Перейти до контенту

Тріщини в стінах цегляного будинку – причини та усунення


► Причини появи тріщин у цегляній стіні
► Основні методи усунення тріщин на стінах
► Способи запобігання утворення тріщин

Існує безліч причин, які призводять до утворення тріщин на поверхні стін цегляних, блокових та з інших типів будівель. У ряді випадків тріщина в цегляній стіні може з'явитися через непередбачені чинники природного впливу на конструкцію будівлі, але найчастіше утворення тріщин пов'язане з порушенням технології будівництва. Приміром, такого роду ушкодження стін зазвичай виникають при неправильній перев'язці цегляної кладки несучих і внутрішніх стін. Часто дана проблема виникає і в результаті інших помилок, які могли бути допущені будівельниками свідомо або несвідомо. Однак, в тому чи іншому випадку, будівлі буде необхідний ремонт.

Причини появи тріщин у цегляній стіні

Необхідно відразу зазначити, що в переважній більшості випадків причиною утворення тріщин є нерівномірна деформація фундаменту будівельної конструкції. Якщо коефіцієнт деформації основи будівлі перевищив граничне значення, цегляна кладка вже не в змозі витримати надмірне напруження і на стіні утвориться тріщина.

тріщина у цегляній стіні будинку

Іноді тріщина в цегляній стіні будинку може свідчити про порушення послідовності виконання будівельних робіт. Наприклад, якщо прокладку інженерних комунікацій здійснюють шляхом викопування траншеї під фундаментом вже після завершення зведення будівлі, в такому випадку часто порушується міцність грунту, на якому стоїть фундамент будинку. Іншими словами, може виникнути так зване провисання фундаменту на певній ділянці конструкції. У разі недостатнього запасу міцності прогин викликає виникнення всередині цегляної кладки руйнуючої сили.

Незалежно від того, що саме призвело до утворення тріщин, причиною завжди є деформація фундаменту, яка може відбутися в результаті промерзання ґрунту або нерівномірної усадки. Це необхідно буде врахувати, виконуючи ремонт стін. Під впливом ваги конструкції будинку відбувається поступовий стиск ґрунту під фундаментом, який може тривати декілька років. При цьому, якщо усадка відбувається рівномірно або з допустимими відхиленнями, тоді тріщини на стінах не з'являються. Найчастіше тріщина в цегляній стіні свідчить про те, що розрахунок фундаменту здійснювався «на око», без належних розрахунків. Це відбувається:

► при помилковому завищенні розрахункового опору грунту (у випадку довільно прийнятого значення);
► при неправильному виборі типу фундаменту (замість свайного був залитий стрічковий);
► при недостатній ширині і глибині закладення фундаменту (якщо розміри були прийняті як у більшості інших будівель приблизно такого ж розміру);
► у разі несвоєчасного виконання гідроізоляції фундаменту, а також, якщо відсутній дренаж (особливо для будівель з цокольними приміщеннями);
► при недостатньому ущільненні або відсутності піщаної подушки під основою фундаменту;
► при викопуванні незапланованого у проекті підвального приміщення без відповідних зміцнювальних конструкцій;
► у випадку відсутності або неправильного монтажу водостічної системи, в результаті чого ґрунт під фундаментом будинку регулярно наводнюється.

Основні методи усунення тріщин на стінах

Так що ж робити, якщо на стіні будинку утворилася наскрізна тріщина? В першу чергу необхідно визначити причини її появи, а вже потім виконати необхідний ремонт конструкції будівлі. Усунення причин утворення тріщин фактично вже можна вважати наполовину виконаною роботою, оскільки при відсутності негативних факторів тріщини в майбутньому більше не виникатимуть. Тому необхідно ретельно проаналізувати всі можливі негативні фактори та ліквідувати їх причини.

Для того щоб виконати ремонт стіни будинку, доведеться підготувати наступні інструменти і матеріали:

► невелика лопатка для замішування розчину;
► відро або інша ємність для розчину;
► кельма;
► молоток мулярський;
► шпателі;
► піна монтажна;
► цемент і пісок.

