Перейти до контенту

Металеві решітки на вікна – поєднання захисту та дизайну


► Конструкційні особливості
► Стаціонарні металеві решітки
► Орні конструкції решіток на вікна
► Розсувні решітки на вікна
► Декоративність і функціональність металевих решіток

Відкрити пластикове вікно, якщо на ньому немає спеціальних запірних механізмів, не складає ніяких труднощів. Для цього досить вставити в щілину між рамою і стулкою викрутку або лінійку і підчепити засувку. Складніше відкрити вікно з блокаторами або запірною цапфою. Але справжній захист може надати лише один варіант - металеві решітки на вікна. Звичайно, можна використовувати ролокасети з пластику або екструдованого алюмінію, але вони не такі декоративні та елегантні, як решітка, яка стане красивим елементом оформлення, нітрохи не втративши свої захисні властивості.

Конструкційні особливості

У найпростішому вигляді решітка - це зварені навхрест металеві прутки відповідного діаметру. Однак для оформлення житла та більшості виробничих приміщень використовуються більш декоративні рішення.

Матеріалом для будь-якого виду решіток служать деталі з ударостійкої вуглецевої сталі:

► кутники;
► труби профільні або круглі (труби і кутники використовуються для складання рами);
► плоскі металеві смуги для посилення конструкції;
► залізний прут (основний матеріал решітки).

Вага металевої решітки залежить від розмірів вікна, товщини прутка (від 10 до 16 мм) та густоти заповнення. Стандартів тут немає, розраховувати вагу необхідно на основі конкретних параметрів. Ціна решіток на вікна буде, звичайно, залежати і від кількості металу.

Металеві решітки на вікна за призначенням розрізняються таким чином:

Захисні - звичайні грати з осередками, які мають мінімум декоративних елементів. Тут головне відповідність своєму призначенню. Варіант відрізняється товщиною прутків і маленьким розміром осередків. Купувати і встановлювати металеві захисні решітки на вікна необхідно мешканцям першого і останнього поверху, а також квартир, що виходять на пожежну драбину.

Декоративні - можуть мати самий вишуканий вигляд і ажурну ковку. Вони виконують роль елемента дизайну. Осередки, як правило, мають неправильну форму і великі розміри. Ціна виробу, незважаючи на низьку функціональність, набагато вища, ніж в захисних решіток. Вага виробу визначається складністю і густотою візерунка.

Декоративно-захисні - об'єднують обидві функції. Орнамент утворюється не стільки за рахунок візерунка з прутків, скільки завдяки накладним кованим елементам. Це найпопулярніша конструкція на сьогодні.

декоративна захисна решітка для вікна
Оскільки сталь не є стійка до корозії, готовий виріб покривається порошковим напиленням або емалевими фарбами. Використовують також інші, більш декоративні прийоми. Наприклад, наносять на віконні металеві грати ефект патини.

Декоративність решітки визначає її цінність як елементу оформлення. Але крім цього захисна конструкція має і функціональні особливості, які не завжди помітні сторонньому спостерігачеві.

Ковані металеві решітки розподіляються на розсувні, стаціонарні та орні. Замовити або купити можна будь-яку з них. Фірми, що виготовляють металеві решітки, є практично в будь-якому місті.

Стаціонарні металеві решітки

Стаціонарні (глухі або монолітні) решітки повністю перекривають проріз і міцно закріплюються. Установка металевої стаціонарної решітки на вікно включає в себе замуровування в стіну металевих штирів і приварювання до них рами. Зняти таку конструкцію без спеціальних інструментів і великого шуму не вдасться. Однак, така конструкція має і супутній недолік. У випадку пожежі та заклинювання дверей покинути приміщення через вікно не вдасться.

Ціна стаціонарних конструкцій за інших рівних умов найнижча, оскільки такий метод монтажу вважається найбільш легким. Установка їх може бути виконана навіть своїми руками. Відгуки про металеві решітки на вікна свідчать, що цей варіант найнадійніший. На фотографії представлений варіант стаціонарної металевої конструкції.

стаціонарна сталева решітка для вікна
Знімні решітки - це своєрідна альтернатива стаціонарним. Виготовляються вони за такою ж технологією, що й глухі, але установка проводиться на анкерні болти. Вага такого виробу невелика, тому зняти її з вікна простіше, а шум при цьому майже відсутній. Але відкрутити болти швидко у випадку пожежі не вдається. Купувати такий варіант не рекомендується.

Орні конструкції решіток на вікна

Орні решітки, які функціонують за принципом віконних стулок, можуть розкриватися як всередину, так і назовні. За кількістю діючих стулок орні решітки поділяють на одностулкові та двостулкові конструкції. Орні металеві решітки кріпляться не на вікно, а на вмуровані штирі, тобто, вони не є знімні, але при необхідності відкривають доступ через вікно. Вага однієї стулки цілком дозволяє впоратися з відкриванням навіть дитині.

Щоб запобігти несанкціонованому проникненню в приміщення, стулки орних металевих решіток обладнуються врізними або навісними замками. Купити рекомендується перший варіант, в якому при блокуванні спрацьовує фіксуючий важіль, а механізм замка при цьому залишається всередині приміщення і на нього не впливає дощ та сніг.

