Перейти до контенту

Як підключити розетку із заземленням – поради від електрика


► Конструкція розетки із заземленням
► Чому варто віддати перевагу таким розеткам?
► Як підключити розетку із заземленням?
► Якщо немає провідника для заземлення
► Як уникнути можливих помилок?

Заземлення - найважливіша міра захисту життя і здоров'я людини. Цим запобіжним засобом ні в якому разі не можна нехтувати. Ось чому при спорудженні будинку або проведення капітального ремонту квартири обов'язково потрібно знати, як підключити розетку із заземленням. Давайте розглянемо це важливе питання, тим більше що для багатьох людей, які мають певні мінімальні знання в області електрики, нічого надзвичайно складного в у виконанні такого монтажу немає.

Конструкція розетки із заземленням

Особливістю розетки із заземленням є наявність ще одного додаткового контакту у вигляді металевої пластинки, яку добре видно зовні. При включенні приладу в таку розетку в першу чергу відбувається зіткнення клем заземлення і тільки потім контактів нульового та фазного проводів вилки та розетки. Це дозволяє забезпечити безпеку людини при пошкодженні корпусу побутового пристрою або іншого обладнання.

заземлення розеток

Чому варто віддати перевагу таким розеткам?

Всі електроприлади в цілях безпеки повинні бути заземлені для попередження ураження струмом при короткому замиканні, або при руйнуванні ізоляції проводів. Для цього в промислових приміщеннях прокладається заземлювальний провідник від кожного обладнання до загального контуру. У житлових приміщеннях це теж може бути зроблено, але при цьому порушується естетичний вигляд. Однак вихід з такої ситуації існує, але спочатку потрібно зрозуміти, як підключити розетку із заземленням, щоб її експлуатація була абсолютно безпечною.

заземлення розетки

Як підключити розетку із заземленням?

В сучасних будинках прокладання електричної проводки здійснюється трьохжильним проводом. Тому порядок підключення простий і виконується в кілька етапів.

Перед початком робіт обов'язково потрібно відключити в автомат в електричному щиті. Відсутність струму в мережі можна перевірити за допомогою індикатора або включенням будь-якого побутового електроприладу.

як заземлити розетку
Слід з'ясувати, який дріт є нульовим, фазним і заземлюючим. Зазвичай вони виготовляються різного кольору. Найчастіше нульовий провідник має ізоляцію синього або блакитного кольору, фазний - червоний або коричневий, а заземлюючий провід - жовто-зеленого кольору. Також це можна зробити за допомогою електричного щупа з індикатором.

Далі слід зачистити кінці проводів, по яких підводиться електричний струм до розетки, зняти з неї декоративну кришку та послабити на клемах кріпильні болти. Для зачистки використовують ніж або плоскогубці. Головне не пошкодити провід.

підключення заземлення
Після того як все буде підготовлено, можна переходити до наступного кроку. Для підключення проводи потрібно піднести до контактів та вставити в отвори клем. Це перший етап того, як підключити розетку із заземленням. Фазу і нуль підключають до окремих контактів таким чином, щоб уникнути короткого замикання. Їх можна просто вставити в отвори, а можна закрутити навколо болтів клем у напрямку за годинниковою стрілкою. Це дає можливість досягти більш надійного контакту і забезпечити велику площу контакту. При підключенні слід дотримуватися такого принципу: нульовий провід - до лівої клеми, фазний - до правої, заземлюючий - до центральної або нижньої клеми (на ній зазвичай вказується спеціальний символ). Хоча суворого правила на рахунок того, як поміняти розетку своїми руками з цього приводу немає.

заземлення який колір дроту
Потім корпус без кришки кріпиться до монтажної коробки саморізами. Провідники потрібно акуратно заправити в корпус коробки. Ще раз перевірити на клемах міцність затиску болтів і можна встановлювати кришку розетки.

Якщо немає провідника для заземлення

У старих будинках та спорудах виникає проблема із заземлюючим проводом, якого просто немає. Вирішити це важливе питання можна різними шляхами.

Прокласти додаткову шину з мідного дроту, яку протягнути від розподільного щитка до приміщення, де встановлюється розетка.

Зробити так зване занулення шляхом підключення до нульового проводу заземлюючого контакту розетки. Цей спосіб фахівці вважають кращим, бо він дозволяє використовувати захисне відключення.

Як уникнути можливих помилок?

Частою помилкою при підключенні є приєднання фази до захисного контакту замість нульового проводу. Проконтролювати правильність виконання робіт можна за допомогою викрутки з індикатором. Для цього необхідно перевірити напругу на захисному контакті, помістивши викрутку в фазне гніздо, а потім щуп ізольованого проводу притиснути до сенсора. Сигнал індикатора покаже наявність заземлення. При виконанні такої перевірки не можна торкатися руками до металевих деталей. І саме головне - пильно дотримуватися правил техніки безпеки, застосовуючи справні добре ізольовані інструменти.