем складності проекту і розмірами будівлі. Чим більш жорстка конструкція зводиться, тим більше буде коштувати проект.

Нахил даху

При розробці схеми кроквяної системи для двосхилого даху особлива увага приділяється куту нахилу. Величина його безпосередньо залежить від кліматичних умов.

При стійких вітрах споруджуються більш пологі дахи. Таким способом уникають частини аеродинамічних навантажень і попереджають можливість зриву покрівлі.

При сильних опадах (дощ, сніг) переважніше монтують дах з більш крутим кутом нахилу, бо в іншому випадку він не втримає на своїй поверхні сніг.

Максимальний кут будівельні норми не обмежують, а мінімальний повинен бути не менший, ніж 5 градусів. Матеріал покрівлі також прикріплюється при відповідній величині кута, на що потрібно звернути увагу.

Розробка проекту

Розрахунок системи крокв двосхилого даху вимагає креслення. Бажано виконати його з дотриманням масштабу, тоді схема простіше коригується і допомагає в обчисленнях. При цьому враховується рекомендована висота конструкції (приблизно 1/3 від довжини споруди), кут схилу і тип покрівлі. Обчислення проводяться у два етапи: оцінка навантажень і обчислення об'єму матеріалів.

Що чинить навантаження

Види навантажень класифікуються як тимчасові і постійні. До перших належить тиск, який створює вітер і опади, враховуючи середні показники. А постійні навантаження - це сукупна вага всіх складових частин даху.

Постійні навантаження вимагають лише ретельного підрахунку ваги і об'єму матеріалу. Тимчасові обчислюються за методом підвищувальних коефіцієнтів. Складна конструкція і важкі кліматичні умови вимагають звернення до фахівця. Ціна на такі розрахунки цілком доступна, конструкція розробляється професійно, а грамотний проект позбавить від помилок в роботі.

Навантаження на крокви складається з:

► маси покрівлі;
► ваги обрешітки;
► маси утеплювача, паро- та гідроізоляційного прошарку;
► ваги стельової обробки;
► розмірних параметрів: довжини крокв, прольоту, кута нахилу ската;
► вітрового навантаження - розраховується з урахуванням підвищувального коефіцієнта, оскільки він змінюється залежно від положення ската;
► снігового навантаження - залежить від клімату регіону. Середня величина міститься в довіднику. На результат впливає величина кута нахилу. Наприклад, при куті 30 градусів використовується понижуючий коефіцієнт, оскільки сніг не затримується на похилій поверхні та його вагу можна не враховувати.

Розрахунок матеріалів для кріплення крокв

За готовим проектом кроквяної системи двосхилого даху обчислюється потрібна кількість брусів, тепло- та гідроізоляції, дошок і фанери.

Загальні рекомендації щодо розмірів будуть наступні:

► брус для мауерлата, лежень, вертикальні опори - мінімум 100х100 мм;
► для прогонів та затяжок потрібен брус з перетином 50х100 мм;
► ригелі, підкоси, кобилки вирізаються з бруса розміром не менше 100х100 мм.

Кількість крокв обчислюється шляхом ділення загальної довжини прольоту на крок між кроквами. Схема, що виконана з дотриманням масштабу, є дуже зручна для розрахунку підпірних і підтримуючих складових. Виміряти величину кута на ескізі значно простіше, ніж обчислювати за тригонометричними формулами.

Монтаж крокв системи двосхилого даху

У дерев'яному будинку в якості основи допускається використати верхній брус. Для того, щоб зробити можливим його монтаж на цегляних стінах, вмуровуються металеві стрижні з різьбою, а перед укладанням бруса поверхню стіни захищають від вологи за допомогою гідроізоляції. В будові з пінобетону потрібно передбачити монтаж армуючого пояса в конструкції стін.

кріплення крокв на хребті даху
При складанні кроквяної системи двосхилого даху головне ретельно слідувати розробленому проекту. Сам монтаж досить простий і, як правило, обходиться без залучення важкої техніки.

з'єднання між кроквами ригелями
Мауерлат укладається на стіну і кріпиться за допомогою шпильок. Кути підстави повинні бути точно перпендикулярними, а горизонтальність перевірена рівнем. По балках підстави відзначаються місця фіксації крокв.

З'єднання крокв з мауерлатом
На кінцях крокв вирізаються виїмки глибиною в 2/3 бруса та відповідної ширини. Потім крокви збираються в трикутники, скріплюються металевими накладками і болтами. Монтаж починають з бічних фрагментів, потім встановлюють проміжні. Якщо передбачає проект, то збираються кобилки (стільці).

нарощення крокв на даху

готова система крокв
Трикутники з'єднуються: спочатку проводиться монтаж балки гусака, потім прогонів та покрівельного настилу. Послідовність складання перевіряють за кресленням кроквяної системи двосхилого даху.

Наслонна система збирається в іншому порядку. Тут відправною точкою виступає лежень. На ньому фіксують вертикальні балки, а на них зверху кладуть брус. В останню чергу збираються кроквяні ноги.

Конструкція каркасу залежить від довжини прольоту, характеристик будівлі, призначення горищного простору. Для цього застосовуються різні схеми. В найпростішому варіанті, де горище залишається нежитловим, використовується трьохаршинна арка: крокви стикуються іноді навіть без затягування. А ось при облаштуванні мансард конструкція монтується інакше - стягуючий елемент фіксується не внизу, а нагорі.

Вибрати оптимальну схему потрібно після розрахунку всіх можливих навантажень і способів їх передачі. Помилка в обчисленнях обходиться дуже дорого: каркас втрачає жорсткість, деформується під впливом вітру і вся робота по його спорудженню виявляється марною.