Даний перелік можна також доповнити іншими матеріалами і пристроями, проте в переважній більшості випадків перерахованого вище буде цілком достатньо.

Залежно від розміру (ширини) тріщини, ремонт стіни буде відрізнятися. Найпростіший варіант ремонту знадобиться у тому випадку, якщо ширина тріщини становить від 1 до 5 мм. Спочатку необхідно за допомогою молотка збити краї штукатурки вздовж тріщини і тонким шпателем очистити її внутрішню порожнину від піску, пилу та сміття. Потім у відрі потрібно приготувати невелику кількість цементно-піщаного розчину у співвідношенні 1:2, і за допомогою шпателя акуратно заповнити цією сумішшю тріщину. Робити це потрібно дуже ретельно, щоб розчин проникав на максимальну глибину.

появилась тріщина на цегляній стіні

Якщо ж ширина тріщини на стіні будинку більша ніж 4 - 5 мм, але менша ніж 10 - 12 мм, тоді її внутрішню порожнину треба заповнити монтажною піною. Робити це потрібно педантично, не впускаючи всередину тріщини занадто багато піни. Однак перед тим як взяти в руки пістолет для монтажної піни або балон, необхідно оббити краї тріщини молотком та очистити їх як у попередньому випадку. Через декілька годин після затвердіння піни її виступаючі ділянки потрібно обрізати гострим шпателем, а далі провести ремонт за допомогою цементно-пісочного розчину як у вищеописаному випадку.

ліквідація тріщини на стіні з цегли

Зустрічаються і дуже великі за розміром тріщини, ширина яких перевищує 12 мм. Однак якщо були попередньо ліквідовані причини розтріскування стін, то турбуватися з приводу їх подальшої появи або збільшення вже не потрібно. Закладення тріщин у цегляних стінах полягатиме тільки у використанні монтажної піни і цементно-піщаного розчину, як вже було описано. Якщо ж ви не впевнені в надійності основи, або хочете робити все «як у книжці написано», тоді після застосування піни краї тріщини доведеться скріпити спеціальними сталевими анкерами, які можна виготовити самостійно з сталевого кутника або смуги.

відремонтована стіна після утворення тріщини

Поперек тріщини із зовнішньої сторони будинку в декількох місцях робляться канавки, в які потім вставляються стягуючі сталеві смуги. Кінці цих сталевих смуги потрібно попередньо просвердлити так, щоб їх можна було закріпити дюбелями всередині канавки з обох сторін тріщини. Після фіксації анкерів всередині штроби дюбелями всю порожнину тріщини і канавок зі сталевими анкерами заповнюють зверху цементним розчином і вирівнюють за допомогою шпателя. Особливо ефективний цей метод (а в деяких випадках вкрай необхідний), якщо тріщина розташована зверху над віконним або дверним рорізом.

Способи запобігання утворення тріщин

Отже, з варіантами ремонту ми розібралися. Але що можна зробити, щоб тріщина в цегляній стіні більше не з'являлася?

В першу чергу, як вже було сказано, необхідно точно визначити причину її появи. Якщо її повністю усунути, тоді виникнення тріщин більше не станеться. По суті, профілактика та попередження появи тріщин полягає в ліквідації помилок, які призвели до порушення конструкції будівлі. Наприклад, стіни цокольних поверхів, які мають монолітну конструкцію, краще не зв'язувати з плитним фундаментом методом армування. На нестабільних грунтах можна допускати промерзання грунту під плитним фундаментом, а стіни цокольного (підземного) поверху в таких ґрунтах краще робити монолітними.

Для того, щоб підсумувати все те, що було розглянуто в статті, залишається тільки відзначити, що вартість робіт по виправленню конструкції фундаменту або стін цокольного поверху, які іноді необхідні для запобігання утворенню тріщин, в рази перевищує вартість виконання всіх необхідних інженерно-геологічних розрахунків. Дуже добре, якщо для досягнення успіху в ремонті достатньо буде порад, описаних у цій статті про ліквідацію тріщин.