Перейти до контенту

Штукатурка стін своїми руками – особливості та різновиди


► Що потрібно знати про штукатурку?
► Основні критерії вибору штукатурки
► Як приготувати розчин для штукатурки?
► Технологія штукатурки стін своїми руками

як правильно штукатурити стіни Важливу роль у ремонті приміщень займає штукатурка стін, як зовні, так і всередині. Це основа ремонту, тому даному процесу необхідно приділяти найбільше уваги.

Виконання внутрішньої обробки приміщення, в тому числі й штукатурка стін своїми руками, під силу навіть новачкам. За допомогою порад, які ви знайдете в цій статті, можна заощадити на ремонті квартири або власного будинку значну суму і реалізувати заплановану обробку стін штукатуркою максимально якісно. Скористайтеся нашими рекомендаціями і ви зможете застосувати технологію штукатурки стін не гірше від професіоналів.

Що потрібно знати про штукатурку?

Будь-яка зовнішня штукатурка призначена для захисту від опадів, має звукоізоляційні, теплоізоляційні властивості, дозволяє вирівняти поверхню для подальшої обробки.
Перед нанесенням штукатурки поверхню необхідно підготувати, повністю очистивши від старого покриття. Всі тріщини розшивають за допомогою шпателя і заповнюють розчином, зверху накладають спеціальну штукатурну сітку. Для подальшого штукатурення стін з бетону, цегли або каменя їх потрібно оббити за допомогою зубила чи сокири приблизно на 1 см.

Особливістю штукатурення дерев'яної поверхні є необхідність у попередній обшивці дранкою (тонкими дощечками, відколеними від дерев'яного бруса вздовж волокон). Набивають таку дранку на поверхню дерев’яної стіни у вигляді сітки, забиваючи цвяхи лише наполовину, а решту загинають. Фахівці знають, що штукатурка стін своїми руками передбачає і використання спеціальної сітки з металу, яку набивають на підготовлену стіну.

Основні критерії вибору штукатурки

Важливим етапом є вибір суміші. Для проведення під час ремонту штукатурних робіт використовують вапняну або цементну штукатурку. Вони відрізняються часом повного висихання. Для вапняної цей час при звичайних умовах (+ 20 градусів) складе близько 5 - 7 днів, а для цементної – до 4 тижнів.

Суміш для виконання робіт по штукатурці стін підбирається виходячи з матеріалу основи.

▼ Для цегляних стін підійде суміш на основі цементу. Вона дозволить створити товстий шар і обійдеться дешевше. Спочатку поверхня зволожується або обробляється ґрунтовкою. Потім приступають до нанесення штукатурки.

ґрунтування стін перед штукатуркою
▼ Для гладкої поверхні з бетону краще використовувати вапняний розчин. Його особливістю є наявність піску, що створює шорсткість поверхні і дозволяє забезпечити зчеплення з основою. Такий же склад підійде і для пінобетону, поверхня якого повинна бути попередньо оброблена ґрунтовкою глибокого проникнення.

Як приготувати розчин для штукатурки?

Головне в приготуванні розчину домогтися оптимального співвідношення води, наповнювача і в'яжучої речовини. Те, як буде накладатись розчин і як буде виконана штукатурка стін своїми руками, буде в значній мірі залежати від самих властивостей приготованої суміші. При надлишку в'яжучої речовини штукатурка після затвердіння може дати усадку і потріскати. Якщо буде надлишок наповнювача, то погіршиться міцність штукатурки. Нормальна суміш при перемішуванні злегка прилипає до інструменту.

Для того, щоб приготувати цементний розчин, беруть цемент і пісок у співвідношення 1:4 - 1:6, готують суху суміш, а потім поступово додають воду до отримання потрібної консистенції. Обов’язково слід пам'ятати, що з моменту приготування суміш для штукатурних робіт повинна бути використана протягом години.

Для вапняного розчину потрібна суміш вапняного тіста і просіяного піску у співвідношенні 1:5. Складові частини добре перемішують і додають воду до отримання консистенції густого тіста. Крім цього, для підвищення міцності іноді додають цемент.

Технологія штукатурки стін своїми руками

Для обробки стін штукатуркою використовують метод ручного або машинного нанесення розчину. Ручним методом штукатурка на поверхню накидається із зусиллям для видалення повітря з пор і хорошої адгезії з поверхнею стіни. Після підсихання розчину на поверхні стіни спеціальним ковшем або кельмою накидають наступні шари.

процес штукатурення стін ручним методом
Машинний метод використовують при оштукатурюванні великих площ. Такий спосіб забезпечує рівномірну подачу суміші та її ідеальне перемішування. Першим шаром наносять так званий набризк, завданням якого є заповнення всіх нерівностей поверхні. Другий шар, який наноситься при штукатурці стін машинним методом, це основа, а третій шар застосовується для ідеального вирівнювання поверхні.

вирівнювання стін штукатуркою по маяках
Після схоплювання останнього шару за допомогою дерев'яної або полімерної терки виконується затирання поверхні. При цьому ліквідовуються всі нерівності, що утворилися за рахунок нерівномірного накладання розчину. Для полегшення роботи поверхню рекомендується попередньо зволожити.

встановлення маяків під штукатурку Для того, щоб шар штукатурки вийшов строго вертикальним, використовують спеціальні маяки, вертикальне положення яких перевіряють за допомогою схилів та будівельних рівнів. Маяки встановлюють зазвичай з кроком 60 - 100 см. В стіну вбиваються дюбелі, в які вставляють саморізи. Вкручуючи їх або викручуючи, вирівнюють їх голівки по вертикальному рівню і прикріпляють до них маяки. Можна також використовувати для маяків дерев’яні рейки, які встановлюються на купки розчину.

Тепер ви знаєте, що виконати штукатурку стін самостійно не так і складно. Детально вивчити процес виконання цієї роботи можна під час спостереження за роботою будівельників, однак запропоновані в цій статті рекомендації та поради допоможуть вам справитись із завданням значно швидше і легше, отримавши хороший результат.