Перейти до контенту

Обшивка стін будинку блок-хаусом своїми руками


► Переваги і недоліки блок-хаусу
► Підготовчі роботи
► Принцип монтажу блок-хаусу

Плануючи будівництво цегляного, дерев'яного або каркасного будинку, котеджу з газоблоків, дачі з пінобетону, забудовники опиняються перед вибором, і повинні вирішити чим обшити будинок зовні. Облицювання повинно оберігати будівлю від втрат тепла, бути довговічним, а ще - виглядати нарядно і оригінально. Всім перерахованим вимогам відповідає обшивка будинку блок-хаусом. На фото такі будинки не відрізниш від дерев’яних, до того ж легке облицювання не навантажує фундамент і служить додатковим утеплювачем. Нескладний монтаж цілком доступний для здійснення своїми руками за допомогою підручного інструменту, а ціна матеріалу виправдана високою якістю та довговічністю.
що таке блок хаус

Переваги і недоліки блок-хаусу

Дерев'яний блок-хаус - це панелі (вагонка) з округленою лицьовою стороною, отримані шляхом спилювання з кругляка деревини по периметру напівкруглих ділянок. З матеріалу, що залишається, виготовляють брус та обрізні дошки. З заднього плоского боку робляться спеціальні прорізи для відведення конденсату і компенсації тиску. В якості сировини використовується різна деревина, але краще вибирати матеріал з ялини або сосни. Однак оптимальний варіант - це модрина, оскільки вона твердіша, в ній найбільше смол і вона менш схильна до гниття. Технологія передбачає просочення блок-хаусу антигрибковими речовинами ще на стадії виробництва. Під час виготовлення панелі пакують у спеціальну захисну плівку.

Елементи стикуються попарно за рахунок пазів та гребенів, а для кріплення до стін монтується обрешітка, з якою облицювання з'єднується кріпильними деталями. Деревообробна галузь випускає блок-хаус наступних типорозмірів: 600 х 9 х 2 см; 200 х 9 х 2 см; 600 х 14 х 3 см; 200 х 14 х 3 см; 600 х 19 х 3,6 см; 200 х 19 х 3,6 см. Ціна залежить від категорії блок-хауса. Більш дорогою і якісною є продукція класу А. Менш високі вимоги ставляться до виробів класу Б, вартість яких трохи нижча.

Оздоблення блок-хаусом будинку забезпечує відповідні якості.

▼ Механічна міцність - фасад здатний витримати досить сильні удари, а при випадковому пошкодженні його можна відшліфувати, потім полакувати або пофарбувати.

▼ Естетична привабливість завдяки деревній текстурі - достатньо лише звернути увагу на екзотичний дизайн будинків, обшитих блок-хаусом.

▼ Паропроникність стін - зайва волога видаляється через стики між дошками, а також крізь саму деревину (щоб зберегти цю властивість, краще застосувати акрилові водоемульсійні барвники або гідрофобну ґрунтовку на основі силікону).

При здійсненні фасадних робіт своїми руками можна укласти під облицювання теплоізоляційний матеріал. При цьому технологія вимагає збереження вентиляційного зазору, щоб запобігти гниттю дерев'яного покриття.

Підготовчі роботи

Зовнішня обробка готовими панелями не вимагає тривалої підготовки. Майстру потрібно мати в наявності наступні матеріали та інструменти:

► дерев'яні рейки перерізом 40 х 50 або 30 х 40 мм для обрешітки;
► плівка для гідроізоляції;
► скотч;
► фольгована рулонна пароізоляція;
мінеральна вата;
► антигрибковий засіб для обробки (для додаткового захисту дерева);
► лак або морилка;
► оцинковані цвяхи або саморізи;
► добірні елементи (лиштва, кутники);
► ножівка або ручна циркулярна пила;
шурупокрут і степлер.

Перед тим як обшити будинок блок-хаусом, стіни зовні очищають від бруду, з дерев'яного зрубу знімають залишки кори і покривають поверхню антисептиком. Панелі звільняють від упаковки і залишають протягом тижня на вулиці під навісом, щоб адаптувати матеріал до вологості повітря. Якщо знехтувати цією вимогою, після монтажу між дошками можуть з'явитися щілини. Після акліматизації блок-хаус обробляють протигрибковою речовиною, дають просохнути і приступають до монтажу.

