► Спочатку про горючість
► Кілька слів про екологічність
► Кілька корисних порад
Будівництво за канадською технологією починає користуватися з кожним роком все більшою популярністю. Активно рекламовані будинки швидкого спорудження з SIP-панелей забезпечують масу переваг. Чи дійсно ці переваги настільки суттєві, чи це лише черговий рекламний хід?
Можна сказати, що будівництво житла за канадською технологією є, мабуть, наймолодшою методикою, що активно розвивається в наші дні. Ця технологія вперше була використана п'ятдесят років тому, а в нашій країні спорудження так званих «канадських будинків» почалося тільки на початку 21-го століття.
Канадська технологія будівництва має ряд особливостей. Плити (сендвічі) складаються з трьох шарів. Зовнішній та внутрішній шар - це звичайний листовий матеріал, між яким знаходиться шар утеплювача. Ідеальне поєднання - плити OSB-3 та пінополістирол марки 25 або вище. Однак деякі вітчизняні будівельні компанії в цілях економії беруть дешеві аналоги з менш щільних матеріалів (фанера, скломагнієві листи). Утеплювач замінюють на пінопласт і мінеральну вату. Захисні покриття та просочення також заміщають недорогими аналогами або взагалі їх не застосовують. Результатом порушення виробничих технологій стало поширення поганих відгуків про будівництво за канадською технологією. Основними недоліками будинків називають їх низьку екологічність та високий рівень пожежонебезпеки.
Спочатку про горючість
До складу SIP-плит входять фенольні смоли та полістирол, які є легкозаймистими речовинами. Але якщо проглянути статистику, то 90 % займань будівель трапляється через порушення правил пожежної безпеки.
Основною проблемою канадської технології будівництва є виготовлення SIP-плит з неякісних компонентів. Наприклад, при дотриманні всіх правил виробництва пінополістиролу, вміст у ньому горючих речовин не повинен перевищувати 2 %. У випадку порушення виробничо-технологічного процесу спостерігається ефект всихання плити, що призводить до зниження показника теплоізоляції та збільшення концентрації токсичних речовин.
Кілька слів про екологічність
На екологічні якості панельно-каркасних будівель в основному впливає обшивка OSB-3. З самого початку її застосування в будівництві не припиняються суперечки. З одного боку склад плит порівнюють з не екологічними ДСП плитами, а з іншого - ставлять у приклад західні технології. Наприклад, будівельна галузь Німеччини використовує 16 % усіх вироблених плит.
В основному вся продукція OSB-3, представлена на українському ринку, виготовлена за кордоном. Особливість тут полягає не в якості плит, а в кількості формальдегідів, що містяться в матеріалі. Адже відомо, що саме ці речовини представляють основну небезпеку для здоров'я. Плити прийнято ділити на три категорії.
▼ Категорія E1 - до 0,1 ррм;
▼ Категорія Е2 - від 0,1 до 1,0 ррм;
▼ Категорія Е3 - від 1,0 до 2,3 ррм.
Згідно з правилами, для будівництва за канадською технологією допускаються тільки плити класифікації Е1. Якщо порівняти кількість формальдегідів в натуральній деревині та плиті класу Е1, то вона виявиться практично ідентичною. Не дивно, що ціни на такі OSB-плити набагато вищі, ніж на менш екологічні аналоги.
Так звані канадські будинки мають масу позитивних властивостей. На українському будівельному ринку таке житло класифікується як недороге і дуже швидке в спорудженні. Проте за словами фахівців, якщо швидкість збирання таких будинків не викликає сумнівів, то вартість їх залежить виключно від матеріалів, які використані при подальшій обробці фасаду і внутрішнього простору. Перевагами будинків, споруджених з SIP-панелей, вважаються:
► високі теплоізоляційні властивості (за умови використання якісного утеплювача з полістиролу марки не нижче П 25);
► енергетична економія;
► дешевий фундамент (потрібна лише основа свайного типу);
► відсутність просідання та жолоблення (за умови правильної збірки).
Кілька корисних порад
Перш ніж почати спорудження, слід оцінити всі переваги і недоліки таких будинків. Якщо ж вирішено розпочати будівництво за канадською технологією, слід приділити особливу увагу наступним аспектам.
Рекомендується брати сендвіч-панелі у великих виробників (ідеальним вибором буде класична панель OSB-3 та пінополістирол).
Необхідна перевірка якості матеріалів та наявність їх маркування (зазвичай дана інформація знаходиться на торці виробу).
Потрібно віддавати перевагу кваліфікованим працівникам для збору конструкції (виправлення помилок обійдеться набагато дорожче).
Слід контролювати дотримання основних правил і технології складання таких споруд.
Виконавши всі перераховані вимоги та приділивши особливу увагу внутрішній та зовнішній обробці, можна бути впевненим, що будинок буде служити довгі роки, не втрачаючи свою привабливість та забезпечуючи своєму власнику затишок і радість.