орні металеві решітки на вікна
Ціна орних решіток вища. За нормами пожежної безпеки в квартирі або офісі на одному вікні повинні бути встановлені орні решітки. На фотографії можна побачити металеву орну решітку на вікні. Такий варіант конструкції, судячи по відгуках, є найбільш популярним.

Розсувні решітки на вікна

Розсувні системи працюють за принципом складної ширми. З конструкційної точки зору цей варіант є найбільш складний.

В розсувних металевих решітках для вікон основою є рама, яка виконує основну несучу функцію. Нижня і верхня частина рами містить спеціальні пази для ковзання решітки. Розсувні решітки складаються з окремих секцій, які рухаються одна відносно одної. На верхній і нижній частині закріплюються ролики, які дозволяють блоку рухатися по пазах. Вага рухливих секцій при цьому значення не має.

Існує і більш простий варіант конструкції. Він застосовується при виготовленні своїми руками. У цьому випадку вертикальні стійки решітки з'єднуються рухливими важелями, за допомогою яких змінюється відстань між стійками і решітка складається. Ціна пристрою нижча, але процес відкривання досить незручний.

зовнішня розсувна решітка для вікна

внутрішня розсувна решітка для вікна
Розсувні решітки переміщаються різними способами:

▼ Найпопулярніший - рухома стулка складається і засувається за нерухому, частина вікна залишається перекритою, як це видно на фото.

▼ Стулка також може ховатись в зазор між стіною і фальш-панеллю з одного боку отвору. Це найбільш елегантний варіант, але здійснити його можна, лише передбачивши пристрій на етапі будівництва.

▼ Дві стулки можуть переміщатися від центру в різні сторони.

Замикаються розсувні стулки по-різному. Наприклад, таку функцію може виконувати:

► навісний замок - до кожної секції приварюють вушка і навішують замок. Не дуже естетично і не дуже надійно.

► власний врізний замок - виглядає краще з естетичної точки зору, що можна помітити на фото. Ціна такої конструкції, відповідно, вища.

► установка ригельного замка складніша і дорожча, але забезпечує більш високий рівень захисту. До замка приєднуються ригелі, які замикають решітку одночасно зверху та знизу.

Декоративна цінність розсувних стулок є досить сумнівною. Механізм складання і переміщення вимагає додаткової площі, у зв’язку з чим більшість декоративних рішень виявляються недоступними.

Декоративність і функціональність металевих решіток

Всі варіанти, які можна встановити з боку фасаду (стаціонарні, орні та знімні), можуть бути декоровані різним чином. Частково красу виробу визначає виготовлення, частково - форма і зовнішнє покриття.

Виготовлення стаціонарних або рухомих металевих решіток на вікна проводиться двома способами.

Зварні решітки. Складання здійснюється шляхом зварювання прутків, а також окремих готових елементів. Останні отримують шляхом холодного гнуття з такого ж прутка або сталевої смужки. Такими елементами можуть бути кола, овали, ромби, дуги, спіралі. Зварна решітка може включати досить складні геометричні візерунки. Поверхня прутка може бути рельєфною, що теж підвищує естетичність виробу. Зварні металеві решітки на вікна можна купити зовсім недорого в будь-якому магазині. Виріб обов'язково покривається емаллю або полімерною фарбою, але при бажанні його колір можна змінити і своїми руками. Сталь легко фарбується.

Ковані решітки. Їх виготовлення включає в себе гарячу або холодну ковку окремих елементів, починаючи від фрагмента орнаменту, і до вигину самої основи. Кріпляться деталі за допомогою зварки. Ціна ручного кування найбільш висока, але й решітка в такому випадку із захисного пристрою може перетворитися на справжній шедевр. Замовляти такі решітки потрібно індивідуально. При цьому майстер врахує розмір вікна, особливості кріплення та особисті побажання щодо візерунку і стилістики. Вироби можна пофарбувати в модний бронзовий або золотий колір, але набагато елегантніше виглядає прозора емаль.

Форма виробу залежить від конструкції (орні, розсувні або стаціонарні) та способу відкривання вікна.

▼ Плоска решітка - виріб не виступає за площину стіни. Розсувні решітки виконуються тільки в цьому варіанті, орні та стаціонарні - у випадку, якщо стулки вікна відкриваються всередину. Така форма вважається більш безпечною.

▼ Об'ємна решітка - залишає простір для відкривання стулок вікна назовні. Об'ємними можуть бути орні та стаціонарні конструкції.

Металеві решітки, зварні або ковані, орні або стаціонарні (монолітні), плоскі або об'ємні, є одним з найкращих способів захистити своє житло від вторгнення через вікно. Вони більш ефективні, ніж ролокасети для вікон. При цьому захист не тільки практичний та надійний, але й має дуже привабливий вигляд. Ціна на металеві решітки на вікна в більшій мірі залежить від їх зовнішнього вигляду, ніж від конструкції. Достатньо прикрасити решітку кількома накладними кованими деталями, або просто при виготовленні застосувати рельєфний прут, щоб вона виглядала більш витончено.