Принцип монтажу блок-хаусу

Обшивка будинку блок-хаусом, як вимагає технологія, здійснюється шляхом послідовного закріплення шарів облицювання і теплоізоляційного пирога, як це видно на фото.

обшивка блок хаусом будинку з теплоізоляцією
На стіни за допомогою скотча кріплять гідроізоляційну плівку, що пропускає вологу в одному напрямку з середини назовні будинку. Для цього ворсиста сторона матеріалу повинна бути прикладена до стіни, а глянсова має бути назовні (особливо важливо це врахувати при обшивці блок-хаусом дерев'яного будинку).

Потім монтують вертикальну обрешітку з кроком, що дорівнює ширині листів мінеральної вати (зазвичай 50 - 60 см), а перетин рейок повинен відповідати товщині утеплювача. Бруски попередньо захищають від грибка і комах спеціальними розчинами. Всередину між бруски на гідроізоляцію вкладають теплоізоляцію (для надійності її фіксують дюбелями-парасольками).

кріплення блок хаусу до обрешітки
Для того, щоб оберегти мінеральну вату від руйнування повітряними потоками під час сильного вітру, до обрешітки степлером чіпляють пароізоляційну вітрозахисну плівку (обов'язково фольгою назовні). Крізь неї до брусків прибивають контробрешітку товщиною 30 мм під блок-хаус, що дозволяє встановити зазор між панелями та вітробар'єром. За рахунок цього обробка буде повноцінно вентилюватися. Крім того, для проходження повітря у верхній і нижній частині фасаду залишають отвори.

схема кріплення блок хаусу на теплоізоляцію
Слід звернути увагу на те, що монтаж блок-хауса здійснюється в будь-якому зручному напрямку (знизу-вгору або зверху-вниз). Головне добитися строго горизонтального розташування, перевіривши першу панель за допомогою рівня. Далі горизонтальність контролюють через кожні 4 - 5 рядів.

Приступаючи до виконання робіт своїми руками та зрозумівши як обшити будинок блок-хаусом, не варто забувати, що шипи дощок повинні бути спрямовані вгору, щоб в пази не потрапляла дощова вода. Оздоблення зовнішньої стіни блок-хаусом закінчується не менш, ніж на 30 см вище рівня грунту, а нижню частину цоколя будинку обкладають цеглою або спеціальним цокольним сайдингом.

Часто виникає питання, чим краще кріпити дерев'яний блок-хаус до обрешітки. Щоб не пошкодити панелі, використовують клямри. Можна використовувати цвяхи, але забивати їх при виконанні обшивки своїми руками може тільки досвідчений майстер, який не допустить пошкодження замкового з'єднання. Оптимальний і найпоширеніший спосіб – це кріплення блок-хаусу саморізами. Для цього в обрешітці спочатку свердлять отвори, що відповідають діаметру саморізів глибиною в половину товщини рейки, а потім монтують панелі. Поглиблення навколо головок саморізів маскують за допомогою суміші тирси і клею.

стіна з блок хаусу фото
Щоб якісно обшити будинок блок-хаусом, слід особливу увагу приділити завершальному етапу. Не варто в кутах сполучати панелі в стик, бо це вимагає ретельної розмітки торців елементів під розпилювання, що тягне за собою зайві трудовитрати і ускладнює компенсацію при температурних розширеннях. Як вказано на фото, раціональніше закривати стики спеціальними куточками, встановивши їх на клей. Таким же чином здійснюється обробка віконних і дверних прорізів. Дефекти і щілини ховають за лиштвою.

фото фасаду з блок хаусу

Варто зауважити, що ціна обшивки будинку блок-хаусом при виконанні робіт фахівцями буде вдвічі вища, ніж самостійно виконаний монтаж. В останньому випадку доведеться оплатити лише вартість матеріалів та їх доставку. Виконавши всі операції відповідно до вказаних вище рекомендацій, замість звичайного цегляного будинку ви отримаєте повну імітацію натурального зрубу.